Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Το πρόβλημα όμως παιδιά είναι ότι δεν υπάρχει και έντονη πολιτική βούληση.

Επειδή ο ΛΑΟΣ θέλει να περάσει την αρία φυλή, δε σημαίνει ότι η λύση είναι να γίνουν οι έλληνες μαύροι! ΕΛΕΟΣ δηλαδή!

Δεν υποστηρίζω ότι είμαι καλύτερος από τον νιγηριανό, απλά υποστηρίζω ότι δεν μπορούμε να φιλοξενήσουμε τη νιγηρία στην ομόνοια, ούτε να της βρούμε δουλειά.

Αυτό το πολύ απλό σε όποιον να το πεις θα σε πει ρατσιστή.

Εκτός αν μένει στο κέντρο οπότε έχει ιδία άποψη.

edit:

απλά έχουν μαζευτεί και πολλές ΜΚΟ που σαν τους φιλόζωους ευνουχιστές όχι απλώς έχουν άποψη, αλλά τους παρέχεται και η δυνατότητα να την εφαρμόζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα όμως παιδιά είναι ότι δεν υπάρχει και έντονη πολιτική βούληση.

Επειδή ο ΛΑΟΣ θέλει να περάσει την αρία φυλή, δε σημαίνει ότι η λύση είναι να γίνουν οι έλληνες μαύροι! ΕΛΕΟΣ δηλαδή!

Δεν υποστηρίζω ότι είμαι καλύτερος από τον νιγηριανό, απλά υποστηρίζω ότι δεν μπορούμε να φιλοξενήσουμε τη νιγηρία στην ομόνοια, ούτε να της βρούμε δουλειά.

Αυτό το πολύ απλό σε όποιον να το πεις θα σε πει ρατσιστή.

Εκτός αν μένει στο κέντρο οπότε έχει ιδία άποψη.

edit:

απλά έχουν μαζευτεί και πολλές ΜΚΟ που σαν τους φιλόζωους ευνουχιστές όχι απλώς έχουν άποψη, αλλά τους παρέχεται και η δυνατότητα να την εφαρμόζουν.

Aπαπαπαπαπα δεν ειναι in να πηγαινεις κοντρα στη πακιστανολαγνεια. :mamba:

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι αμα μαζευτουν 10-15 μεταναστολαγνοι (γιατι και ο σεβασμος για τον μεταναστη εχει τα ορια του.απο ενα σημειο και μετα γινεται υπερβολη και μετατρεπεται σε δουλεια) και κανουν επεισοδια ειναι πηγαια αντιρατσιστικη εκδηλωση των αγωνιστων κλπ.

αν μαζευτουν 5-6 απλα να διαμαρτυρηθουν για το μεταναστευτικο ,πριν καν μαζευτουν,η μαλλον πριν καν γεννηθουν ειναι φασιστες,χρυσαυγιτες,υποκινουμενοι απο το κρυφο αρχηγειο των SS στην ανταρκτικη,και πρεπει οι προαναφερθεντες αγωνιστες να πανε να τους σπασουν ειρηνικα-λαικα-δημοκρατικα τα μουτρα ετσι για να μαθουν αλλη φορα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον θεματάκι...

πριν 80 χρονια που ειχε κατακλυσει ο ελληνας το αμερικα και τη κεντρικη ευρωπη πως του φερθηκανε?που ειναι τωρα αυτος ο ελληνας? καταδυναστευσε εκει τους αυτοχθονες και τους μολυνε σε σημειο αλλοτροιωσης?θα μου πεις ο ελλην ποιοτικη οδος οπου πηγε ανθησε το συμπαν.εμεις τωρα με τα πακιστανια και λοιπα τι κανουμε?μηπως απλα βιωνουμε 100 χρονια μετα ενα μοντελο που ποτε δεν ειμασταν σε θεση να δουμε οτι ερχεται?τωρα αποτελουμε και μεις ελκυστικο προορισμο για πακιστανια βλεπεις,πριν 4-5 χρονια ακομα τρωγαμε ακυρα....

θα κανει τον κυκλο της αυτη η ιστορια,θα αναμιχθει παλι καλα η τραπουλα και θα συνεχιστει το σοου οπως παντα.τα μεταναστευτικα ομως χερια του τοτε γιγαντωσαν τις υπερδυναμεις του σημερα και μεσα απο την τρελη ανομοιογενοια προεκυψαν κρατη αλαλουμ που...λυνουν και δενουν.καπιταλισμος λεγεται και ειναι απλο,οσο υπαρχει μια αφρικη που θα ειναι για παντα σκλαβωμενη στο κεφαλαιο και οσο υπαρχει μια ασια που θα παραγει τοσο θα υπαρχει μια ευρωπη και μια αμερικη που θα τρωνε και θα παιρνουν μια μικρη ιδεα του τι εχουν προκαλεσει στην υπολοιπη σφαιρα.συγκοινωνουντα δοχεια ,γιατι η ελπιδα για ζωη πεθαινει παντα τελευταια...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι δυτικοί έλληνες που πήγαν νόμιμοι μετανάστες, σε δυτική χώρα να καλύψουν υπαρκτές ανάγκες ενός τεράστιου κράτους, με τους αλλοδαπούς λαθρομετανάστες, εντελώς διαφορετικής κουλτούρας που ήρθαν σε μια μικρή χώρα αλλοιώνοντας την .

Συγκοινωνούντα δοχεία θα ήταν αν πήγαιναν στην Αγγλία στην Ολλανδία στη Γερμανία, γενικά σε χώρες που απομυζούν τον τόπο τους. Σε μας πήδηξαν σε εντελώς άλλο δοχείο, από το στόμιο.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω επιμένω, και ας κακακοκαρδίζω πολλούς, ότι πίσω από τις περισσότερες φωνές κατά των μεταναστών, κρύβεται ρατσισμός και ξενοφοβία.

Κάθε φορά που εκφράζεται μια θέση υπερ των μεταναστών, ξαφνικά η κουβέντα στρέφεται στους μουσουλμάνους και στην υποτιθέμενη αλλοίωση που καραδοκεί. Ας αλλάξουμε τον τίτλο του topic, γιατί φαίνεται ότι δε συζητάμε το μεταναστευτικό αλλά το μουσουλμανικό.

Οι μετανάστες δεν είναι όλοι μουσουλμάνοι. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει :

[ame]http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82[/ame]

Σύμφωνα με στοιχεία της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας[4] το 2006 στην Ελλάδα ζούσαν 695.979 άτομα μη ελληνικής υπηκοότητας. Από αυτούς, η συντριπτική πλειοψηφία προέρχονταν από την Ευρώπη (605.758) και μικρότερος αριθμός από την Ασία (70.647) και την Αφρική (15.237). Οι μετανάστες από την Ευρώπη στο μεγαλύτερο ποσοστό τους προέρχονταν από χώρες της Ανατολικής Ευρώπης (Αλβανία 481.663, Βουλγαρία 43.981, Ρουμανία 25.375, Ουκρανία 19.785, Ρωσία 13.635). Οι μετανάστες από την Αφρική προέρχονται κυρίως από την Αίγυπτο (9.461), τη Νιγηρία (1.632) και την Αιθιοπία (979), ενώ αυτοί από την Ασία προέρχονταν από το Πακιστάν (15.830), τη Γεωργία (13.254), την Ινδία (10.043), τις Φιλιππίνες (6.465), τη Συρία (5.747), το Μπαγκλαντές (5.661) και την Αρμενία (4.687).

Φυσικά και τα στοιχεία είναι διαφορετικά σήμερα, και φυσικά δεν υπολογίζονται οι παράνομοι μετανάστες. Είναι όμως ένας μπούσουλας, και αναρωτιέμαι τι τελικά μας απασχολεί. Οι μετανάστες οι οι σκουρόχρωμοι ;

Προσωπικά δεν εχω διακρίνει διαβάθμιση της ενόχλησης σε σχέση με την καταγωγή.

Δε μου έχει πεί κάποιος : ''Εγω αγαπώ τους Αλβανούς, αλλά σιχαίνομαι τους Αφγανούς''

Το ίδιο τους σιχαίνεται όλους.

Βλέπω επίσης να εκφράζεται η ανησυχία, μη τυχόν και μας αποκαλέσει κάποιος ρατσιστές επειδή φωνάζουμε κατά των μεταναστών.

Μα αν αντιμετωπίζεις ενα τόσο σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα, το τελευταίο που σε νοιάζει είναι η γνώμη που θα εκφράσει ο άλλος για εσένα όταν σε δει να αγωνίζεσαι για την επίλυση του.

Και αντε και σε νοιάζει. Τότε γιατί αφήνεις τη Χρυσή αυγή να καπελώνει, τον ανύπαρκτο btw αγώνα σου, όταν είναι σαφές ότι οι επιδιώξεις της απέχουν ετη φωτός από τις επιδιώξεις του μέσου πολίτη που αγωνιά για τη γειτονιά του, το παιδί του κτλ. ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνεί κανείς με τις αιτίες και τα 1000 δίκια που έχουν αυτοί οι άνθρωποι.

Αυτό το θεωρώ δεδομένο.

Το θέμα είναι να βλέπεις το ζήτημα με ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ οπτική γωνία και εκθέτοντας πραγματικά νούμερα.

Δεν νομίζω να έγραψε κανείς εδώ ότι οι έλληνες είναι ανώτεροι σαν ράτσα, ούτε εκθειάζουμε τους έλληνες θάβοντας τους μετανάστες.

Δεν ψάχνουμε την αρία φυλή ούτε πιστεύουμε ότι υπάρχει.

Και γνωρίζουμε πολύ καλά την εξωτερική πολιτική όλων των δυτικών χωρών, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ της δικιάς μας (γιατί είναι εύκολο να ρίχνεις το φταίξιμο στο αμέρικα και να βγάζεις το κεφάλι σου απέξω ;)).

ενδιαφέρον θεματάκι...

πριν 80 χρονια που ειχε κατακλυσει ο ελληνας το αμερικα και τη κεντρικη ευρωπη πως του φερθηκανε?που ειναι τωρα αυτος ο ελληνας?

Και πάμε στην πιο κλασσική ερώτηση: "πού μένεις?".

Έχεις ιδία γνώση του θέματος, ή με το ΠΑΣΟΚ στη Γερμανία περνάμε καταπληκτικά?

Ο "κατακλυσμός" που αναφέρεις, τι ποσοστό του εκεί πληθυσμού ήταν?

Επίσης μην συγκρίνουμε τις Η.Π.Α. με την Ελλάδα, οι Η.Π.Α. βασίστηκαν στη μετανάστευση των Ευρωπαίων για να γίνουν Η.Π.Α., δεν νομίζω να έχουν μείνει πολλοί ινδιάνοι. Απλά ελπίζω να μη γίνουμε native greeks, και μας φοράνε και τη φουστανέλλα για να βγαίνουμε περατζάδα, γιατί εκεί οδεύουμε at the moment.

http://www.eyewitnesstohistory.com/snpim1.htm

καταδυναστευσε εκει τους αυτοχθονες και τους μολυνε σε σημειο αλλοτροιωσης?θα μου πεις ο ελλην ποιοτικη οδος οπου πηγε ανθησε το συμπαν.εμεις τωρα με τα πακιστανια και λοιπα τι κανουμε?

Όλες οι χώρες που αναφέρεις, και η Η.Π.Α. μετά τον Α' Παγκόσμιο, είχαν μεταναστευτική πολιτική με "restrictions". Αυτό ζητάμε και για την ελλάδα, όχι απαραίτητα "restrictions", αλλά ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!

μηπως απλα βιωνουμε 100 χρονια μετα ενα μοντελο που ποτε δεν ειμασταν σε θεση να δουμε οτι ερχεται?τωρα αποτελουμε και μεις ελκυστικο προορισμο για πακιστανια βλεπεις,πριν 4-5 χρονια ακομα τρωγαμε ακυρα....

Αποτελούμε ελκυστικό προορισμό και για Γερμανούς συνταξιούχους, που αγοράζουν σπίτια κλπ. και μένουν μόνιμα στην επαρχία. Δεν νομίζω να έχουν διαμαρτυρηθεί πολλοί για τους γερμανούς συνταξιούχους, δεν είναι το πρόβλημα ότι είμαστε ελκυστικός προορισμός. Το θέμα είναι να συνεχίσουμε να είμαστε ελκυστικός προορισμός και να μην αγγίξουμε τα όρια της εξαθλίωσης, γιατί εγώ π.χ. στο ΜΟΝΑΧΟ δεν είδα κάνα πάρκο μεταναστών με παραπήγματα όπως αυτό που "πήρανε" οι αριστεροί από τον ομέρ πριόνη (κακλαμάνη) στην πλατεία κύπρου, που περνάς και από τον μπάφο ζαλίζεσαι. Τουλάχιστον όχι στο κέντρο της Αθήνας.

θα κανει τον κυκλο της αυτη η ιστορια,θα αναμιχθει παλι καλα η τραπουλα και θα συνεχιστει το σοου οπως παντα.τα μεταναστευτικα ομως χερια του τοτε γιγαντωσαν τις υπερδυναμεις του σημερα και μεσα απο την τρελη ανομοιογενοια προεκυψαν κρατη αλαλουμ που...λυνουν και δενουν.καπιταλισμος λεγεται και ειναι απλο,οσο υπαρχει μια αφρικη που θα ειναι για παντα σκλαβωμενη στο κεφαλαιο και οσο υπαρχει μια ασια που θα παραγει τοσο θα υπαρχει μια ευρωπη και μια αμερικη που θα τρωνε και θα παιρνουν μια μικρη ιδεα του τι εχουν προκαλεσει στην υπολοιπη σφαιρα.συγκοινωνουντα δοχεια ,γιατι η ελπιδα για ζωη πεθαινει παντα τελευταια...

Αυτό είναι το μόνο βέβαιο, και μακροπρόθεσμα τα πράγματα θα ισορροπήσουν. Με τον ωχαδερφισμό του κύκλου όμως και τον ωχαδερφισμό του συστήματος (καπιταλιστικό είναι, τι περιμένεις, προκοπή? - μόνο ο Στάλιν τα έκανε καλά) μπορεί κάποιες παράμετροι του προβλήματος να εξαλειφθούν. Π.χ. ο ελληνισμός. Προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, ούτε πολύ φιλέλληνας είμαι ούτε τίποτα τέτοιο, απλά πιο πολύ "για το γαμώτο".

Link to comment
Share on other sites

Εγω επιμένω, και ας κακακοκαρδίζω πολλούς, ότι πίσω από τις περισσότερες φωνές κατά των μεταναστών, κρύβεται ρατσισμός και ξενοφοβία.

Κάθε φορά που εκφράζεται μια θέση υπερ των μεταναστών, ξαφνικά η κουβέντα στρέφεται στους μουσουλμάνους και στην υποτιθέμενη αλλοίωση που καραδοκεί. Ας αλλάξουμε τον τίτλο του topic, γιατί φαίνεται ότι δε συζητάμε το μεταναστευτικό αλλά το μουσουλμανικό.

Οι μετανάστες δεν είναι όλοι μουσουλμάνοι. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει :

Που ακριβώς διέγνωσες «στροφή προς τους μουσουλμάνους»;

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον θεματάκι...

πριν 80 χρονια που ειχε κατακλυσει ο ελληνας το αμερικα και τη κεντρικη ευρωπη πως του φερθηκανε?

Φάουλ απο τη πρωτη προταση...

Οι χώρες στις οποίες αναφέρεσαι είχαν και έχουν πολύ αυστηρή και σοβαρή μεταναστευτική πολιτική. Για να σε δεκτούν έπρεπε να καταχωρήσεις τόση άρουρα που κωμικά θα έλεγε κάποιος ότι γνώριζαν ακόμα και αν έχεις χαλασμένα δόντια. (έτσι έλεγε ο αδελφός του πατερά μου που είχε φύγει για Γερμανία πριν απο

Δέν είδα κανέναν εδω πέρα να ζητά να φύγουν όλοι.

Υπάρχουν και υπήρχαν ένα καρό νόμιμοι τρόποι για να έρθει και να εγκατασταθεί κάποιος μετανάστης στη χωρά μας. Αυτό γίνεται άδω και πάρα πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα... ξαφνικά όμως από το 95 και μετά γίναμε ξενοφοβικοί...

Το πρόβλημα είναι στην ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση. Σε οποιαδήποτε σοβαρή χωρά ο λαθρομετανάστης όταν γίνει αντιληπτός οδηγείται από τις αρχές με ένα εισητηριάκι στη χώρα προέλευσης του.

Από μια παρόμοια συζήτηση σε ένα ξένο forum, η θέση μου. Δε προλαβαίνω τώρα να το μεταφράσω, έπρεπε ήδη να έχω φύγει... όποιος θέλει να δει το νόημα των γραφομένων ας αγνοήσει τα παιδικά αγγλικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Naz ,μιας και σου ειναι τοσο ευκολο να συγκρινεις τις πρωην ΗΠΑ-Γερμανια με το μοντερν Ελλαντα ,ξερεις ενδεικτικα περιπου τι κατα κεφαλην εισοδημα ειχαν τοτε οι ΗΠΑ - Γερμανια και τι ετησιο κατα κεφαλην εισοδημα εχει το ελλαντα σημερα?Γιατι αμα ο αμερικανος ειχε τοτε κατα ετησιο κεφαλην εισοδημα 10 ,στα @@ του κιολας αν πηγε ο ελληνας να του το κανει 9.5.Αν ομως ο σημερινος ελληνας εχει ετησιο κατα κεφαλην εισοδημα 5 και ειναι στα ορια της επιβιωσης,εχει μεγαλο προβλημα αν γινει απο 5 4.5.

πριν 80 χρονια που ειχε κατακλυσει ο ελληνας το αμερικα και τη κεντρικη ευρωπη πως του φερθηκανε?που ειναι τωρα αυτος ο ελληνας? καταδυναστευσε εκει τους αυτοχθονες και τους μολυνε σε σημειο αλλοτροιωσης?

εδω επισης θελω μια εξηγηση.πως τους κατεκλυσε ο ελληνας αφου ολοι κι ολοι ηταν 6-7μυρια στο ελλαντα?Οι χωρες που μας στελνουν μεταναστες ξερεις ποσα εκατομμυρια πληθυσμο εχουν,και ποσοι απο αυτους βλεπουν το ελλαντα σαν σωτηρια?

γιατί φαίνεται ότι δε συζητάμε το μεταναστευτικό αλλά το μουσουλμανικό

Απο ο,τι ξερω οι εργοδοτες ψαχνουν φτηνα εργατικα χερια και οχι φτηνα μουσουλμανικα χερια συγκεκριμενα.

Είναι όμως ένας μπούσουλας, και αναρωτιέμαι τι τελικά μας απασχολεί.

βασικα δεν ειναι καθολου μπουσουλας.Η αναλογια νομιμων -παρανομων μεταναστων ειναι γυρω στο 3:10 .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς διέγνωσες «στροφή προς τους μουσουλμάνους»;

Και στη δική σου δημοσίευση που έκανες το διαχωρισμό σε δυτικούς και ''άλλης κουλτούρας'', και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις που δε θέλω να κάνω quote, γιατί μόνο παρεξηγήσεις επί προσωπικού θα φέρουν.

Την ίδια διαπίστωση έκανα και στο παλιό θέμα που συζητούσαμε για τους μιναρέδες στην Ελβετία.

Μα το κυριότερο, το εχω διαπιστώσει και σε συζητήσεις που κάνω εκτός φόρουμ.

Sorry αν σε παρεξήγησα, αλλά είναι γενική η διαπίστωση μου.

Εγω θέλω να σταθώ εδω :

Αυτό ζητάμε και για την ελλάδα, όχι απαραίτητα "restrictions", αλλά ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ!

Πως ακριβώς το ζητάμε ;

Εγω μέχρι σήμερα εχω δει κάποιες μικρές συκεντρώσεις/πορείες διαμαρτυρίας καπελωμένες από τη χρυσή αυγή, που καταλήγουν σε αντιπορείες καπελωμένες από τις αριστερές οργανώσεις. Και συμπλοκές μεταξύ τους. Δε γίνεται να αντιμετωπιστούν με σοβαρότητα από το συμπολίτη μας αυτές οι ενέργειες και να του δώσουν να καταλάβει πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει μια μερίδα του πληθυσμού. Το ίδιο σοβαρά δε μπορούν να αντιμετωπιστούν από τους πολιτικούς, που έχουν και διαφορετικές βουλές επί του ζητήματος κατα τη γνώμη μου.

Η μόνη φορά που ταρακουνήθηκα και άρχισα να σκέφτομαι ότι αρκετός κόσμος αντιμετωπίζει πρόβλημα, ήταν όταν πήρε 7% το ΛΑΟΣ. Θεωρώ ότι υφάρπαξε τις ψήφους αυτές, γιατί όπως εχω πει η στάση του είναι ανεύθυνη όταν ζητάει την ανεφάρμοστη ποσόστωση. Άσχετά από αυτό όμως, παραδέχομαι ότι ενα μήνυμα εστάλει από το λαο. Εγω τουλάχιστον το άκουσα, και ως φαίνεται το άκουσε και η κυβέρνηση που ανέβασε τη θεατρική παράσταση ''Επιχείρηση σκούπα'' για λίγες μόνο παραστάσεις.

Τώρα θα μου πείς γιατί δε διαμαρτύρεται η κοινωνία ; Τρείς σκέψεις κάνω :

1) Γιατί δεν αντιμετωπίζει τόσο σοβαρό πρόβλημα.

ή

2) Αντιμετωπίζει πρόβλημα, αλλά βλέπει το μάταιο της προσπάθειας επίλυσης του.

Έχει μιλήσει και ο kopritis για τη γεωγραφική θέση της χώρας, εχω πει κι' εγω για τις κοινωνικό/οικονομικές ισορροπίες του πλανήτη. Προσθέστε και την εκ' των πραγμάτων ανεξέλεγκτη παράνομη μετανάστευση, και θα δείτε ότι το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται.

ή

3) Γιατί η ελληνική κοινωνία δε διαμαρτύρεται για κανένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι δυτικοί έλληνες που πήγαν νόμιμοι μετανάστες, σε δυτική χώρα να καλύψουν υπαρκτές ανάγκες ενός τεράστιου κράτους, με τους αλλοδαπούς λαθρομετανάστες, εντελώς διαφορετικής κουλτούρας που ήρθαν σε μια μικρή χώρα αλλοιώνοντας την .

Συγκοινωνούντα δοχεία θα ήταν αν πήγαιναν στην Αγγλία στην Ολλανδία στη Γερμανία, γενικά σε χώρες που απομυζούν τον τόπο τους. Σε μας πήδηξαν σε εντελώς άλλο δοχείο, από το στόμιο.

Οι δυτικοι έλληνες?

Για τους δυτικότερους αλβανους ποια η αποψη σου?

Η ταμπελα του λαθρομεταναστη διαφορετικης κουλτουρας κλπ δεν με πειθει δυστυχως.δεν μπορω να φανταστω την κουλτουρα του τοτε πεινασμενου νομιμου δυτικου ελληνα σε σχεση με την υποκουλτουρα του εν'αναγκη αυτοχθονα.

Η ιστορια εχει γραφτει,ο γερμανος μπορει ακομα να μας θεωρει παρασιτο και να μας αντιμετωπιζει οπως τοτε και το δειχνει με καθε τροπο.πως ομως αφου δεχομαστε οτι ειναι συγκοινωνουν δοχειο, πως θα εφτανε ο πακιστανος στην γερμανια φιλε μου?με καποιο portal? απου που θα πηγαινε?το οτι ειμαστε ενας σακος που σκανε πανω ολα τα ανατολικα μποφορια δεν το εχουμε καταλαβει ακομα?επαναλαμβανω ,η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια,πιασε εσυ εναν πακιστανο και πες του να παει να αυτοκτονησει να μην απασχολει αλλο την οικονομια μας μας κουρασε να παει αλου....

:dirol:

για ολους τους υπολοιπους: Για ενα προβλημα εαν θες να οδηγηθεις σε καποια ισως λυση πρεπει να εντοπισεις την πηγη η τις πηγες που το προκαλουν(δες το σαν ενα η/υ).οταν εσυ ξεκινας την κουβεντα αναφεροντας τις συνεπειες και την δυστυχια που σου προκαλει ολο αυτο προσωπικα δεν μπορεις παρα μονο να περιοριστεις εκει και να εξαντληθεις σε αυτο.οταν δεις πως φτασαμε εκει,η καποιες παραπομπες σε οδηγησουν εμεσα σε αυτο ισως η επομενη σου σκεψη να ειναι πιο προοδευτικη.ο αλος ακουει καπιταλισμο λεει αμεσως ε κουμουνι ειναι φαινεται....ο αλος εμπλεξε το αεπ του αμερικανου το 1900 με την οικονομικη καταντια(!) του συγχρονου ελληνα.για να γινω πιο κατανοητος ,τωρα που μιλαμε μεχρι να διαβασεις το ποστ μου θα εχουν πεθανει αρκετοι αφρικανοι απο μολυσματικες ασθενιες οι οποιες αντιμετωπιζονται επιτυχως φαρμακευτκα σε κρατη οπως η ολλανδια.το δεχεσαι αυτο ετσι απλα? για ποιον ωχαδερφισμο θα μου μιλησεις εσυ εμενα? αυτη ειναι η εικονα του κοσμου μας σημερα ,αν μας δεις σφαιρικα ειμαστε για κλωτσιες.τα 2/3 του πλανητη ψοφανε κυριολεκτικα και τα 9/10 ψοφανε οικονομικα.οταν θα γινουμε ολοι κινεζοι και θα δουλευουμε 14 ωρες για 100 ευρο να δω τι θα σας φταιει τοτε... ετοιμασου

Έγινε επεξεργασία από naz
Link to comment
Share on other sites

Εγω θέλω να σταθώ εδω :

Πως ακριβώς το ζητάμε ;

Με τον μόνο νόμιμο τρόπο.

Με την ψήφο μας.

Ναι, κι εγώ έχω κατέβει σε πορεία. Οι πορείες όμως υποκινούνται από συγκεκριμένες πολιτικές παρατάξεις. Και όχι, δεν μπορώ να κατέβω σε μια πορεία που θα χρησιμοποιηθεί μετά από τον εκάστοτε Μιχαλολιάκο. Ούτε πιστεύω ότι η πορεία μπορεί να είναι όσο μαζική γίνεται, ακόμη και στα πιο μεγάλα γεγονότα, ένα ποσοστό μόνο βγαίνει στους δρόμους.

Εγω μέχρι σήμερα εχω δει κάποιες μικρές συκεντρώσεις/πορείες διαμαρτυρίας καπελωμένες από τη χρυσή αυγή, που καταλήγουν σε αντιπορείες καπελωμένες από τις αριστερές οργανώσεις. Και συμπλοκές μεταξύ τους. Δε γίνεται να αντιμετωπιστούν με σοβαρότητα από το συμπολίτη μας αυτές οι ενέργειες και να του δώσουν να καταλάβει πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει μια μερίδα του πληθυσμού. Το ίδιο σοβαρά δε μπορούν να αντιμετωπιστούν από τους πολιτικούς, που έχουν και διαφορετικές βουλές επί του ζητήματος κατα τη γνώμη μου.

Το συμπέρασμα είναι ότι δεν βλέπει η κοινωνία?

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν δουλεύουν οι πορείες.

Τα τελευταία 10 χρόνια δεν έχει επιτευχθεί ΟΥΤΕ ένα αίτημα των πορευόντων.

Η μόνη φορά που ταρακουνήθηκα και άρχισα να σκέφτομαι ότι αρκετός κόσμος αντιμετωπίζει πρόβλημα, ήταν όταν πήρε 7% το ΛΑΟΣ. Θεωρώ ότι υφάρπαξε τις ψήφους αυτές, γιατί όπως εχω πει η στάση του είναι ανεύθυνη όταν ζητάει την ανεφάρμοστη ποσόστωση. Άσχετά από αυτό όμως, παραδέχομαι ότι ενα μήνυμα εστάλει από το λαο. Εγω τουλάχιστον το άκουσα, και ως φαίνεται το άκουσε και η κυβέρνηση που ανέβασε τη θεατρική παράσταση ''Επιχείρηση σκούπα'' για λίγες μόνο παραστάσεις.

Δυστυχώς το 7% θα ανεβαίνει. Όταν οι γονείς μου που είναι γενιά του πολυτεχνείου, έχουν ζήσει χούντα και γεγονότα πολυτεχνείου 74 μου λένε ότι θα ρίξουμε Καρατζαφύρερ, υπάρχει πρόβλημα. Εγώ προσωπικά δεν πήγα να ψηφίσω γιατί αν ψήφιζα μόνο Καρατζαφύρερ θα μπορούσα να ρίξω και να μην αισθάνομαι εντελώς μαλ... αλλά απλώς μαλ...

Η ιστορια εχει γραφτει,ο γερμανος μπορει ακομα να μας θεωρει παρασιτο και να μας αντιμετωπιζει οπως τοτε και το δειχνει με καθε τροπο.

Προσωπικά δεν αισθάνομαι δεύτερος σε σύγκριση με έναν Γερμανό, αισθάνομαι ισοδύναμος. Ούτε με έχουν αντιμετωπίσει σαν δεύτερο όσοι έχω γνωρίσει ή συναναστραφεί.

Μήπως η εντύπωση του αντι-ελληνισμού είναι λίγο καλλιεργημένη από τα μήδεια?

για ολους τους υπολοιπους: Για ενα προβλημα εαν θες να οδηγηθεις σε καποια ισως λυση πρεπει να εντοπισεις την πηγη η τις πηγες που το προκαλουν(δες το σαν ενα η/υ).

Την πηγή την ξέρουμε. Όμως δεν μπορούμε να την αλλάξουμε. Και αν αλλάξει κάποτε, θα είμαστε 1000 χρονών.

οταν εσυ ξεκινας την κουβεντα αναφεροντας τις συνεπειες και την δυστυχια που σου προκαλει ολο αυτο προσωπικα δεν μπορεις παρα μονο να περιοριστεις εκει και να εξαντληθεις σε αυτο.οταν δεις πως φτασαμε εκει,η καποιες παραπομπες σε οδηγησουν εμεσα σε αυτο ισως η επομενη σου σκεψη να ειναι πιο προοδευτικη.

Τι μπορώ να κάνω? Να μαχαιρώνω όσους δεν συμφωνούν με τα πιστεύω μου?

Δημοκρατία έχουμε, δέχομαι ότι το 93% που δεν ψηφίζει ΛΑΟΣ δεν αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες.

ο αλος ακουει καπιταλισμο λεει αμεσως ε κουμουνι ειναι φαινεται....ο αλος εμπλεξε το αεπ του αμερικανου το 1900 με την οικονομικη καταντια(!) του συγχρονου ελληνα.

Δεν έχει σημασία το τι είσαι και το που ανήκεις πολιτικά. Το αν βέβαια η πολιτική σου σού φοράει παρωπίδες σαν τα γαϊδούρια, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

για να γινω πιο κατανοητος ,τωρα που μιλαμε μεχρι να διαβασεις το ποστ μου θα εχουν πεθανει αρκετοι αφρικανοι απο μολυσματικες ασθενιες οι οποιες αντιμετωπιζονται επιτυχως φαρμακευτκα σε κρατη οπως η ολλανδια.το δεχεσαι αυτο ετσι απλα?

Όχι, κλείνω την Πανεπιστημίου και βοηθάω πολύ αποτελεσματικά.

Επίσης στέλνω ανθρωπιστική βοήθεια (βγάζω 1000 ευρώ το μήνα και προσφέρω ένα Γάλα Βλάχας).

Θες ακόμη καλύτερα? Υποστηρίζω το ίδρυμα Bill and Melinda Gates αγοράζοντας αυθεντικά τα Windows Seven.

για ποιον ωχαδερφισμο θα μου μιλησεις εσυ εμενα? αυτη ειναι η εικονα του κοσμου μας σημερα ,αν μας δεις σφαιρικα ειμαστε για κλωτσιες.τα 2/3 του πλανητη ψοφανε κυριολεκτικα και τα 9/10 ψοφανε οικονομικα.οταν θα γινουμε ολοι κινεζοι και θα δουλευουμε 14 ωρες για 100 ευρο να δω τι θα σας φταιει τοτε... ετοιμασου

Αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας φίλε μου, το αριστερότατο "εσύ εμένα".

Link to comment
Share on other sites

οταν εσυ ξεκινας την κουβεντα αναφεροντας τις συνεπειες και την δυστυχια που σου προκαλει ολο αυτο προσωπικα δεν μπορεις παρα μονο να περιοριστεις εκει και να εξαντληθεις σε αυτο.οταν δεις πως φτασαμε εκει,η καποιες παραπομπες σε οδηγησουν εμεσα σε αυτο ισως η επομενη σου σκεψη να ειναι πιο προοδευτικη.

α ωστε εχω παρωπιδες επειδη τολμω και βλεπω τις συνεπειες και δεν βλεπω αυτο που εσυ ονομαζεις ως αιτια και ιστορικη εξελιξη?

Ωραια,θα κανω κι εγω μια προοδευτικη σκεψη.

Ολα ξεκινησαν απο το Μπιγκ Μπανγκ και τους δεινοσαυρους.Αμα δεν υπηρχαν αυτοι δεν θα υπηρχαμε ουτε κι εμεις,ουτε και οι λαθρομεταναστες,ουτε η αφρικη ουτε και τα προβληματα.

ο αλος εμπλεξε το αεπ του αμερικανου το 1900 με την οικονομικη καταντια(!) του συγχρονου ελληνα.

ειναι πολυ απλο.φανταζομαι μαθηματικα θα ξερεις.Οσοι μεταναστες και να πανε σε μια πλουσια χωρα σαν την αμερικη που ανεφερες (και μαλλον τον μπερδεμα ξεκινησε απο σενα),αναγκη δεν εχει,ολοι θα καλοπερνανε.Οταν η χωρα ειναι φτωχη σαν το ελλαντα,το κακο θα γινει χειροτερο.Τον καταλαβες τωρα τον συσχετισμο?

(ΥΓ:ακομη περιμενω να μου εξηγησεις που στηριζεις την συγκριση των ελληνων μεταναστων απο την τοτε ψωροκωσταινα των 6-7 εκατ με την μεταναστευση απο τις χωρες με τους 100αδες εκατομμυρια κατοικους).

τωρα που μιλαμε μεχρι να διαβασεις το ποστ μου θα εχουν πεθανει αρκετοι αφρικανοι απο μολυσματικες ασθενιες οι οποιες αντιμετωπιζονται επιτυχως φαρμακευτκα σε κρατη οπως η ολλανδια.το δεχεσαι αυτο ετσι απλα?

τι σχεση εχει αυτο?δηλαδη οποιος δεν σου δινει την απαντηση που θελεις στο ασχετο αυτο ερωτημα αυτοματα θα εχει αδικο σε σχεση με το θεμα των λαθρομεταναστων?Η προπαγανδιστικη τεχνικη του red herring (παρουσιαζω κατι εντελως ασχετο-αφρικη για να ενισχυσω ενα επιχειρημα που δεν στεκει) ειναι ολιγον πασσε.

ΥΓ:τωρα που μιλαμε μεχρι να διαβασεις το ποστ 1000 εξτρα μεταναστες εχουν διασχισει τα συνορα της χωρας.Το δεχεσαι αυτο ετσι απλα ?

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο.φανταζομαι μαθηματικα θα ξερεις.Οσοι μεταναστες και να πανε σε μια πλουσια χωρα σαν την αμερικη που ανεφερες (και μαλλον τον μπερδεμα ξεκινησε απο σενα),αναγκη δεν εχει,ολοι θα καλοπερνανε.Οταν η χωρα ειναι φτωχη σαν το ελλαντα,το κακο θα γινει χειροτερο.Τον καταλαβες τωρα τον συσχετισμο?

Προσθέτω και την εκροή κεφαλαίου που γίνεται προς τις χώρες καταγωγής όλων όσων έρχονται εδώ. Αντί το χρήμα να κυκλοφορεί στη χώρα μας και να αναπαράγεται, φεύγει έξω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και στη δική σου δημοσίευση που έκανες το διαχωρισμό σε δυτικούς και ''άλλης κουλτούρας'', και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις που δε θέλω να κάνω quote, γιατί μόνο παρεξηγήσεις επί προσωπικού θα φέρουν.

Την ίδια διαπίστωση έκανα και στο παλιό θέμα που συζητούσαμε για τους μιναρέδες στην Ελβετία.

Μα το κυριότερο, το εχω διαπιστώσει και σε συζητήσεις που κάνω εκτός φόρουμ.

Sorry αν σε παρεξήγησα, αλλά είναι γενική η διαπίστωση μου.

.

Επειδή προφανώς δεν έγινα κατανοητός θα γράψω ένα παράδειγμα.

Πριν αρκετούς μήνες πήγα να ψωνίσω στο σουπερ μάρκετ που έχουν η οικογένεια ενός φίλου μου και τον ακούω να βρίζει ακραία έναν υπάλληλο.

-Γιατί ρε Γιώργο βρίζεις το ανθρωπάκι που έπεσε στην ανάγκη σου για το ψωμί του;

-«Γιατί ρε μλκ το ανθρωπάκι αυτό δεν ανέβασε χαρτιά κουζίνας προ 2 ωρών που του είπε η Γεωργία που είναι υπεύθυνη, επειδή είναι γυναίκα και δεν την ακούει. Εγώ όμως νοιάζομαι για τους δυσαρεστημένους πελάτες και χέστηκα για τα πιστεύω του».

Εδώ χρειάζεται να προσθέσω ότι στις χώρες τους οι γυναίκες είναι καλυμμένες σαν δέματα γιατί όποια δείχνει τα μπούτια της προκαλεί και αξίζει τον βιασμό , αφού άντρες ήμαστε.

Τέλος θα είχαν μεγαλύτερη βαρύτητα τα επιχειρήματα σου αν όπως υπερασπιζόσουν τους μουσουλμάνους, υπερασπιζόσουν και τους χριστιανούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και ξαναλέω, οκ δεν αντέχουμε απεριόριστο αριθμό μεταναστών. τι μπορούμε να κάνουμε?

1)Ποσόστωση.(δεν γίνεται να εφαρμοστεί)

2)Να στέλνουμε όσος παράνομους πιάνουμε πίσω

3)Να τους προωθούμε και σε άλλες χώρες.(τουλάχιστον έτσι δεν θα τραβάμε εμεις όλο το ζόρι)

4)Να βοηθήσουμε ώστε να καλυτερέψουν οι συνθήκες στις χώρες προέλευσής τους.(αυτο πιστεύω οτι είναι η πιο σωστή λύση, άλλο το οτι είναι ολίγον ουτοπικο:p)

Link to comment
Share on other sites

και ξαναλέω, οκ δεν αντέχουμε απεριόριστο αριθμό μεταναστών. τι μπορούμε να κάνουμε?

1)Ποσόστωση.(δεν γίνεται να εφαρμοστεί)

2)Να στέλνουμε όσος παράνομους πιάνουμε πίσω

3)Να τους προωθούμε και σε άλλες χώρες.(τουλάχιστον έτσι δεν θα τραβάμε εμεις όλο το ζόρι)

4)Να βοηθήσουμε ώστε να καλυτερέψουν οι συνθήκες στις χώρες προέλευσής τους.(αυτο πιστεύω οτι είναι η πιο σωστή λύση, άλλο το οτι είναι ολίγον ουτοπικο:p)

Το 4 δεν εξαρτάται μόνο από εμάς. Μη σου πω ότι δεν εξαρτάται σχεδόν καθόλου (δεν έχουμε δα και τόσες αποικίες).

Το 3 είναι ουτοπικό γιατί οι άλλες χώρες αν πάνε χωρίς χαρτιά θα μας τους στείλουν πίσω.

Το 2 είναι πολυέξοδο και η μόνη λύση.

Το 1 είναι να γίνει ποσόστωση στους νόμιμους και επαναπατρισμός των λαθρο.

Το 0 είναι να μην κάνουμε τίποτα (αυτό που κάνουμε τώρα) και να περιμένουμε να μας λύση το πρόβλημα η φύση. Επιστροφή στη φύση, χολέρα, τύφος, aids από τις νιγηριανές που ψωνίζονται.

Το -1 είναι όταν θα αρχίσουμε να ψοφάμε εμείς από τους μετανάστες, διότι η χολέρα - τύφος - aids - ελονοσία - πανώλη - Η1Ν1 - avian flu - para flu etc. πάει με ποσοστά, και όποιος γεννάει περισσότερο έχει περισσότερες ελπίδες διαιώνισης του είδους.

150 εκατομμύρια πληθυσμό αριθμεί η νιγηρία. Πόσους μπορούμε να φέρουμε στα Πατήσια?

Μέχρι που θέλετε να φτάσει η εξαθλίωση?

Μήπως να κάνουμε εμφύλιο? Να τους πακετάρει ο Κακλαμάνης να τους στέλνει στην Κηφισιά μέχρι να "στρώσετε"? Όχι για πολύ, μέχρι να φύγουν απο τη χώρα να πάνε Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Το 4 δεν εξαρτάται μόνο από εμάς. Μη σου πω ότι δεν εξαρτάται σχεδόν καθόλου (δεν έχουμε δα και τόσες αποικίες).

Το 3 είναι ουτοπικό γιατί οι άλλες χώρες αν πάνε χωρίς χαρτιά θα μας τους στείλουν πίσω.

Το 2 είναι πολυέξοδο και η μόνη λύση.

Το 1 είναι να γίνει ποσόστωση στους νόμιμους και επαναπατρισμός των λαθρο.

Το 0 είναι να μην κάνουμε τίποτα (αυτό που κάνουμε τώρα) και να περιμένουμε να μας λύση το πρόβλημα η φύση. Επιστροφή στη φύση, χολέρα, τύφος, aids από τις νιγηριανές που ψωνίζονται.

Το -1 είναι όταν θα αρχίσουμε να ψοφάμε εμείς από τους μετανάστες, διότι η χολέρα - τύφος - aids - ελονοσία - πανώλη - Η1Ν1 - avian flu - para flu etc. πάει με ποσοστά, και όποιος γεννάει περισσότερο έχει περισσότερες ελπίδες διαιώνισης του είδους.

150 εκατομμύρια πληθυσμό αριθμεί η νιγηρία. Πόσους μπορούμε να φέρουμε στα Πατήσια?

Μέχρι που θέλετε να φτάσει η εξαθλίωση?

Μήπως να κάνουμε εμφύλιο? Να τους πακετάρει ο Κακλαμάνης να τους στέλνει στην Κηφισιά μέχρι να "στρώσετε"? Όχι για πολύ, μέχρι να φύγουν απο τη χώρα να πάνε Γερμανία.

το 3 δεν είναι ουτοπικό, αφου δεν θα τους δεχτούμε πίσω :p

το 2 δεν ξέρω το κατά πόσο θα βοηθήσει, και ουσιαστικά δεν λύνει το πρόβλημα(δηλ οι άνθρωποι θα συνεχίσουν να έρχονται προς τα εδώ.

Ποσόστωση σε ποιούς?Αφού όλοι σχεδόν έρχοντια παράνομα!

Η ουσία είναι μία τα 2/3 του πληθυσμού πεινάνε, και μαστίζονται απο χολέρα-τύφο-aids-ελονοσία-πανώλη-H1N1-avian flu- para flu etc. Κάτι πρέπει να γίνει γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ουσία είναι μία τα 2/3 του πληθυσμού πεινάνε, και μαστίζονται απο χολέρα-τύφο-aids-ελονοσία-πανώλη-H1N1-avian flu- para flu etc. Κάτι πρέπει να γίνει γι αυτο.

ΑΑΑΑΑΑΑ

μια και ειπαμε για κακες αρρωστιες.

εστω οτι εισαι 60-65.

Δουλευεις χρονια,πλερωνεις τον ασφαλιστικο σου φορεα,ολα καλα.

Μια μερα παιρνεις συνταξη.

Και εκει που λες α ωραια απο δω και μπρος θα τιναζω την ανθισμενη αμυγδαλια,σου χτυπαει την πορτα ενας καρκινος οχι απο αυτους που αναφερει ο χορταρεας.

Μιας και οι θεραπειες εχουν μεχρι και 7-8Κ ανα δοση σε πραγματικα λεφτα,υπολογιζεις στην δημοσια δωρεαν υγεια και στα χρονια που πλερωνες ασφαλιστικο φορεα και πας στον αγιο σαββα πχ.

Και βλεπεις ενα σωρο αλλοδαπους οι οποιοι μαλλον δεν εχουν πλερωσει τα ιδια χρονια με εσενα.

Και εσυ πρεπει να περιμενεις για να νοσηλευτεις....

Ο καρκινος ομως δεν περιμενει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.