Jump to content



Προσπαθεια συνδεσης 2 x gtx 280 SLI help!


P70

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Sli bridge παιζει ετσι?

Δοκιμασε να αλλαξεις θεσει pcie τη μια...

Αν δεν ειχα βαλει SLI bridge θα ηταν mega-fail! :hehe::hehe::hehe:

ΩΧ!

αυτο που δεν ηθελα να ακουσω!

φιλε μου τις εχω slot παρα slot και δεν θελω να τις κολλησω μην ψηνονται!

αν απλα τις αλλαξω θεσεις μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τις κολλητα ρε μη μασας δεν παθαινουν τπτ.. τι να πω κ γω! χεχε!

OMG!!!:shout:

δεν βγαζεις φωτιες εσυ???? :hehe:

Παντως να μην το δοκιμασω μηπως λυθει ετσι?

εσυ τι temps εχεις και τι θορυβο???

Link to comment
Share on other sites

Δεν μασαμε, εχουν εγγυηση! Ετσι κι αλλιως πανω απο χρονο δυσκολα κραταω καρτες.

Η πρωτη εχει καμια 80αρια σε load, h δευτερη καμια 10αρια κατω και η τριτη πανω απο 60 δεν παει.

Δοκιμασε και αυτο που λες μηπως στρωσει, αλλα αν δεν γινει τπτ κανε οτι σου πα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Τι διαδικασία ακολούθησες με τους οδηγούς;

Πολλές φορές το sli όταν προσθέσεις 2η κάρτα μετά θέλει επαναγκατάσταση των οδηγών αφού πρώτα τους αφαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

εμ... το μονο που εκανα ηταν να κατεβασω τους τελευταιους της nvidia για την 280 και install! χωρις unistall πρωτα!

αλλα και παλι, δεν θα επρεπε εστω να την βρισκει στο device manager ακομα και χωρις drivers?

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτη τη στιγμη δουλευει μονη της η zotac.

το bridge το εχω πειραξει ηδη(να αλλαξω θεση για να δω αν φταιει αυτο) αρα δουλευει κανονικα!

υποψιαζομαι πολυ την pci slot! παιζει ρολο που η μια ειναι 16Χ και η αλλη 8Χ?

προτιμισα να τις βαλω ετσι για να ειναι μακρυα γιατι ο αλητακος ο junior-21 με εχει τρομαξει οτι θα χρειαστω πυροσβεστηρα αν τις κολλησω μεταξυ τους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτη τη στιγμη δουλευει μονη της η zotac.

το bridge το εχω πειραξει ηδη(να αλλαωω θεση για να δω αν φταιει αυτο) αρα δουλευει κανονικα!

Δεν νομίζω να φταίει το bridge, όπως προείπα το sli δουλεύει και χωρίς bridge.

υποψιαζομαι πολυ την pci slot! παιζει ρολο που η μια ειναι 16Χ και η αλλη 8Χ?

Κάτω από κανονικές συνθήκες το sli παίζει έτσι χωρίς προβλήματα.

προτιμισα να τις βαλω ετσι για να ειναι μακρυα γιατι ο αλητακος ο junior-21 με εχει τρομαξει οτι θα χρειαστω πυροσβεστηρα αν τις κολλησω μεταξυ τους :hehe:

Πυροσβεστήρα δεν θα χρειαστείς αλλά σίγουρα θα ζεσταίνονται πιο πολύ (ειδικά αυτή που είναι από πάνω).

Λοιπόν κάνε τα εξής:

1. Αρχικά κάνε full uninstall τους οδηγούς της nvidia

2. Restart

3. Ασε την Zotac πάνω μόνο.

4. Install Forceware 197.13

5. Restart και τσέκαρε αν την έχει "δει" κανονικά.

6. Shut down.

7. Bάζεις την eVGA στο άλλο slot.

8. Βοοt σε windows, και βλέπεις αν αναγνωρίζεται η κάρτα (έστω και αν τα Windows φάνε ζαβλαμά και την βλέπουν σαν standard VGA, κάτι που φυσιολογικά ΔΕΝ θα πρέπει να συμβεί).

9. Αν σου την αναγνωρίσει κανονικά θα σου εγκαταστήσει αυτόματα τους οδηγούς για αυτήν, τους ίδιους που είχες εγκαταστήσει στο βήμα 4.

Αν το σύστημα σου κάνει οτιδήποτε άλλο εκτός από τα προβλεπόμενα, αναμένω feedback.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάνε τα εξής:

1. Αρχικά κάνε full uninstall τους οδηγούς της nvidia

2. Restart

3. Ασε την Zotac πάνω μόνο.

4. Install Forceware 197.13

5. Restart και τσέκαρε αν την έχει "δει" κανονικά.

6. Shut down.

7. Bάζεις την eVGA στο άλλο slot.

8. Βοοt σε windows, και βλέπεις αν αναγνωρίζεται η κάρτα (έστω και αν τα Windows φάνε ζαβλαμά και την βλέπουν σαν standard VGA, κάτι που φυσιολογικά ΔΕΝ θα πρέπει να συμβεί).

9. Αν σου την αναγνωρίσει κανονικά θα σου εγκαταστήσει αυτόματα τους οδηγούς για αυτήν, τους ίδιους που είχες εγκαταστήσει στο βήμα 4.

Αν το σύστημα σου κάνει οτιδήποτε άλλο εκτός από τα προβλεπόμενα, αναμένω feedback.

TGI friday ομως candyman για να το δω αφου σχολασω!:hehe:

thanx θα σε ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Α, για αυτο ειδα κατι καπνους απο Ν.Σμυρνη μερια ε??:p

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

βασικα ειναι ψιλοχαζο αλλα και παλι μεγαλη μου απογοητευση...την πατησα γιατι ηθελα να βαλω την 2η καρτα

ωστε να εχω αυτην την διαταξη:

img1137zx.th.jpg

αλλα τελικα μαλλον δεν παταγε σωστα η καρτα στην 4η slot επειδη εβρισκε στα καλωδια για το power reset switch

κτλ και στα μπροστινα usb και γι αυτο πρεπει να καηκε!

Η απογοητευση μου αφορα το να παιρνεις μια κορυφαια μητρικη η οποια δεν εχει προνοησει γι αυτο!

ετσι αναγκαστηκα να τις βαλω κολλητα τωρα και να εχω οπως ειναι λογικο αυξημενες θερμοκρασιες... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.