Jump to content


Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

 

εφόσον λείπει το κράτος και η εε, κάποιος θα πάρει τη θέση τους.

 

Αυτό που εσύ θεωρείς απουσία του κράτους και της ΕΕ είναι πολιτική απόφαση.

Όταν  υποκαθιστάς  το κράτος σε αυτά που κατά την γνώμη σου έπρεπε να κάνει, ακολουθείς μια άλλη δική σου πολιτική απόφαση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 1 ώρα, το μέλος DJD έγραψε:

Εσύ ξέρεις πολλούς προσωπικά που το κάνουν για κέρδος; Γιατί εγώ δε ξέρω κανέναν. Όλοι αυτοί που κάθε μέρα τρέχουν πριν ή μετά τη δουλειά τους να μαζέψουν, να βοηθήσουν, να μαγειρέψουν, να κάνουν ότι δεν κάνει το εγκληματικά απών κράτος, το κάνουν αυτοί. Κι αυτοί είναι που δεν τους δείχνουν τα κανάλια ή τα μοδάτα blogs. Το κάνουν καθαρά γιατί θέλουν να βοηθήσουν τον κόσμο, κι είναι πολύ περισσότεροι από τους σάπιους.

 

Κι όχι μόνο δε βγάζουν κέρδος, αλλά μπαίνουν και μέσα, κυρίως ψυχολογικά και σε δεύτερη μοίρα το οικονομικό, χρόνο κτλ.

Δηλαδή ρε Κώστα ο άλλος φεύγει από την Αθήνα, τη Γερμανία, την Ισπανία ή δε ξέρω και εγώ που και πάει στην Ειδομένη ή/και στη Μυτιλήνη με δικά του έξοδα και δεν παίρνει μια από πουθενά. Οκ...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν υπάρχουν φιλανθρωπικοί οργανισμοί οι οποίοι πληρώνουν αυτούς που δουλεύουν για αυτούς. Αλλά ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο και κάποιοι είναι εκεί με σκοπό το κέρδος (πώς βγάζουν κέρδος ακριβώς; ). Πόσοι είναι αυτοί; 20; 50; 100; 200 θες; Θα μαυρίσουμε όλους τους υπόλοιπους; Με την ίδια λογική είμαστε όλοι καθίκια γιατί 15 νοματαίοι σε όλη την Ελλάδα τους πουλούσαν το μπουκαλάκι το νερό 5 ευρώ.

 

Αν θες να ξεχωρίσεις και να μου πεις γι'αυτούς που έκλειναν τον δρόμο να συμφωνήσω, αλλά όταν σε κρατάνε κάπου με το ζόρι η απελπισία χτυπάει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε πάνε τζάμπα, ακριβώς τα λόγια μου. Και οι "φιλανθρωπικοί οργανισμοί" έχουν μια ατζέντα από πίσω. Βέβαια όχι όλοι, μιας και δεν είναι όλοι ίδιοι, όπως και οι αλληλέγγυοι δεν είναι όλοι κακοί, όπως και οι παπάδες δεν είναι όλοι κακοί, αλλά υπάρχουν αρκετοί που κάνουν τη βρωμοδουλειά. Εγώ δε θέλω αλληλέγγυους να δρουν και προωθούν ατζέντες. Θέλω το κράτος να κάνει τη δουλειά του και όποιος δε μπορεί να τη κάνει να παραιτείται. Απλά πράγματα. ΜΚΟ και αλληλέγγυοι δρουν σε τριτοκοσμικές χώρες, όχι εδώ. Δεν είμαστε τριτοκοσμική χώρα ακόμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καμία σχέση με τα λόγια σου, αυτό που λέω είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που βοηθάνε δεν έχουν σχέση ούτε με ΜΚΟ ούτε με κέρδη, ούτε ανήκουν πουθενά, το κάνουν από την καλή τους την καρδιά και το χρόνο τους.  Αν το κράτος έκανε τη δουλειά του, δε θα υπήρχε λόγος για εθελοντές. Μιλάμε για την μεγαλύτερη ανθρωπιστική κρίση μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, κι η απουσία όλων των επίσημων φορέων, τοπικά και διεθνή, είναι εκκωφαντική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

ΜΚΟ και αλληλέγγυοι δρουν σε τριτοκοσμικές χώρες, όχι εδώ

indeed. Στην Ελβετία έχει πάρα πολλές NGO, και αρκετούς αλληλέγγυους (όχι τόσο μαζικό κίνημα όσο εδώ, αλλά δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη ανάγκη)

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Συνεχίζεται το σήριαλ με την πικραμένη «αλληλέγγυα» συντρόφισσα Αλίκη Παπαχελά, το ξενοδοχείο της οποίας κατέλαβαν άλλα συντρόφια, για να στεγάσουν «προσφυγάκια».
Σύμφωνα με τις νέες καταγγελίες της Παπαχελά, δύο ημέρες πριν από την κατάληψη η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες είχε εγκρίνει το κονδύλι προκειμένου να μετεγκατασταθούν στο χώρο «προσφυγάκια» υπό την αιγίδα του και να παίρνει αυτή το νοίκι:
«Το ξενοδοχείο ήδη θα είχε γίνει κέντρο προσφύγων του ΟΗΕ επισήμως από τον Μάρτιο, αλλά είχαν καθυστερήσει τα κονδύλια. Τα κονδύλια βγήκαν από τον ΟΗΕ την Τετάρτη, μέσα σε αυτά τα 25 εκατομμύρια ευρώ περιλαμβάνεται και το Plaza, και την Παρασκευή έγινε η κατάληψη. Σας φαίνεται τυχαίο; Γιατί δεν είχε γίνει τον προηγούμενο μήνα κατάληψη;».
Τι εννοεί η… ποιήτρια; Ότι μόλις έμαθαν τα «αλληλέγγυα» μούτρα ότι θα πέσει παραδάκι, έσπευσαν να καταλάβουν το ξενοδοχείο για να μη χάσουν το… κελεπούρι. Δηλαδή, να εισπράττουν αυτοί το «νοίκι» (σύμφωνα με καταγγελίες της Παπαχελά τσεπώνουν 20 ευρώ ημερησίως από κάθε «προσφυγάκι»)!
Θυμηθείτε το, αυτή η ιστορία θα έχει μεγάλη συνέχεια και κακό τέλος για τα «αλληλέγγυα» συντρόφια, σε επίπεδο εντυπώσεων! Η Παπαχελά, ως (μετανοούσα πλέον…) αριστερή, είναι σκληρό καρύδι και θα τους ξεφτιλίσει, γιατί την πείραξαν στην… τσέπη. Κι όταν αριστερός-ή «πονάει» στην τσέπη, γίνεται… θεριό ανήμερο και βγάζει βούκινο ακόμα και τα συντρόφια του-της!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά αξιόλογο. Χάρτης με τις ψεύτικες ειδήσεις που αναπαράγωνται από διάφορα μέσα, με ανάλυση και ρεπορτάζ του τι πραγματικά έγινε, αν έγινε. Καλό θα είναι να το ελέγχετε πριν βάλετε την είδηση για το κοριτσάκι που βιάστηκε στην Ειδομένη, γιατί μάλλον θα γίνετε ρεζίλι.

 

http://www.thepressproject.gr/article/92558/Xartis-katagrafei-ta-psemata-ellinikon-MME-gia-tous-prosfuges

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mad_dog said:

Πολύ επίσημη σελίδα

Χαχαχαχα

Αφιέρωμα ενημέρωσης και αλληλεγγύης

Χαχαχαχα

Να σαι καλά που με έκανες και γέλασα

Gesendet von meinem SM-G928F mit Tapatalk

Προφανώς και δε διάβασες τίποτα. Προφανώς και δεν έλεγξες τις πηγές της. Προφανώς και δε μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ότι είναι διεθνές project που λειτουργεί και σε άλλες χώρες, όπως πχ η Γερμανία. Προφανώς και δεν απευθύνεται σε εσένα, που δε θέλεις να ξέρεις την αλήθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mad_dog said:

Του Website

Ξέρεις είναι σαν μου λες το λέει το

Indymedia

Όπως ακριβώς είπα δηλαδή. Δε μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις το άρθρο, να δεις τη δουλειά που έχει γίνει και να ερευνήσεις τις πηγές στις οποίες, όχι το PressProject, αλλά η εφαρμογή που αναφέρει, βασίζει τα στοιχεία της.

Δεν περίμενα κάτι άλλο :hang:

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ρε mad οι πηγές-σκουπίδια που παραθέτεις είναι αξιόπιστες. Πραγματικά είσαι ανίκητος όπως και οι φονταμενταλιστές,  αυτό δεν σε κάνει όμως και αξιόπιστο ούτε και δίνει κάποια αξία στα λεγόμενα σου. Αντιθέτως μειώνεις συνεχώς την προσωπικότητα σου σε βαθμό τέτοιο που θα καταλήξεις να σε αγνοούν όλοι, όσο και να προσπαθείς να προκαλέσεις την προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα, καταλαβαίνεις τι διαβάζεις; Και από αυτά που σου λέμε, και τι είναι banner στα άλλα σάιτ, και τι σχετικό με το άρθρο που ποστάρουν, ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.