Jump to content


Ενα PSU η' 2 PSU


Simacom

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους,

Το συστημα μου αποτελειτε απο τα εξης

1. Core I7 920 @ 3.8 1,25v

2. 6GB ram @~1866 1.66v

3. 4 HHD

4. 2 DVD

5. 5 120mm Fans

6. 3 90mm Fans

7. 1 8800GT

8. Asus p6t x58

To case ειναι Coolermaster Stacker

Το τροφοδοτικο ειναι ενα chieftec 550.

To ερωτημα μου ειναι οτι σε λιγο καιρο (μολις ξεκαθαρισει το πεδιο με τις GPU) θα αγορασω μια καρτα γραφικων 5850 η' εκτος αν η nvidia βγαλει κατι πιο φθηνο η' την 470 αν τελικα θα αξιζει. Σιγουρα θα χρειαστω ενα τροφοδοτικο και ρωτω το κουτι μου εχει θεση για 2ο τροφοδοτικο μαζι με τα καταλληλα καλωδιακια για jumpερομα. Να παρω ενα 2ο 400 η' 350 που θα ειναι και πιο οικονομικο η' να παρω ενα 750 γυρω στα 100 ευρω???

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ένα και καλό και από μένα.

Δώσε το 550άρι που έχεις (δεν είναι και του πεταματού) και βάλε ένα καλό και ισχυρό 700-800-900άρι (whatever)...

Επίσης από τις αγγελίες μπορείς και να πετύχεις κάνα καλό used 900-1000άρι.

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν όλα τα PSUs όταν δουλεύουν χαμηλά (<10% φορτίο) έχουν μικρό efficiency (σε σχέση με 20-100% load που επιβλέπει το 80 plus πρότυπο). Οπότε φαντάσου 2 PSUs να δουλεύουν idle.

Επίσης, όπως και να το κάνεις λόγω θερμικών απωλειών κτλ. (πολύ εκλαϊκευμένα) όταν προσπαθείς να βγάλεις 800 Watt από 2 400 PSUs θα έχεις μεγαλύτερες ενεργειακές απώλειες (άρα και λιγότερο efficiency) από ένα 800αρι PSU.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει πουλάω το δικό μου που είναι το HIPER type R 880 Watt 70 ευρώ

λόγω οτι μου περισεύει

Φιλε Θανο

δεν σκοπευω σε αμεση αγορα αλλα σε κανα 3μηνο. Αν υπαρχει και τοτε ξαναμιλαμε.

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν όλα τα PSUs όταν δουλεύουν χαμηλά (<10% φορτίο) έχουν μικρό efficiency (σε σχέση με 20-100% load που επιβλέπει το 80 plus πρότυπο). Οπότε φαντάσου 2 PSUs να δουλεύουν idle.

Επίσης, όπως και να το κάνεις λόγω θερμικών απωλειών κτλ. (πολύ εκλαϊκευμένα) όταν προσπαθείς να βγάλεις 800 Watt από 2 400 PSUs θα έχεις μεγαλύτερες ενεργειακές απώλειες (άρα και λιγότερο efficiency) από ένα 800αρι PSU.

Θα θελα να το δοκιμασεις με την πρωτη ευκαιρια.

Se idle δεν πιστευω να πεφτει υπερβολικα η αποδοση ενος -αξιολογου συγχρονου- τροφοδοτικου.

Πχ ,τυχαια νουμερα, απο 83-84 να πεφτει στο 80-81 και αν .Και για την καταναλωση που μας ενδιαφερει (ιδλε) ειναι αναξιο λογου αναφορας. -Αντι να ζηταει 80 watt να ζηταει 84watt

Aπο την αλλη τελειωνεις τo post σε load και μαλιστα σε ακραια περιπτωση μιας και ξερουμε και σε τι συστημα θα μπουν πανω.(οπου και παλι δεν πιστευω ενα συχρονο τροφοδοτικο να ριξει τοσο πολυ την αποδοση του ...αλλα τεσπα)

Παντως ,επειδη εχεις και "καρπουζια" και "μαχαιρι" θα θελα να δω με νουμερα τι παιζει σε τετοιες καταστασεις.

Και θα σου αναστρεψω το επιχειρημα με τις θερμοκρασιες ..μιας και η θερμοτητα που εκλυεται απο ενα τροφοδοτικο οταν δουλευει full load ειναι σιγουρα διαφορετικη απο 2 αλλα που δουλευουν χαλαρα εως μεσσαια watt.

Μη ξεχναμε και την οποια καταπονηση του τροφοδοτικου οταν δουλευει υπερωριες σε υψηλες θερμοκρασιες.

Αν και οπως ειχες πει καποτε...τα σημερινα κουτια φροντιζουν για τον σωστο εξαερισμο του τροφοδοτικου.

Υ.Γ1

Tον δικηγορου του διαβολου κανω περισσοτερο..ειχα pc με 2 τροφοδοτικα καποτε για ενα διαστημα..προτιμω αυτα με ενα :p

Απλα σαν επιχειρημα εθεσα καποτε την ολη φασαρια με τα καλωδια και οχι οτιηδποτε αλλο.

Y.Γ2

Δεν με ενδιαφερουν οι θερμοκρασιες..(αν κινουνται σε λογικα πλαισια).

Απλα παω στοιχημα οτι δεν το ειδες ετσι οπως το εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

να το θέσω αλλιώς λοιπόν. Και μόνο στην/στις γέφυρες ανόρθωσης του AC σε DC (στο πρωτεύον) καθώς και στα transistors (τα οποία όσο γρήγορα και αν κάνουνε switch βρίσκονται κάποια στιγμή σε ενδιάμεση κατάσταση -linear- οπότε παρουσιάζουν μια κάποια ωμική αντίσταση) αλλά και στις διόδους schottky που χρησιμοποιούν σχεδόν όλα τα PSUs (τα ακριβά χρησιμοποιούν Fets) στο δευτερεύον στάδιο για regulation κτλ. υπάρχουν απώλειες. Οπότε φαντάσου αυτές τις απώλειες *2 λόγω της ύπαρξης 2 PSUs.

Κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που σήμερα με 100 ευρώ ίσως και λιγότερα αγοράζει κάποιος ένα καλό 750αρι PSU δε βρίσκω τον λόγο να μπλέξει κανείς με 2 μικρότερα (και πολύ πιθανόν και παλιότερα) PSUs τα οποία μόλις ψιλοζοριστούν το ripple τους θα πάει sky high (επίσης θα πρέπει να διαλέξεις και προσεχτικά ποιο PSU θα συνδέσεις με ποιο εξάρτημα).

Link to comment
Share on other sites

THERMALTAKE TOUGHPOWER 450W W0157RU ή

THERMALTAKE TOUGHPOWER 450W W0158RU από εμένα.

Λίγο παραπάνω φασαρία αλλά καθάρισα για πάντα με τροφοδοσία στις κάρτες.

Έτσι κι αλλίως οταν παίζω τα ηχεία ακούω και όταν δεν παίζω δεν έχω την έξτρα φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα 3 θα έπαιρνα αυτό που έχει 5 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που σήμερα με 100 ευρώ ίσως και λιγότερα αγοράζει κάποιος ένα καλό 750αρι PSU δε βρίσκω τον λόγο να μπλέξει κανείς με 2 μικρότερα PSUs

Φιλοσοφικη η συζητησις..

Link to comment
Share on other sites

Μια μπρίζα παραπάνω, ένα καλώδιο παραπάνω, ιστορία να τα συνδέσεις, περισσότερη εκλειώμενη θερμότητα, λιγότερος χώρος στο κουτί, για να γλυτώσεις πες κανα 20ρικο για πιο μικρό τροφοδοτικό. Μπαααααά

Το 550ρι θα σε καλύβει. Βασικά μπορείς να κόψεις λίγα watt από το σύστημα σου, και να μειώσεις και άλλο το καλωδιομάνι. Υπάρχει λόγος που έχεις 2 dvd στο σύστημα; 8 ανεμιστήρες, μήπως υπερβάλεις λίγο με την ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.