Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στην αγγλία πέρισυ και πρόπερσυ, δεν έγιναν χριστογεννιάτικοι στολισμοί για να μην προκαλέσουν τους μουσουλμάνους μετανάστες.

:worship:

οκ αυτο ειναι το αλλο ακρο, κ ειναι αλλη συζητηση

Δεν νομιζω οτι στην Ελλαδα παντως τηθετε τετοιο ζητημα (περι επιβολης)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χιλιαδες χρονια ρωμαικης κατοχης, βυζαντινης παρακμης, οθωμανικης κατοχης, ιταλικης κ ναζιστικης εισβολης και μιας αορατης αγγλο-αμερικανικης κατοχης σιγουρα αλλαξανε πολλα στα εθιμα κ στην κουλτουρα σου, την ταυτοτητα σου σιγουρα την κρατησες.

Link to comment
Share on other sites

Τα έθιμά μου και κουλτούρα μου είναι αυτά που θυμάμαι όταν ήμουν μικρός.

Θυμάμαι την γιαγιά μου να μένει σε ένα υπόγειο στο πασαλιμάνι και τα καλοκαίρια να κοιμόμαστε με ανοικτά τα παράθυρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε οτι εδω και καμια δυο χρονια υπαρχει ενα κινημα απο αμερικανους πολιτικους (και μη) για μουσουλμανο-αφρικανο φιλια, για να κοψουν κομματι απο τη μεριδα πορων και στηριξης που θα μπορουσε να εχει η Κινα, για αυτο βγηκε και ο obama και θελει να φτιαξει και τζαμι στο σημειο μηδεν στους διδυμους πυργους.

Το ιδιο πετυχε με το Ιρακ Αφγανισταν αλλα με πολεμο. Βαζοντας Αμερικανικες εταιρειες μεσα, καταφερε να εχει η Αμερικη αποκλειστικη συνεργασια με τους πορους αυτων των δυο χωρων.

Πως γινεται ας πουμε οι Ιαπωνες να ηταν εχθροι πριν 40 χρονια και τωρα να παιζουν και μπειζμπολ με μανια και να φυλανε στα ποδια τους αμερικανους ?

Οι μονοι ουδετεροι που μειναν ειναι Συρια Ιραν

Αν θυμουνται καποιοι και πριν καμια δυο χρονια στο CNN αν το γυριζατε καθε 5 λεπτα διαφημιζε την Αφρικη σε εκνευριστικο σημειο. ΟΠως πχ ετσι πηγε και το world cup στην αφρικη...

Απλα η Αμερικη προσπαθει για να γινει ο κυριαρχος του κοσμου, με το να κανει μιξη πληθυσμοων ωστε να μην υπαρχουν θυλακες αντιθετης γνωμης. οπως εκανε ο μεγας αλεξανδρος που αναμειγνυει ελληνικα και τοπικα στοιχεια για να τους καλουπωνει, αλλα με κετευθυνση του πλουτου προς μια συγκεκριμενη ελιτ που διαχειριζεται την Αμερικη.

Το γεγονος οτι δεχομαστε μεταναστες δεν ειναι επιλογη, ειναι αναγκαστικο μην νομιζεις και ο δικος μας πολιτικος δεν θα ηθελε μια Ελλαδα ολοδικη του, αλλα απο τη στιγμη που ξερει οτι θα τον βγαζαν απο τη μεση με τον εναν η με τον αλλο τροπο, μπηκε Ευρωπη και εσκυψε κεφαλι.

Έγινε επεξεργασία από ngt
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λεέι ο toxas πάντως περί αποστολής του καθ' ενός εκεί που επιθυμεί με έξοδα του ελληνικού κράτους, μου φαίνεται ως η μόνη ρεαλιστική λύση.

Απ' οσο ξέρω, ακόμα και τώρα που μιλάμε οι απελάσεις γίνονται με έξοδα του ελληνικού κράτους.

Το θέμα είναι βέβαια αυτό που λέει ο kaynd.

Τι χαρτιά έχουν αυτοί οι άνθρωποι στην κατοχή τους και ποιές χώρες θα τους δεχθούν ;

Ας ξεκινήσει ενα πρόγραμμα και ας αφιερωθούν κάποιες εργατοώρες από δημοσίους υπαλλήλους ανα περίπτωση μετανάστη και κάποια ευρώ από τον κρατικό κορβανά (τόσα ξοδεύονται ασκόπως), και ας δωθεί μια κάποια λύση και για τους λαθρομετανάστες και για εμάς.

Βέβαια ελλοχεύει ο κίνδυνος να γίνουμε ''Τουριστικό πρακτορείο η ωραία Ελλάς''. Ίσως μια σοβαρή και αποφασισμένη κυβέρνηση να μπορεί να ορίσει τους κανόνες. Αντε βρες όμως μια τέτοια κυβέρνηση....

Επίσης αν δε βρεθεί τρόπος να ελεγχθεί η εισροή ανθρώπων από ραχούλες και ποτάμια στη χώρα, μια τέτοια κίνηση θα ήταν χωρίς αντίκρισμα.

Απλά μερικές σκέψεις:thank_you2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

)Αναφέρεσαι σε τίμιους, αξιοπρεπείς εργαζόμενους που παράγουν κάτι? (έργο, υπηρεσία και όχι επαιτεία, νταβατζηλίκι κλπ) Δεν είδα αρνητικά σχόλια γι αυτούς οπότε σε αυτό το τομέα μάλλον μιλάς στον αέρα.

2)Μάθαμε επίσης ότι ο Έλληνας τα είχε όλα από τότε που γεννήθηκε. Να φανταστώ ότι εσύ και οι συγγενείς σου, φίλοι σου, γνωστοί σου, τα είχαν όλα και δε πήγαν ένα βήμα παραπέρα ε?

Τι πιο φυσιολογικό από το να κρίνει κάποιος από το οικείο περιβάλλον του.

Γιατί από το δικό μου περιβάλλον που μπορώ να κρίνω, οι περισσότεροι ξεκίνησαν έχοντας ελάχιστα και είτε έμειναν με παρόμοια ή λίγο περισσότερα, είτε εξελίχθηκαν αρκετά. Μέχρι τη τελευταία 15αιτία που αρχίζουμε να πηγαίνουμε ξανά προς τα πίσω.

Γνωρίζοντας έστω και από δεύτερο και τρίτο χέρι, του τι χρειάζεται για να γίνεις ένας "καταξιωμένος και τίμιος επιχειρηματίας" μπορώ με σιγουριά να πω ότι αυτή η κατάσταση:

"ενας ανθρωπος που καταφερε μεσα απο πολεμους, πεινα, ξενοφοβια και εκμεταλλευση να γινει ενας καταξιωμενος και τιμιος επιχειρηματιας"

υπάρχει μόνο στη φαντασία σου για τα δεδομένα της οικονομίας στην Ελλάδα.

Ακόμα και αν μιλάμε για έναν σουπερ εργατικό άνθρωπο που δε χρειάζεται τροφή, νερό και κάτι πάνω από το κεφάλι του για να επιβιώσει, η εικόνα που περιγράφεις δεν είναι πραγματοποιήσιμη στην Ελλάδα με θεμιτά μέσα μετά απο λιγα χρονια εργασίας.

1) Αναφερομαι σε ανθρωπους (κ ξερω αρκετους οχι στην φαντασια μου λοιπον) που ηρθαν στην Ελλαδα χωρις να εχουν τιποτα κ με πολυ κ τιμια δουλεια σημερα εχουν επιχειρησεις η τουλαχιστον μια καλη οικονομικη κατασταση

2) καλη η προσπαθεια σου να με μειωσεις αλλα πριν μου την πεις κοιτα να σκεφτεσε κ λιγο. Ενας τυπικος συνχρονος ελληνας δεν εχει ζησει ουτε κακουχιες ουτε πολεμο και μια χαρα ειχε κ το εξοχικο του και τον ιδιο και το παιδι του βολεμενο σε καποια δημοσια υπηρεσια και γενικα τα τελευταια χρονια (απο το καιρο που μπηκαμε στην ΕΕ κυριως) ειναι κοινως αποδεχτο ειχαμε μια σχετικη ευημερια πριν πλακωσουν οι κρισεις. Δουλεια υπηρχε σχετικα, τουρισμος, οι επιχ δουλεια, μιξες απ εδω κ απο κει, δανεια μια χαρα ολοι. Τωρα αν νομιζεις οτι εσενα σου ελειψε το φαι κ τα ρουχα τι να σου πω... ατυχησες. Δεν σου ειπα οτι δεν υπηρχαν προβληματα σιγουρα παντως σε σχεση με αυτο που ζεις σημερα κ λεφτα περισσοτερα υπηρχαν κ δουλεια κ απ ολα

) Πρώτο και σημαντικότερο γιατί έχω βαρεθεί να ακούω αυτή τη καραμέλα με τη μετανάστευση σε άλλες χώρες. Αμερική-Αυστραλία-Γερμανία κλπ.

Έχω σα παραδείγματα τον αδελφό της Γιαγιάς μου από τη πλευρά του πατέρα μου που έμεινε μόνιμα στη Γερμανία, (Ήταν χρυσοχόος όταν έφυγε από εδώ) και τον αδελφό του πατέρα μου που πήγε επίσης στη Γερμανία και επέστρεψε μετά από καμία 20αρα χρόνια (έμπειρος επιπλοποιός που δούλευσε κανονικότατα φουλ ωράριο από τα δώδεκα του χρόνια στην Ελλάδα και έφυγε κοντά στα 24 για έξω.)

α)Η μετανάστευση αυτή ήταν δυνατή λόγω διακρατικών συμφωνιών.

β)Έκανες πάσης φύσεως εξετάσεις... αν δε γούσταραν τα αποτελέσματα, είτε για λόγους πιθανής μετάδοσης είτε για λόγους μείωσης της παραγωγικότητας... έπαιρνες Χ.

γ)Η άφιξη σου εκεί ήταν γνωστή όπως σχεδόν κάθε λεπτομέρεια για το άτομο σου. Ερχόταν ο εργοδότης σου ή κάποιος υπεύθυνος και σε παραλάμβανε.

δ)Αν όχι, ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις βόλτα από την αστυνομία και να δώσεις το παρόν.

ε)Όπως επίσης ήσουν υποχρεωμένος γενικά να δίνεις το παρόν ανά διαστήματα και να δικαιολογείς τη διαμονή σου δείχνοντας ότι δουλεύεις νόμιμα.

2) Αναφέρεσαι στη γέννηση ενός ανθρώπου σαν αυτό να είναι spawn σε πίστα FPS παιχνιδιού... Οι γονείς επιλέγουν να γεννήσουν έναν παΐδι και κατόπιν καταβάλουν μακροχρόνια προσπάθεια για να το μεγαλώσουν. Το ίδιο συνέβη και με τους γονείς των γονιών και πάει λέγοντας. Η ύπαρξή μας είναι αποτέλεσμα γενεών προσπάθειας και πάλης μέσα από πολέμους και ανέχεια. Μόλις 3 και κάτι γενιές έχουν περάσει από τον τελευταίο παγκόσμιο πόλεμο. Έτοιμο δε δόθηκε τίποτα σε κανέναν.

Αν δεν υπήρχε αυτή η δραστηριότητα δε θα υπήρχε ότι υπάρχει τώρα σε αυτή τη χώρα όπου δυστυχώς θεωρείται αυτονόητο ότι θα πρέπει να παραχωρείται χωρίς τη παραμικρή συνθήκη στον όποιο "επισκέπτη".

Με λίγα λόγια ναι το κομμάτι της χώρας που σου παραχώρησε η οικογένεια, σου ανήκει δικαιωματικά. Αν θεωρείς το ανάποδο, θύμισε μου όταν, χτύπα ξύλο, έρθει η ώρα να κληρονομήσεις κάποιον συγγενή σου, να ενημερώσω κάποιον "αξιότερο" από εσένα (που βρήκε τρόπο να βγάλει αρκετά γρήγορα λεφτά δηλαδή), να έρθει να διεκδικήσει ότι προοριζόταν για εσένα.

1) Δεν ηταν σε ολες τις χωρες ετσι αλλα οκ δεν θα διαφωνησω ετσι κ αλλιως συμφωνουμε οτι λειπει οργανωση σε αυτην την χωρα. Παντως οι Ελληνες της Αμερικης μια χαρα εγκληματα εκαναν κ μια χαρα γκετοποιηθηκαν κ μια χαρα απαξιωνονταν απο τους "κ καλα" αμερικανους για τον τροπο που μιλαν η για αυτα που ετρωγαν πχ

Οπως αλλωστε κ οι Ιταλοι της αμερικης...

2)Ας πουμε τωρα εσυ κληρονομησες απο τους γονεις σου το δικαιωμα να εισαι Ελληνας κ πρεπει με την να κληρονομησεις τους αγωνες που εκαναν αλλοι για σενα να περιφανευεσε για πραγματα που καταφεραν αλλοι για μια ιστορια που γραφτηκε απο αλλους πριν απο σενα και φυσικα ολα αυτα σου δινουν το δικαιωμα να κανεις τον χωροφυλακα στον καθε φουκαρα που κοιταει να βρει κατι καλυτερο. Τι θα γινει με τα πραγματα που κανεις εσυ? Σε αυτη την χωρα μια ζωη μιλαμε για αυτα που κληρονομησαμε κ αυτα που αλλοι καταφεραν... Γιατι να μην θεωρητε ελληνας ενας ανθρωπος που δουλεψε σκληρα κ τιμια σε αυτη την χωρα κ ενσωματωθηκε σε αυτην?

Και στο κατω κατω δεν εχεις καμια υλικη κληρονομια, ειναι μια ιδεολογια, εθιμα κ γλωσσα τα οποια σου μαθαινουν οι γονεις δεν σημαινει οτι σου παραχωρουν την αποκλειστικατητα να διαχειριζετε ενα γεωγραφικο τοπο μονο κ μονο επειδη σε γεννησαν. Καθε ανθρωπος που δουλευει για το (κοινωνικο κ οικονομικο) συμφερον αυτης της χωρας ειναι ελληνας κ ας μην γεννηθηκε εδω... εξαλλου οπως αλλωστε θελει και ο συνχρονος καπιταλισμος "world is business"

ο κοσμος ανηκει σε αυτους που τον διεκδικουν. Οταν τα συνορα ανοιγουν για εμπορευματα κ μεγαλοεπιχησειρεις ολα οκ ή οταν ερχονται εδω ξενοι επιχειματιες κ αγοραζουν απεραντες εκτασεις κ υγιεις επιχειρισεις

Τοτε φυσικα η εθνικη κληρονομια δεν παιζει ρολο γιατι ειναι τα λεφτα στην μεση, ενω καποιος που κοιταει να βρει μια καλυτερη τυχη αυτος ειναι παρισακτος λες κ δεν υπαρχει περιπτωση να αποτελεσει ενα υγιες εργατικο δυναμικο (που θα γινοταν να ημασταν οργανωμενη χωρα...)

Πολύ σωστά με μόνη λεπτομέρεια ότι η μαύρη εργασία είναι επιδίωξη των λαθρομεταναστών.

Δηλαδη αν του ελεγαν "θα παιρνεις 700 με ενσημα κ ΙΚΑ" θα ελεγε "Μπα προτιμω να παρω 20 ευρω για 16 ωρες"

Απο αυτα που γραφεις παρακατω λες μονος σου οτι δεν το επιδιωκει αλλα αναγκαζετε. Οποτε η λεξη "επιδιωξη" ειναι ακυρη

Η μισθωτική αδικία πρόσφερε ανάπτυξη?

Ο μονος λογος που αυτη η χωρα ειχε αναπτυξη τα τελευταια 10-20 χρονια ειναι η μαυρη εργασια. Δεν προκειτε για κατι αυθαιρετο εκτος το οτι το εγω διαβασει μπορω να στο αναλυσω κιολας.

Οτιδηποτε μαυρο στηριζει (εως ενα βαθμο) την οικονομια ειτε λεγετε εργασια,αγορα, ειτε παρεμποριο ειναι κατι που προφανως θα επρεπε να γνωριζεις...

Οταν καποιος χτιζει το σπιτι σου με 20 ευρω την βδομαδα κ μαυρα δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις οτι παραγει εργο μειωντας τραγικα το κοστος οποτε οδηγει σε ανθηση της οικονομιας.

Ενα απλο παραδειγμα ειναι η Κινα... οταν οι παραγωγικοι συντελεστες, που αποτελουν την βαση, ειναι φτηνοι υπαρχει αναπτυξη

Μιλάμε για καταξιωμένους και τίμιους επιχειρηματίες πάντα ε? Χωρίς μαύρη εργασία και "Φοροαπαλλαγή" (πάντα μένοντας στα αθώα πταίσματα για να μη πάει το μυαλουδάκι μας σε κακά πράγματα)

Όχι δηλαδή πήγαινε ζητά απόδειξη από κινέζικο... μπορεί και να φας ξύλο.

Και φυσικά όλοι πρόκοψαν γιατί δούλεψαν... και προφανώς δεν έτρωγαν τίποτα και κοιμόντουσαν στο δρόμο μέχρι να μαζέψουν καμία 30000αρα χιλιάδες ευρώ για να ανοίξουν το μαγαζί- την επιχείρηση τους.

btw με 650 καθαρά ευρώ μισθό, αν δε ξοδεύεις απολύτως τίποτα θέλεις κοντά 4 χρόνια για να τα βγάλεις αν δουλεύεις ανελειπώς.

Όταν έρχεται ο άλλος και από το 0 μέσα σε 10 χρόνια σου βγάλει-αυτοκίνητο-σπίτι-μαγαζί δουλεύοντας σαν ανειδίκευτος εργάτης (έχοντας γυναίκα και παιδιά) στην οικονομία της Ελλάδας, τότε είναι τουλάχιστον αφέλεια να μιλάμε για τίμιο επιχειρηματία. (Εκτός και αν γουστάρεις να το ρίξουμε πάλι στην αριθμητική χρησιμοποιώντας θεϊκές υπάρξεις...)

Αφήνουμε απ έξω τυχερά της ζωής όπως λαχεία κλπ ουρανοκατέβατα εννοείται...

ΧΑΧΑΧΑΧΑ ναι ειδαμε κ τους δικους μας τους τιμιους επιχειρηματιες ολοι τους με τον σταυρο στο χερι μεγαλουργησαν

Σε αυτην την παραγραφο απλα παραλογιζεσε... ειναι το λιγοτερο αστεια αυτα που μου λες.

Υπάρχουν δυο βασικά ερωτήματα.

1)Τι ακριβώς περίμενε ο μετανάστης με τα 0 εφόδια και της ανύπαρκτη επαγγελματική κατάρτισης να κάνει εδώ ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα? Μοιάζει σαν ένα τεράστιο πλήθος να έχει τραφεί με μια προπαγάνδα που υπόσχεται επιβίωση χωρίς εργασία ή τι άλλο?

2)Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει το κράτος αυτή τη στιγμή πέρα από αυστηρή φραγή συνόρων και απέλαση των παρανόμων?

Μήπως έχουμε τόσους άδειους χώρους και τόσους πόρους για να περιθάλψουμε αυτό το τεράστιο αριθμό ανθρώπων που έχει φτάσει εδω χωρίς να έχει στον ήλιο μοίρα?

Αν το κράτος φρόντιζε για την εκμετάλλευση και τη παρανομία... τότε ούτε το 1% των λαθρομεταναστών που έχουμε εδω δε θα μπορούσε να κάνει την όποια εργασία... με όποια προβλήματα συνεπάγονται αυτού.

Πώς στην ευχή θα τραφούν εκατοντάδες χιλιάδες παράνομων μεταναστών χωρίς παράνομη εργασία?

1) Ο μεταναστης βασικα δεν περιμενει απλα ελπιζει...

2) Το αναφερω κ αλλου να στειλει τους ανθρωπους εκει που θελουν να πανε, να φροντιζει να δεχετε εναν αριθμο που θα μπορει να συντηρησει κ να φροντισει να αφομιωσει τους ηδη υπαρχοντες οπως αλλες προηγμενες χωρες

Μάλιστα. Μάθαμε ότι:

Τον άλλον τον έχουμε και ζει στο περιθώριο. Τον βάλαμε εμείς στο περιθώριο. Εγώ και ο διπλανός μου. Οκ αφού το λες εσύ κάτι θα ξέρεις...

Φυσικά από το πρώτο "ξένο" που είδαμε τον κοιτούσαμε με μισό μάτι, γιατί έτσι. και αυτό είναι δεδομένο. τέλος.

Επίσης είναι πάγια τακτική το σκίσιμο του Κορανίου... ναι σου λέω, κάθε μέρα βλέπει κάνεις γύρω του να γίνεται αυτό το πράγμα.

Και ναι το πρόβλημα μου είναι η ευημερία του άλλου. Το κράτος δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Εγώ δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα. Το μόνο που με πειράζει είναι μόνο και μόνο η ευημερία του άλλου.

Αφού πραγματικά αυτή είναι η εικόνα των ανθρώπων που έχεις στο μυαλό σου, δεν απορώ και τόσο γι αυτά που γραφείς στα ποστ σου

Ειρωνιες ανευ σημασιας....

Να προσθεσω παντως οτι η ευημερια η δικη σου εξαρταται αμεσα απο την ευημερια των αλλων οσο κ αν αρνησε να το δεις...

Ναι φυσικά... μόνο που δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Γιατί πολύ απλά όταν ο άλλος δεν είναι καταγεγραμμένος πουθενά, είτε απλή κλοπή διαπράξει, είτε έγκλημα, Δε τον βρίσκεις που να φέρεις όλες τις σειρές CSI εδω να τον ψάχνουν...

Αυτομάτως λοιπόν κάποιοι είναι εκ των πραγμάτων υπεράνω του νόμου και μερικοί από τους κάποιους το εκμεταλλεύονται για τα καλά.

Μια χαρα μπορει να εφαρμοστει ο νομος χωρις βασαναστηρια κ ξυλοδαρμους απλως τυχαινει ο δικος μας "νομος" να ειναι το πιο διευθαρμενος απο οτιδηποτε αλλο σε αυτη την χωρα... λες να δεν τους βλεπουν να πουλαν ναρκωτικα κατω απο την μυτη τους.... οποτε αστο για το ποιοι ειναι στην πραγματικοτητα υπερανω νομου...

καλά αυτή η αφομοίωση είναι μια από τις μεγαλύτερες πατάτες ever που κυκλοφορεί ευρέως... Ακόμα και στην Αμερική... στο νούμερο ένα κράτος ορισμός του πολυπολιτισμικού περιβάλλοντος, δεν υφίσταται αυτό. Ακόμα και μετά από τόσες γενεές οι άνθρωποι χωρίζονται σε κοινότητες με εθνικό προσανατολισμό. Που? στον ορισμό του πολιτισμικού μωσαϊκού με λιγότερο από 300 χρόνια ιστορίας.

Τόσα χρόνια που υπάρχει η μουσουλμανική "μειονότητα" στη Θράκη? μήπως αυτή αφομοιώθηκε? Ή μήπως και αυτή μπήκε στο περιθώριο? Γιατί εγώ έχω ακούσει για περιοχές εκεί πάνω που αν δεν υποστηρίξεις μουσουλμάνο υποψήφιο τρως λιντσάρισμα. Αφομοιώθηκαν οι διαφορές "μειονότητες" στη Τουρκία? Αφομοιωθήκαμε εμείς μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς από τους τούρκους και τους διάφορους καυκάσιους που έφεραν μαζί τους για να μας καθυποτάξουν?

Και στη τελική άντε σε ένα ικανό πλήθος να αφομοιωθούν μερικοί... Όταν φτάνεις να καταμετράς τους "επισκέπτες" σε εκατοντάδες χιλιάδες συγκεντρωμένους σε ένα σημείο, τότε δε μιλάμε για αφομοίωση αλλά για κράτος εν κράτει.

Βασικα η Αμερικη ειναι το χειροτερο κρατος απο θεμα κοινωνικης δικαιοσυνης κ μεριμνας οποτε κακο παραδειγμα αλλα ναι δεν ειναι οτι η αφομοιωση γινετε γρηγορα κ ποσο μαλλον στο παραδειγμα της θρακης που υπαρχουν πολιτικες σκοπιμοτητες. Υπαρχουν ομως πχ πολλες αλβανικες οικογενειες που σημερα εχουν αφομοιωθει πληρως δνε διαφερουν καν απο εναν μεσο ελληνα

Καλά προσπερνάω το ότι θεωρείς αυτονόητο ότι το Ελληνικό κράτος μπορεί να επωμιστεί τα έξοδα μετακίνησης του κάθε παράνομου μετανάστη όπου αυτός επιθυμεί.

Ποιός σου είπε ότι οι άλλες χώρες θα μας επέτρεπαν να κάνουμε κάτι τέτοιο? και με το δίκιο τους σαφέστατα.

Αυτό έλειπε να αφήσουν στα χεριά ενός μπ****** όπως είπες κι εσύ την άδεια μεταφέρει στα εδάφη τους ανεξέλεγκτα κόσμο χωρίς κανένα έλεγχο.

ΛΟΛ δεν ειπε κατι τετοιο ειπα να τους αφησει να πανε εκει που θελουν, και αν οι αλλες χωρες δεν επιτρεπουν ειναι καθαρα λογο της δικης σου διπλωματικης ανικανοτητας σαν χωρα. Σαν μελος της ΕΕ μπορεις να ζητησεις να μοιραστεις ενα προβλημα που στο κατω κατω δεν ειναι μονο Ελληνικο

Ναι... όπως δεν ενοχλούν καν σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη που εδώ και χρόνια ακολουθούσαν πολύ σοβαρότερη μεταναστευτική πολιτική, δεχόμενοι ανάλογα με το πληθυσμό τους μακράν χαμηλότερα ποσοστά μεταναστών απ ότι δεχόμαστε εμείς, και πάνω απ όλα με οικονομίες μακράν ισχυρότερες και υγιέστερες από τη δική μας...

Αν και το σύνηθες πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τους μετανάστες γενικά αλλά συγκεκριμένα με τις θρησκευτικά φανατισμένες ομάδες. Στο θέμα της Ελλάδας το θέμα είναι προς το παρόν πιο πρακτικό και έχει να κάνει με ουσιαστική αδυναμία αξιοπρεπούς συντήρησης του πλήθους... Ακόμα δε μας έχει απασχολήσει ο θρησκευτικός φανατισμός.

Οχι πριν μερικα χρονια δεν υπηρχαν ιδιαιτερα προβληματα εκτος απο αυτο του θρησκευτικου... εδω η μιση Αγγλια αποτελειτε απο μεταναστες και ξενους φοιτητες...

Βλέπω έχεις και μια πολύ καθαρή εικόνα του τι γίνεται στο τομέα της εγκληματικότητας ε? Γνωρίζεις με λεπτομέρεια και την εξέλιξη ε? Ή απλά τη φαντάζεσαι γιατι "ε τα ξερουμε πως είναι αυτά τα πράγματα ρε... σε ταμάς."

Εγώ που δεν έχω καθόλου καθαρή εικόνα για το τι γίνεται μέσα στα κυκλώματα θα μείνω μόνο σε ότι ένιωσα στο πετσί μου από το 94.

Προφανώς πάντα και παντού υπάρχει εγκληματικότητα. Σιγά τη διαπίστωση... Αυτό που μεταβάλλεται όμως έντονα είναι η συχνότητα των εγκληματικών πράξεων όπως και το είδος των συνηθέστερων εγκλημάτων.

Είχαμε δολοφόνους? Σαφώς και είχαμε. Όχι όμως δεν είχαμε σε τέτοια συχνότητα αυτό που γίνεται τώρα που σε μαχαιρώνουν για 10ευρο στο δρόμο.

Είχαμε κλέφτες? Σαφώς και είχαμε. Το ξάφρισμα στο λεωφορείο ή στο δρόμο απο ελαφροχέρηδες ήταν από παλιά γνωστό. Δε κινδύνευε όμως η ζωή σου από κάτι τέτοια.

Είχαμε διαρρήξεις σε σπίτια...? αμέ σίγουρα υπήρχαν. Για άλλη μια φορά όμως δεν υπήρχε περίπτωση να δείρουν μέχρι θανάτου ηλικιωμένους για να ληστευόσουν το σπίτι. Γιατί στη τελική δε χρειάζεται να κάνει κάτι τέτοιο ο απλός κλευτής... θα μπει σε ένα σπίτι χωρίς κανέναν μέσα. Ο εγκληματίας όμως δε θα διστάσει να σκοτώσει για ψύλλου πήδημα.

Είχαμε dealers? Βεβαίως και είχαμε. Ελάχιστοι ισως τους ειχαν δεί στη αλλά όλοι ήξεραν ότι υπήρχαν εκ του αποτελέσματος… τους ναρκομανείς. Τώρα πλέων δε το υποψιάζεσαι ότι υπάρχουν… τους βλέπεις μέρα μεσημέρι να κάνουν τη δουλειά τους στο κέντρο της Αθήνας.

Αυτή δεν είναι μια μεταβολή που έγινε σιγά σιγά καθώς τα ήθη φθίνουν. Η αλλαγή στην αάξηση της εγκληματικότητας έγινε σαν να γύρισες ένα διακόπτη μέσα σε λιγότερο από μια δεκαετία (του 90).

Στη περιοχή που έχω άμεσο δείγμα σε αυτού του είδους εγκλήματα (Νότιο-Ανατολική Αττική) τη περίοδο 92-00 Υπήρξε μια έκρηξη στην εγκληματικότητα που όχι δε την άκουσα μόνο από τη τηλεόραση. Την είδα με τα ιδία μου τα μάτια... Ήταν τότε αμέσως μετά τη κατάρρευση του σοβιετικού μπλόκ που μας γέμισε με κάθε λογής μαργαριτάρια.

Εκείνη τη περίοδο περιθωριακοί ήμασταν εμείς που φωνάζαμε για της απίστευτης καταστροφικής μανίας διαρρήξεις των σπιτιών (ο κλέφτης δε δαπανούσε χρόνο απλά για να κλέψει ότι ήθελε, αλλά πραγματικά ξεσάλωνε σπάζοντας και ισοπεδώνοντας οτιδήποτε έβρισκε γύρω και μέσα στο σπίτι) αλλά και για τις φονικές επιθέσεις κατά όποιων τύχαινε να είναι στα σπίτια τους.

Μετά το 2000 η εγκληματικότητα μετακινήθηκε στις πόλεις και μειώθηκε λίγο ως πολύ στη περιφέρεια...

Από το 2005 και μετά δεν έχω ακούσει περά από μερικές σποραδικές διαρρήξεις στις εκεί περιοχές που γνωρίζω (Μαρκόπουλο, Καλύβια, Κερατέα, Λαύριο) Προφανώς άλλοι έφυγαν και άλλοι εγκαταστάθηκαν μονίμως στις πόλεις που υπάρχει περισσότερο ψωμί (ναι μιλάω για τα εγκληματικά στοιχεία).

Είναι πολύ πιθανό λοιπόν εσύ να βρίσκεσαι σε μία περιοχή που δεν επηρεάστηκε αισθητά από τέτοια φαινόμενα. Ή απλά να εθελοτυφλείς εσύ και το περιβάλλον σου τόσο πολύ που δεν θέλησες να δεις τη μεταβολή που έγινε γύρω σου στο τομέα της εγκληματικότητας... Αφού δεν συνέβη σε εσένα κατ εξακολούθηση στη τελική.. γιατί να σε πειράξει. Μία πιθαμή από το κ*λ* μου και ας μπει στου διπλανού μου ένα πράμα...

Εγώ τουλάχιστον έζησα τουλάχιστον 6 χρόνια τρόμου σε αυτές της ερημικές περιοχές (Άνω Δασκαλειό Κερατέα) που έπαιρνες τηλέφωνο την αστυνομία στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και τους έλεγες ότι κάνουν διάρρηξη στο απέναντι σπίτι και σου απαντούσαν ότι είναι μόνο δυο στο τμήμα και φοβούνται να έρθουν...

Το περιστατικό ισχύει επί λέξη και είναι προσωπική εμπειρία.

Η εγκληματικοτητα του αυτου του στυλ που περιγραφεις εχει να κανει αποκλειστικα κ μονο την αυξηση των φτωχων στρωμματων. Εμενα μια χαρα που την εχουν πεσει κ Ελληνες πιο παλια κ σε γνωστους μου. Ζουμε σε ενα κοσμο που παει απο το κακο στο χειροτερο κ ναι, εχεις δικιο οι μεταναστες βοηθησαν στο να μεγαλωσει ο αριθμος των ανθρωπων που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα αλλα αυτο επαιξε απλα το ρολο του, δεν τα δημιουργησαν αυτοι τα προβληματα, εδω ηταν τα ειχαμε κ πριν απλως οσο ο κοσμος φτωχενει τοσο ανεβαινει η εγκληματικοτητα..

Φυσικα κ υπαρχουν ξενες μαφιες αλλα τα πρωτεια της "σοβαρης" εγκληματικοτητας τα εχουμε εμεις, ολα κ ολα. Οι μεγαλονονοι τις νυχτας ολοι ελληνες ειναι...

Τωρα ο τυπος που κλεβει τσαντες και φερμαρει κοσμο ειναι εγκληματιας του κ****, ειναι καθαρα ενα κοινωνικο προβλημα που εξαρταται απο την φτωχεια την ανεχεια και την αμαθεια και η μετανασταση απλα παιζει κ αυτη ενα ρολο...

Στη τελική: Όχι το πρόβλημα δεν είναι στο κόσμο που ζούσε τόσα χρόνια σε αυτό το χώρο και ξαφνικά από τη μια χρονιά στην άλλη αποφάσισε να αρχίσει να απειλεί την ύπαρξη του διπλανού του.

Άλλο η ξενοφοβία που υπάρχει λίγο ως πολύ παντού και άλλο ο πραγματικός φόβος που υπάρχει λόγω της ανεξέλεγκτης αυτής κατάστασης. Το ένα δεν αναιρεί την ύπαρξη του άλλου.

Φυσικά και δεν είναι γενικά λαθρομετανάστες εγκληματίες... Αυτό έλειπε. Τώρα θα κολυμπούσαμε στο αίμα... Είναι απλά ένα ανεξέλεγκτο πλήθος όπου ανάμεσα τους σίγουρα υπάρχουν και εγκληματίες που εκμεταλλεύονται τη κατάσταση και δρουν ανενόχλητοι.

Φυσικά και το πρόβλημα είναι στο (Ανθ)Ελληνικό μας κράτος με τους προδότες πολιτικούς που το κυβερνάνε.

Φυσικά και δε φταίει ο κάθε ένας τίμιος μετανάστης σα μονάδα ακόμα και όταν σαν μάζα προκαλεί πρόβλημα (όχι δε μίλα για εγκληματικότητα αλλά για την εξάντληση των οικονομικών δυνατοτήτων μίας χώρας).

Αλλά όχι το πρόβλημα δε θα λυθεί λέγοντας τα κλασσικά "η κοινωνία πρέπει να τους εντάξει" και "να ενσωματωθούν-απορροφηθούν-αφομοιωθούν" κλπ Στο χέρι του καθ' ενός κατοίκου απ οπουδήποτε κι αν έρχεται είναι να ενσωματωθεί στη κοινωνία.

Ναι όσο και αν σου μοιάζει παράξενο, σε αυτή τη κοινωνία γεμάτη αδικίες από τους κακούς Έλληνες, έχω δει πολλούς ενταγμένους μετανάστες που δουλεύουν χρόνια εδω και ζουν αξιοπρεπώς (για τα Ελληνικά δεδομένα) και όχι δεν αναφέρομαι σ’ αυτούς που κατάφεραν να γίνουν επιχειρηματίες μέσα σε 5 χρόνια (εκεί το χρήμα κάνει την ένταξη αυτόματη διαδικασία).

Προϋποθέσεις για ένταξη υπάρχουν. Θέσεις εργασίας και κρατικές υποδομές για να υποστηρίξουν όλο αυτό το πλήθος που συνεχώς αυξάνεται δεν υπάρχουν και δε γίνεται να δημιουργηθούν ως δια μαγείας μέσα σε λίγα χρόνια.

Φυσικα κ εχεις μεριδιο ευθυνης να τις επιλογες αυτων που σε κυβερνουν, για αυτους που σε κεβερνουν κ για το πως σε κυβερνουν, οπως εχεις μεριδιο ευθυνης για το πως εφτασαν αυτοι οι ανθρωποι εδω, για το πως τους αντιμετωπισες, για το "γιατι" εφτασαν κ φυσικα σαν μελος του ΝΑΤΟ εχεις ευθυνη για το γιατι εφυγαν σε πρωτη φαση απο τις χωρες τους...

Οποτε λεω παλι οτι η ευημερια η δικη σου εξαρταται αμεσα απο την ευημερια του αλλου κ να δεν βλεπεις αρκετα μακρυα τα προβληματα του γειτονα σου θα φτασουν στην πορτα πριν καν το καταλαβεις...

Και φυσικα δεν ισχυει μονο για το θεμα το θεμα της μεταναστευσης το παραπανω

Έγινε επεξεργασία από toxas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ δεν ειπε κατι τετοιο ειπα να τους αφησει να πανε εκει που θελουν, και αν οι αλλες χωρες δεν επιτρεπουν ειναι καθαρα λογο της δικης σου διπλωματικης ανικανοτητας σαν χωρα. Σαν μελος της ΕΕ μπορεις να ζητησεις να μοιραστεις ενα προβλημα που στο κατω κατω δεν ειναι μονο Ελληνικο

Καλησπέρα

Εδώ έχεις φάουλ. Πρίν καταδικάσεις για ''διπλωματική ανικανότητα'' την Ελλάδα καλό θα ήταν να γνωρίζεις ποιές συνθήκες υπέγραψε προκειμένου να αναγνωριστεί ως ομότιμο μέλος της Ε.Ε. Μια εξ αυτών η συνθήκη Schengen χοντρικά θα μπορούσε κανείς να πεί ότι υψώνει τείχη πέριξ της Ε.Ε. για την αποτροπή ανέλεγκτης εισόδου λαθρομεταναστών στα εδάφη της. Η Ελλάδα λόγω θέσης αποτελεί εξωτερικό σύνορο της Ε.Ε. (και για κακή μας τύχη απο εκεί που σημειώνεται η κύρια είσοδος λαθρομεταναστών). Απο εκεί και πέρα, λόγω της προαναφερθείσας συνθήκης όχι μόνο δεν είσαι σε θέση να προοθήσεις φανερά τους λαθρομετανάστες εκεί που επιθυμούν (και μιας και μιλάμε για επιθυμίες εγώ επιθυμώ μια φεράρι), αλλά όταν συλαμβάνονται στην απόπειρά τους να μπούν στην επόμενη απο εμάς Ευρωπαική χώρα, (στα μέρη μου π.χ. στην Ιταλία) οι Ιταλικές αρχές τους επιστρέφουν ΠΑΚΕΤΟ με τα δέοντα ''συχαρίκια'' και φυσικά τη μομφή για τα πληρώματα των πλοίων στα οποία βρέθηκαν. Ο λόγος πέραν αυτών που έχουμε δεσμευτεί να αναλάβουμε, είναι και η ύπαρξη της Ευρωπαικής υπηρεσίας φυλαξης συνόρων ''Frontex'' για την οποία θα έχεις ακούσει κατα καιρούς να γίνεται λόγος, όταν π.χ. τουρκικά αεροσκάφη πετάν ξυστά απο τα ελικόπτερα ή φρεγάτες απειλούν με βύθιση τα σκάφη των. Κοντολογίς Όλη η Ευρώπη ξέρει τι γίνεται, ρίχνουν λεφτά για αυτό τον λόγο, αλλά όταν φτάνουμε στην ταμπακέρα για το ποίος τελικά στέλνει όλον αυτόν τον ντουνιά εδώ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΝ, σφυράνε κλέφτικα. Οσο λοιπόν υπάρχει αυτή η κατάσταση και εσύ σαν ''ακριανή'' χώρα δεν έχεις που να σπ[ρώξεις παρα πίσω λύση μην περιμένεις.

.... Βέβαια αυτό ίσως να μη σε πολυενοχλεί (ειδικά αν μιλάμε για μελοντικούς επαγγελματίες) λάβε όμως υπόψιν 2 πραγματάκια:

1. Αυτοι που θα αφομοιωθούν, θα το πάθουν επειδή το θέλουν και σκοπεύουν να μείνουν στη χώρα μας (η πλειοψηφία θέλει βέβαια να φύγει για πιο βόρεια γιαυτό και δεν θα το δούμε αυτό το έργο)

2. Σύμφωνα με τελευταίους υπολογισμούς οι ανα τον πλανήτη αναξιοπαθούντες - θύματα συρράξεων - ζούν με λιγότερο απο 1 $ τη μέρα κ.τ.λ κ.τ.λ, υπολογίζονται σε 3,5 δις, (3.500.000.000) άτομα. ΠΟΣΟΙ πιστεύεις ότι μπορούν να έρθουν μέχρι να αναγνωρίσεις ότι υπάρχει πρόβλημα ? ΤΙ θα τους κάνεις όσους έρθουν ?? και ΠΩΣ θα σταματήσεις τη ροή ??

[ame=

]
[/ame]

[ame=

]
[/ame]

να υποθέσω ότι στα πλαίσια της επίδειξης διπλωματικής πυγμής θα έπερεπε να στήσουν το πενηντάρι και να τους κάνουν ψαροτροφή ?

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1) Αναφερομαι σε ανθρωπους (κ ξερω αρκετους οχι στην φαντασια μου λοιπον) που ηρθαν στην Ελλαδα χωρις να εχουν τιποτα κ με πολυ κ τιμια δουλεια σημερα εχουν επιχειρησεις η τουλαχιστον μια καλη οικονομικη κατασταση

Σε Μετανάστες που ξεκίνησαν απ το τίποτα και ζουν αξιοπρεπώς αναφέρθηκα κι εγώ επιτιμιτικά.

Τώρα για επιχειρηματίες... δε ξέρω. Το δείγμα υπολογισμού στο έδειξα. Βαλ' τα κάτω και υπολόγισε ποσά χρήματα μπορεί να μαζέψει max για να φτιάξει την επιχείρηση του ο άλλος μέσα σε ένα δεδομένο χρονικό διάστημα.

Οι γονείς μου ξεκίνησαν απ το τίποτα (από τη πρώτη μέρα στο ανοίκειο με 0 οικονομική βοήθεια από γονείς) Μετά από 30 χρόνια εργασίας κατάφεραν επιτέλους να φτιάξουν (80% προσωπική εργασία) ένα σπίτι σε ένα κτήμα έξω από τη κερατέα. (Αυτό το σπίτι ξεκίνησε να φτιάχνεται σιγά το 1985. Η τιμή του κτήματος μαζί με το κόστος του κτίσματος κόστισαν συνολικά περίπου όσο ένα 2αρι σπίτι 30αιτίας στου Ζωγράφου.

Και θές να μου πείς οτι ξαφνικά οι γονείς μου ήταν τεμπέληδες και σπάταλοι ενώ ο εργατικός επισκέπτης έχει το άγγιγμα του Μίδα και κατάφερε να ανοίξει από πάνω και επιχείρηση μέσα σε λιγότερο απο 10 χρόνια?

Ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι πώς είναι η ζωή σε μια οικογένεια που ξεκινάει από το 0. Ειδικά όταν μιλάμε για οικογένεια και όχι για έναν άνθρωπο μόνο του, η οικονομική ανάπτυξη είναι πολύ πιο αργή απ όσο μπορείς να φανταστείς.

Αλλά ξέχασα... για εσένα ο τυπικός έλληνας είναι αυτός που περιγραφείς παρακάτω

2) καλη η προσπαθεια σου να με μειωσεις αλλα πριν μου την πεις κοιτα να σκεφτεσε κ λιγο. Ενας τυπικος συνχρονος ελληνας δεν εχει ζησει ουτε κακουχιες ουτε πολεμο και μια χαρα ειχε κ το εξοχικο του και τον ιδιο και το παιδι του βολεμενο σε καποια δημοσια υπηρεσια και γενικα τα τελευταια χρονια (απο το καιρο που μπηκαμε στην ΕΕ κυριως) ειναι κοινως αποδεχτο ειχαμε μια σχετικη ευημερια πριν πλακωσουν οι κρισεις. Δουλεια υπηρχε σχετικα, τουρισμος, οι επιχ δουλεια, μιξες απ εδω κ απο κει, δανεια μια χαρα ολοι. Τωρα αν νομιζεις οτι εσενα σου ελειψε το φαι κ τα ρουχα τι να σου πω... ατυχησες. Δεν σου ειπα οτι δεν υπηρχαν προβληματα σιγουρα παντως σε σχεση με αυτο που ζεις σημερα κ λεφτα περισσοτερα υπηρχαν κ δουλεια κ απ ολα
2)Ας πουμε τωρα εσυ κληρονομησες απο τους γονεις σου το δικαιωμα να εισαι Ελληνας κ πρεπει με την να κληρονομησεις τους αγωνες που εκαναν αλλοι για σενα να περιφανευεσε για πραγματα που καταφεραν αλλοι για μια ιστορια που γραφτηκε απο αλλους πριν απο σενα και φυσικα ολα αυτα σου δινουν το δικαιωμα να κανεις τον χωροφυλακα στον καθε φουκαρα που κοιταει να βρει κατι καλυτερο.

Τι ωραία που το θέτεις... σχεδόν ντρέπομαι που είμαι ο κακός της υπόθεσης κάνοντας το χωροφύλακα στο φουκαρά που κοιτάει να βρει το καλύτερο.

Λές και όσες αναφορές έκανα παραπάνω, αφορούσαν "το φουκαρά που ψάχνει να βρει το καλύτερο".

Που λες, ναι όσο και αν δε το καταλαβαίνεις, το ελάχιστο αυτό μερίδιο αυτής της χώρας που οι προπαππούδες μου και οι προγιαγιάδες μου έχυσαν το αίμα τους ή απλά πλήρωσαν τους φόρους τους για να υπάρχει, μου ανήκει.

Και ναι, όσο επηρεάζει η γνώμη μου και η ψήφος μου, έχω το δικαίωμα κι εγώ να επηρεάσω τη πορεία αυτού του τόπου. (Δηλαδή 0 με την υπάρχουσα αντιπροσωπευτική δημοκρατία καθώς δεν υπάρχει κανένας για να αντιπροσωπεύσει τις απόψεις μου)

Τι θα γινει με τα πραγματα που κανεις εσυ? Σε αυτη την χωρα μια ζωη μιλαμε για αυτα που κληρονομησαμε κ αυτα που αλλοι καταφεραν... Γιατι να μην θεωρητε ελληνας ενας ανθρωπος που δουλεψε σκληρα κ τιμια σε αυτη την χωρα κ ενσωματωθηκε σε αυτην?

Τι ακριβώς κάνω εγώ που δε σου αρέσει? Όχι γιατί εγώ δε βλέπω πως αυτά που κάνω μου αφαιρούν το δικαίωμα να μιλάω για το τόπο μου.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν θέλει ο άλλος να θεωρείται Έλληνας, έχοντας ενσωματωθεί πλήρως, δε τον εμποδίζει κανείς. Και τί πειράζει στη τελική τι θα λένε τα χαρτιά του ως προς την ιθαγένεια. Μετά από χρόνια σκληρής και τίμιας δουλειάς σε αυτή τη χώρα να είσαι σίγουρος ότι θα πάρει το τμήμα που του αναλογεί.

Σε αυτό που διαφωνώ έντονα όμως, είναι αυτή η νέα μόδα των μεταναστολάγνων, να θέλουν να βαφτίσουν τον άλλο Έλληνα επειδή απλά ζει και δουλεύει εδώ... Πρώτα απ όλα ρώτησες τον άλλο αν θέλει να αλλάξει εθνικότητα? Γιατί όμως τον προτρέπεις να κάνει κάτι τέτοιο μέσα σε ένα κλίμα ανασφάλειας όπου πιθανότατα αυτό μοιάζει σα μια επιπλέων λύση εξασφάλισης του μέλλοντος? Πόσοι Αλλοδαποί ελληνοποιήθηκαν πρόσφατα, επειδή ειλικρινά ήθελαν να γίνουν Έλληνες? ή απλά βρήκαν ένα ωραίο τρίκ για να αποκτήσουν πρόσβαση σε χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης...? Από την άλλη οι πολιτικοί "δωροδωκούν" τους ψηφοφόρους του μέλλοντος τους...

Και στο κατω κατω δεν εχεις καμια υλικη κληρονομια, ειναι μια ιδεολογια, εθιμα κ γλωσσα τα οποια σου μαθαινουν οι γονεις δεν σημαινει οτι σου παραχωρουν την αποκλειστικατητα να διαχειριζετε ενα γεωγραφικο τοπο μονο κ μονο επειδη σε γεννησαν.

Δηλαδή άν οι πολίτες που εχουν προσφέρει σε αυτό το τόπο γενεές τωρα, ενώ συνεχίζουν να προσφέρουν δέν εχουν το δικαίωμα τον διαχειρίζονται τότε ποιός έχει?

Καθε ανθρωπος που δουλευει για το (κοινωνικο κ οικονομικο) συμφερον αυτης της χωρας ειναι ελληνας κ ας μην γεννηθηκε εδω...

Άνθρωπε μου από που ως που ονομάζεις όποιον εργάζεται τίμια σε αυτή τη χωρά Έλληνα? Αυτό είναι προσβλητικό για το άτομο του άλλου. Ο άλλος μπορεί να εργάζεται εδώ και να διατηρήσει την όποια καταγωγή του. Δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σε αυτό. Στη τελική μετά από καμπόσα χρόνια παραμονής χωρίς ποινικές ατασθαλίες ας του δίνεται και δικαίωμα ψήφου ως ενεργός πολίτης πια. Γιατί να τον βαφτίσεις σώνει και καλά Έλληνα δε καταλαβαίνω... λες και το Έλληνας είναι κάτι σαν παράσημο και πρέπει να το κολλήσεις στον άλλο σαν seal of approval.

εξαλλου οπως αλλωστε θελει και ο συνχρονος καπιταλισμος "world is business"

ο κόσμος ανηκει σε αυτους που τον διεκδικουν.

Όταν τα συνορα ανοιγουν για εμπορευματα κ μεγαλοεπιχησειρεις ολα οκ ή οταν ερχονται εδω ξενοι επιχειματιες κ αγοραζουν απεραντες εκτασεις κ υγιεις επιχειρισεις

Τοτε φυσικα η εθνικη κληρονομια δεν παιζει ρολο γιατι ειναι τα λεφτα στην μεση, ενω καποιος που κοιταει να βρει μια καλυτερη τυχη αυτος ειναι παρισακτος λες κ δεν υπαρχει περιπτωση να αποτελεσει ενα υγιες εργατικο δυναμικο (που θα γινοταν να ημασταν οργανωμενη χωρα...)

και ποιός σου είπε ότι εγώ αποδέχομαι τον σύγχρονο καπιταλισμό που επικαλείσαι. Είπα εγώ ότι δεν θίγομαι όταν ξένοι επιχειρηματίες μας αγοράζουν και μας πουλάνε?

Επίσης δε χαρακτήρισα γενικά τους μετανάστες παρείσακτους και το διευκρίνισα αυτό στο προηγούμενο πόστ.

Είπα καθαρότατα ότι υπάρχουν για τα πάντα, κάποια συγκεκριμένα όρια. Όσο οργανωμένη χώρα και να ήμασταν, δε πρόκειται μέσα σε τόσο μικρά χρονικά διαστήματα να βρίσκουμε θέσεις εργασίας για τόσο κόσμο. Τώρα αν δε το καταλαβαίνεις εσύ αυτό, μαγεία σου με χαρά σου.

Δηλαδή αν του ελεγαν "θα παιρνεις 700 με ενσημα κ ΙΚΑ" θα ελεγε "Μπα προτιμω να παρω 20 ευρω για 16 ωρες"

Γιατί εσύ πιστεύεις ότι σε μία χωρά που ήδη είχε ανεργία στα ύψη πριν ξεκινήσει αυτή η εισροή ανθρώπων, θα έβρισκε καμία δουλειά ο μετανάστης αν ήταν υποχρεωμένος από το κράτος να πάρει 700 με ένσημα και ΙΚΑ? Αν εξαιρέσουμε ελάχιστες περιπτώσεις όπου μερικοί μετανάστες μπορούν να εμφανίσουν αξιοζήλευτες ικανότητες σε κάποια εργασία οπότε θα προτιμηθούν για την εργασία που κάνουν και όχι για το εξευτελιστικά χαμηλό μεροκάματο, οι περισσότεροι ανειδίκευτοι εργάτες που ήρθαν θα πέθαιναν της πείνας.

Ο μονος λογος που αυτη η χωρα ειχε αναπτυξη τα τελευταια 10-20 χρονια ειναι η μαυρη εργασια. Δεν προκειτε για κατι αυθαιρετο εκτος το οτι το εγω διαβασει μπορω να στο αναλυσω κιολας.

Οτιδηποτε μαυρο στηριζει (εως ενα βαθμο) την οικονομια ειτε λεγετε εργασια,αγορα, ειτε παρεμποριο ειναι κατι που προφανως θα επρεπε να γνωριζεις...

Οταν καποιος χτιζει το σπιτι σου με 20 ευρω την βδομαδα κ μαυρα δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις οτι παραγει εργο μειωντας τραγικα το κοστος οποτε οδηγει σε ανθηση της οικονομιας.

Ενα απλο παραδειγμα ειναι η Κινα... οταν οι παραγωγικοι συντελεστες, που αποτελουν την βαση, ειναι φτηνοι υπαρχει αναπτυξη

Το είπα και στο προηγούμενο πόστ... ότι αν πραγματικά παράγαμε κάτι σαν τη κίνα, τοτε ναι τα φτηνά εργατικά χέρια θα στήριζαν την οικονομία. Τώρα δεν εξάγουμε τίποτα. Τα φτηνά εργατικά χέρια γίνονται απλά εργαλεία στα χεριά όσων έχουν για να τα χρησιμοποιήσουν, ενώ παράλληλα το κράτος χάνει απο φορούς και ασφαλιστικά ταμεία. Αυτό που λες θα ίσχυε εν μέρει αν ο κάθε ένας έχτιζε το σπίτι του μόνος του... Στη πραγματικότητα δε γίνεται αυτό συνηθως. Αγοράζουμε έτοιμα σπίτια απο κατασκευαστικές εταιρίες. Τα λεφτά που εξοικονομούνται απ τα φτηνά εργατικά χέρια μένουν στις τσέπες λίγων και κατόπιν γίνονται καταθέσεις και επενδύσεις στο εξωτερικό... Παράλληλα οι μισθοί στο εσωτερικό ακολουθούν τη κατιούσα παρασυρόμενοι από την υπερπροσφορά εργαζομένων και την έλλειψη θέσεων εργασίας.

Επίσης αν τα φτηνά εργατικά χέρια οδηγούσαν πχ σε φτηνά αγαθά έστω και χωρίς να εξάγουμε τίποτα, πάλι θα υπήρχε όφελος στην αγορά. Ούτε καν αυτό δεν ισχύει για την ελληνική παραγωγή αφού φτάνουμε να εισάγουμε ακόμα και λεμόνια.

Δε με ενδιαφέρει τι διαβάζει κάνεις στις οικονομικές θεωρίες που πιθανότατα είναι γραμμένες και για άλλες οικονομίες... με ενδιαφέρει το τί βλέπω γύρω μου.

Το αναφερω κ αλλου να στειλει τους ανθρωπους εκει που θελουν να πανε, να φροντιζει να δεχετε εναν αριθμο που θα μπορει να συντηρησει κ να φροντισει να αφομιωσει τους ηδη υπαρχοντες οπως αλλες προηγμενες χωρες

Οπως αναφέρει και ο colt από πάνω, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Από εκεί και πέρα αυτό δε μπορεί να αποτελεί μόνιμη πολιτική ενός σοβαρού κράτους... Γιατί έτσι δε τον χάνουμε το χαρακτηρισμό ''Τουριστικό πρακτορείο η ωραία Ελλάς'' όπως αναφέρει και ο tamerlan πιό πανω.

Το να δέχεται έναν αριθμό που θα μπορεί να συντηρήσει είναι όλη η υπόθεση.

Ειρωνιες ανευ σημασιας....

Να προσθεσω παντως οτι η ευημερια η δικη σου εξαρταται αμεσα απο την ευημερια των αλλων οσο κ αν αρνησε να το δεις...

Δυστοιχώς η ειρωνία μου βγαίνει πολλές φορές αυθόρμητα.

Τώρα πως μεσα στα γραφόμενα μου είδες οτι εηω πιστέυω οτι η ευημερία η δική μου δέν εξαρτάται απο την ευημερία των άλλων, δέ μπορώ να καταλαβω.

Η ειρωνεία πήγαινε ώς προς τη συνολική εικόνα που εμφανίζεις δείχνοντας ότι σε γενικές γραμμές, αναφ λόγου οι πολίτες αυτού του κράτους περιθωριοποίησαν και φερθήκαν βάναυσα σε κάθε έκφανση της ζωής στους λαθρομετανάστες. Η ειρωνεία μου σήμαινε με απλά λόγια στο ότι εγώ δε συμφωνώ με την εικόνα που έδειξες. Όταν έγραψα "Το μόνο που με πειράζει είναι μόνο και μόνο η ευημερία του άλλου." η ειρωνεία κατευθυνόταν στη δική σου πρόταση που έλεγε "Όταν το άλλον τον έχεις κ ζει στο περιθώριο, τον κοιτάς με μισό ματι καθε φορα που περνας διπλα του ή του σκιζεις το κορανι πχ μονο κ μονο επειδη διεκδικε κ αυτος ενα μεριδιο εφημεριας" Με λίγα λόγια θεώρησα αδικαιολόγητη αυτή την απέχθεια που περιγραφείς και μάλιστα πιστέυοντας ότι πηγάζει αποκλειστικά (μόνο και μόνο) από ζήλεια της ευημερίας του άλλου.

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει τόσο ακραία συμπεριφορά που περιγραφείς, από κανέναν του περίγυρου μου. Τώρα αν εσύ βασίζεσαι σε video στο youtube από ακραίους ή σε ειδήσεις από υπερβολές αστυνομικών, δε φταίει όλο το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο να το χαρακτηρίζεις από αυτά.

΄Μια χαρα μπορει να εφαρμοστει ο νομος χωρις βασαναστηρια κ ξυλοδαρμους απλως τυχαινει ο δικος μας "νομος" να ειναι το πιο διευθαρμενος απο οτιδηποτε αλλο σε αυτη την χωρα... λες να δεν τους βλεπουν να πουλαν ναρκωτικα κατω απο την μυτη τους... οποτε αστο για το ποιοι ειναι στην πραγματικοτητα υπερανω νομου...
Ποιός μίλησε για Βασανιστήρια και ξυλοδαρμούς? Ο νόμος το μόνο που μπορεί να πιάσει άμεσα είναι τα βαποράκια που βλέπει στο δρόμο. Όταν όλοι οι υπόλοιποι είναι αόρατοι ως προς το κρατικό μηχανισμό, τότε πώς να τους βρεις? Βάση ποιών στοιχείων? Ούτε καν πραγματικό ονοματεπώνυμο και φωτογραφία δεν υπάρχει...

Έμενα μια χαρα που την εχουν πεσει κ Ελληνες πιο παλια κ σε γνωστους μου.
Δεν αμφιβάλλω, απλά δε μου έχει τύχει. Το παράξερο είναι όμως οτι πάντα σε μια τέτοια συζήτηση έρχεται ένα παρόμοιο παράδειγμα που λέει: "είδες? και Έλληνες τα ίδια κάνουν" Δεν αμφιβάλλω ότι τώρα πια ειδικά τα κάνουν. Μέχρι τα μέσα του 90 πάντως ήταν εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο στην Αθήνα, ενώ ως το 2000 και λίγο μετα ξαφνικά βούιξε ο τόπος... Τι να πω. Μάλλον σε 5 χρόνια τρελαθήκαμε.
Φυσικα κ υπαρχουν ξενες μαφιες αλλα τα πρωτεια της "σοβαρης" εγκληματικοτητας τα εχουμε εμεις, ολα κ ολα. Οι μεγαλονονοι τις νυχτας ολοι ελληνες ειναι...
Κοιτά να δεις... δεν έχω ιδέα ποιοί έχουν τα πρωτεία του σοβαρού εγκλήματος... Εσύ για να το υποστηρίζεις αυτό με τόση σιγουριά, κάτι θα ξέρεις.
Τωρα ο τυπος που κλεβει τσαντες και φερμαρει κοσμο ειναι εγκληματιας του κ****, ειναι καθαρα ενα κοινωνικο προβλημα που εξαρταται απο την φτωχεια την ανεχεια και την αμαθεια και η μετανασταση απλα παιζει κ αυτη ενα ρολο...
Πρόσεξε μόνο γιατί έτσι νόμιζαν κάποιοι... ότι είναι εγκληματίες του κ***... και τώρα βρίσκονται στα θυμαράκια. Κατά τα άλλα συμφωνώ. (ίσως όχι στο μερίδιο ευθύνης αλλά δεν έχει και πολύ σημασία αυτό... το έγκλημα είναι έγκλημα ανεξαρτήτως προέλευσης.)
Φυσικά κ εχεις μεριδιο ευθυνης να τις επιλογες αυτων που σε κυβερνουν, για αυτους που σε κεβερνουν κ για το πως σε κυβερνουν, οπως εχεις μεριδιο ευθυνης για το πως εφτασαν αυτοι οι ανθρωποι εδω, για το πως τους αντιμετωπισες, για το "γιατι" εφτασαν κ φυσικα σαν μελος του ΝΑΤΟ εχεις ευθυνη για το γιατι εφυγαν σε πρωτη φαση απο τις χωρες τους...

Ιδανικά αν είχαμε πραγματική Δημοκρατία θα είχα μερίδιο ευθύνης για όλα αυτά, πέρα από το θέμα της αντιμετώπισης που έχω μερίδιο ευθύνης έτσι κι αλλιώς. Έχω συναναστραφεί με μετανάστες λαθρό και μη... από εμένα πάντως δε πιστεύω να είχε παράπονο κανένας χωρίς να υπάρχει κανένα οικονομικό όφελος από έμενα. Όσο και αν σου μοιάζει παράξενο η παιδία που μου δόθηκε στο σπίτι ήταν 100% κατά των φυλετικών διακρίσεων. (Βλέπεις πρόλαβε να γίνει αυτό πριν το χάος που έζησα από το 94 και μετά) Γι αυτό το λόγο δεν αναφέρομαι ποτέ στο άτομο καθώς μπορείς να βρεις πάνω από το συνολικό πληθυσμό της Ελλάδας σε συμπαθητικούς ανθρώπους απ όλες τις φυλές του κόσμου. Η πικρή αλήθεια είναι όμως ότι εκ των πραγμάτων δε μπορείς να τους συντηρήσεις όλους.

Στη τελική όμως δεν είχα την παραμικρή δυνατότητα να επηρεάσω τις επιλογές των κυβερνόντων ούτε καν μέσω αντιπροσώπευσης αφού Πασόκ και ΝΔ δεν έχουν ούτε μισό ψήφο από εμένα ή τους γονείς μου όσα χρόνια τους γνωρίζω εγώ τουλάχιστον.

Οποτε λεω παλι οτι η ευημερια η δικη σου εξαρταται αμεσα απο την ευημερια του αλλου κ να δεν βλεπεις αρκετα μακρυα τα προβληματα του γειτονα σου θα φτασουν στην πορτα πριν καν το καταλαβεις...

Και φυσικά δεν ισχυει μονο για το θεμα το θεμα της μεταναστευσης το παραπανω

Και επαναλαμβάνω. Δεν είπα το αντίθετο σε αυτό. Όλη αυτή η βαβούρα γίνεται γιατί με ενδιαφέρει η ποιότητα της ζωής του συνανθρώπου μου όπως και η δική μου. Άν αδιαφορούσα δε θα υπήρχε ούτε η πρώτη απάντηση μου.

Έγινε επεξεργασία από kaynd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε toxas βγες μετα της 10 το βραδυ και κανε μια βολτα πεζος Πατησιων,στα στενα γυρω απο την Ομονοια,Μενανδρου κλπ εχω περιεργια αν θα εχεις μετα τις ιδιες αποψεις.Σε ποια περιοχη εισαι αραγε Εκαλη Διονυσο?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην τρελλαθουμε με το μεταναστευτικο και συγκρινουμε την κατασταση στην ελλαδα με την μεταναστευση των ελληνων στην αμερικη...Ειναι λιγο αφελες νομιζω...

Εδω εχουμε 1 εκατομμυριο(και βαλε) μεταναστες για 10 εκατομμυρια ελληνες

Στην Αμερικη με 310 εκατομμυρια πληθυσμο ειχαμε μηπως 31 εκατομμυρια ελληνες μεταναστες και μπορουμε και συγκρινουμε?????

Στην Γερμανια με τα 80 εκατομμυρια ειχαμε 8 εκατομμυρια Ελληνες????

Δηλαδη αληθεια μου λεει ο Λιακοπουλος οτι οι ελληνες σε ολη την γη ειναι γυρω στα 70 εκατομμυρια???

(να ξερω δηλαδη τι πιθανοτητες εχουμε να ξαναπαρουμε την Κωνσταντινουπολη ρε παιδι μου)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αληθεια μου λεει ο Λιακοπουλος οτι οι ελληνες σε ολη την γη ειναι γυρω στα 70 εκατομμυρια???

Φυσικα και ειναι αληθεια , τοσοι ειμαστε με τα εξωγαμα ( του Μ Αλεξανδρου ) και τους απογονους τους αντιστοιχα :book:

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

@toxas:

Πολύ εξιδανικευμένα τα βλέπεις τα πράγματα νομίζω :)

Θα σου πρότεινα έτσι όπως τα βλέπεις να σταματήσεις να μιλάς Ελληνικά.

Μίλα Αγγλικά. Θα σου είναι και πιο χρήσιμα για το μέλλον!

Και πραγματικά, βγες μια βόλτα στο κέντρο. (ομόνοια, στουρνάρα, εξάρχεια, πατήσια κλπ., δεν λέμε Σύνταγμα, Κολωνάκι, Θησείο και Γκάζι, που πλέον είναι in)

Γιατί οι περισσότεροι απλά δεν πάνε στο κέντρο και δεν τους νοιάζουν τα προβλήματα.

Κι εγώ όταν κινούμε μεταξύ εκάλης και κηφισιάς, δεν έχω κάνα πρόβλημα, μια χαρά είναι όλα.

Με το να αναρωτιέσαι περιπαικτικά ότι "οι Πακιστανοί κάνουν το drag deal;", απλά δείχνει το πόσο νυχτωμένος είσαι, διότι είναι γνωστό στους περισσότερους κατοίκους του κέντρου ότι οι μαύροι κάνουν το deag deal. Μάλλον ζεις αλλού. Enjoy your stay there, κι εμείς, με το ΠΑΣΟΚ στη Γερμανία περνάμε καταπληκτικά. Πρόσεχε όμως μη σου μαχαιρώσουν καμιά μάνα / γιαγιά / θεία / συγγενή και μετά κλαψουρίζεις για την κοινωνική αδικία και τον άδικο ταξικό διαχωρισμό.

Το μοτο το δικό μου είναι: Ζήσε κι εσύ με $1 τη μέρα, μπορείς. (εφ'όσον είσαι μεταναστολάγνος, για να νοιώσεις λίγο τι θα πει εξίσωση του βιοτικού επιπέδου, αφού τα 10.000.000 έλληνες δεν σε ενδιαφέρουν και προτιμάς να ζεις όπως τα 3.500.000.000 των $1).

Το να ζεις με τα λεφτά τα ελληνικά και να μου πουλάς μεταναστολαγνεία, είναι εκ του ασφαλούς ;)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αυτή τη στιγμή πραγματοποιούν 22:00 καθιστική διαμαρτυρία έξω από το ΑΤ Σκάλας, και παρουσία του πρόεδρου της Πακιστανικής κοινότητας παραδίδουν στον διοικητή του ΑΤ Σκάλας αιτήσεις για την παροχή ασύλου.

Προς εκτόνωση είναι αυτή τη στιγμή 23:15 οι διαδήλωση των Πακιστανών.

Συγκεκριμένα θα επιστρέψουν στα σπίτια όπου διέμεναν έως ότου βρεθεί μια οριστική λύση.

Στο ΑΤ Σκάλας κατατέθηκαν 470 αιτήσεις πολιτικού ασύλου και άδειων παραμονής.

Επίσης καθόρισαν το κατώτατο μεροκάματο να είναι στα 35 €.

...καλως η κακως,δικαιωμα ενος κρατους ειναι να παρεχει ασυλο η οχι και αυτο μονο σε ατομα που διωκονται για πολιτικους λογους.Δυστυχως το ελληνικο παει να το χασει και αυτο το δικαιωμα...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και κάτι φόνοι τις προάλλες στον Αγ. Παντελεήμονα, κάποιος άλλος με κάτι καραμπίνες εδώ κοντά, εντάξει μωρέ, λεπτομέρειες!

Αν το ΛΑΟΣ δεν είχε βάλει άδωνι και είχε βάλει βορίδη για περιφερειάρχη, θα τον έριχνα μόνο και μόνο για το μεταναστευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και κάτι φόνοι τις προάλλες στον Αγ. Παντελεήμονα, κάποιος άλλος με κάτι καραμπίνες εδώ κοντά, εντάξει μωρέ, λεπτομέρειες!

Αυτά τα κάνουν οι φασίστες για να στρέψουν την κοινή γνώμη εναντίον των μεταναστών ρε:p

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και κάτι φόνοι τις προάλλες στον Αγ. Παντελεήμονα, κάποιος άλλος με κάτι καραμπίνες εδώ κοντά, εντάξει μωρέ, λεπτομέρειες!

Αν το ΛΑΟΣ δεν είχε βάλει άδωνι και είχε βάλει βορίδη για περιφερειάρχη, θα τον έριχνα μόνο και μόνο για το μεταναστευτικό.

μην παραπληροφορεις τον κοσμο αλητηριε... οριστε η αληθεια http://news.ert.gr/el/ellada/koinonia/41242-agios-panteleimonas-kraygi-agonias-ton-katoikon

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.