Jump to content


Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς κάνανε και στο Λονδίνο και πλέον όλοι οι άγγλοι μένουν στα περίχωρα του Λονδίνου και στο κέντρο της πόλης μένουν μόνο οι μετανάστες. Το καλοκαίρι που είχα πάει και ενώ περιφερόμουν κοντά στην Tower Bridge σε κάποια φάση αρχίζω και βλέπω να αυξάνεται η συχνότητα εμφάνισης κελεμπιοφόρων, βλέπω και ένα μιναρέ, βλέπω και μια habib bank, όλα αυτά στο ίδιο τετράγωνο και λέω τώρα Βαγδάτη είμαι ή Λονδίνο; Εντάξει θα μου πείς η Αγγλία πληρώνει την αυτοκρατορία που είχε. Εμείς τι πληρώνουμε και θα δούμε την Αθήνα να γίνει μικρή μέση ανατολή;

Λάθος άνθρωπο ρωτάς, τον Σωτήρη έπρεπε να ρωτήσεις που πιστεύει πως επειδή τις επιπτώσεις τις βιώνουν συγκεκριμένες συνοικίες, οι υπόλοιποι δικαιολογημένα δεν ασχολούνται.

Με την λογική διαφώνησα. Το ότι υπάρχει μείζων θέμα, υπάρχει ... δεν νομίζω να θεωρεί κανείς πως το μεταναστευτικό δεν είναι ζήτημα που χρήζει άμεσης λύσης. Στην αντιμετώπισή του διαφωνούμε ίσως οι περισσότεροι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φυσικά, και πιστεύω ότι ίσως τελικά αυτή θα είναι η πιθανότερη λύση, το μεταναστευτικό ζήτημα θα έρθει στα ίσια του όταν το βοιωτικό επίπεδο της χώρας αυτής φτάσει σε παρόμοια επίπεδα με αυτά των χωρών από όπου υπάρχει είσοδος ανθρώπων. Κάπου εκεί θα είμαστε εκτός ευρωπαϊκής ένωσης και πιθανότατα θα μας υιοθετήσει ξανά η μαμά Τουρκία μπας και δούμε κανένα σοβαρό κράτος.

Ας αφήσουμε επιτέλους τά κάποτε Ελληνικά φύλλα να αναπαυθούν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας γιατι προφανώς εμείς δεν είμαστε άξιοι συνεχιστές τους. (όπως όλες οι εκφάνσεις της σύγχρονης πορείας μας δείχνουν είτε σα μάζα ανθρώπων είτε ώς κράτος)

Μπορεί να ισχυρίζονται καπιοι οτι η συντρηπτική πλοιοψηφία των κυβερνόντων ανεξαρτίτως κόματος είναι προδότες και ανθέληνες. μπορεί κι εγώ να συμφωνώ με αυτό. Αλλά δέ παύει να είναι και τουλάχιστον το 70% του πλυθισμού αυτου του κράτους που μοιράζει τις ψηφους του στους συγκεκριμένους προδότες οπότε:

α) Η πλοιοψηφία των ανθρώπων που ζουν στην Ελλάδα είναι προδότες ή/και ανθέληνες.

β) Η πλοιοψηφία των ανθρωπων που ζούν στην Ελλάδα ειναι μειωμένης αντίληψης ανεξαρτίτως εθνικότητας.

γ) και τα δύο σε μια τυχαία αναλογία

και που κολλάει αυτό? Όταν υπάρχει η πολιτική αποψη: Αποδοχή άκριτα του συνόλου των ανθρώπων που έρχονται εδώ ή σε οποιοδήποτε κράτος. και αυτή η άποψη υποστιρίζεται απο ανθρώπους χωρίς κανένα συμφέρον, (γιατι αν υπάρχει συμφέρον απλά πάμε στην α) κατηγορία.) τότε προφανώς κάποια φλάτζα υπάρχει καμένη...

Γιατί αυτή η πρόταση αποτελεί δείγμα μέγιστης κοινονικής αναισθησίας ανεξαρτήτως φυλετικής διακρισης.

Όταν σε ενα σπιτι που γκρεμίζεται, εσύ καλείς κι άλλο κόσμο ετσι ώστε να πάμε ολοι μαζί για φούντο, τότε κάτι δέ παει καλά.

Αντίστοιχα οταν οι κρατικές υποδομές ειναι στα χάλια τους τα μάυρα, και η παραγωγική διαδικασία ειναι ανύπαρκτη... τοτε φέρνεις εδώ κόσμο για:

α) να παιθάνει στα πεζοδρόμια

β) να γινει εγκληματίας στο κυνήγι της επιβοίωσης

γ) να γινει το αντικείμενο έχθρας απο το κόσμο που βλεπει τη γη να χάνεται κατω απο τα πόδια του και αρχίζει να πλακώνεται στις μπουνιές με το δέντρο.

Το μεταναστευτικό ζητημα δέ γίνεται λυθεί ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα προβλήματα της χώρας, κι επειδή απ ότι φαίνεται απο τη μέχρι τώρα πορεία μας, ουτε τα υπόλοιπα προβλήματα βλέπω να λύνονται:

α) μεταναστέυεις κι εσύ οπότε βγάζεις το πρόβλημα απο πάνω σου και γίνεσαι μέρος του πρόβληματος κάποιων άλλων. αλλα αυτο ειναι πρόβλημα των άλλων τωρα οπότε δε σε ενδιαφέρει.

β) Παίρνεις τα βουνά, βρίσκεις ενα μέρος και φυτεύεις οτι μπορείς για να φας σε μια δύσκολη στιγμή. Φτιάχνεις και μια καλυβα δίπλα, παίρνεις και μια καραμπίνα για άμυνα, και περιμένεις στωικά τα χειρότερα να έρθουν.

γ) οτι νομίζει ο καθ ένας... εγω στέρεψα απο επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

α πες το ετσι, για την καταντια της dream team της φοροδιαφυγης (Ελλαδας) φταινε τα μπιγλιμπιδια -giant αναπτηρες και αλλα ακριβα gadjets- των λαθρομεταναστων ...και μαλιστα 20 δις(!) wtf? 20 δις?

Link to comment
Share on other sites

Οι «Ελληνικές Γραμμές» είναι μία πατριωτική ηλεκτρονική εφημερίδα, συνέχεια της ομώνυμης εφημερίδας του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ. Βασικοί ιδεολογικοί άξονες των «Ελληνικών Γραμμών» είναι ο Ελληνικός εθνικισμός, η δημοκρατία, η ελεύθερη οικονομία και η εθνική αλληλεγγύη.

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις ωρέ Σωτήρη, έχεις αρχίσει και με μπερδεύεις.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε να δείτε, την αλήθεια μέχρι και ο καρατζαφέρης την είπε.

ο ένας στους 2 που διαπράττει έγκλημα είναι αλλοδαπός ;)

οποτε εγώ είμαι τις άποψης οι ακραίοι κάφροι (ανεξάρτητος έθνους) να πάρουνε την λέξη που αρχίζει από "Π" και τελειώνει σε "λο".

αλλα εμενα με καίει πιο πολύ πως έτσι όπως πάει εγώ θα βγω να πουλήσω χαρτομάντιλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις ωρέ Σωτήρη, έχεις αρχίσει και με μπερδεύεις.

Τι σημασία έχει Φάνη ποιος είναι. Τις απόψεις του κρίνεις , δεν πλασάρετε για γαμπρός.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις του με έχουν μπερδέψει Γιάγκο μου, όχι η φάτσα του !!! :p

Το ζήτημα είναι το μεταναστευτικό και οι πιθανές του λύσεις ή έχω καταλάβει λάθος;

Εάν ναι, τότε φαίνεται πως την έχει βρει την λύση, μετακομίζει οπότε no more problem... αυτό μέχρι εχθές, διότι σήμερα σκάνε αρθράκια από εφημερίδα αμφιβόλου (να το πω ευγενικά) αντικειμενικότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα για να τα διαβάσουμε, δεν τα έβαλα επειδή συμφωνώ με αυτά, τουλάχιστον όχι στο σύνολό τους. (έχω βάλει στο παρελθόν πάλι από αυτό το site, χτυπάει πρώτο στο google όταν βάζω keywords του στυλ μεταναστευτικό πρόβλημα πατησίων).

Δέχομαι όμως ότι έχουν μια δόση αλήθειας.

Για παράδειγμα, δεν μου αρέσει η εικόνα του λαθρεμπορίου.

Δηλαδή δεν μπορώ να δεχτώ ότι κλείνουνε το gamato.info, ενώ έξω στους δρόμους πουλάνε πειρατικές τσάντες. Δηλαδή έχουμε υπερευαισθησία στο πνευματικό δικαίωμα, αλλά 0 ευαισθησία στο . . . hardware??

Φάνη λύση στο μεταναστευτικό σαφώς και πιστεύω ότι είναι η εξίσωση των χωρών.

Δυστυχώς επειδή βλέπω ότι αυτό είναι ανέφικτο, ψάχνω να βρω τι μπορούμε να κάνουμε ΤΩΡΑ, και μια λύση την οποία θα γευτούμε όχι εμείς αλλά τα παιδιά μας.

Εντάξει, no big deal, κλείνουμε πατήσια, στουρνάρα, εξάρχεια, ομόνοια, βγαίνουμε μόνο the mall και νέα μάκρη, κηφισιά κλπ., δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά αυτούς που έχουν επενδύσει εκεί τους ρωτάμε?

Το μετακομίζω είναι μια κουβέντα, και πιστεύω θα συμφωνήσεις μαζί μου, ότι καλό θα ήταν οι συνθήκες στην Ελλάδα να ήταν τέτοιες ώστε να μη χρειάζεται να μετακομίζουμε εκτός. Δυστυχώς δεν είναι, και δεν προβλέπεται να είναι.

Για την εσωτερική μετανάστευση που αναφέρεις, αν δεν πας να μείνεις στο χωριό (που δεν θα έχεις δουλειά), το δάνειο που θα πρέπει να πάρεις για να μετακομίσεις στα υπερτιμημένα πλέον Β.Π. είναι τέτοιο που θα σε δέσει για μια ζωή. Προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτό το δέσιμο, και προτιμώ να μένω πατήσια στο δικό μου σπίτι ή να νοικιάζω στο εξωτερικό (έχοντας μισθό που θα επιτρέπει κάτι τέτοιο) παρά να νοικιάζω στην ελλάδα με 500 και 1000 ευρώ μισθό και να τα βγάζω πέρα με τα 1000 ζόρια και βοήθεια από γονείς μέχρι τα 90.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη Σωτήρη είναι πως σε περιόδους οικονομικής κρίσης, η πλειοψηφία θα στραφεί σε οτιδήποτε την συμφέρει περισσότερο.. Για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν βγαίνει ο μήνας διαφορετικά... απλά τα πράγματα.

Προσωπικά, με ενοχλεί το ίδιο με τον Έλληνα που θα πάει Βουλγαρία να ψωνίσει, ή τον Έλληνα που πουλάει την ίδια πραμάτεια με τον μετανάστη - απλά όχι στο πεζοδρόμιο.

Το ελληνικό κράτος χάνει έσοδα σε όλες τις περιπτώσεις, είτε γίνετε λαθρεμπόριο (έλληνες και μετανάστες ή μετανάστες και έλληνες), είτε με τις αγορές εκτός Ελλάδος.

Δεν μπορώ όμως να κατηγορήσω την κυρία που ψωνίζει 10 ευρώ την τσάντα από τον πλανόδιο ή τον βούλγαρο γιατί δεν έχει να δώσει παραπάνω να την πάρει από κατάστημα.

Με λίγα λόγια δεν πιστεύω πως στην παρούσα οικονομική κατάσταση την ζημιά την κάνουν οι μετανάστες διότι θεωρώ ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, χρήματα δεν θα μπουν στα ταμεία του κράτους εάν ξαφνικά εξαφανιστούν οι πλανόδιοι.

Αυτή είναι η άποψή μου όσο αφορά το μεταναστευτικό σε σχέση με το λαθρεμπόριο.

Όσο αφορά το μεταναστευτικό αυτό καθ'αυτό, αναγνωρίζω το μεγάλο πρόβλημα και την ανάγκη λύσης.

Με θλίβει η υποβάθμιση της πόλης μου/χώρας μου και ας μην μένω πλέον εκεί. Κατανοώ την ανάγκη του κάθε ανθρώπου, ανεξαρτήτου φυλής και χρώματος, για αξιοπρεπή ζωή όσο και στο δικαίωμα να ονειρεύεται - θα προτιμούσα να μην πληρώνεις εσύ το τίμημα όμως.

Συμφωνώ πως η λύση δεν είναι να πας να μείνεις ΒΠ, απλά μου έκανε εντύπωση η καταχώρησή σου γι'αυτό και το συζητάω.

Φάνη λύση στο μεταναστευτικό σαφώς και πιστεύω ότι είναι η εξίσωση των χωρών.

Δυστυχώς επειδή βλέπω ότι αυτό είναι ανέφικτο, ψάχνω να βρω τι μπορούμε να κάνουμε ΤΩΡΑ, και μια λύση την οποία θα γευτούμε όχι εμείς αλλά τα παιδιά μας.

Εντάξει, no big deal, κλείνουμε πατήσια, στουρνάρα, εξάρχεια, ομόνοια, βγαίνουμε μόνο the mall και νέα μάκρη, κηφισιά κλπ., δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά αυτούς που έχουν επενδύσει εκεί τους ρωτάμε?

Η λύση αυτή θα προέλθει από προτροπές του "Λαθρεμπόριο Stop" βρε Σωτήρη μου;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο Νικολά απαγόρευσε τις μπούρκες.

Τυχαίο?

Ρατσίσταροι οι Liberte Egalite Fraternite?

edit:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=150224&cid=6

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=150373&cid=5

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=155713&cid=4

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Ο Νικολά απαγόρευσε τις μπούρκες.

Τυχαίο?

Ρατσίσταροι οι Liberte Egalite Fraternite?

edit:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=150224&cid=6

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=150373&cid=5

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=155713&cid=4

δεν νομιζω:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που βλεπω εγω και που γνωριζω απο γνωστους πλακατζηδες,μαστορια κτλπ δουλεια για Ελληνα σε οικοδομη δε βρισκεις και τοσο ευκολα αν δεν ξερεις το πρωτομαστορα κτλπ.

Εχουν γεμισει οι σκαλωσιες Πακιστανους και ουτε ενσημα τους κολλαν ουτε τιποτα...χαζοι ειναι να παρουν τον Ελληνα.

Εδω ειναι που δε ξερεις τι να σκεφτεις.

Να πεις οχι ας κατσουν και ας τους βοηθησουμε η να πεις να παν πισω στην χωρα τους.

Δυστυχως τα συστηματα δεν ειναι ολα τοσο καλα οσο σε αλλες χωρες.Εμας μπορει να μην ειναι καλο το πολιτικο μας συστημα,αλλα ειναι ολο τρυπουλες.Βεβαια δεν εχουμε και δικτατορια κτλ.

Προσωπικα πιστευω θα επρεπε να παν πισω στη χωρα τους ολοι,αν αυτη ειχε τις καταλληλες υποδομες και το καταλληλο πολιτευμα.

Αυτο ειναι σχετικα αδυνατο για τις χωρες των μεταναστων που εχουμε εδω,αλλα ενταξει δεν ειμαι ουτε ο Ιησους,ουτε ο Μαχατμα Γκαντι για να τους "σωσω".

Επισης αν φυγουν ολοι απο την χωρα τους,πολυ απλα δεν θα ειναι ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ.

Αν και παρατηρειται το φαινομενο οι Αλβανοι πχ να γινονται σημαιωφοροι ή κατι παρομοιο.

Δε θα πρεπε να ναι περηφανοι για την καταγωγη τους?Δεν θα πρεπε να ειναι περηφανοι για την Αλβανια?Εγω πχ δεν θα πηγαινα στην Αμερικη και θα μουν περηφανος γι αυτην.

Ειμαι περηφανος για τον τοπο που μεγαλωσα και για τους ανθρωπους του.(δεν μιλω για ολη την Ελλαδα προς θεου,εχω βρεθει σε μερη που θελουν πολυ φτυσιμο οι κατοικοι).

Anyway,εγω εχω και ενα μεγαλυτερο προβλημα ομως.Πρεπει να αγωνιστω για μενα και πρεπει να αγωνιστω και γι αυτους?

ΩΣ ΠΟΤΕ θα αγωνιζομαι εγω και εσεις για αυτους?

Δεν τους μισω τους ανθρωπους,αλλα δεν ειναι καιρος και αυτοι να ξεσηκωθουν και να παρουν την κατασταση στα χερια τους?

Συγγνωμη,αλλα οπως ειπα δεν ειμαι ο Ιησους για να μαχομαι για ολοκληρο τον πλανητη. :hm:

Ηδη χανουμε το δικο μας αγωνα.

Αν ηταν ολα ωραια και ροδινα με ενα σωρο μεταναστες σε ολες τις χωρες,δεν θα υπηρχαν καν τα συνορα,ουτε οι χωρες ουτε τιποτα.

Τωρα θα πουν 5-6 υπερβολικα φιλελευθεροι "ετσι θα πρεπε να ταν κανονικα".

Οκ,εγω διαφωνω,αλλα το θεμα ειναι αλλο.

Πως μπορουμε να προσαρμοστουμε ετσι με τις χωρες και τα συνορα ή οποιος θελει να παρει απο εναν Γαλλο,Αγγλο,Πορτογαλλο και να τον βαλει διπλα στο κρεβατι του.

Εξαρση εγγληματικοτητας εχουμε για πολλους λογους.Ναρκωτικα,περιθωριοποιηση,ανεργια,φτωχεια,ρατσισμος κτλπ.

Ξερετε πολλοι απο δω μεσα φανταζομαι απο παιδια οτι η εγγληματικοτητα πριν 30-40 χρονια ηταν κατα πολυ λιγοτερη και τυχαια τοτε δεν υπηρχαν πολλοι μεταναστες(?).

Εχω φτασει δηλαδη στο σημειο να θελω να βγω στην Ομονοια και να προτιμω με παρεα.Εχω φτασει να φοβαμαι μεσα στην ιδια μου την χωρα.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που βλεπω εγω και που γνωριζω απο γνωστους πλακατζηδες,μαστορια κτλπ δουλεια για Ελληνα σε οικοδομη δε βρισκεις και τοσο ευκολα αν δεν ξερεις το πρωτομαστορα κτλπ.

Εχουν γεμισει οι σκαλωσιες Πακιστανους και ουτε ενσημα τους κολλαν ουτε τιποτα...χαζοι ειναι να παρουν τον Ελληνα.

Εδω ειναι που δε ξερεις τι να σκεφτεις.

Να πεις οχι ας κατσουν και ας τους βοηθησουμε η να πεις να παν πισω στην χωρα τους.

Δυστυχως τα συστηματα δεν ειναι ολα τοσο καλα οσο σε αλλες χωρες.Εμας μπορει να μην ειναι καλο το πολιτικο μας συστημα,αλλα ειναι ολο τρυπουλες.Βεβαια δεν εχουμε και δικτατορια κτλ.

Προσωπικα πιστευω θα επρεπε να παν πισω στη χωρα τους ολοι,αν αυτη ειχε τις καταλληλες υποδομες και το καταλληλο πολιτευμα.

Αυτο ειναι σχετικα αδυνατο για τις χωρες των μεταναστων που εχουμε εδω,αλλα ενταξει δεν ειμαι ουτε ο Ιησους,ουτε ο Μαχατμα Γκαντι για να τους "σωσω".

Επισης αν φυγουν ολοι απο την χωρα τους,πολυ απλα δεν θα ειναι ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ.

Αν και παρατηρειται το φαινομενο οι Αλβανοι πχ να γινονται σημαιωφοροι ή κατι παρομοιο.

Δε θα πρεπε να ναι περηφανοι για την καταγωγη τους?Δεν θα πρεπε να ειναι περηφανοι για την Αλβανια?Εγω πχ δεν θα πηγαινα στην Αμερικη και θα μουν περηφανος γι αυτην.

Ειμαι περηφανος για τον τοπο που μεγαλωσα και για τους ανθρωπους του.(δεν μιλω για ολη την Ελλαδα προς θεου,εχω βρεθει σε μερη που θελουν πολυ φτυσιμο οι κατοικοι).

Anyway,εγω εχω και ενα μεγαλυτερο προβλημα ομως.Πρεπει να αγωνιστω για μενα και πρεπει να αγωνιστω και γι αυτους?

ΩΣ ΠΟΤΕ θα αγωνιζομαι εγω και εσεις για αυτους?

Δεν τους μισω τους ανθρωπους,αλλα δεν ειναι καιρος και αυτοι να ξεσηκωθουν και να παρουν την κατασταση στα χερια τους?

Συγγνωμη,αλλα οπως ειπα δεν ειμαι ο Ιησους για να μαχομαι για ολοκληρο τον πλανητη. :hm:

Ηδη χανουμε το δικο μας αγωνα.

Αν ηταν ολα ωραια και ροδινα με ενα σωρο μεταναστες σε ολες τις χωρες,δεν θα υπηρχαν καν τα συνορα,ουτε οι χωρες ουτε τιποτα.

Τωρα θα πουν 5-6 υπερβολικα φιλελευθεροι "ετσι θα πρεπε να ταν κανονικα".

Οκ,εγω διαφωνω,αλλα το θεμα ειναι αλλο.

Πως μπορουμε να προσαρμοστουμε ετσι με τις χωρες και τα συνορα ή οποιος θελει να παρει απο εναν Γαλλο,Αγγλο,Πορτογαλλο και να τον βαλει διπλα στο κρεβατι του.

Εξαρση εγγληματικοτητας εχουμε για πολλους λογους.Ναρκωτικα,περιθωριοποιηση,ανεργια,φτωχεια,ρατσισμος κτλπ.

Ξερετε πολλοι απο δω μεσα σαν παιδια οτι η εγγληματικοτητα πριν 30-40 χρονια ηταν 80% λιγοτερη και τυχαια τοτε δεν υπηρχαν πολλοι μεταναστες(?).

Εχω φτασει δηλαδη στο σημειο να θελω να βγω στην Ομονοια και να πρτιμω με παρεα.Εχω φτασει να φοβαμαι μεσα στην ιδια μου την χωρα.

Όταν ο Έλληνας κάθεται στην καφετερία τότε τα μεροκαμάτα τα δίνουν στους ξένους.

¨Οταν ο Έλληνας νοικιάζει τη γη στους ξένους και βγάζουν ψωμί και ο Έλληνας λιάζεται στον κάμπο...

¨Οταν ζητάει ο Έλληνας τρελό μεροκάματο και από δουλειά νάκα...

Αυτά γίνονται...

Τα υπόλοιπα υπάρχει μια μαγική λέξη πολιτική βούληση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ενταξει,dellman με ολο τον σεβασμο,αυτη ειναι μια γνωστη καραμελα που δινεται σαν δικαιολογια.

1)Πριν ερθουν οι μεταναστες μια χαρα καλλιεργουσαμε και μονοι μας.Μηπως φταινε οι "μεγαλοι" που μαθαινουν τα παιδια τους σε υπολογιστες κτλπ και σε ανεσεις?Εγω φιλε μου μια χαρα εχω αρμεξει και κατσικα,οσο παραξενο και να σου φανει.Αμα εχεις ορεξη και μερακι θα κανεις πιπεριες να φας.

Σαν να μου λες οτι χωρις τους μεταναστες δε θα χαμε να φαμε.

2)Ο Ελληνας δεν καθεται στην καφετερια και δινονται στους αλλους τα μεροκαματα γι αυτο.Περνα μια βολτα απο επαρχια να δεις ποσοι Αλβανοι χωρις χαρτια δουλευουν και δε ζητουν ενσημα ή ποσοι Αλβανοι εδω ειναι χωρις ενσημα.

Επισης ο Ελληνας δεν καθετε,οταν εσυ λες "α 50 ευρω ο Γιωργος για τον σωληνα?" "Θα φωναξω τον Τζεβιτ εγω που παιρνει 20". Τοτε οχι μονο δεν καθετε,αλλα και μετα απο 10 χρονια δεν θα "καθετε" καλα ,αφου θα χουν φυγει ολα τα χρηματα της χωρας στην Αλβανια,που τα εστελνε ο Τζεβιτ και οι αλλοι.

3)Για τον Ελληνα που ζηταει τρελο μεροκαματο και δουλεια νακα,δεν μπορω να σου απαντησω,γιατι δεν μπαινω στην διαδικασια να τους βαλω ολους στο ιδιο τσουβαλι.

Ξερω και Ελληνες που ξεσκιζονται πραγματικα και Αλβανους που δουλευουν μερα νυχτα.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Sorry Hydra αλλα με ποιο τρωπο αγωνιζεσαι εσυ αγορινα μου ?

Προσπαθω να χτισω ενα καλο αυριο για μενα.:T:

και αναρωτιεσαι γιατι εγινε ο αλβανος σημαιοφορος και οχι εσυ

Δεν αναρωτιεμαι τιποτα.Καταρχας εχω γινει και εγω ;)

Δεν εχει και πολλη σημασια ομως.Αυτα ειναι τυπικοτητες.Ηθελα να θιξω το οτι αυτος ο ανθρωπος ξεχνα την ταυτοτητα του και την πατριδα του,για την οποια θα πρεπεν α ναι λιγακι περηφανος και προτιμαει να ειναι περηφανος για μια αλλη χωρα,ετσι ωστε να γινει κοινωνικα αποδεχτος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.