Jump to content



Πρόβλημα με domain name (παραβίαση trademark ?)


neuromancer

Recommended Posts

Χριστός Ανέστη σε όλους

Έχω στην κατοχή μου (νόμιμα) το domain ABC.com οπου A B και C λατινικές λέξεις ή ρίζες λέξεων. Πρόσφατα επικοινώνησε μαζί μου ο νομικός εκπρόσωπος μεγάλου "οργανισμού" του εξωτερικού ο οποίος (οργανισμός) έχει κατοχυρωμένο ως domain αλλά και ως trademark το AB και AB.com και για να μη πολυλογώ κατέληξε μετά από μερκά emails να μου δίνει 1000 ευρώ για να μεταβιβάσω το domain στον πελάτη του.

Ρωτάω τα εξής:

1. Κατά πόσο παραβιάζω το trademark του?

2. Κατά πόσο μπορώ να ζητήσω ευθέως περισσότερα?

Δεν σκοπεύω να παραχωρήσω το domain για την ώρα καθώς το θέλω για μελλοντική χρήση αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω υπεύθυνες και informed απόψεις (από tsakona π.χ. που λογικά το κατέχει).

Link to comment
Share on other sites

Νομιμος εισαι.Ποτε μη του το δωσεις ,εκτος αν σε ικανοποιει η προσφορα.Ψαξε λιγο για τον ενδιαφερομενο να δεις τι μπατζετ εχει.Ελευθερη αγορα ειναι, μονο αν σε ικανοποιει η προσφορα πουλας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι ο νόμιμος κάτοχος του domain... είσαι ο νόμιμος κάτοχος του domain, τελείωσε.

Επίσης, εφόσον ο ενδιαφερόμενος όπως λες "είναι από τους ΠΟΛΥ μεγάλους των ευρωπαϊκών media", ζήτα φράγκα. Το abc.com είναι τρελό domain name και απορώ πως δε το έχεις πουλήσει ως τώρα. Εγώ προσωπικά δε θα το έδινα κάτω από 20.000. Ίσως να λέω πολλά, ίσως να λέω και λίγα, αλλά αυτή είναι η εκτίμησή μου.

Μερικοί ζουν από την αγοραπωλησία domain names.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε καλά... το domain δεν είναι το abc.com Εξηγώ στο πρώτο post.

H ουσία βέβαια δεν είναι στο domain αλλά στο κατά πόσο το domain παραβιάζει το trademark όπως αρχικά επικαλέστηκαν. Δεδομένου όμως ότι μετά το ξέχασαν και μου έκαναν προσφορά εξαγοράς, αμφιβάλω κατά πόσο το παραβιάζω.

Αυτοι δηλαδή έχουν κατοχυρώσει ας πούμε τον όρο basketball (βλ. ΑΒ.com) και πάω εγώ και παίρνω το domain basketballresults (βλ. ABC.com). Τους παραβιάζω και καλά το κατοχυρωμένο ΑΒ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις να πεις ποιο είναι το domain σου, δεν θέλεις να πεις ποιο είναι το όνομα της εταιρίας, αλλά θέλεις να σου δώσουμε κάποια βάσιμη και λογική απάντηση;

Νομίζω αυτό δεν γίνεται χωρίς να μας αποκαλύψεις τα ονόματα διότι αν το domain σου είναι intelcpus.com τότε η π.χ. intel ίσως να έχει το δικαίωμα να φωνάζει. Αν είναι Intelopoulos.com και το όνομά σου είναι Ιντελόπουλος, ίσως να έχεις το δίκιο με το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

δε γνωριζω για την εκβαση της δικιας σου ιστοριας μιας και ολα αυτα με τα trademarks,λογοτυτα και τα 'πισω απο τις λεξεις κρυβετε ο Αλεξης' τα θεωρω πολυ κουραστικα,εδω ειναι μια ασχημη(και ακραια) περιπτωση,αξιζει να της ριξεις μια ματια μιας και σου 'εκατσε' το λαχειο

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν είμαι νομικός.

Στην θέση σου δεν θα παραχωρούσα το domain χωρίς πρώτα να πάρω μια ξεκάθαρη εκτίμηση της αξία του από κάποιο ανεξάρτητο ίσως οργανισμό. Νομίζω μάλιστα ότι είσαι σε ποιο ευνοϊκή θέση από τον άλλον με την cosmote από την στιγμή που η εταιρία δεν είναι Ελληνική. Από την άλλη αν ήμουν στην θέση τους θα πάταγα και στο γεγονός ότι ουσιαστικά, αν καταλαβαίνω, δεν χρησιμοποιείς το εν λόγω domain από την στιγμή που κάνεις redirect στο autocompare.gr, απλά το έχεις δεσμεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη σε όλους

Έχω στην κατοχή μου (νόμιμα) το domain ABC.com οπου A B και C λατινικές λέξεις ή ρίζες λέξεων. Πρόσφατα επικοινώνησε μαζί μου ο νομικός εκπρόσωπος μεγάλου "οργανισμού" του εξωτερικού ο οποίος (οργανισμός) έχει κατοχυρωμένο ως domain αλλά και ως trademark το AB και AB.com και για να μη πολυλογώ κατέληξε μετά από μερκά emails να μου δίνει 1000 ευρώ για να μεταβιβάσω το domain στον πελάτη του.

Ρωτάω τα εξής:

1. Κατά πόσο παραβιάζω το trademark του?

2. Κατά πόσο μπορώ να ζητήσω ευθέως περισσότερα?

Δεν σκοπεύω να παραχωρήσω το domain για την ώρα καθώς το θέλω για μελλοντική χρήση αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω υπεύθυνες και informed απόψεις (από tsakona π.χ. που λογικά το κατέχει).

Πως γίνεται να κατοχυρώσει το xyz.com ως trademark την στιγμή που όχι μόνο δεν του ανήκει αλλά δεν είναι καν ελεύθερο και ανήκει σε κάποιον άλλο? Επίσης από παρόμοιες υποθέσεις που έχω διαβάσει (για site που λειτουργούσαν όμως) το κυνηγητό "ίσχυε" όταν το site είχε περιεχόμενο που σχετιζόταν με την "δουλειά" του διώκτη μεγαλο-corporation

Όπως και να έχει, πιστεύω ότι ένας δικηγόρος θα έκανε καλό...

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος λέει, (χωρίς να είμαι νομικός) πως, αν το αντικείμενο της ιστοσελίδας σου δεν είναι παρόμοιο ή ίδιο με τον εν λόγο κύριο (φανερή κλεψιά δλδ) και πως αν το domain name σου είναι σχετικό με την επιχείρηση σου ή την δραστηριότητα της τότε είσαι απολύτως νόμιμος. Αυτά για τον Ελληνικό νόμο, χονδρικά γιατί έχει και πολλές παραμέτρους.

Γενικά κάθε φυσικό πρόσωπο μπορεί να καταχωρήσει κάποιο domain, ασχέτως αν έχει ή διατηρεί εμπορική επιχείρηση.. δλδ μπορεί να κλείσω αύριο το slalom.com και να μιλάω μέσα για την τεχνική κ.λπ, δεν μπορεί να έρθει ένας μαγαζάτορας που λέγετε slalom και να μου ζητήσει το domain ή να το απαιτήσει με οποιοδήποτε τρόπο! Εκτός βέβαια και αν είχα και εγώ μαγαζί με σκι και συναφή και του έκανα επίτηδες ζημιά (δόλος).

όπως π.χ. δεν μπορείς να πάς και να κλείσεις το annavissi.com /gr / ή το vissi avissi και πάει λέγοντας

Το ίδιο είχε γίνει και με την pepsi (ΠΕΨΗ - digestion - pepsi) που όταν ένας ιδιώτης είχε κλείσει κάποια χρόνια πριν το domain pepsi.gr και άρχισε να του το ζητάει η ίδια η pepsi, αλλά ο άνθρωπος δεν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω μιλούσε για την πέψη του οργανισμού και κάποια φάρμακα.. Τώρα δεν ξέρω ακόμα τι παίζει αλλά ακόμα του ανήκει το domain. Νομίζω ότι τον κάναν και δικαστήριο αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

Το θέμα είναι αντέχεις και τα δικαστήρια σε περίπτωση που γίνουν; Το domain σου είναι απαραίτητο για την επαγγελματική σου δραστηριότητα; ή είναι καλύτερα να το πουλήσεις τώρα που μπορείς με καλή συμφωνία;

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδιαφερόμενος έχει trademark το automoto και τα domain www.automoto.fr www.automoto.tm.fr από το '99 (είναι η TF1 !). Εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου το automotocompare.com και .gr με σκοπό την μελλοντική τους αξιοποίηση στη λογική της επέκτασης του autocompare.gr που επίσης έχω για το ίδιο διάστημα.

Το automotocompare.com μέχρι πρόσφατα ήταν απλά αγορασμένο και εν αγνοία μου έκανε redirection σε domain parking site, κάτι που ενόχλησε την TF1 και μου ζήτησε να το σταματήσω και να παραδώσω σε αυτή το domain γιατί παραβιάζω trademark και θα κινηθεί νομικά.

Εγώ μετά από αυτό γύρισα τα domains στο autocompare.gr και τους ενημέρωσα. Αυτοί ανταπάντησαν ότι "ωραία, αλλά φαίνεται ότι δεν το χρειάζεσαι το automotocompare.com, πάρε 1000 και δώστο σε εμάς".

Αυτά εν ολίγοις. Φαντάζομαι οτι στην ίδια λογική θα έπρεπε να τους ενοχλεί και το http://www.automoto.gr αλλά μάλλον ορέγονται το automotocompare.com.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις νομικό πρόβλημα από την στιγμή που το domain σου έχει την λέξη "compare" μέσα. Διότι μπορείς να επικαλεστείς το δικαίωμα σου για άνοιγμα τις επιχείρησης σου και στα "moto"... πιστεύω ότι είσαι οκ νομικά δλδ.

Το θέμα είναι αν θέλεις να πάρεις το 1000 για ένα domain που πήρες 15$.... και εσύ για την δουλειά σου κρατάς το .gr

Δεν υπάρχει θέμα, trademark εδώ.. δεν πήγες να κλείσεις το automoto.com ή gr κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις νομικό πρόβλημα από την στιγμή που το domain σου έχει την λέξη "compare" μέσα. Διότι μπορείς να επικαλεστείς το δικαίωμα σου για άνοιγμα τις επιχείρησης σου και στα "moto"... πιστεύω ότι είσαι οκ νομικά δλδ. Το θέμα είναι αν θέλεις να πάρεις το 1000 για ένα domain που πήρες 15$.... και εσύ για την δουλειά σου κρατάς το .gr

Δεν υπάρχει θέμα, trademark εδώ.. δεν πήγες να κλείσεις το automoto.com ή gr κλπ...

Η πλάκα είναι ότι και τα δύο αυτά που λες είναι πιασμένα και το ένα μάλιστα είναι domain parking site. Δε νομίζω ότι έχουν θέμα με το trademark. To συγκεκριμένο domain θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι, απλά πήγαν να δοκιμάσουν τα όρια σου... εγώ πάντως θα έκανα την συναλλαγή μέσω τηλεφώνου, κινητού δικού μου και όχι μέσω email... δεν θα ήθελα ούτε στο παραμικρό να υπάρχει κάτι που να με συνδέει με email και γραμμένο μέσα ότι πάει να γίνει κάποιου είδους συναλλαγή χρηματική. Ποτέ δεν ξέρεις... μπορεί αύριο να σε πούνε ότι τους εκβίασες κιόλας με το χιλιάρικο.

Τραβηγμένο, το ξέρω.. αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο ψάξιμο:

1ον: το "automoto" ανήκει σαν Figurative trademark στην Ευρώπη στο "automoto Salone Internazionale dell'Auto e della Moto". Καμία σχέση με την TF1

2ον: το "automoto" στις ΗΠΑ ανήκει στους "Jackson Family Farms, LLC LIMITED LIABILITY COMPANY CALIFORNIA 421 Aviation Blvd Santa Rosa CALIFORNIA 95403", η οποία είναι εταιρία...κρασιών (καλά οι αμερικάνοι..καλά κρασιά, ότι ναναι κάνουν trademark)

3ον: Στην Γαλλία (ναι κοίταξα και εκεί, μήπως και δεν ήταν καταχωρημένο στην ΕΕ) δεν υπάρχει καταχώρηση.

Το όνομα μιας ιστοσελίδας by default δεν αποτελεί trademark.

Άμα από την άλλη πραγματικά έχουν το trademark και για κάποιο λόγο δε μπορώ να το βρω online, τότε δεν είσαι ασφαλής ούτε με το "compare" στο τέλος, αφού λογικά θα προσφέρεις παρόμοιες υπηρεσίες. Επίσης μεγάλη προσοχή στις συναλλαγές σου, μιας και μπορεί να σε κατηγορήσουν ότι ο μόνος λόγος που πήρες το domain αυτό, είναι για να τους "εκβιάσεις".

Trade Marks and Designs registration office of the EU

United States Patent and Trademark Office

Societe.com

Σου έδωσαν πληροφορίες ότι τους ανήκει πραγματικά το trademark ή απλά στο "ανέφεραν";

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΚΟΣ, ένας τύπος που έψαξε στο internet είμαι.

edit: άμα σκοπεύεις να το αξιοποιήσεις εμπορικά και θες να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, δώσε ~900 και κάνε το automotocompare trademark εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.