Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:


«Να σημειώσουμε ότι η συγκεκριμένη επιτροπή έχει κατά καιρούς πάρει θέση υπέρ των ελληνικών διεκδικήσεων για τις γερμανικές αποζημιώσεις»

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:


«Να σημειώσουμε ότι η συγκεκριμένη επιτροπή έχει κατά καιρούς πάρει θέση υπέρ των ελληνικών διεκδικήσεων για τις γερμανικές αποζημιώσεις»

 

Συμψηφισμός;

Link to comment
Share on other sites

Αν με ρωτάς γιατί το κάνουν, όχι δεν εννοώ ότι συμψηφίζουν. Μπορεί να έχει διάφορες ερμηνείες κι όχι απαραιτήτως αποκλειστικές. Μπορεί να ισχύουν και δύο και τρία πράγματα ταυτοχρόνως. Ο λόγος που έκανα την επισήμανση είναι για να δείξω ότι ακόμα κι όταν ακούμε κάτι φαινομενικά «θετικό» από ξένους πρέπει να είμαστε προσεκικοί ειδικά αν δεν ξέρουμε τι φρούτο είναι εκείνος που το λέει, τις περιστάσεις, την κατάσταση, πόση ισχύ έχει ή δεν έχει εντός της χώρας του κλπ.
Συν ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πιθανές άλλες συνέπειες που μπορεί να οδηγήσει η λογική του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Αν με ρωτάς γιατί το κάνουν, όχι δεν εννοώ ότι συμψηφίζουν. Μπορεί να έχει διάφορες ερμηνείες κι όχι απαραιτήτως αποκλειστικές. Μπορεί να ισχύουν και δύο και τρία πράγματα ταυτοχρόνως. Ο λόγος που έκανα την επισήμανση είναι για να δείξω ότι ακόμα κι όταν ακούμε κάτι φαινομενικά «θετικό» από ξένους πρέπει να είμαστε προσεκικοί ειδικά αν δεν ξέρουμε τι φρούτο είναι εκείνος που το λέει, τις περιστάσεις, την κατάσταση, πόση ισχύ έχει ή δεν έχει εντός της χώρας του κλπ.
Συν ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πιθανές άλλες συνέπειες που μπορεί να οδηγήσει η λογική του.

 

«Συντρόφισσες και σύντροφοι για τον σοσιαλισμο πασχιζουμε όλοι»

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^^ Συκοφαντίες !!! :sarcastic::sarcastic:

 

 

Τέτοια μοσχάρια που είναι, και λίγα τους κάνουν. Αν έπεφταν και σε κανένα ''μερακλή''.......

 

Εντιτ μπονους :

 

Image

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 5
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Χίος: «Έκαναν μπάνιο 10 άτομα μέσα στη δεξαμενή μου.. Κατέστρεφαν το βιός μου»

 

 

Παράθεση

 

Ο ίδιος ο αγρότης επιμένει οτι η αντίδρασή του ήταν αυθόρμητη αντίδραση  της προκλητικής συμπεριφοράς των ανηλίκων λαθρομεταναστών με την επιμονή τους να κλέψουν τα οπωροκηπευτικά του και να καταστρέψουν το θερμοκήπιο του που βρίσκεται δίπλα στην ΒΙΑΛ. Όπως σημειώνει τα τελευταία τρία χρόνια έχει υποστεί ανυπολόγιστη ζημιά στην περιουσία του και έχει καταγγείλει και με μηνυτήριες αναφορές δεκάδες επιδρομές των λαθρομεταναστών, στην Αστυνομία.

Ο αγρότης, διαπίστωσε (01/04) ότι στον περίκλειστο χώρο του θερμοκηπίου του, ειχαν εισβάλει περίπου πέντε λαθρομετανάστες έκλεβαν τα οπωροκηπευτικά του ενώ άλλη ομάδα περίπου δέκα λαθρομετανάστες ήταν γύρω και μέσα στην υδατοδεξαμενή, για να ποτίζονται οι βιολογικές καλλιέργειες, κάνοντας μπάνιο με σαπούνι και διασκέδαζαν με βουτιές. Είχαν καταστρέψει την περίφραξη, και το περίβλημα του θερμοκηπίου, και είχαν καταστρέψει την καλλιέργεια του από την οποία βιοπορίζεται καθώς είχαν κλέψει και τα εργαλεία του.

 

 

  • Like 9
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Νέα αποβίβαση μεταναστών και προσφύγων στο λιμάνι της Καβάλας

 

Παράθεση

Όλοι οι αλλοδαποί -στην πλειοψηφία τους μετανάστες από χώρες της Αφρικής, το Αφγανιστάν και το Πακιστάν– μεταφέρθηκαν

με τα λεωφορεία τα οποία τους περίμεναν στο λιμάνι στην κλειστή δομή φιλοξενίας μεταναστών στις Σέρρες.

 

Στην "κλειστη" και για ενα μηνα δομη εν μεσω καραντινας, κατα τα αλλα μας φταινε τα μεγαφωνα...

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο Έβρο στα ελληνοαλβανικά σύνορα σχεδιάζουν Ερντογάν-Ράμα

 

Έχει καταλάβει κανείς αυτοί οι 30.000 μετανάστες πώς βρέθηκαν στην Αλβανία; Είναι από παλιά ή τώρα πήγαν; Και αν πήγαν τώρα, πώς έφτασαν Αλβανία; Πέταξαν ή μέσω Βουλγαρίας; Η Βουλγαρία δεν είναι μέλος της ΕΕ;

Υπάρχουν κάποια λογικά κενά σε αυτή την ιστορία.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος pnick έγραψε:

Δεύτερο Έβρο στα ελληνοαλβανικά σύνορα σχεδιάζουν Ερντογάν-Ράμα

 

Έχει καταλάβει κανείς αυτοί οι 30.000 μετανάστες πώς βρέθηκαν στην Αλβανία; Είναι από παλιά ή τώρα πήγαν; Και αν πήγαν τώρα, πώς έφτασαν Αλβανία; Πέταξαν ή μέσω Βουλγαρίας; Η Βουλγαρία δεν είναι μέλος της ΕΕ;

Υπάρχουν κάποια λογικά κενά σε αυτή την ιστορία.

 

Με αεροσκάφη, πλοία κ.λ.π. από Τουρκία.

 

Θέλουν διαλύσουν την Ελληνική μειονότητα στην Βόρεια Ήπειρο και ταυτόχρονα να πιέσουν την Ελλάδα ταυτόχρονα από τα Ελληνοαλβανικά και Ελληνοτουρικά σύνορα .

 

Αν συνεχίσουμε με την πολιτική ορθότητα , που μόνο ορθότητα δεν είναι, το κλείνουμε το μαγαζάκι .

 

Θέλω να δω με τι κινήσεις η Ελληνική πλευρά θα διαφυλάξει του Βοεριοηπειρώτες ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, adpanos said:

Με αεροσκάφη, πλοία κ.λ.π. από Τουρκία

30.000 άτομα με αεροπλάνα και πλοία; Εν μέσω πανδημίας; Δεν γίνεται αυτό. Αδύνατον. 

Να είναι κάποιοι από παλιά, που είχαν περάσει πριν κλείσουν τα σύνορα; Τότε ο Ερντογάν πως εμπλέκεται;

Δεν ξέρω. Μου μυρίζει κάτι άσχημα σε αυτή την υπόθεση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

prosfygesbark-2.jpg
WWW.IN.GR

Μόλις έγινε γνωστό ότι αρκετοί πρόσφυγες - μετά από προτροπή της...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

30.000 άτομα με αεροπλάνα και πλοία; Εν μέσω πανδημίας; Δεν γίνεται αυτό. Αδύνατον. 

Να είναι κάποιοι από παλιά, που είχαν περάσει πριν κλείσουν τα σύνορα; Τότε ο Ερντογάν πως εμπλέκεται;

Δεν ξέρω. Μου μυρίζει κάτι άσχημα σε αυτή την υπόθεση.

 

 

Όταν κλείσαμε τα σύνορα στον Έβρο, ο Έρντο ήρθε σε συμφωνία με τον Ράμα, να χτίσει αυτός καταυλισμούς στην Βόρεια Ήπειρο όπου θα στεγαστούν 30.000 για αρχή μετανάστες από την Τουρκία.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν αυτή την στιγμή τόσοι στην Αλβανία.

 

Η Τουρκία έχει δικό της λιμάνι στην Αλβανία. Ότι θέλει πηγαινοφέρνει ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

30.000 άτομα με αεροπλάνα και πλοία; Εν μέσω πανδημίας; Δεν γίνεται αυτό. Αδύνατον. 

Να είναι κάποιοι από παλιά, που είχαν περάσει πριν κλείσουν τα σύνορα; Τότε ο Ερντογάν πως εμπλέκεται;

Δεν ξέρω. Μου μυρίζει κάτι άσχημα σε αυτή την υπόθεση.

 

Η σύνδεση των Ελληνοτουρκικών από την Τουρκία με :

 

Μεταναστευτικό,

COVID-19

Σύνορα

Διεθνής Κοινή Γνώμη

Πετρέλαια

Τουρκολιβυκό Μνημόνιο

ΜΚΟ

Έλληνική ΑΟΖ

ΜΜΕ

...

...

...

Όλα σε ένα άρθρο.

 

tourkikes-prokliseis-arthro.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Με τη βοήθεια των τουρκικών υπηρεσιών και εισχώρηση παρακρατικών υποκινητών στους μετανάστες-πρόσφυγες η Τουρκία θα επιχειρήσει...

 

 

 

Πέρα από όλα μένω στο

 

Παράθεση

Στον σχεδιασμό, τέλος, υπάρχει και το σενάριο της ολοκληρωτικής και άμεσης στρατιωτικής εμπλοκής, καθόσον δεν είναι στις προθέσεις μας να παρασυρθούμε σε μία ατέρμονη διαδικασία φθοράς και σήψης.

Η προετοιμασία για την εφαρμογή της δυναμικής λύσης είναι ήδη σε προχωρημένο στάδιο. Οι προϋποθέσεις που έχουν τεθεί από τους επιτελείς του ΓΕΕΘΑ για την επιτυχημένη έκβαση στην περίπτωση του ακραίου σεναρίου βρίσκονται ήδη σε προχωρημένο στάδιο υλοποίησης και συνιστά κοινή πεποίθηση των εμπλεκομένων με τη σχετική σχεδίαση ότι η Τουρκία θα βρεθεί προ μιας ακόμη δυσάρεστης έκπληξης τόσο από την ταχύτητα της αντίδρασης όσο και από τη σφοδρότητα της κλιμάκωσης της κατάστασης εφόσον απαιτηθεί. Είναι αυτονόητο ότι παγίως η Ελλάδα δεν έχει πρόθεση να ανοίξει την πόρτα του φρενοκομείου. Εάν όμως επιλέξει να το πράξει η εξ ανατολών «σύμμαχός» μας, η απάντηση θα είναι άμεση και χωρίς δισταγμό.

 

 

Βάλε και τον Ράμα μέσα ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάμε και άλλο ένα για το πόσο μαριονέτες είμαστε.

 

Δοξάστε την Ευρώπη .... και τον Μητσοτάκη που ξαναέγινε Κούλης ....

 

200412042940_KOUMOUTSAKOS-Ylva-JOHANSSON
HELLASJOURNAL.COM

Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΧΑΡΒΑΛΙΑ Μέσα στην καταιγίδα του κορωνοιού συνέβη αυτό που φοβόμουν. Η είδηση πέρασε στα ψιλά της…

 

Επιτροπείες, Μ@λ@κχίες .... και Ευπωπ@π@ρι€ς ...

 

Εγώ ψήφισα και έχω τον λόγο στην χώρα μου σαν Έλληνας πολίτης .

Στο δι@ολο η Ευρώπη ... αν αυτό είναι Ευρώπη, στο Δι@ολ@ και αυτοί που μας κατάντησαν έτσι ...

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.