Jump to content


Να παω σε core i5 ή αναβαθμιση μονο cpu σε quad?


michalos

Recommended Posts

Θελω να βαλω τετραπυρινο ,και ειχα αποφασισει να δωσω το συστημα μου (core2duo)και να παω σε core i5.Αλλα αρχισα να σκεφτομαι την περιπτωση να αλλαξω μονο cpu και να βαλω μια quad core αφου θα μου βγει πολυ πιο φτηνα.Η μητρικη μου υποστηριζει 400FSB οποτε ανετα ενα τετραπυρινο στα 2,8 μπορει να τον παω 3,4ghz χωρις να πειραξω ρευματα ,απλα μονο με αλλαγη fsb και οι μνημες να παιζουν παλι 800mhz.Αλλα και core i5 750 να παρω παλι θα τον παω 3,2 με αλλαγη στο fsb σε 160 και πολ/στη 20 .

Θα ειναι πολυ πιο γρηγορος ο core i5 750 στα 3,2 απο core2quad στα 3,4? Αξιζει δηλαδη να παρω τον quad η να δωσω επιπλεον χρηματα για συστημα με μελλον?

Αυτη την στιγμη το συστημα μου (Ε8400 στα 3,6) ειναι σκυλι, βασικα δεν υπαρχει μεγαλος λογος αναβαθμισης ,ισως μονο το bad company 2 να δει βελτιωση.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη το συστημα μου (Ε8400 στα 3,6) ειναι σκυλι, βασικα δεν υπαρχει μεγαλος λογος αναβαθμισης ,ισως μονο το bad company 2 να δει βελτιωση.

Σε ανάλυση 1680x1050 όλα full (κάρτα 5850) με 8400@ 4.0ghz δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, μήπως σε καθυστερεί η κάρτα γραφικών???

Προσωπικά πιστεύω δεν αξίζει αναβάθμιση :hm:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε υπολογιστική ισχή ο q9550 μου στο 3.77 βγάζει 50 gigaflops περιπου με τις μνήμες (ddr2) στα 1066 ενώ ο i5 750 ενός φίλου μου στα 3.80 βγάζει 54 με τις μνημες στα 1900 (ddr3) με πολυ καλά timings. Oπότε καλύτερα να πας σε quad αφου οι διαφορά δεν είναι και τόσο μεγάλη, και να γλυτώσεις λεφτά για να δώσεις στη vga!

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς κάρτας γραφικών, RAM και σκληρού (SSD δηλαδή) είσαι ΟΚ !! Καλή λύση θα ήταν να βρείς έναν μεταχειρισμένο Q9550 και να τον κλοκάρεις στα 3.4 GHz (400 x 8.5). Τέσσερις πυρηνες στα 3.4 GHz και 12 MB L2 cache νομίζω οτι είναι πολύ καλά.

Κι εγώ σκεφτόμουν το ίδιο πράγμα με αυτό που σκέφτεσαι κι εσύ. Μια οικονομική αναβάθμιση σε 4πύρηνο i5. Με 'έκοψαν' όμως τα εξής:

- Οι DDR3 RAM είναι ακριβούτσικες (πιστεύω οτι θα 'πέσουν' κάποια στιγμή).

- Ο i5 750 δεν υποστηρίζει Hyper Threading (θα προτιμούσα τον i7 860, ο οποίος 'φεύγει' στα 260 €, ή να πάω σε i7 920 ή 930).

Οπότε πιστεύω πως με έναν μεταχειρισμένο Q9550 και μια αναβάθμιση της κάρτας γραφικών αργότερα (πχ μια HD 5850 ή HD 5870 σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα) θα είσαι μια χαρά σε όλα τα games για αρκετό καιρό ακόμα. Και αυτά χωρίς να ξοδευτείς πολύ (μιας και μπορείς να πουλήσεις τον Ε8400 και τη GTX260 σου).

Link to comment
Share on other sites

Aν κανεις CF ή SLI ναι ο τετραπυρηνος (και ειδικα το X58) ειναι must, διαφορετικα με single GPU μεινε οπως εισαι δεν αξιζει κατ'εμε, οι Ε8xxx ηταν και ακομα ειναι μαμω τα cpus για games.

Καπου εδω μεσα αλλα και στο vr-zone ειχα δει ενα συγκριτικο σε παιχνιδια μεταξυ Q9550 -vs- Core i5 750 και οι διαφορες ηταν αμεληταιες.

Επισις ενα πολυ ωραιο review εχει και το xbitlabs Ε8400 -vs- Phenom II X4 965 -vs- Core i7 920 σε διαφορετικες συχνοτητες με single 5870 αλλα και σε CF, ριχτου μια ματια αξιζει τον κοπο.;)

ΥΓ.

Εγω στη θεση σου δεν θα αλλαζα τιποτα απο το setup, μονο τη GPU αν αποφασισεις να "καψεις" χρημα... μια 5850-470gtx-5870 πιστευω οτι αξιζουν πολυ περισσοτερο τα χρηματα τους απο εναν i5-750 για το σκοπο που το θελεις,(gaming :happy: ) θα κρατουσα τα χρηματα για μελλοντικη αναβαθμιση στα 32nm οταν θα βγαλουν ολoκληρη τη σειρα και οι 2 (Intel/AMD) σε ανθρωπινες τιμες.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς κάρτας γραφικών, RAM και σκληρού (SSD δηλαδή) είσαι ΟΚ !! Καλή λύση θα ήταν να βρείς έναν μεταχειρισμένο Q9550 και να τον κλοκάρεις στα 3.4 GHz (400 x 8.5). Τέσσερις πυρηνες στα 3.4 GHz και 12 MB L2 cache νομίζω οτι είναι πολύ καλά.

Κι εγώ σκεφτόμουν το ίδιο πράγμα με αυτό που σκέφτεσαι κι εσύ. Μια οικονομική αναβάθμιση σε 4πύρηνο i5. Με 'έκοψαν' όμως τα εξής:

- Οι DDR3 RAM είναι ακριβούτσικες (πιστεύω οτι θα 'πέσουν' κάποια στιγμή).

- Ο i5 750 δεν υποστηρίζει Hyper Threading (θα προτιμούσα τον i7 860, ο οποίος 'φεύγει' στα 260 €, ή να πάω σε i7 920 ή 930).

Οπότε πιστεύω πως με έναν μεταχειρισμένο Q9550 και μια αναβάθμιση της κάρτας γραφικών αργότερα (πχ μια HD 5850 ή HD 5870 σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα) θα είσαι μια χαρά σε όλα τα games για αρκετό καιρό ακόμα. Και αυτά χωρίς να ξοδευτείς πολύ (μιας και μπορείς να πουλήσεις τον Ε8400 και τη GTX260 σου).

Συμφωνω ,το καλυτερο θα ηταν ενας μεταχειριμενος quad για τωρα και αργοτερα βλεπουμε.

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω μεταχειρισμενο quad core ! ψαχνω μερες τωρα απο q9400 μεχρι q9550 τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ,το καλυτερο θα ηταν ενας μεταχειριμενος quad για τωρα και αργοτερα βλεπουμε.

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω μεταχειρισμενο quad core ! ψαχνω μερες τωρα απο q9400 μεχρι q9550 τιποτα!

Το ίδιο κι εγώ φίλε μου. Κοιτούσα και τον Q9505 (6 MB L2 cache αντί για 12 MB), αλλά μου είναι δύσκολο έως αδύνατο να δώσω το 200άρι έτσι.

Προτιμώ να το δώσω για μια HD 58x0 σε λίγο καιρό και να πάω για αναβάθμιση (Mobo, CPU, RAM, SSD) αργότερα που θα έχουν πέσει λίγο οι τιμές.

Δε λέω, ωραίες οι αναβαθμίσεις, αλλά ωραία και τα € μας :).

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα την αποφαση και παω για core i5..εδωσα τα core 2 duo parts και ακομα 220 ευρω αλλα αλλαζω τα παντα : μητρικη gigabyte p55 ,μνημες ddr3 1600 mhz , core i5 750 .εκανα μια ολικη αναβαθμιση μετα απο 2,5 χρονια που εχω τον core2duo.

το θεμα ειναι οτι αν περιμενω ναι μεν θα πεσουν κι αλλο οι τιμες αλλα μετα τα core 2 duo parts δεν θα πιανουν μια σε τιμη για πωληση..και επιπλεον εχει ακομα εγγυηση η μητρικη τωρα

καρτα γραφικων δεν αλλαζω ,ειναι στα υψη οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Q6600 @3.4 πήγα (πολύ φθηνα μου βγήκε βέβαια) σε Q9550@4.0, διαφορές υπάρχουν, και φάνηκε και η ταχύτητα των SSDs. Τώρα περιμένω 32nm και 6-whores για να δώ αν θα πάω εκει. Ταυτόχρονα από τα 4GB πήγα στα 8GB και ειδικά τα VMachines μου πετάνε. Στο γραφείο έχω πάλι Ι5 750 @ 3.5 με 8GB ram και είναι πάνω κάτω τα ίδια, δεν υπάρχουν διαφορές. Δεν μπορώ να ανέβω στα 4 με τον Ι5 μιας και είμαι με stock Intel ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εστησα το νεο συστημα,πολυ καλες εντυπωσεις!

πηγα τον corei5 750 στα 3,2ghz (160χ20) και οι μνημες στο default τους 1600mhz,ψυκτρα εχω την coolermaster hyper plus.

H βαθμολογια των windows απο τα 6,9 που ηταν με τον Ε8400@3,6 πηγε στα 7,4 και οι μνημες απο 7 που ηταν οι ddr2@800mhz πηγαν 7,7

Τωρα για το bad company 2 ειδα μεγαλη διαφορα. απο 50-80 fps σε medium τωρα ειναι 80-100 ολα high εκτος shadows που εχω medium ,αφου δεν υπαρχει λογος να μπουν high .πολλες φορες βλεπω κατι 150αρια και παραπανω, αλλα σταθερα ειναι 80-100.

Γενικα το βλεπω πιο σταθερο στα fps τωρα πριν εκανε ανεβοκατεβασματα συνεχεια.

πιστευω αξιζε ,γιατι ειδα παντου βελτιωση ,οχι μονο στα games,ναι και ο ssd νομιζω πεταει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εστησα το νεο συστημα,πολυ καλες εντυπωσεις!

πηγα τον corei5 750 στα 3,2ghz (160χ20) και οι μνημες στο default τους 1600mhz,ψυκτρα εχω την coolermaster hyper plus.

Τι θερμοκρασιες εχεις ? Στα ποσα βολτ τον εχεις τον Ι5 ?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πειραξει ρευματα κτλ.

απλα εβαλα bclk 160x20=3,2ghz ,τις μνημες τις αφησα στα 1600mhz (default)

εβαλα turbo mode disable

οι θερμοκρασιες ειναι ιδιες με αυτες στα stock clocks

εδω ειναι σε idle ,σε load ειναι σε νορμαλ επιπεδα παλι

post-13266-1416074395,4351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο εμενα το στοκ βολταζ ειναι 1.1 με 1,120 V και πεφτει στα 0,9v idle Cpu-Z

Τρεχω προς το παρων 150bclk X 20 = 3,0 Ghz Prime κ Linx stable με μαμα ψυκτρα.

EDIT: Πηγα στα 165bclk X 20 = 3.30 Ghz Prime κ LinX stable (για κανα δεκαλεπτο και τα δυο ταυτοχρονα ) στοκ ψυκτρα στοκ βολταζ 88 Κελσιου.

Στα 170 κολλαει χωρις καν φορτιο αλλα μπορει να ειναι και οι μνημες οι οποιες ειναι 8-8-8-24 στα 1600,

οποτε μπορει στα 1700 να τρωνε κολλημα γιατι υποτειθεται ηταν και απο τις ψιλοφτηνες.

Εχουμε καιρο για πειραματα ειδωμεν... !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εστησα το νεο συστημα,πολυ καλες εντυπωσεις!

πηγα τον corei5 750 στα 3,2ghz (160χ20) και οι μνημες στο default τους 1600mhz,ψυκτρα εχω την coolermaster hyper plus.

H βαθμολογια των windows απο τα 6,9 που ηταν με τον Ε8400@3,6 πηγε στα 7,4 και οι μνημες απο 7 που ηταν οι ddr2@800mhz πηγαν 7,7

Τωρα για το bad company 2 ειδα μεγαλη διαφορα. απο 50-80 fps σε medium τωρα ειναι 80-100 ολα high εκτος shadows που εχω medium ,αφου δεν υπαρχει λογος να μπουν high .πολλες φορες βλεπω κατι 150αρια και παραπανω, αλλα σταθερα ειναι 80-100.

Γενικα το βλεπω πιο σταθερο στα fps τωρα πριν εκανε ανεβοκατεβασματα συνεχεια.

πιστευω αξιζε ,γιατι ειδα παντου βελτιωση ,οχι μονο στα games,ναι και ο ssd νομιζω πεταει τωρα.

πως ανεβαινει η η 260 στα 150 fps και εχεις και 80 -100 σταθερα με τοv i5 στα 3.2 και ολα high

εδω η 285 εβγαλε 111 με ολα στο low kai me i7 sta 3.7

http://www.tomshardware.co.uk/forum/104752-25-battlefield-company

θελουμε screens αν δεν σε πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο εμενα το στοκ βολταζ ειναι 1.1 με 1,120 V και πεφτει στα 0,9v idle Cpu-Z

Τρεχω προς το παρων 150bclk X 20 = 3,0 Ghz Prime κ Linx stable με μαμα ψυκτρα.

EDIT: Πηγα στα 165bclk X 20 = 3.30 Ghz Prime κ LinX stable (για κανα δεκαλεπτο και τα δυο ταυτοχρονα ) στοκ ψυκτρα στοκ βολταζ 88 Κελσιου.

Στα 170 κολλαει χωρις καν φορτιο αλλα μπορει να ειναι και οι μνημες οι οποιες ειναι 8-8-8-24 στα 1600,

οποτε μπορει στα 1700 να τρωνε κολλημα γιατι υποτειθεται ηταν και απο τις ψιλοφτηνες.

Εχουμε καιρο για πειραματα ειδωμεν... !

αν δεις τον nehalem calc η συχνοτητα που "ταιριαζει " στην μνημη των 1600 mhz ειναι η 160χ20 .εσυ στα 165 ανεβαζεις και τις μνημες .δοκιμασε στα 160χ20 και βαλε turbo mode disable γιατι σου ανεβαζει χ21 την cpu.

Ποια μητρικη εχεις? βαλε τα ρευματα να στα ρυθμιζει αυοματα η μητρικη.

Επισης overclocking με μαμισια ψυκτρα δεν ειναι κι ο τι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.