Jump to content



Ποιο ποντικι? ΟΕΟ!!!


gipinio1337

Recommended Posts

Για σας παιδες,

Θα ηθελα την προσοχη σας για λιγακι.

Βασικα το ερωτημα μου ειναι noobικα απλο:p. Θελω ενα ποντικι για gaming χρηση, αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω. Υπαρχουνε πολλα στην αγορα, αλλα ειμαι αναποφασιστος. Δεν ξερω ποιες μαρκες ειναι αξιοπιστες και ποιες κρυβουν κακοτοπιες. Γνωριζω μονο τις βασικες μαρκες οπως Logitech, Microsoft, Razer κλπ.

Σκοπευω να ξοδεψω εως 60-70 ευρω για το εγχειρημα μου αυτο. Σε καμια περιπτωση δεν θελω ασυρματο (μπαταριες και μπλεξιματα).

Thanks εκ των πρωταιρων:T:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι αρκετα μεγαλο; Παραξενο βεβαια αλλα το τελευταιο ποντικι το εσπασα απο την πολυ δυναμη που εβαλα (ητανε και μικρο και μου γλιστραγε:shout:)...

To Deathadder Re-spawn λεει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι αρκετα μεγαλο; Παραξενο βεβαια αλλα το τελευταιο ποντικι το εσπασα απο την πολυ δυναμη που εβαλα (ητανε και μικρο και μου γλιστραγε:shout:)...

To Deathadder Re-spawn λεει τιποτα;

Δεν ξέρω τι μέγεθος έχει το χέρι σου για να σου πω αν είναι μεγάλο ή μικρό, καλό είναι να πας σ'ένα κατάστημα και να το δοκιμάσεις, μόνο έτσι θα βρεις αυτό που τερειάζει καλύτερα στο χέρι σου.

Όσο για το mouse που έσπασες ένα έχω να πω.....:worship:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το G9x της Logitech (αυτο εσπασα). Εχω χερουκλα. Συμφωνω πρεπει να παω σε καταστημα. Δεδομενου οτι ομως υπαρχει μικρη γκαμα εκει και δεν βλεπω κατι να μου τραβαει την προσοχη... Απο εμπειρια τα Razer ειναι νορμαλ για την παλαμη μου. Για αυτο και ρωτησα για το Deathadder. Αληθεια αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.....παθαινω το εξης στα παιχνιδια. Καθως κουναω το ποντικι σε αξονα xx' (οριζοντια) τρωει κολλημα. Δεν διαβαζει πληρως το mousepad. Το mousepad ειναι αρκετα καλο θα ελεγα Goliathus Razer αν το λεω σωστα. Αυτο θελω να αποφυγω οσο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.....παθαινω το εξης στα παιχνιδια. Καθως κουναω το ποντικι σε αξονα xx' (οριζοντια) τρωει κολλημα. Δεν διαβαζει πληρως το mousepad. Το mousepad ειναι αρκετα καλο θα ελεγα Goliathus Razer αν το λεω σωστα. Αυτο θελω να αποφυγω οσο γινεται.

Εκδοση Speed ή Control?

Αυτο που λες συμβαινει λογω DPI και λογω Hz.

Διαβασε τον οδηγο του GruntGR για τα Hz.

Link to comment
Share on other sites

Ισορροπημενα πραγματα. Δεν ψαχνω 5000dpi ή τιποτα υπερβολικο. Οι απαιτησεις μου ειναι οι εξης:

Ultra response 1ms

DPI 1800-3500 (τοσο μπορω να κοντρολαρω)

Και προς Θεου να μη κομματιαζει την εικονα την ωρα που κουνιεται το ποντικι!!!

Για να μη σας κουραζω αλλο αδικως κατεληξα σε καποια mouse και θελω την γνωμη σας:

1. Razer Deathadder Re-spawn (με προβληματιζει που αναφερεται ως optical, θα εχει σημαντικη διαφορα;)

2. Logitech G500

3. Lachesis

4. Roccat Kone Gaming Mouse

Οπως βλεπετε εχω κολλησει με το Deathadder. Το βλεπω και "κομψο" και βολικο για την χειρα μου. Το προβλημα ειναι στον φακο...δλδ laser ή optical...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.....παθαινω το εξης στα παιχνιδια. Καθως κουναω το ποντικι σε αξονα xx' (οριζοντια) τρωει κολλημα. Δεν διαβαζει πληρως το mousepad. Το mousepad ειναι αρκετα καλο θα ελεγα Goliathus Razer αν το λεω σωστα. Αυτο θελω να αποφυγω οσο γινεται.

Γι αυτη την δουλεια θελεις αυστηρα optical το g500 μπορει να ειναι απτα πιο μαχιμα laser αλλα εχει ενα μικρο προβλημα, αμα το παραζορισεις σε ενα μεγαλο mousepad οχι μονο θα το διαβασει πληρως αλλα θα στριψεις ελαφρως πιο πολυ αποσο υπολογιζες λογω θετικης επιταχυνσης, τα laser εχουν συνηθως αυτο το φαινομενο που περιγραφεις, την αρνητικη επιταχυνση

Eπειδη ακριβως παιζεις σε μεγαλο mousepad και φανταζομαι με μικρο sensitivity δεν μπορω να σου προτεινω το deathadder respawn γιατι δεν ξερω σε ποια pad τρεμοπαιζει ο κερσορας ουτε μεχρι τα ποσα dpi θα σου προσφερει αξιοπιστη λειτουργια ( δηλαδη αποκριση 1:1 , ουτε θετικη ουτε αρνητικη επιταχυνση )

Πηγαινε σε ενα καταστημα καλυτερα και δοκιμασε να δεις αν σε βολευει το mx518, γι αυτο που ψανεις ειναι εγγυημενη λυση και σχετικα φθηνο, στα 400/800 dpi δεν καταλαβαινει χριστο οσο γρηγορα και να το κουνας πανω στο goliathus, τσεκαρε και το guide μου για να ανεβασεις το polling rate βελτιωνει αρκετα την αισθηση http://www.thelab.gr/showthread.php?t=26251

Link to comment
Share on other sites

το Logitech g500 το έχω δοκιμάσει και εγώ στα gnet και ήταν πολύ καλό...:bigsmile: για gaming ειναι οτι πρέπει... εχει και το κουμπάκι που ρυθμίζεις την ταχύτητα του κέρσορα που είναι πολύ βολικό (αυξομειώνεις την ταχύτητα ανάλογα το game και την όρεξή σου..)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ειμαι με ενα Microsoft Optical 2000 :hang3::hang3::hang3:. Για DPI θελω στο 1800-3500 περιπου. Μου τη σπανε αφανταστα τα 400αρια και τα 800αρια(πρεπει να σηκωνω το ποντικι, να επαναλαβω την κινηση για να στριψει πληρως:sick:) Κατι ακομα. Ο daddy μου εχει το G5 2007 εκδοση. Ειναι laser ως γνωστον. Οσες φορες το εχω δοκιμασει μου ειναι γαντι στο χερι εκτος απο τον οριζοντιο αξονα που δεν συμβαδιζει πληρως με τον κατακορυφο. Εχω εστιασει, λοιπον, στο deathadder λογω του οτι περιγραφεται να εχει μεγαλη ευαισθησια στην κινηση:T:, μικρο χρονο αποκρισης:T: και συλλαμβανει αρκετα καλα fps:T:. Τα Hz του ειναι 1000 και η αποκριση του ειναι 1ms. Επομενως το τσιμπάω;

Το mx518 δεν μου κανει "κουκου". Μετα απο μισαωρο πονανε τα δαχτυλα μου:fist:.

Ο σχεδιασμος που εχει η Logitech σε ποντικια εκτος της σειρας "G" δεν με διευκολυνει.

Επομενως τωρα αποκλεισαμε το g500, το mx518 και ολα τα παρεμφερη.

...

Link to comment
Share on other sites

To Logitech και το Roccat είναι τα καλύτερα απο αυτά που προτείνεις για μένα.

Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα Gigabyte M8000/M8000X, Razer Imperator και αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό Ozone Smog.

Το mx518 δεν μου κανει "κουκου". Μετα απο μισαωρο πονανε τα δαχτυλα μου:fist:.

Ο σχεδιασμος που εχει η Logitech σε ποντικια εκτος της σειρας "G" δεν με διευκολυνει.

Επομενως τωρα αποκλεισαμε το g500, το mx518 και ολα τα παρεμφερή.

To G500 να ξέρεις έχει αρκετές βελτιώσεις στον σχεδιασμό που με την πρώτη ματιά δεν φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδες. Θα ιδομεν τι θα πραξομεν. Θα σας ενημερωσω λιαν συντομως για την επιλογη μου και θα σας πω και εντυπωσεις αμα θελετε.

Ευχαριστω για την βοηθεια ολων σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως αργησα ,αλλα θα σου πω τη γνωμη μου.

Δεν λεει τιποτα πιστευω να ρωτας ποιο ειναι το καλυτερο .Ποια εταιρεια ειναι πιο αξιοπιστη κτλπ...

Ολοι μου λεγαν να παρω το mx518 και ηταν καιρος που θα το εκανα παραγκελια απο το νετ,αλλα το μετανιωσα.Πηγα λοιπον σε καταστημα με σκοπο να παρω ποντικι εως 35-40 ευρω(οπως και το mx518 αλλωστε) και αν σου πω οτι ηταν το μισο απο το χερι μου..

Τελικα κατεληξα στο Logitech G500 (60-65 ευρω).Δε λυπηθηκα καθολου τα +30 ευρω,αφου με εχει βολεψει αφανταστα.Στο προτεινω ! :T:

Αλλα πηγαινε να δοκιμασεις πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.