Jump to content


Νέο κουτί


vavlas

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι νέος στο forum ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα νέο κουτί,καθώς το thermaltake που έχω τώρα είναι πλαστικούρα,σαβουρό-κατασκευή,το tool free είναι άχρηστο,τρίζει,βουίζει,τα expansion slots είναι μια χρήσης,και γενικά κακή κατασκευσή.

Θα ήθελα να είναι οσο γίνεται:

Αθόρυβο

Το pc θα βρίσκεται στο δωμάτιο που κοιμάμαι και θα δουλεύει 24/7,και ο θόρυβος με ενοχλεί αφάνταστα.

Επίσης θα ήταν καλύτερα αν δεν έχει leds,neon,αεροτομές,χρώματα και αρώματα.

Στιβαρό.

Θα ήθελα να είναι καλά κατασκευασμένο,και όχι σε λίγους μήνες να αρχίσει να μουγκρίζει.

Γενικά ψάχνω για ένα λιτό κουτί όσο γίνεται καλά κατασκευασμένο και αθόρυβο.

E-shop κατα προτίμηση.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/CoolerMaster-690-II-Advanced-Black-Case-RC-692-KKN2.htm

αν σε ενοχλει το led του front fan απλα αλλαξε το φαν με καποιο αλλο...δεν ειναι ακριβα

EDIT: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Lian-Li-PC-7FN-Aluminum-Black-Case-PC-7FN.htm αυτο ηθελα να βαλω στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

+1 για το CM 690 II Advanced. Ίσως το μοναδικό midi case που μπορεί να χωρέσει 3 ψυγεία (2x240, 1x120). Ωραίο design, καλό cable management, ανεμπόδιστο airflow, ωραίες πατεντούλες, τίμιο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Το αθορυβο προυποθετει να μην εχεις κουδουνιστρα για ψυκτρα και το τροφοδοτικο να μην ειναι της play-doh με τους 1000+1 θορυβους.

Κατεπεκταση και η καρτα γραφικων ..αλλα και ο σκληρος να μην ειναι στα τελευταια του.

Απο αυτα που προταθηκαν το lian li και το 690 αξιζουν κατα τη γνωμη μου μια δευτερη ματια (το λιαν λι το εχω δουλεψει) ,αν και εχω φτιαξει αθορυβο μηχανημα και με το φτηνο coolermaster (elite 334).

Kοινως ισως χρειαστει να ξανακοιταξεις καποια απο τα πραματα που θα βαλεις μεσα στο οποιοδηποτε κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα είναι θορυβώδες ή όχι το σύστημα, εξαρτάται καταρχάς από τη σύσταση των μερών του (ψύκτρα/ανεμιστήρας επεξεργαστή & κάρτας γραφικών, αριθμός και τύπος σκληρών δίσκων κοκ)

Αν όμως ενδιαφέρεσαι για κουτί που θα στεγάσει ένα ήσυχο σύστημα (χωρίς να συμβάλλει το ίδιο στο θόρυβο ή και να τον περιορίζει ενδεχομένως), τότε θα πρέπει να ψάχνεις για κουτί χωρίς περιττά ανοίγματα/θέσεις για ανεμιστήρες για να περιορίζονται οι έξοδοι του ήχου, και που να έχει ή να παίρνει ήσυχους ανεμιστήρες μεγάλου μεγέθους (12-14εκ.)...από κεί και πέρα μπορείς να ψάξεις για πρόσθετα στοιχεία όπως χρήση μαλακού πλαστικού για τη στερέωση των δίσκων, εσωτερική μόνωση κοκ...

Σημαντικό ρόλο μπορεί να παίζει και το υλικό κατασκευής του κουτιού, με το σίδερο να υπερέχει έναντι του αλουμινίου ως προς την στιβαρότητα, το βάρος και ακολούθως τάση προς κραδασμούς...

Βάσει αυτών των μελημάτων και λαμβάνοντας ως πηγή το e-shop σου προτείνω το NZXT-HUSH

- Εσωτερική επένδυση ηχομόνωσης ανω-κάτω και πλαγίως (ακόμη και εσωτερικά των καλυμμάτων των μη χρησιμοποιουμενων 5,25 φατνίων

- μαλακό υλικό για τη σύνδεση των δίσκων

- εγκατάσταση δίσκων, οπτικών συσκευών χωρίς βίδες, χειρόβιδες για τα πλαϊνά

- συμπαγές, χωρίς περιττές τρύπες εξαερισμού

- 2 Χ 12εκ ανεμιστήρες

- όμορφο

- οικονομικό για ότι προσφέρει στα 85€

Στο pc1 το έχει στα 67,83€

Ιδού και μια παρουσίαση...

Στα 95€ (κι εγώ το πουλαω στα 80€) θα μπορούσα να σου προτείνω και το λίγο πιο μοντέρνο, ως προς τον εσωτερικό σχεδιασμό, fractal-design Define R2, αλλά δεν σου εγγυώμαι ότι θα ήταν και πιο ήσυχο παρά τις στρώσεις bitumen...

(καλό θα ήταν να υπήρχε και μια έκδοση του κουτιού της NXZT χωρίς το υλικό ηχομόνωσης, για να προσθέσει κανείς κάποιο άλλο, ανώτερης ποιότητας, όπως τα be-quiet ή της Cooltec που έχει ο Τεχνόρασης)

Θα μπορούσες επίσης να κοιτάξεις και τα

Silverstone Precision SST-PS02B = 49,80€ (μάλλον πολύ καλό για τη τιμή του, αλλά έχει μια θέση για ανεμιστήρα στο πάνω μέρος, που δεν βοηθά στο θέμα του θορύβου)

CoolerMaster Sileo 500 = 60€ (παρέχεται με πολύ αποδοτικό ηχομονωτικό υλικό 1εκ! στα πλαϊνά και πάνω-κάτω στο κουτί) Αν πας για το φθηνότερο ήσυχο κατά το δυνατόν κουτί, νομίζω αυτή είναι η καλύτερη λύση...μόνο που σηκώνει λιγότερους σκληρούς δίσκους.

Ιδού και δύο παρουσιάσεις/δοκιμές

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ όλους που ασχολήθηκαν με αυτό το thread.

Επιστρέφω για να ενημερώσω ότι πήρα το coolermaster sileo 500.

Το έψαξα αρκετά και κατάλαβα ότι ήταν ακριβώς αυτό που χρειάζομαι.

Και οι υπόλοιπες λύσεις ήταν πολύ καλές,αλλά νομίζω ότι ήταν λίγο overkill τέτοια κουτιά για το μηχανημά μου.

Έχει ακριβώς τα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι και τίποτα παραπάνω.

Αύριο περιμένω e-mail από το πλαίσιο για να πάω να το παραλάβω,και σας λέω εντυπώσεις.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνω κι εγώ για αθόρυβο case, μάζευα λεφτά να πάρω το Lian Li PC-7FN αλλα τώρα το έβγαλε το Πλαίσιο οπότε ψάχνω για μεταχειρισμένο και αν

δε βρώ θα πρέπει να πάρω κάποιο άλλο.

Τώρα έχω αυτό και δε μπορώ να πω πως είναι αθόρυβο.

Ψάχνω κάποιο Midi αρκετά αθόρυβο και με όσο το δυνατόν λιγότερες θέσεις για ανεμιστήρες στα πλαϊνα (2 μπρος-πίσω φτάνουν), γιατί το PC θα μένει ανοιχτό πολλές φορές το βράδυ και δε θέλω το πρωι να βουϊζει το κεφάλι μου!

Σκεφτόμουν για το Sileo 500 αλλα διάβασα πως οι ανεμιστήρες είναι λιγο φτηνιάρικοι και θορυβώδες οπότε μάλλον δεν είναι στις επιλογές μου.

Το budget είναι maximum 100E

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

<asxeto> το ποσο μονοδρομος ειναι η υδροψυξη στην αντιμετωπιση θορυβου δε πιστευω να το αντικρουει κανενας... αυτη τη στιγμη το pc μου δουλευει εναν core2duo 1.8 στα 3.0 με ενα τριπλο ψυγειο και τους ανεμιστηρες ολους κλειστους... ολοι οι υπολοιποι ανεμιστηρες στα 5 η 7V το πολυ (του τροφοδοτικου δηλαδη κι αλλος ενας που εβαλα στο chipset επειδη μου χαλασε το block εκει) και ο κοσμος αναρρωτιεται αν ειναι ανοιχτο το pc μου η οχι. το μονο που ακουγεται ειναι η αντλια επειδη την εχω ταλαιπωρησει και οι 2 αρχαιοι σκληροι που εχω μεσα.

και με λιγο καλη δουλιτσα χωρανε ολα σε ενα midi tower. και μετα ξεγνοιασια... ποτε ξανα αερας!!!!!!!!!!!</asxeto>

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνω κι εγώ για αθόρυβο case, μάζευα λεφτά να πάρω το Lian Li PC-7FN αλλα τώρα το έβγαλε το Πλαίσιο οπότε ψάχνω για μεταχειρισμένο και αν

δε βρώ θα πρέπει να πάρω κάποιο άλλο.

Τώρα έχω αυτό και δε μπορώ να πω πως είναι αθόρυβο.

Ψάχνω κάποιο Midi αρκετά αθόρυβο και με όσο το δυνατόν λιγότερες θέσεις για ανεμιστήρες στα πλαϊνα (2 μπρος-πίσω φτάνουν), γιατί το PC θα μένει ανοιχτό πολλές φορές το βράδυ και δε θέλω το πρωι να βουϊζει το κεφάλι μου!

Σκεφτόμουν για το Sileo 500 αλλα διάβασα πως οι ανεμιστήρες είναι λιγο φτηνιάρικοι και θορυβώδες οπότε μάλλον δεν είναι στις επιλογές μου.

Το budget είναι maximum 100E

Thanks!

παρε αυτο

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/CoolerMaster-Elite-334-Black-RC-334-KKN1-GP.htm

το εχω για κατεβαστηρι, 6 μηνες εχει να κλεισει,

πραγματικα αθορυβο,με 2 12αριδες ενα μπροστα ενα πισω,τιποτε αλλο

και απο τιμουλα σκιζει, και παιρνεις και την υδροψυξη της corsair Η 50 με την διαφορα ,

και γινεσαι ακομα πιο αθορυβος:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζομαι υδρόψυξη, έχω αυτή τη ψύκτρα που μου βγήκε αρκετά αθόρυβη και δε ξέρω αν θα χωρέσει στο Coolermaster που μου προτείνεις γιατί ειναι λιγο τεράστια! Ευχαριστώ πάντως!

Καμία αλλη πρόταση έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

τοτε να σου προτεινω το βασικο κουτι μου που ειναι απιστευτο για 89 ευρο που το ειχα παρει δεν ξερω αν το φερνει πια το πλαισιο ειναι και συνεργατης της lian li το lancool pc-62

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/22076-lancool-dragonlord-pc-k62-case-review.html

ριξτου μια ματια το συγκεκριμενο εχει πολλους οπαδους εξω και με πολλα mod

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.