Jump to content



Τωρα που ανεβηκε η τιμη της βενζινης, τι κανετε?


Shadowjump

Recommended Posts

Εχουμε φτασει η τιμη τις βενζινης να εχει 1.38+ η οποια ειναι αρκετα τσουχτερη.

Παρ ολο που δεν εχω αυτοκινητο που καταναλωνει πολυ (8-8.5λ αστικο κυκλο) εχω τσιγκουνευτει πολυ τις εξοδους.

Πλεον μαζευω 2-3 δουλιτσες μαζι, πχ Πλαισιο, Σουπερ Μαρκετ και ΟΤΕ/ΔΕΗ/Τραπεζα ενω παλια πηγαινα στα καθενα χωριστα και περα δοθε.

Επισης, ειμαι στα 5km απο τους φιλους/φιλες μου ενω αυτοι ειναι σε μια αποσταση 1km μεταξυ τους. Παλια, πηγαινα και τους επαιρνα εγω επειδη ειμαι μακρια και πηγαιναμε βολτες. Πλεον, ο καθενας μας εχει και την σειρα του να παιρνει το αυτοκινητο και αμα κανουμε και μεγαλη αποσταση συνισφερουμε ολοι στην βενζινη.

Τωρα ειδα και σκετομαι σοβαρα το συστημα Auto-Polar το οποιο εχει μια καλη μειωση της βενζινης.

Σε εσας τι επεφερε η αυξηση τιμης της βενζινης?

Link to comment
Share on other sites

Παπι ftw!!σχολη, γυμναστηριο και βολτα με κολλητο παντα με το παπι.αυτοκινητο μονο οταν ειμαστε παρεα(και εννοειται μου κερνανε τον καφε γιατι κανω ταριφιες :shifty:) και για τις γκομενοδουλειες.το παπι πραγματικα με εχει σωσει αφου με 4,5Ε βγαζει 100+ χιλιομετρα(βγαζει γυρω στη μια βδομαδα).αμα βαλεις και οτι πας και πιο γρηγορα εκει που θες,βοηθαει παρα πολυ στην αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν με προβληματιζει πολυ.

Πιο πολυ με ενοχλει το collateral damage (πχ αυξησεις σε τροφιμα) παρα στις μετακινησεις μου.

Στην πολη κανω κοντινες αποστασεις και στον ανοικτο δρομο προσπαθω να μην τρεχω!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς επιλέγω ώρες και μέρες που δεν έχει κίνηση.

κατα δεύτερον προσπαθώ να τσουβαλιάζω τις δουλειές σε 1 μέρα και όχι σπαστά.επίσης να συνδυάζω δρομολόγια.

ε...έχει αλαφρώσει και λίγο το πόδι......αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να γυρνάω με 8-9 μεση καταναλωση περιμετρικα και λιγότερο κεντρο αθήνας και με 7-7μιση στις μακρινές διαδρομές εθνική ωρωπό και καμια εκδρομή εντός αττικής.

έριξα λιγάκι και την ταχύτητα στο ταξίδι από 140 στα 110-120.

Link to comment
Share on other sites

η αύξηση της βενζίνης συνέπεσε με την αγορά ενός yaris 1.33 το οποίο προς το παρόν (άστρωτο) καίει 5.8 lt/100km μετρημένο από μένα - ελάχιστη κίνηση στην πόλη του Άργους και πλειοψηφία χιλιομέτρων Άργος - Ναύπλιο με 70 και 6η στο κιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

η αύξηση της βενζίνης συνέπεσε με την αγορά ενός yaris 1.33 το οποίο προς το παρόν (άστρωτο) καίει 5.8 lt/100km μετρημένο από μένα - ελάχιστη κίνηση στην πόλη του Άργους και πλειοψηφία χιλιομέτρων Άργος - Ναύπλιο με 70 και 6η στο κιβώτιο.

Αν οδηγάς έτσι, τα σπάει!

Αλλά εγώ πολλές φορές δεν μπορώ να κρατηθώ και πίνει κάργα βενζίνη...

Γενικά έχω πρόβλημα με την τιμή της βενζίνης. Πλέον θέλω κανα 60άρι να γεμίσω με 100άρα... :(

Link to comment
Share on other sites

Τι βενζίνη βάζεις; Με ρωτάει φίλος με 2 βενζινάδικα. (Εννοούσε μάρκα )

100σταρα του λέω, και πέφτει κάτω από τα γέλια.

Ούτε τα μισά βενζινάδικα δεν έχουν πραγματική 100σταρα!!

Link to comment
Share on other sites

1) Πάω πια στη δουλειά με το μετρό+ΟΣΕ, στο άλλο thread έκανα ανάλυση, μου έρχεται πια 50% οικονομικότερα.

2) Βρήκα βενζινάδικο κοντά μου με χαμηλή τιμή στην 95άρα που δίνει πάντα απόδειξη από μόνος του.

3) Έχω μάθει και οδηγώ πολύ οικονομικά, ~7,5 πόλη, ~6,0 εθνική οδό.

4) 100άρα; Ας γελάσω, την έχω κόψει εδώ και χρόνια. Όταν πάω να κάνω κόντρες και χρειαστώ τα 100ms παραπάνω στο 0-100 μου θα βάλω πάλι. (που δεν είναι 100άρες, αλλά να έχουμε να λέμε, είναι γελοίες οι τιμές τους, δεν το συζητάω)

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος λόγος που βάζω 100άρα δεν είναι για επιδόσεις...αλλά για να έχω μια μικρή ελπίδα οτι βάζω την καθαρότερη βενζίνη (η απλή είναι πιο εμπορική και αυτή συμφέρει να νοθεύσουν) + οτι όσο καθαρότερη βενζίνη βάζω συντηρώ και καλύτερα το αυτοκίνητο και έχω και βελτιωμένη κατανάλωση σε σχέση με το κατακάθι που καίγεται από την απλή.

Link to comment
Share on other sites

το συμφερον ειναι να νοθευουν τα παντα , εαν νοθευουν. Η νοθεια παει με το πρατηριο οχι με τη βενζινη . Για μενα οποιος βαζει 100ρα πεταει λεφτα απο το παραθυρι.

* η 100ρα γινεται απο απλη 95ρα με προσθετα , τα προσθετα αυτα δεν τα φοβασαι?

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος λόγος που βάζω 100άρα δεν είναι για επιδόσεις...αλλά για να έχω μια μικρή ελπίδα οτι βάζω την καθαρότερη βενζίνη (η απλή είναι πιο εμπορική και αυτή συμφέρει να νοθεύσουν) + οτι όσο καθαρότερη βενζίνη βάζω συντηρώ και καλύτερα το αυτοκίνητο και έχω και βελτιωμένη κατανάλωση σε σχέση με το κατακάθι που καίγεται από την απλή.

Καλύτερα να βρεις ένα βενζινάδικο που μόλις βάλεις το αμάξι σου δεν θα ρουφάει μαγικά τη βενζίνη και δεν θα σου ανάψει κανένα λαμπάκι ηλεκτρικής βλάβης, καυσαερίου κλπ, αν θα έχεις κοψίματα κλπ.

Έχεις την εντύπωση ότι αν θέλει κάποιος να νοθεύσει τη βενζίνη δεν θα το κάνει; Έχεις ακούσει μία φήμη ότι η 100άρα δεν νοθεύεται εύκολα, ποιος το είπε; Κλασσική "αξιόπιστη πηγή, πίστεψε με ξέρω εγώ";

Δεν είναι λίγο κάπως να δίνεις 1.60-17.0 για βενζίνη;;;

Btw, το Auto-Polar και τα συναφή είναι για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βρεις ένα βενζινάδικο που μόλις βάλεις το αμάξι σου δεν θα ρουφάει μαγικά τη βενζίνη και δεν θα σου ανάψει κανένα λαμπάκι ηλεκτρικής βλάβης, καυσαερίου κλπ, αν θα έχεις κοψίματα κλπ.

Έχεις την εντύπωση ότι αν θέλει κάποιος να νοθεύσει τη βενζίνη δεν θα το κάνει; Έχεις ακούσει μία φήμη ότι η 100άρα δεν νοθεύεται εύκολα, ποιος το είπε; Κλασσική "αξιόπιστη πηγή, πίστεψε με ξέρω εγώ";

Δεν είναι λίγο κάπως να δίνεις 1.60-17.0 για βενζίνη;;;

Btw, το Auto-Polar και τα συναφή είναι για τα μπάζα.

το βενζινάδικο που βάζω ξέρω από πρώτο χέρι οτι έχει καθαρή βενζίνη.μπορεί στο μέλλον να νοθεύσει αλλά προς το παρόν νιώθω ασφαλής.

δεν είπα οτι η 100άρα δε νοθεύεται εύκολα.....είπα οτι λόγω εμπορικότητας αν νοθεύσει θα νοθεύσει πρώτα την απλή

το συμφερον ειναι να νοθευουν τα παντα , εαν νοθευουν. Η νοθεια παει με το πρατηριο οχι με τη βενζινη . Για μενα οποιος βαζει 100ρα πεταει λεφτα απο το παραθυρι.

* η 100ρα γινεται απο απλη 95ρα με προσθετα , τα προσθετα αυτα δεν τα φοβασαι?

*

αυτή είναι η μισή αλήθεια. πιο συγκεκριμένα η 95άρα των Shell BP είναι απόσταγμα 93-95 octane και η 100άρα γίνεται με πρόσθετα sστο ιδιο αποσταγμα.

η άλλη μισή αλήθεια είναι οτι η 95άρα των υπόλοιπων εταιριών είναι 89-92 octane και η 100αρα είναι διαφορετικό απόσταγμα 93-98 octane.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόνο καλό κάνει να βάζω 100άρα σε κινητήρα με 11.5:1 συμπίεση.

Ακόμα κι αν δεν είναι πραγματική 100άρα, πρέπει να είναι σίγουρα ανώτερη από την 95άρα.

Και όσο οι τιμές δεν ήταν τραγικές όπως τώρα, δεν είχα κανένα πρόβλημα να πληρώνω λίγα ευρώ παραπάνω για την 100άρα.

Απλά τώρα οι διαφορά τιμής έγινε χαώδης και με προβληματίζει. Τίποτα παραπάνω.

Κάτι ελαφρώς off-topic: Η BP έχει βγάλει και Ultimate 102, αλλά την έχω δει μόνο στα ξένα sites... Στην Ελλάδα δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.