Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αυτούς τώρα θέλετε να τους κάνετε ανθρώπους ! (επίπεδο πολιτισμού)
νταξ καλά κρασιά γυφταριό 2-3-4-5 lvl ...

αχ ρε Ταμτάτακο προσπάθησες τους μισούς τους έκανες ανθρώπους και οι άλλοι έμειναν πιθήκια
 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@salde Για μην κανουμε καταχρηση στις ειδησεις οταν λες..

Παράθεση

δεν έγραψα για τα άλλα, για τα πρόσφατα με την Τουρκία έχω γράψει τη γνώμη μου, εκείνη πρέπει να είναι ο στόχος της αντίδρασής μας

όχι οι πρόσφυγες ούτε οι λαθρομετανάστες. Το Γιαβούζ, η Λιβύη και τα σχετικά είναι άλλης τάξεως ζήτημα.

Ποια πρεπει να ειναι η αντιδραση μας σε εισβολεις λαθρομεταναστες γιατι προσφυγες δεν ειναι κανενας τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Proteas said:

Ποια πρεπει να ειναι η αντιδραση μας σε εισβολεις λαθρομεταναστες γιατι προσφυγες δεν ειναι κανενας τους.

Διαχωρίζω τα τελευταία συμβάντα, ειδικά στον Έβρο, από τα προηγούμενα.
Για τον Έβρο και οποιαδήποτε κίνηση εν μέσω υγειονομικής κρίσης: εμείς πρέπει να αντιδρούμε επιδιώκοντας τιμωρία (όχι απλή λεκτική καταδίκη) της Τουρκίας. Το έχω ξαναγράψει ίσως δεν το θυμάσαι, θα σκεφτόμουν κλεισίματα προξενείων, κλεισίματα συνόρων, διακοπή ακτοπλοϊκών συνδέσεων, διπλωματικά μέτρα και παρόμοια. Επειδή δεν έχω όλα τα δεδομένα στην διάθεσή μου, αυτά τα πράγματα θέλουν αποφασιστικότητα και μεγάλη προσοχή για να μην μας γυρίσουν μπούμεραγκ.

Γενικά για τις μετακινήσεις πληθυσμών: είναι πολύ δύσκολο πρόβλημα, ξεπερνά χρονικές διάρκειες μίας-δύο-τριών κυβερνήσεων κι έχει πάρα πολλές πτυχές: ανθρωπιστικές, διπλωματικές, αμυντικές, οικονομικές, πολιτισμικές, νομικές, εμπορικές,  υγειονομικές, εκπαιδευτικές, εργατικές, τα πάντα όλα. Επιγραμματικά, θα επιδίωκα σε πανευρωπαϊκό επίπεδο να αλλάξουν κάποιοι κανόνες για την πολιτογράφηση (αυτό σήμερα είναι άκρως προβληματικό έως παράνομο να το κάνουμε μόνοι μας). Τα υπόλοιπα θα ήθελα να τα χειριστούμε κατά περίπτωση, ad hoc.

Επίσης θα αντιμετώπιζα τις ΜΚΟ ως αυτό που είναι οι περισσότερες: επιχειρηματικές δραστηριότητες. Με ελάχιστες εξαιρέσεις (τύπου Ερυθρός Σταυρός, όχι το Νομικό Πρόσωπο αλλά το κόνσεπτ) ουσιαστικά δεν καταλαβαίνω καν τον όρο. Είτε σωματεία (με όλους τους κανόνες, τα δικαιώματα, τις υποχρεώσεις σωματείων) είτε εμπορικές επιχειρήσεις. Δεν θέλω να υπάρχουν ΜΚΟ αν δεν είμαι σαφής. Για κανένα θέμα. Δεν θέλω ΜΚΟ για το ιντερνετ, για παιχνίδια, για σκυλάκια για τίποτα. Με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαι οπαδός λύσεων πολιτοφυλακών. Είτε είναι τύπου ΧΑ/ΑΝΤΑΡΣΥΑ είτε είναι μεταμφιεσμένες σε κάτι άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτος ειδικα στο τελευταιο κομματι το θεωρω το ποιο σημαντικο απο ολα να μην εχουμε αυτοκλητους δικαστες.

 

Απο κει και περα ομως και περα του πως θα λυθουν τα προβληματα θα ηθελα να μην υπαρχουν 2 μετρα και 2 σταθμα οταν π.χ.

καποιος κλεβει μια τσαντα εγινε προχτες εδω κατι τετοιο με την αστυνομια να δηλωνει 2 μερες κρατητηριο και μετα ξανα εξω

γιατι ειναι λαθρομεταναστης. Η νομος ισχυει για ολους η εχουμε ανομια και καποιος πρεπει να παρεμβει.

Link to comment
Share on other sites

%25CE%25BD%25CE%25BF%25CE%25B2%25CE%25B1
WWW.ECHEDOROS-A.GR

Πηγή ανοικτών πληροφοριών, ειδήσεις, πολιτική, εθνική άμυνα, μειονότητες,

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Η Idra Kayne μεγάλωσε ακούγοντας συνέχεια «δε σε παίζω γιατί είσαι μαύρη»

 

Παράθεση

«Η Ελλάδα είναι μια από τις πιο ζωντανές πολυπολιτισμικές κοινότητες κι ακόμα στην τηλεόραση βλέπουμε παντού λευκούς.»

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέει η ύδρα, με μία διαφορά: 

ο μισός ρατσισμός που έχει βιώσει, δεν έχει οπισθοδρομικά αίτια, αλλά είναι λόγω σύγκρισης με άλλους πολίτες αφρικανικής καταγωγής.

Όταν στη Σοφοκλέους γινόταν το σώσε από εκδιδόμενες συγκεκριμένου skin tone, είναι "λογικό" να γίνεται η σύγκριση από έναν ταξιτζή στην -κάθετη οδό- Αθηνάς.

Αντίστοιχα με το "ρωσίδες". Δεν σημαίνει ότι οι ρωσίδες είναι όλες π..., αλλά υπάρχει ένα pattern.

 

Αυτό είναι και το πρόβλημα στην περίπτωση της Αμερικής και το George Φλόυντ. Υπάρχει ένα pattern. Η εγκληματικότητα στους έγχρωμους, είναι πολύ αυξημένη. Κι αυτό λόγω μορφωτικού επιπέδου, καταλοίπων κλπ κλπ κλπ Στην πράξη, η αστυνομία σίγουρα κάνει διακρίσεις. Όχι απαραίτητα λόγω ρατσισμού, αλλά λόγω pattern. Όπως εγώ επειδή είμαι πιο σκούρος στο δέρμα από έναν άγγλο, κινδυνεύω αν γίνει το μπαμ στο Λονδίνο να με πάρουν τα σκάγια. Όχι επειδή είναι ρατσισμός, αλλά λόγω ενός επαναλαμβανόμενου μοτίβου σε συγκεκριμένες υποθέσεις τρομοκρατίας. Μπορεί κι αυτό να θεωρηθεί ρατσισμός, αλλά πιστεύω είναι ένα πιο πολύπλοκο θέμα από τον απλό ρατσισμό του μαύρου / άσπρου.

 

Χωρίς να αναιρώ τις περιπτώσεις καθαρού ρατσισμού και φυλετικών διακρίσεων.

 

Αυτό το γράφω κυρίως γιατί είδα (μέσω Μπογδάνου) ότι αφαιρέθηκε το όσα παίρνει ο άνεμος από το HBO λόγω αναφορών ρατσισμού. 

 

Το θεωρώ απαράδεκτη λογοκρισία. Είναι ένα είδος τυφλής βίας και κάψιμου βιβλίων. Να κάψουμε λοιπόν όλα τα βιβλία που αναφέρεται ότι οι μαύροι έρχονταν ως εκθέματα στις μεγάλες πόλεις της δύσης, σε ανθρώπινους ζωολογικούς κήπους. Να κάψουμε και τη δική μας ιστορία, και να πούμε ότι συνωστιστήκαμε στο λιμάνι της Σμύρνης, ενώ είχαμε σαφείς εντολές -όπως τώρα με τον κορωνοϊό- να μη συνωστιστούμε. Οι Τούρκοι μας έσφαξαν λόγω συνωστισμού! Για το δικό μας το καλό!

 

Η ιστορία είναι γραμμένη. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να απαγορευτεί π.χ. το mein kampf ή να ξεγράψουμε τα γεγονότα. Πιστεύω ότι ο πολίτης / άνθρωπος θα πρέπει να είναι σε θέση να εκτιμήσει την -όποια- ιστορική αξία της χιτλερικής μπουρδολογίας, και να μπορέσει να δει πίσω από τα ιστορικά γεγονότα τις ομοιότητες του τότε και του σήμερα. Θα προκύψει όμως δυστυχώς και ένας ΓΤΠ πολιτικός, που για το συμφέρον του ενστερνίζεται την άνωθεν μπουρδολογία. Αλλά αυτό είναι για μένα "παράπλευρη απώλεια".

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ένταση με τραυματίες στο λιμάνι της Μυτιλήνης

 

Quote

Από την περασμένη Παρασκευή επιτρέπεται η αναχώρηση από τη Μυτιλήνη, προσφύγων με τρίπτυχα που διαθέτουν μπλε σφραγίδα, δηλαδή έχουν άρση γεωγραφικού περιορισμού στη μετακίνηση τους, καθώς και όσων έχουν β' απορριπτική απόφαση, δηλαδή έχουν χάσει κάθε δικαίωμα ασύλου και πρέπει να αναχωρήσουν από τη χώρα, δηλαδή να φύγουν από το νησί για να αναζητήσουν τρόπο εξόδου από την Ελλάδα.

 

  • Like 2
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Ωραία τα λέει η ύδρα, με μία διαφορά: 

ο μισός ρατσισμός που έχει βιώσει, δεν έχει οπισθοδρομικά αίτια, αλλά είναι λόγω σύγκρισης με άλλους πολίτες αφρικανικής καταγωγής.

Όταν στη Σοφοκλέους γινόταν το σώσε από εκδιδόμενες συγκεκριμένου skin tone, είναι "λογικό" να γίνεται η σύγκριση από έναν ταξιτζή στην -κάθετη οδό- Αθηνάς.

Αντίστοιχα με το "ρωσίδες". Δεν σημαίνει ότι οι ρωσίδες είναι όλες π..., αλλά υπάρχει ένα pattern.

 

Αυτό είναι και το πρόβλημα στην περίπτωση της Αμερικής και το George Φλόυντ. Υπάρχει ένα pattern. Η εγκληματικότητα στους έγχρωμους, είναι πολύ αυξημένη. Κι αυτό λόγω μορφωτικού επιπέδου, καταλοίπων κλπ κλπ κλπ Στην πράξη, η αστυνομία σίγουρα κάνει διακρίσεις. Όχι απαραίτητα λόγω ρατσισμού, αλλά λόγω pattern. Όπως εγώ επειδή είμαι πιο σκούρος στο δέρμα από έναν άγγλο, κινδυνεύω αν γίνει το μπαμ στο Λονδίνο να με πάρουν τα σκάγια. Όχι επειδή είναι ρατσισμός, αλλά λόγω ενός επαναλαμβανόμενου μοτίβου σε συγκεκριμένες υποθέσεις τρομοκρατίας. Μπορεί κι αυτό να θεωρηθεί ρατσισμός, αλλά πιστεύω είναι ένα πιο πολύπλοκο θέμα από τον απλό ρατσισμό του μαύρου / άσπρου.

 

Χωρίς να αναιρώ τις περιπτώσεις καθαρού ρατσισμού και φυλετικών διακρίσεων.

 

Αυτό το γράφω κυρίως γιατί είδα (μέσω Μπογδάνου) ότι αφαιρέθηκε το όσα παίρνει ο άνεμος από το HBO λόγω αναφορών ρατσισμού. 

 

Το θεωρώ απαράδεκτη λογοκρισία. Είναι ένα είδος τυφλής βίας και κάψιμου βιβλίων. Να κάψουμε λοιπόν όλα τα βιβλία που αναφέρεται ότι οι μαύροι έρχονταν ως εκθέματα στις μεγάλες πόλεις της δύσης, σε ανθρώπινους ζωολογικούς κήπους. Να κάψουμε και τη δική μας ιστορία, και να πούμε ότι συνωστιστήκαμε στο λιμάνι της Σμύρνης, ενώ είχαμε σαφείς εντολές -όπως τώρα με τον κορωνοϊό- να μη συνωστιστούμε. Οι Τούρκοι μας έσφαξαν λόγω συνωστισμού! Για το δικό μας το καλό!

 

Η ιστορία είναι γραμμένη. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να απαγορευτεί π.χ. το mein kampf ή να ξεγράψουμε τα γεγονότα. Πιστεύω ότι ο πολίτης / άνθρωπος θα πρέπει να είναι σε θέση να εκτιμήσει την -όποια- ιστορική αξία της χιτλερικής μπουρδολογίας, και να μπορέσει να δει πίσω από τα ιστορικά γεγονότα τις ομοιότητες του τότε και του σήμερα. Θα προκύψει όμως δυστυχώς και ένας ΓΤΠ πολιτικός, που για το συμφέρον του ενστερνίζεται την άνωθεν μπουρδολογία. Αλλά αυτό είναι για μένα "παράπλευρη απώλεια".

 

Δεν είναι μαύρη, είναι ροζ κλασική χαζογκόμενα αμόρφωτη, εξ αυτού το «πολυπολιτισμική κοινότητα» που θέλει να γίνει τραγουδίστρια η γενικά να βγει στην τηλεόραση και παπαγάλισε αμερικάνικα κλισέ μήπως τα καταφέρει.

Όχι πως δεν είμαστε ρατσιστές αλλά είμαστε μεταξύ μας για ψιλοπράγματα αυτή θα γλίτωνε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, makio said:

 

Β απορριπτική απόφαση δεν σημαίνει ότι είναι 2-3 χρόνια στη Μόρια?

Έστω ο 1 νομοταγής, που θα βρει τα λεφτά να γυρίσει πίσω?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

Έστω ο 1 νομοταγής, που θα βρει τα λεφτά να γυρίσει πίσω?

υπάρχει ένα πρόγραμμα για τέτοια νομίζω. Τους πληρώνουν ειστήριο αεροπορικό, δίνουν κι ένα ποσόν επιπλέον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.