Jump to content


Προτάσεις οθόνης για σχεδιάστρια/διακοσμήτρια μέχρι 1.500€


tragikos

Recommended Posts

Το διαθέσιμο budget είναι μέχρι 1.500€. Δεν σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να ξοδευτούν αυτά, δεν είναι επιδότηση, απλά χρειάζεται μια οθόνη για αυτό το σύστημα. Με άλλα λόγια value/money. Τα προγράμματα που κυρίως χρησιμοποιεί είναι AutoCAD, 3dsMax και Photoshop.

Θα ήθελα αν γίνεται να μου εξηγείτε και τον λόγο που προτείνετε ότι προτείνετε, ώστε να διαμορφώσω και εγώ άποψη. :)

Η αγορά μπορεί να γίνει από οπουδήποτε εκτός e-shop, κατά προτίμηση από καταστήματα που έχουν και "φυσική υπόσταση".

Επίσης ερώτηση, σε ένα UPS συνδέουμε και την οθόνη η μόνο το tower;

Ευχαριστώ

edit: προφανώς ο τίτλος έπρεπε να λέει "σχεδιάστρια/διακοσμήτρια"

edit2: fixed

Link to comment
Share on other sites

edit: προφανώς ο τίτλος έπρεπε να λέει "σχεδιάστρια/διακοσμήτρια"

Πάτησε "Διόρθωση" και μετά "Επεξεργαστής Κειμένου"

Για monitor προτείνω αυτό, με ένα σύντομο review εδώ. Δεν ξέρω που θα το βρεις στην Ελλάδα, αλλά δεν πιστεύω να δυσκολευτείς μέσω Dell. Μεγάλο μέγεθος, εγγύηση και ποιότητα Dell και χαρακτηριστικά εφάμιλλα αυτών που πιστεύω πως χρειάζονται δίχως να είναι ούτε το πανάκριβο αλλά σίγουρα πολύ ανώτερο από τα φθηνά που κυκλοφορούν.

Edit: Skroutz

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ AutoCAD πολλά χρόνια (συγκεκριμένα από το 1986, οπότε και ήμουν φοιτητής) και έκτοτε άλλαξα αρκετές οθόνες, βολεύτηκα πολύ καλά με την Eizo FlexScan S2401W. Βέβαια δεν είναι καινούργιο μοντέλο, άλλα ανεπιφύλακτα σου προτείνω οθόνη μεγέθους, τουλάχιστον 24" και μάλιστα wide (για δύο σχέδια ταυτόχρονα στην οθόνη, το ένα δίπλα στο άλλο) και μάρκα Eizo λόγω της κορυφαίας ποιότητας, απόδοσης και εργονομίας.

Τέλος, ναι, στο UPS συνδέεται και η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ AutoCAD πολλά χρόνια (συγκεκριμένα από το 1986, οπότε και ήμουν φοιτητής) και έκτοτε άλλαξα αρκετές οθόνες, βολεύτηκα πολύ καλά με την Eizo FlexScan S2401W. Βέβαια δεν είναι καινούργιο μοντέλο, άλλα ανεπιφύλακτα σου προτείνω οθόνη μεγέθους, τουλάχιστον 24" και μάλιστα wide (για δύο σχέδια ταυτόχρονα στην οθόνη, το ένα δίπλα στο άλλο) και μάρκα Eizo λόγω της κορυφαίας ποιότητας, απόδοσης και εργονομίας.

Τέλος, ναι, στο UPS συνδέεται και η οθόνη.

αυτη εχω και εγω και τωρα εχει 589ε μονο ΕΙΖΟ τι να λεμε τωρα !!!! :big_boss:

http://www.pcw.gr/Product/LCD-Monitors-24-inch/Eizo_FlexScan_S2401W_hardware_monitor_pixels_resolution_24/25-2881.html

http://lcd24-7.info/Monitor/EIZO/FlexScan-S2401W/Default.aspx

http://www.skroutz.gr/s/32842/Eizo-FlexScan-S2401W-24%22.html

Link to comment
Share on other sites

Καλή δε λέω, αλλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή... 2.000€; :p

Ομολογουμένως δεν ήξερα ότι έχει τόση πέραση η Dell στις οθόνες. Όλο Dell και Eizo προτάσεις βλέπω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή δε λέω, αλλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή... 2.000€; :p

Ομολογουμένως δεν ήξερα ότι έχει τόση πέραση η Dell στις οθόνες. Όλο Dell και Eizo προτάσεις βλέπω :)

Η συγκεκριμένη θα σου έρθει σπίτι σε 5 μέρες στα 1300€ +-

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με αυτά που σου προτείνουμε, βεβαιώσου πρώτα για το μέγεθος οθόνης που θα χρειαστεί. Άλλο το 24άρι και άλλο το 30άρι και τέτοια οθόνη την παντρεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, έχουμε εξελίξεις.

Έχουμε καταλήξει σε αυτήν:Eizo FlexScan SX2462W

Έχει κανείς να πει κάτι αρνητικό ή κάποια αντιπρόταση; :)

Επίσης, βλέπω στο skroutz ότι πωλείται σε αυτά τα καταστήματα. Έχει να προτείνει κάποιος ποιο να προτιμήσουμε για την αγορά και γιατί (η αποστολή θα γίνει στην Κρήτη);

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε εξελίξεις.

Έχουμε καταλήξει σε αυτήν:Eizo FlexScan SX2462W

Έχει κανείς να πει κάτι αρνητικό ή κάποια αντιπρόταση; :)

Επίσης, βλέπω στο skroutz ότι πωλείται σε αυτά τα καταστήματα. Έχει να προτείνει κάποιος ποιο να προτιμήσουμε για την αγορά και γιατί (η αποστολή θα γίνει στην Κρήτη);

ακομα εκει εισαι ... αντε παρτην τι ρωτας .....eizo ειναι τι να λεμε τωρα.. οταν η eizo εβγαζε οθονες η αλλη προσπαθουσαν και προσπαθουν :computer: να βγαλουν κατι που να μοιαζει στην eizo :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.