Jump to content


Αποστολή δέματος από ΗΠΑ


Recommended Posts

μηπωςεχει ιδεα κανεις αν μου στειλουν με ταχυδρομειο απο αμερικη μια καρτα γραφικων ως gift ενας συγγενης ποσο κοστιζει η αποστολη και σε ποσο χρονο θα παραλαβω?

Link to comment
Share on other sites

μηπωςεχει ιδεα κανεις αν μου στειλουν με ταχυδρομειο απο αμερικη μια καρτα γραφικων ως gift ενας συγγενης ποσο κοστιζει η αποστολη και σε ποσο χρονο θα παραλαβω?

Καλησπέρα,

Από όσα γνωρίζω, μόνο το courrier γύρω στα 35-40$ και η τιμή προσαυξάνετε με το βάρος (το ποσό αυτό είναι νομίζω για εώς 2 Kg)

Παραλαβή εντός 10 ημερών το αργότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμου?

*0,21 της αξίας του δέματος...Τώρα πόσο αξίζει το δέμα σου...Εξαρτάται από το αν έχει μαζί του απόδειξη ή από το πόσο θα το εκτιμήσουν αυτοί...(Η εκτίμησή τους γίνεται βάσει ενός συστήματος ηλεκτρονικού καταλόγου που συνήθως έχει τη πρώτη τιμή λανσαρίσματος του προϊόντος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια εγω εχω παραγγειλει αρκετα πραγματα απο Αμερικη και μεταφυ αυτον 2-3 ρολογακια γυναικεια τα οποια εκαναν περιπου 100ε εκαστο. Εδω τα ιδια μοντελα κανουν 400-500ε!

Ποτε δεν πληρωσα τελωνειο και αν θυμαμαι καλα ο πωλητης εβαζε επανω στο δεμα gift ή toy και τιμη 10$.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια εγω εχω παραγγειλει αρκετα πραγματα απο Αμερικη και μεταφυ αυτον 2-3 ρολογακια γυναικεια τα οποια εκαναν περιπου 100ε εκαστο. Εδω τα ιδια μοντελα κανουν 400-500ε!

Ποτε δεν πληρωσα τελωνειο και αν θυμαμαι καλα ο πωλητης εβαζε επανω στο δεμα gift ή toy και τιμη 10$.

Τα μικρά συνήθως δε τα ανοίγουν γιατί βαριούνται/υπερβολικό φόρτο εργασίας.

Ωστόσο μιά φορά θα τη πληρώσεις για όλα... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα δέματα-gifts δεν περνάνε πια στο ντούκου, δεν πα να σου έχει και κάρτα γενεθλείων μαζί με την κάρτα γραφικών.

Αυτο ομως θα ισχυει σε πολλαπλες αποστολες πχ . καποιος που παιρνει 10 δεματα τον μηνα. Για ενα τον χρονο δεν νομιζω να το μπλοκαρουν . Χωρις να ξερω απλα η λογικη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο μου δέμα από Αμερική φορολογήθηκε στο φουλ, καμιά σχέση με συχνότητα αποστολών κλπ

Ήταν ένα δέμα με ένα USB key Transcend και ένα ζευγάρι ακουστικά Sennheiser. Και η ειρωνία είναι ότι ήταν όντως δώρο (από την πεθερά) και είχε μέσα και την καρτούλα που μου γράψανε με τον πεθερό, αλλά παρ'όλα αυτά πλήρωσα γιατί τα προϊόντα ήταν ολοκαίνουρια και σφραγισμένο, αγορασμένα από Αμερική και μπαίνανε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο μου δέμα από Αμερική φορολογήθηκε στο φουλ, καμιά σχέση με συχνότητα αποστολών κλπ

Ήταν ένα δέμα με ένα USB key Transcend και ένα ζευγάρι ακουστικά Sennheiser. Και η ειρωνία είναι ότι ήταν όντως δώρο (από την πεθερά) και είχε μέσα και την καρτούλα που μου γράψανε με τον πεθερό, αλλά παρ'όλα αυτά πλήρωσα γιατί τα προϊόντα ήταν ολοκαίνουρια και σφραγισμένο, αγορασμένα από Αμερική και μπαίνανε στην Ελλάδα.

Ωραία πατέντα η πεθερά για να σε εκδικηθεί!!! :sarcastic:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

*0,21 της αξίας του δέματος...Τώρα πόσο αξίζει το δέμα σου...Εξαρτάται από το αν έχει μαζί του απόδειξη ή από το πόσο θα το εκτιμήσουν αυτοί...(Η εκτίμησή τους γίνεται βάσει ενός συστήματος ηλεκτρονικού καταλόγου που συνήθως έχει τη πρώτη τιμή λανσαρίσματος του προϊόντος)

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ....

Ξερω οτι μπορει ο καθενας να λεει οτι του κατεβει, αλλα ας κραταμε εστω τους τυπους καμια φορα.... anyway..(αυτο δεν παει στο παραπανω quote)

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ

-Υπαρχουν κωδικοι φορολογησης για το καθε ειδος/τμηματα αυτου (google -> taric). Προσωπικα εχω δει φορο 2.8% εως 18%. Σε ειδη πολυτελειας (με τελευταιο νομο) προστιθεται φορος 10%.

-Υπαρχει ενα ποσο αναλογο του βαρους υπερ (απο οτι εχω καταλαβει) των εταιρειων αερομεταφορων. 7$/kg.

-Mερικοι ακομα φοροι με ποσοστα μικροτερα του 1%(δεν εχω ιδεα).

-Το γνωστο 3ευρω για εξοδα εκτελωνισμου.

-Ακομα 5ευρω υπερ του σωματειο φορτωεκφορτωτων.

-Και ΦΠΑ 21% στο συνολο που περιλαμβανει την αξια του/των προιοντων, των μεταφορικων και των παραπανω φορων(εκτος το 5ευρω).

ΠΡΑΚΤΙΚΑ

Οπως του ανυψωθει του τελωνειακου/ελεγκτη/εποπτη whatevah...

-Συνηθως οτιδηποτε κατω απο 40$ δεν περναει ελεγχο.

-Συνηθως οτιδηποτε ειναι με ταχυδρομειο(USPS,HKPost,China Post..) δεν περναει ελεγχο ασχετως αξια..

-Συνηθως (τι συνηθως.. σιγουρα) οτι ειναι με courier (UPS, DHL, FEEDEX) δεν εχει απλως ελεγχο.. εχει σεξ:rofl:

με λιγα λογια τον ειπιατε δλδ... Μονο τα εξοδα εκτελωνισμου που ζητανε αγγιζουν τα 100ευρω + οτι φορος αναλογει..

-Επισης μπορεις να κατεβεις με τον ελεγκτη στην αποθηκη και να ανοιξετε το δεμα. Πχ μπορει να εχεις φερει κατι με δηλωμενη αξια 500$ (για την ασφαλεια) αλλα να ειναι μεταχειρισμενο και να σου βαλει μικροτερη ως μηδενικη αξια.

-Απο την αλλη, μπορει να το ανοιξει ο ελεγκτης, και απο κει που εχεις δηλωμενο πχ 20$, να το googlαρει και να σε φορολογησει με την πρωτη τιμη που θα βρει.

-Γενικα την αξια την διαπραγματευεσαι αρκει να μην πεσεις σε στραβοξυλο.

>ΜΗΝ αφηνεται τον εκτελωνισμο στις εταιρειες courier. Μια βολτιτσα απο το τελωνειο και τα ματια θα σας ανοιξει και θα γλυτωσεται αρκετα χρηματα.

Επισης να ρωτατε και να μην δεχεστε καμια χρεωση που δεν ειναι τυπωμενη στην αναλυτικη που σας δεινουν στο τελος.

(παντως ολο και καποιος θα θελησει να σας "βοηθησει" να το "ληξετε" το θεμα στα γρηγορα.. :shifty:.. δ' εν' κακο:hehe:)

Ολα τα παραπανω, μετα απο αρκετες επισκεψεις(οχι παντα ευχαριστες) στον εμπορευματικο του Μακεδονια.

ps. για οτι αλλο, εδω ειμαστε..

Έγινε επεξεργασία από theo_mich
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

theo_mich τώρα με άγχωσες :to_pick_ones_nose3:

Ρε παιδιά έχω και εγώ ένα θέμα και θέλω την γνώμη σας.

Σπουδάζει ο ξαδερφός μου Αμερική και αγόρασε ένα lenovo απο τα outlets. Επειδή έπεσε σε καλή φάση, είπαμε μήπως μου στείλει αυτό που πήρε τώρα, και αγοράσει αυτός ένα άλλο.

Το κουτί το έχει ανοίξει ο ξάδερφος αλλά τον υπολογιστή δεν τον έχει χρησιμοποιήσει (επομένως δεν φαίνεται ότι είναι ένα σφραγισμένο καινούριο προιον).

Το όλο θέμα τώρα λοιπόν είναι τι κάνω με usps και τελωνείο. Έχει σκοπό να το στείλει με Express Mail USPS. Επειδή δεν είναι να παίζεις με τέτοια μηχανήματα, σκέφτομαι να το δηλώσω 500$ μόνο και μόνο για να βάλω αντίστοιχο ποσό ασφάλεια. Δεν λέει να το ασφαλίσω για 100$.

1. Καταρχήν γιατί πρέπει να δηλώσει κάποιο ποσό αξίας? Είναι ξάδερφος μου και μου στέλνει κάτι που του ανήκει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την λογική αυτή.

2. Αν δηλώσει 500$ για να έχω και την ασφάλεια, πόσο θα μου στοιχίσει το τελωνείο?

3. Υπάρχει περίπτωση να βρεθώ σε κανέναν βλάκα, να μου ανοίξει το κουτί, να googlaρει και να μου πει μετά ότι θεωρεί πως το προιον κάνει 1300$?

4. Απέξω τι είναι καλύτερο να γράψει? Computer parts? Used netbook? Καμμιά πρόταση για να μη δίνουμε και στόχο?

PLEASE HELP! Αν είναι να χρυσοπληρώσω το τελωνείο καλύτερα να μην μου το στείλει καν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα πακετο απο την koolance απο Αμερικη (2 μπλοκ για μνημες μερικα ρακορ και ενα μονό ψυγειο) πληρωσα 90 ε δασμους στο τελωνειο στο αεροδρομιο και αλλα 60 ειχα πληρωσει για μεταφορικα στην koolance οταν εκανα την παραγγελια. Ρωτησα τον εκτελωνιστη γιατι εγινε αυτο, γιατι και αλλες φορες παραγγειλα απο αλλου και πηγαινω στο ταχυδρομειο και τα παιρνω και μου ειπε οτι εξαρταται με ποιον συνεργαζονται. Τα εφερε η UPS οποτε μακρια απο αυτους. Ελπιζω να βοηθησα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όποια εταιρεία κουριερ και να χρησιμοποιήσεις το τελωνείο δεν το γλυτώνεις ποτέ.

Όσο για αυτό που λες για τα ΕΛΤΑ, ούτε και εγώ πληρώνω τις περισσότερες φορές. Από γνωστό όμως στα τελωνεία έμαθα ότι λειτουργούν κάπως "περίεργα" (αν όχι παράνομα) με αποκορύφωμα, μια ταρίφα 3-4 που κόβουν όποτε τους καπνίσει και τα βαφτίζουν τέλη εκτελωνισμού

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.