Jump to content



Έφυγε ο δημιουργός του πρώτου PC


Recommended Posts

160401_b.jpg

Ο δρ Χένρι Έντουαρντ Ρόμπερτς, ο εφευρέτης του «προσωπικού υπολογιστή», πέθανε την Πέμπτη σε νοσοκομείο του Λονδίνου από πνευμονία σε ηλικία 68 ετών. Ήταν αυτός που το 1975 κατασκεύασε τον πρώτο υπολογιστή, τον Altair 8800.

Ο Ρόμπερτς έδωσε ώθηση στις καριέρες του Μπιλ Γκέϊτς και του Πωλ Αλεν. Οι δύο τελευταίοι, έχοντας δει σε περιοδικό τον υπολογιστή που είχε φτιάξει ο Έντουαρτς, τον περίφημο Altair 8800, του ζήτησαν να δημιουργήσει και ένα πρόγραμμα για αυτόν, το λειτουργικό Altair-basic, πάνω στο οποίο βασίστηκε αρχικά η ανάπτυξη της Microsoft.

Ο Αltair 8800 πήρε το όνομά του από τον επεξεργαστή της Intel 8080 που χρησιμοποιούσε, κόστιζε το 1975 περίπου 1.100 δολάρια, και κατά τον συνιδρυτή της Apple Στιβ Βόσνιακ, χωρίς τον Έντουρτς και τον υπολογιστή του, τίποτα απ' όσα γνωρίζουμε σήμερα για τους οικιακούς υπολογιστές δεν θα υπήρχαν, τουλάχιστον στη μορφή που έχουν στις μέρες μας.

Μηχανικός, επιχειρηματίας και γιατρός ίδρυσε την εταιρεία Ιnstrumentation and Telemetry Systems MITS το 1970 στο Νέο Μεξικό. Τα πρώτα προϊόντα που προσφέρονται προς πώληση ήταν σετ εκτόξευσης για μικρούς πυραύλους.

Ο Ρόμπερτς πούλησε την MITS το 1977 για δύο εκατομμύρια δολάρια

Πηγή: news247.gr

R.I.P.

Εσυ μπορει να πεθανες,αλλα το εργο σου θα μεινει αιωνιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Ώστε αυτός φταίει :)

Αυτός δεν φταίει σε τίποτα. Ο χρήστης φταίει για ότι έχει γίνει από κει και πέρα. Όσο υπήρχε ζήτηση, έγινε και προσφορά (και το αντίθετο μερικές φορές)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο Ρόμπερτς έδωσε ώθηση στις καριέρες του Μπιλ Γκέϊτς και του Πωλ Αλεν. Οι δύο τελευταίοι, έχοντας δει σε περιοδικό τον υπολογιστή που είχε φτιάξει ο Έντουαρτς, τον περίφημο Altair 8800, του ζήτησαν να δημιουργήσει και ένα πρόγραμμα για αυτόν, το λειτουργικό Altair-basic

Εχω την υποψια οτι εγινε the other way round.Ο Μπιλ και ο Αλεν "εγραψαν" τον interpreter οχι ο Εντ.

Αυτός δεν φταίει σε τίποτα. Ο χρήστης φταίει για ότι έχει γίνει από κει και πέρα. Όσο υπήρχε ζήτηση, έγινε και προσφορά (και το αντίθετο μερικές φορές)

Nope, ειρωνικα-σαρκαστικα το ειπε πιο πανω ο φιλος αλλα δεν θα μπορουσα να συμφωνησω πιο πολυ...Οταν εσκασε η ιδεα ηλεκτρονικος υπολογιστης για τους κοινους θνητους σε μικρο μεγεθος οι επενδυτες γελαγανε με την παρτυ τους.

Θα μου πεις αυτο(την κατασταση με τα pc σημερα) ειχε στο μυαλο του οταν "δημιουργουσε"?Δεν ξερω...μπορει ναι μπορει οχι...Αν δεν ειχε κανει αυτος ομως το "κακο", σημερα μπορει να μην υπηρχε στο λεξιλογιο μας ο προσωπικος υπολογιστης οπως και πολλες αλλες λεξεις.

Οποιος ειναι computer geek μπορει να δει το The Pirates of Silicon Valley (1999) (ταινια-ντοκιμαντερ) να παρει μια γευση του πως ξεκινησαν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσωπικοί υπολογιστές είναι η φυσική εξέλιξη της τεχνολογικής κουλτούρας των ανθρώπων από τις αρχές του 20 αιώνα… Δε γίνεται να υπάρχει η τεχνολογία, την οποία προφανώς και δεν εφηύρε μονός του ο -δημιουργός του PC-, και να μη περάσει από κανενός το μυαλό να φτιάξει προσωπικούς υπολογιστές. Για τον ίδιο λόγο που ο άνθρωπος έτσι κι αλλιώς υιοθετεί νέα μέσα είτε για την ευκολία του είτε για τη διασκέδαση του. Από το τροχό και το μοχλό, ως το ραδιόφωνο και τη τηλεόραση.

Με λίγα λόγια, αν δεν είχε κάνει αυτός την αρχή, κάποιος άλλος θα την είχε κάνει.

Χωρίς αυτό να μειώνει στο ελάχιστο την αξία του κατορθώματος του φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσωπικοί υπολογιστές είναι η φυσική εξέλιξη της τεχνολογικής κουλτούρας των ανθρώπων από τις αρχές του 20 αιώνα… Δε γίνεται να υπάρχει η τεχνολογία, την οποία προφανώς και δεν εφηύρε μονός του ο -δημιουργός του PC-, και να μη περάσει από κανενός το μυαλό να φτιάξει προσωπικούς υπολογιστές. Για τον ίδιο λόγο που ο άνθρωπος έτσι κι αλλιώς υιοθετεί νέα μέσα είτε για την ευκολία του είτε για τη διασκέδαση του. Από το τροχό και το μοχλό, ως το ραδιόφωνο και τη τηλεόραση.

Με λίγα λόγια, αν δεν είχε κάνει αυτός την αρχή, κάποιος άλλος θα την είχε κάνει.

Χωρίς αυτό να μειώνει στο ελάχιστο την αξία του κατορθώματος του φυσικά.

Δεν μπορεις να εισαι καθολου σιγουρος...

Τα ειδη του ανθρωπου παρ'οτι προερχονταν απο τον ιδιο προγονο και παρ'οτι ειχαν τις ιδιες αναγκες δεν ανεπτυξαν την ιδια μορφη τεχνολογιας σε διαφορετικες τοποθεσιες.Δηλαδη, παραδειγμα λεω γιατι δεν τα πολυθυμαμαι, ενω στην Αφρικη πριν 1εκ χρονια χρησιμοποιουσαν πετρινα εργαλεια και μοχλους στην Ευρωπη ουτε ξυλα δεν σκαλιζαν την ιδια περιοδο.Πριν 500 χρονια οι τοτε αυτοχθονες-ιθαγενεις του "Νεου Κοσμου" δεν ειχαν ανακαλυψει ουτε καν την πυριτιδα οταν εσκασε μυτη ο Κολομβος με τα κανονια και δεν ξερουμε αν δεν ειχαν παρεμβει οι Ευρωπαιοι τοτε αν σημερα οι "Ινδιανοι" θα κυκλοφορουσαν με αυτοκινητα.

Οι προσωπικοί υπολογιστές είναι η φυσική εξέλιξη της τεχνολογικής κουλτούρας των ανθρώπων από τις αρχές του 20 αιώνα

Δεν υπαρχει τετοιος ορος...κλεινεις τα ματια σου σε εκατομμυρια μεταβλητες και κοιτας μονο το αποτελεσμα.Ομως ετσι ολα φυσικη εξελιξη ειναι....Ξεχνας τις πιθανοτητες-τυχη, την προσωπικοτητα του ενος ατομου και την φαντασια...

Να το κανω και πιο λιανα...Σημερα εχουμε διαστημοπλοια σε μεγεθος πολυκατοικιας.Η επιστημη προοδευει και ολα οσο πανε πιανουν και μικροτερο μεγεθος.Μπορεις σημερα να πεις οτι η φυσικη εξελιξη, σε βαθος 100 χρονων, ειναι με σιγουρια οτι θα γινουν προσωπικα διαστημοπλοια σε μεγεθος τηλεφωνικου θαλαμου οπως ειναι και τα ιδιοτικα αεροπλανα?

Και στην κανω την ερωτηση τωρα που ηδη εχουν ανακοινωθει ταξιδια στο διαστημα περαν των επιστημονικων-ερευνητικων σκοπων.Αλλα παλι κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος...Ποσο μαλλον για τους υπολογιστες τοτε που η χρηση τους ηταν καθαρα επιστημονικη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τετοιος ορος...κλεινεις τα ματια σου σε εκατομμυρια μεταβλητες και κοιτας μονο το αποτελεσμα.Ομως ετσι ολα φυσικη εξελιξη ειναι....Ξεχνας τις πιθανοτητες-τυχη, την προσωπικοτητα του ενος ατομου και την φαντασια...

Φυσικά και δεν ειναι αυτό "όρος". Είναι η άποψη μου.

Απλά δε μπορώ να φανταστώ ένα κόσμο που ανακαλύπτει και χρησιμοποιεί τον ηλεκτρισμό, και δεν αναπτύσσει την ηλεκτρονική. Αναλόγως δε μπορώ να φανταστώ ένα κόσμο που εχει ξεκινήσει να δημιουργεί υπολογιστικές μηχανές από δαχτυλίδια και γρανάζια εδώ και χιλιάδες χρόνια, και να μην έχει τη τάση να αξιοποιήσει την ηλεκτρονική για να φτιάξει κάτι τέτοιο. Και μη προτρέχεις συνδυάζοντας τον προσωπικό υπολογιστή με το facebook. Τον όρο προσωπικός υπολογιστής το χρησιμοποιώ με τη γενικότερη ουσιαστική-χρηστική έννοια του όπως πχ μια μηχανή που κάνει αριθμητικές πράξεις και αποθηκεύει πληροφορίες. Σε αυτή τη κατεύθυνση κινείται ο άνθρωπος από την εποχή του άβακα και των παπύρων.

Η τύχη, η προσωπικότητα και η φαντασία ρυθμίζει άλλα πράγματα σχετικά με το τρόπο χρήσης και το πεδίο εφαρμογής. Δε θα κρίνει το αν θα υπάρξει ή όχι ένα νέο μέσο που έχει ένα τόσο προφανές και ευρύ φάσμα εφαρμογών το οποίο ο άνθρωπος κυνηγάει αιώνες τώρα με κάθε τρόπο. Φυσικά αν το παρατήρησες δε συμπεριλαμβάνω τον όρο "χρόνος" μέσα στο συλλογισμό μου. Αστάθμητοι και μη, κοινωνικοί παράγοντες μπορούν είτε να επιταχύνουν είτε να επιβραδύνουν μέχρι και να παγώσουν την τεχνολογική ανάπτυξη.

Να το κανω και πιο λιανα...Σημερα εχουμε διαστημοπλοια σε μεγεθος πολυκατοικιας.Η επιστημη προοδευει και ολα οσο πανε πιανουν και μικροτερο μεγεθος.Μπορεις σημερα να πεις οτι η φυσικη εξελιξη, σε βαθος 100 χρονων, ειναι με σιγουρια οτι θα γινουν προσωπικα διαστημοπλοια σε μεγεθος τηλεφωνικου θαλαμου οπως ειναι και τα ιδιοτικα αεροπλανα?

Και στην κανω την ερωτηση τωρα που ηδη εχουν ανακοινωθει ταξιδια στο διαστημα περαν των επιστημονικων-ερευνητικων σκοπων.Αλλα παλι κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος...Ποσο μαλλον για τους υπολογιστες τοτε που η χρηση τους ηταν καθαρα επιστημονικη.

Δε μπορώ να προβλέψω σε ποιό βάθος χρόνου. Αλλά το ότι θα μπορέσουν να υπάρξουν κάποτε διαστημόπλοια ατομικού μεγέθους, αν δε προλάβει πρώτα να καταστραφεί η ανθρωπότητα, το θεωρώ δεδομένο. Απλά γιατί είναι way too cool... ποιός άνθρωπος δε θα γούσταρε ένα τέτοιο όχημα? Δεν είναι απλά ιδέα ενός ατόμου αλλά όνειρο πολλών. Μόλις δοθεί η ευκαιρία μέσω της τεχνολογικής ανάπτυξης για μια τέτοια κατασκευή σε ανεκτά οικονομικά πλαίσια, να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρξει.

Χρειάζεται να βάλω IMO? Γιατί νομίζω ότι εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός, επιχειρηματίας και γιατρός

Νταξ, δεν υπάρχουν πια τέτοιοι... οι πολυπράγμονες έχουν τελειώσει και όλοι έχουμε μπει στο αυλάκι της εξειδίκευσης... πάει αυτή η ρομαντική εποχή...

RIP

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα ότι δεν υπάρχουν πολυπράγμονες πια. Απλά όσο πάει οι ρυθμοί της ζωής μας αυξάνονται με αποτέλεσμα οι σπουδές σε ένα τόσο ευρύ φάσμα επιστημών να αποτελεί χάσιμο πολύτιμου παραγωγικού χρόνου από τη ζωή ενός μέσου ανθρώπου. Θα πρέπει να σου περισσεύουν ή να σε ευνοήσει η τύχη, και παράλληλα το σύστημα εκπαίδευσης να σου δίνει ώθηση αντί να σε φρενάρει.

Ποιος θα μπορούσε να κάνει πχ κάτι τέτοιο σε ένα σύστημα εκπαίδευσης όπως το ελληνικό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι το αποτέλεσμα και αυτό που λες η αιτία... ο πατέρας μου πχ, πήρε το '60 και το '70 τρία συνολικά πτυχία, χωρίς να έχει λεφτά, γιατί τότε η δουλειά τους επιδοτούσε και τους έδινε άδειες και ελεύθερο ωράριο... με τους ρυθμούς σήμερα και τις απαιτήσεις που έχουν από εσένα, παίρνεις το ένα στα γρήγορα για να βγεις στην παραγωγική διαδικασία και μετά δεν σταματάς να δουλεύεις... μόνο ότι κάνεις στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που σου απομένει, αλλά σε καμία περίπτωση επιπλέον σπουδές...

Link to comment
Share on other sites

Κρινοντας εκ του αποτελεσματος μονο ιστορικη εξελιξη βλεπεις...

Κλασσικα μετα απο αγωνα ποδοσφαιρου..."Εε και τι περιμενες να νικησουν?Με 3 τραυματιες και με το συστημα που τους κατεβασε ο ταδε...?Στανταρακι ηταν!"

Αλλα παντα παιζει και η εκπληξη....

Τυχη, προσωπικοτητα(dna?), φαντασια το τριπτυχο της τεχνολογικης, πνευματικης και σωματικης εξελιξης του ανθρωπου...και οχι απαραιτητα με αυτη την σειρα.Αν εσυ μου λες οτι παιζουν ρολο μονο στον τροπο χρησης και εφαρμογης της τεχνολογιας κτλ...

Απο την στιγμη που ειναι η αποψη σου και το πιστευεις σαν δογμα επειδη δεν μπορεις να φανταστεις το αντιθετο δεν μπορω να το αντικρουσω με κατι.Ευτυχως ο Εντ ξεφυγε απο το δογμα της εποχης, πιστεψε σε κατι αλλο και σημερα μπορουμε να μιλαμε μεσω αυτου του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Κρινοντας εκ του αποτελεσματος μονο ιστορικη εξελιξη βλεπεις...

Κλασσικα μετα απο αγωνα ποδοσφαιρου..."Εε και τι περιμενες να νικησουν?Με 3 τραυματιες και με το συστημα που τους κατεβασε ο ταδε...?Στανταρακι ηταν!"

Αλλα παντα παιζει και η εκπληξη....

Αυτά που ανάφερα παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με το παράδειγμα που παραθέτεις.

Αναφέρθηκα στη φυσική εξέλιξη της τεχνολογίας, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ παρατηρώντας τη πορεία της στο χρόνο. Δεν αμφιβάλλω για το παράγοντα τύχη. Αλλά κάποια πράγματα είναι απλά αναπόφευκτα. Ναι ο άνθρωπος από εποχές μυθολογίας ονειρεύεται μηχανές που πετάνε... είναι φυσικό επόμενο κάποια στιγμή να φτιαχτούν. Δε σημαίνει ότι αν οι αδελφοί Ράιτ δεν έκαναν τη πρώτη πετυχημένη απόπειρα, ότι δε θα δημιουργούνταν ποτέ αεροπλάνα.

Κατά την άποψη μου πάντα. Δε χρειάζεται να συμφωνήσεις με αυτή τη λογική. Μπορείς απλά να μη την απαξιώνεις παρομοιάζοντας την με πρόγνωση ποδοσφαιρικού παιχνιδιού

Τυχη, προσωπικοτητα(dna?), φαντασια το τριπτυχο της τεχνολογικης, πνευματικης και σωματικης εξελιξης του ανθρωπου...και οχι απαραιτητα με αυτη την σειρα.Αν εσυ μου λες οτι παιζουν ρολο μονο στον τροπο χρησης και εφαρμογης της τεχνολογιας κτλ...

Αντίστοιχα εσύ νομίζεις οτι η οποιαδήποτε εξέλιξη στη τεχνολογία είναι αποτέλεσμα της τυχης και της προσωπικότητας μόνο ενός ανθρώπου? Και τι πάει να πει "μόνο στο τρόπο χρήσης και εφαρμογής" ? Διαφορετικές εφαρμογές της ίδιας τεχνολογίας φέρουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα.

Απο την στιγμη που ειναι η αποψη σου και το πιστευεις σαν δογμα επειδη δεν μπορεις να φανταστεις το αντιθετο δεν μπορω να το αντικρουσω με κατι.Ευτυχως ο Εντ ξεφυγε απο το δογμα της εποχης, πιστεψε σε κατι αλλο και σημερα μπορουμε να μιλαμε μεσω αυτου του φορουμ.

Γιατί εσύ τη δική σου άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα με ποιό τρόπο τη πιστεύεις? Τώρα από που ως που αυτά που είπα από πάνω έχουν να κάνουν με οποιοδήποτε δόγμα εποχής, δε ξέρω.

Δεν έχω σκοπό να συνεχίσω σε αντιπαράθεση, αλλά συνήθως “γαργαλιέμαι” όταν παίρνω απαντήσεις του τύπου.

"Ξέρεις φιλαράκι αφού είσαι τόσο στενόμυαλος και δε μπορείς να συμφωνήσεις με αυτά που σου λέω, δε μπορώ να κάνω κάτι. Ευτυχώς που ο τάδε δεν ήταν σα κι εσένα, και τώρα μπορούμε να κάνουμε το αυτό."

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσπαθησα να εξηγησω με παραδειγματα οτι φυσικη εξελιξη οπως την εθεσες εγω δεν την βλεπω πουθενα...Μου απαντησες με προσωπικα σου πιστευω χωρις να μου πεις "Φιλε τι φαντασια και προσωπικοτητα και πρασινα αλογα μου λες...ουτε αυτα που λες για τους homo ουτε για τους ινδιανους ισχυουν γι'αυτο και για αυτον τον λογο...αρα επαγωγη δεν εχουμε.".Εσυ ειπες ομως οτι ειναι "καπως" επειδη δεν μπορεις να τα φανταστεις αλλιως...

Απο κει και περα σου ειπα οτι σε δογματα και πιστευω δεν εχω ουτε λογο ουτε την ικανοτητα να επεμβω...Ουτε σε απαξιωσα με το παραδειγμα μου ουτε με το οτι υποστηριζω οτι αν εισαι δογματικος δεν μπορει να γινει συζητηση πανω στα πιστευω σου.

Μου λες οτι θεωρεις σιγουρη την δημιουργια προσωπικων διαστημοπλοιων cause it's cool και γιατι το θελουμε χρονια.Νταξ και εγω πιστευω οτι πριν γινει αυτο θα εχουμε καταφερει να τηλεμεταφερομαστε με την σκεψη(Να και η λογικη μου:Cern-μεγαλος ντορος με μαυρες τρυπες-ταξιδια στο μελλον-αλλες διαστασεις κτλ, χρονια τα ονειρευομαστε-Αινσταιν, χωροχρονικο συνεχες-στρευλωση του χωροχρονικου συνεχους,χρονια τα μελεταμε-μαυρη τρυπα απο την μια made in Cern-ασπρη τρυπα απο την αλλη-Να μαι!) και δεν θα χρειαζονται τα διαστημοπλοια...cause it's cooler.Εεε και μετα γαργαλιεσαι εσυ...

Οκ κατι ξερεις παραπανω και τα πιστευεις ή εγω ηθελημενα δεν βλεπω τα επιχειρηματα σου.Σορρυ και αν σε προσβαλα...δεν ειχα αυτο σκοπο.Την αποψη μου και τα πιστευω μου ειπα για τον Εντ...σε καμια περιπτωση δεν συγκρινα με κανεναν.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσπαθησα να εξηγησω με παραδειγματα οτι φυσικη εξελιξη οπως την εθεσες εγω δεν την βλεπω πουθενα...

Κι εγώ σου έδωσα κάποια παραδείγματα όπου βλέπω τη φυσική εξελιξη των πραγμάτων.

Μου απαντησες με προσωπικα σου πιστευω χωρις να μου πεις "Φιλε τι φαντασια και προσωπικοτητα και πρασινα αλογα μου λες...ουτε αυτα που λες για τους homo ουτε για τους ινδιανους ισχυουν γι'αυτο και για αυτον τον λογο...

Μα φυσικά με προσωπικά πιστέυω απαντάω, έχουμε καποιο τροπο αμφότεροι να αποδείξουμε τι ισχύει εδώ? Δεν ειναι το θέμα 1+1 κάνει δυο. Ανάφερα μερικά παραδείγματα, που ερμηνεύοντάς τα απο τη δική μου σκοπιά, με οδηγούν στην άποψη που σχηματίζω. Μόνο οταν μπορώ να βασίστώ σε δεδομένα και ο άλλος είναι απλά "λάθος", εχω τη διάθεση να προσβάλω τις απόψεις του.

Μου λες οτι θεωρεις σιγουρη την δημιουργια προσωπικων διαστημοπλοιων cause it's cool και γιατι το θελουμε χρονια.Νταξ και εγω πιστευω οτι πριν γινει αυτο θα εχουμε καταφερει να τηλεμεταφερομαστε με την σκεψη(Να και η λογικη μου:Cern-μεγαλος ντορος με μαυρες τρυπες-ταξιδια στο μελλον-αλλες διαστασεις κτλ, χρονια τα ονειρευομαστε-Αινσταιν, χωροχρονικο συνεχες-στρευλωση του χωροχρονικου συνεχους,χρονια τα μελεταμε-μαυρη τρυπα απο την μια made in Cern-ασπρη τρυπα απο την αλλη-Να μαι!) και δεν θα χρειαζονται τα διαστημοπλοια...cause it's cooler.Εεε και μετα γαργαλιεσαι εσυ...

Εχω την εντύπωση ότι τεχνολογικά, η αξιοποίηση της στρέβλωσης του χωροχρόνου για τη μεταφορά ενός έμβιου όντος είναι μακράν δυσκολότερη υπόθεση από τη κατασκευή διαστημόπλοιων μικρών διαστάσεων. Φυσικά οι δυνατότητες δε συγκρίνονται μεταξύ αυτών των δυο αλλά το ίδιο ισχύει και στο βαθμό δυσκολίας της υλοποίησης.

Γι αυτό και μόνο το λόγο πιστεύω στη «συνέχεια» της τεχνολογικής ανάπτυξης. Δε γίνεται από τη φωτιά στη σπηλιά να πας κατ ευθείαν στα πυρηνικά (σύγκριση της υπάρχουσας τεχνολογίας με την ικανότητας στρέβλωσης διαστάσεων). Όχι δεν είμαι μάντης ούτε πιστεύω ότι αυτό που λέω είναι νόμος. Απλά αυτό μου μοιάζει λογικό.

.Σορρυ και αν σε προσβαλα...δεν ειχα αυτο σκοπο.:

Συγγνώμη για τη παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δεν φταίει σε τίποτα. Ο χρήστης φταίει για ότι έχει γίνει από κει και πέρα. Όσο υπήρχε ζήτηση, έγινε και προσφορά (και το αντίθετο μερικές φορές)

;)ακριβώς....:dots:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.