Jump to content



Αποστολή δέματος από ΗΠΑ


Recommended Posts

όποια εταιρεία κουριερ και να χρησιμοποιήσεις το τελωνείο δεν το γλυτώνεις ποτέ.

Όσο για αυτό που λες για τα ΕΛΤΑ, ούτε και εγώ πληρώνω τις περισσότερες φορές. Από γνωστό όμως στα τελωνεία έμαθα ότι λειτουργούν κάπως "περίεργα" (αν όχι παράνομα) με αποκορύφωμα, μια ταρίφα 3-4 που κόβουν όποτε τους καπνίσει και τα βαφτίζουν τέλη εκτελωνισμού

Είναι 3€ και είναι έξοδά παραστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Όντως τι είναι αυτό;

Σε δέματα από USA μόνο μου έχει τύχει να χρειαστεί να πληρώσω αυτά τα 3 ευρώ .

Όμως απ'ότι έχω διαπυστώσει σαν να μπαίνει τυχαία αυτή η "ταρίφα" . Σε δέματα ίδιου μεγέθους και ίδου όγκου έχει τύχει να πληρώσω κάποιες φορές και κάποιες άλλες όχι . Σαν να μην υπάρχει κάποια φόρμουλα στο που θα πληρώνεις και που όχι .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα και πολύ άλλα εδω θα βγάλετε μια άκρη. Στο λινκ υπάρχει η συσχέτιση κωδικών TARIC με εθνικούς πρόσθετους κωδικούς

http://www.gsis.gr/teloneia/synallages_icis/TARIC/chapterslink.html

Εδω βάζεις τους κωδικούς των ειδών που εισάγεις/αγοράζεις και την χώρα προέλευσης και σου βγάζει το ποσοστό του φόρου που θα πληρώσεις σε περίπτωση που θα σταματήσει το δέμα

Link to comment
Share on other sites

theo_mich τώρα με άγχωσες :to_pick_ones_nose3:

Ρε παιδιά έχω και εγώ ένα θέμα και θέλω την γνώμη σας.

Σπουδάζει ο ξαδερφός μου Αμερική και αγόρασε ένα lenovo απο τα outlets. Επειδή έπεσε σε καλή φάση, είπαμε μήπως μου στείλει αυτό που πήρε τώρα, και αγοράσει αυτός ένα άλλο.

Το κουτί το έχει ανοίξει ο ξάδερφος αλλά τον υπολογιστή δεν τον έχει χρησιμοποιήσει (επομένως δεν φαίνεται ότι είναι ένα σφραγισμένο καινούριο προιον).

Το όλο θέμα τώρα λοιπόν είναι τι κάνω με usps και τελωνείο. Έχει σκοπό να το στείλει με Express Mail USPS. Επειδή δεν είναι να παίζεις με τέτοια μηχανήματα, σκέφτομαι να το δηλώσω 500$ μόνο και μόνο για να βάλω αντίστοιχο ποσό ασφάλεια. Δεν λέει να το ασφαλίσω για 100$.

1. Καταρχήν γιατί πρέπει να δηλώσει κάποιο ποσό αξίας? Είναι ξάδερφος μου και μου στέλνει κάτι που του ανήκει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την λογική αυτή.

2. Αν δηλώσει 500$ για να έχω και την ασφάλεια, πόσο θα μου στοιχίσει το τελωνείο?

3. Υπάρχει περίπτωση να βρεθώ σε κανέναν βλάκα, να μου ανοίξει το κουτί, να googlaρει και να μου πει μετά ότι θεωρεί πως το προιον κάνει 1300$?

4. Απέξω τι είναι καλύτερο να γράψει? Computer parts? Used netbook? Καμμιά πρόταση για να μη δίνουμε και στόχο?

PLEASE HELP! Αν είναι να χρυσοπληρώσω το τελωνείο καλύτερα να μην μου το στείλει καν.

Τουλάχιστον για Ελλάδα πριν μερικά χρόνια είχα συζητήσει μ' ένα ταχυδρομικό και μου είχε πει ότι τα ασφαλισμένα διακινούνται ξέχωρα από τα απλά με παραλαβή - παράδοση ονομαστικά από τους υπαλλήλους αν χαθεί ένα δέμα το πληρώνει αυτός που τόχασε (αυτός που το παρέλαβε και δεν το παρέδωσε) οπότε και για 20 € να το ασφαλίσεις κανένας υπάλληλος δεν έχει όρεξη να χάσει το ποσό, τώρα αν σπάσει - χαλάσει κλπ θα πάρεις τα 20 €....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα, φεύγω Αμερική(Φλόριντα) για σπουδές και θέλω να ρωτήσω αν με συμφέρει αντί για 2 βαλίτσες να πάρω μία (που είναι δωρεάν) και τα υπόλοιπα να τα στείλω με κούτα από εδώ. Φαντάζομαι θα είναι μία κούτα περίπου 15kg. Αν πάρω και τις 2 βαλίτσες μαζί θα χρεωθώ περίπου $220 γιατί θα μείνω σε άλλη πολιτεία για 2 μέρες... Οπότε σκέφτομαι μήπως με συμφέρει να στείλω τη μία από εδώ δηλαδή να γλυτώσω $170. Αν είναι η μεταφορά της κούτας να μου στοιχίσει περίπου τόσο ή και λίγο παραπάνω το προτιμώ για να μην κουβαλάω πολλά πράγματα!!  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.