Jump to content


Υδρόψυξη ή αέρας και κουτί


HeaDChargR

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Λοιπόν έχω τον εξής προβληματισμό.

Εχώ ένα i7-920, μια Asrock X58 Extreme, 2x3gb OCZ@1866 και 2Χ5770 για cf με 850άρι τροφοδοτικό.

Από ψύξη έχω τα εξής:

Από αέρα μια Prolimatech Megahalems.

Από υδροψυξη ένα 2πλο με 2Χ14cm ανεμιστήρες κι ένα μονό 12άρι & μια Apogee Gt waterblock.

Από κουτί έχω το Antec P182 SE.

To θέμα μου είναι το εξής.

Η μητρική θερμένεται τον κ@λ@ της.Το cf θα έχει και αυτό τα θέματά του.

Το κουτί καλό χρύσο αλλά δεν έχει και την καλύτερη ροή αέρα και δεν μου πάει και η καρδιά να το τρυπήσω.

Αυτά που σκέφτομαι είναι τα εξής.

1.Να αγοράσω ένα κουτί τύπου Cosmos και να κουμπώσω εκεί υδροψύξεις και τα πράγματα.

2.Να αφήσω με την Prolimatech το Αntec και να πάρω καμία 5870 και να κάτσω στα αυγά μου..

3.Να πάρω κανά Gigabyte και να το κουμπώσω στο Αntec.

Γενικά έχω την εντύπωση πως με το cf στο κουτί η μητρική που είναι ζεστή θα ψηθεί.

Μπορώ βέβαια να πάρω κι ένα ud7 σε ένα Cosmos και να είμαι άρχοντας.

Για λεφτά διατίθεμαι να δώσω κανά 100άρι + ακόμη.

Απλά δεν γουστάρω πολύ θόρυβο.

Τώρα πχ το pc που χρησιμοποιώ έχω ένα Ε8600 που τον ψύχει η Prolimatech χωρίς ανεμιστήρες, μια Gigabyte 5770 αθόρυβη. To μηχάνημα είναι αθόρυβο και παίζει Dirt 2 στα 1920Χ1200, 4x anti, όλα στο full με 30-38 frames.

Στον i7 θέλω να το παίζω με κανά 60άρι άνετο, χωρίς πολύ θόρυβο και με δυνατότητα overclock.

Ζητάω πολλά;

Αny advice ευπρόσδεκτη.

Καλή Ανάσταση σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάρε αυτά που σου χρειάζονται ακόμα για να στήσεις ολοκληρομένη την υδράψυξη και βάλτην στο κουτί που ήδη έχεις και θα είσαι κομπλέ!!!:T:

Από εκεί και πέρα μπορείς είτε να πουλήσεις τις κάρτες γραφικών και το ένα ψυγείο και να πέρεις μία 5870 και ένα waterblock είτε δύο waterblocks για τις 5770, όπου και πάλι θα είσαι κομπλέ!:T:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κουτί το αγόρασα ήδη. Πήρα το Cosmos RC-1000 με ένα κατοσταρικάκι από τα στοκ του Plaisio.

Του κουτιού τελείως με τη ζελατίνη και απλά είχε κάτι σαν βρωμιά περισσότερο παρά χτύπημα.

Το προτίμησα από το RS γιατί πάνω έπαιρνει και 14άρηδες ανεμηστήρες και ψυγείο.

To RS έπαιρνε μέχρι 3πλό με 12άρηδες.

Οπότε με το κουτί είμαι μια χαρά.

Τώρα το σκέφτομαι για καμία 5870 μόνη της καθώς θέλω να βάλω και μια X-fi Platinum που έχω και δεν μου μένουν θύρες pci σε περίπτωση που κάνω το crossfire.

Θα το σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.