Jump to content



ATi 4870 και Samsung 32"


Cuore Sportivo

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω συνδέσει το PC με μία Samsung 32 ιντσών (HD Ready) μέσω HDMI. Πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποίησα το ανταπτοράκι (από DVI σε HDMI) που δινόταν μαζί με την κάρτα γραφικών και τις συνέδεσα με ένα καλώδιο HDMI.

Έχω όμως κάποιες απορίες-προβλήματα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Πρώτα απ'όλα, θέλω να μάθω αν γίνεται να έχω ήχο από την τηλεόραση και όχι από κάποια άλλα ηχεία.

Επίσης η εικόνα γενικά, είναι πολύ θολή. Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως ανάλυσης. Τα γράμματα είναι γενικώς δυσανάγνωστα, ενώ στα παιχνίδια δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα απεικόνισης. Κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με κανονική οθόνη.

Αυτό είναι φαινόμενο που παρουσιάζεται με όλες τις τηλεοράσεις ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Αυτή τη στιγμή έχω επιλέξει (ως ανάλυση) 1280x720 και Refresh Rate στα 60Hz. Αν τυχόν επιλέξω οποιαδήποτε μεγαλύτερη, το Refresh Rate πέφτει αυτομάτως στα 30Hz. Γίνεται με κάποιο τρόπο να έχω μεγαλύτερη ανάλυση (από 1280x720) και συγχρόνως το Refresh Rate στα 60Hz;

Και κάτι τελευταίο (προς το παρόν τουλάχιστον:p)...

Γιατί, ενώ η τηλεόραση είναι HD Ready, μπορώ να επιλέξω ανάλυση εως 1920x1080;

:help1:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση θα βάλεις αυτή της τηλεόρασης για όσο το δυνατόν καλύτερη και καθαρότερη εικόνα. Για τον ήχο θα πρέπει να περάσεις τον οδηγό για το HDMI audio και να το επιλέξεις ως default device για τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο σου ερωτημα.πας πινακα ελεγχου->ήχος μεσα στο ασπρο πλαισιο πατας δεξι κλικ και εμφανιση αποσυνδεμενων συσκευων(καπως ετσι).θα δεις θα σου εχει βγαλει το ati hdmi output.διπλο κλικ ενεργοποιηση και εισαι ετοιμος.στο δευτερο ερωτημα.αμα η οθονη ειναι hd ready και οχι full hd σημαινει πως η μεγιστη αναλυση που μπορεις να βαλεις κανονικα ειναι 1280*720 γτ η τηλεοραση υποστηριζει 720p και οχι 1080p.Για αυτο το λογο οταν την βαζεις στα 1920*1080 πεφτει το refresh στα 30hz.Για να μπορεσει να σηκωσει την αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Για το audio σου είπαν τα παιδιά.

Για την ανάλυση, είναι πολύ περίεργο να βάζεις 1920 σε 32'' Samsung και να δείχνει και εικόνα.. Η σωστή ανάλυση σε HD Ready τηλεοράσεις είναι 1360x768 στα 60Hz και μπορείς να το ρυθμίσεις από το Control Panel τις ATI... δεν ξέρω ακριβώς πώς γιατί έχω Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Για την ανάλυση, είναι πολύ περίεργο να βάζεις 1920 σε 32'' Samsung και να δείχνει και εικόνα..

Μπορεί να δίνει κανονικά επιλογή για 1920Χ1080 με την διαφορά ότι αυτή θα είναι virtual, με λίγα λόγια κάθε φορά θα σου δείχνει ένα παράθυρο μεγέθους 1366Χ768 το οποίο θα μετακινείται κάθε φορά που πλησιάζεις το mouse στις άκρες του.

Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν ξέρω, παίζει βέβαια να έχεις απόλυτο δίκιο. Στη δική μου Samgung, στην Funai και σε μία philips δεν παίζει αυτό που λες. Απλά μαυρίζει η οθόνη στο 1080. Για να το λες όμως θα το έχεις δοκιμάσει και έτσι πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές περιπτώσεις (νομίζω με onboard - δεν θυμάμαι απόλυτα) έχει τύχει ο Catalyst να μου δώσει virtual desktop αντί για κανονικό. Οπότε υποθέτω ότι διαθέτει αυτό το feature. Τώρα στην TV που έχω δεν μπορώ να διαπιστώσω κάτι τέτοιο μιας και είναι Full HD.

Περίπτωση όμως να δίνει ανάλυση μεγαλύτερη αυτής που υποστηρίζει η LCD, με λίγα ή πολλά Hz, δεν υπάρχει. Κάτι τέτοιο θα ήθελε πιθανόν προγραμματισμό απευθείας πάνω στο hardware που αμφιβάλλω να μπορεί να γίνει στα PC αφού δεν έχουν στανταρ hardware. Το είχα δει όμως έναν... αιώνα πίσω σε Atari STe. Η ποιότητα βέβαια της εικόνας ήταν απλά τραγική για τα σημερινά στανταρ, ικανοποιητική για τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή το έχω δοκιμάσει και σε 3 HDReady διαφορετικών τηλεοράσεων αλλά και στην FullHD που έχω γιαυτό σου το λέω... στις HD Ready, μόλις βάζω παραπάνω ανάλυση, μαυρίζουν οθόνες και δεν με αφήνει καν να πειράξω Hz ενώ στην FullHD έχω την δυνατότητα και Upscale και downscale

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή το έχω δοκιμάσει και σε 3 HDReady διαφορετικών τηλεοράσεων αλλά και στην FullHD που έχω γιαυτό σου το λέω... στις HD Ready, μόλις βάζω παραπάνω ανάλυση, μαυρίζουν οθόνες και δεν με αφήνει καν να πειράξω Hz ενώ στην FullHD έχω την δυνατότητα και Upscale και downscale

Πως εννοείς το upscale στην FullHD? Ανάλυση μεγαλύτερη της 1920Χ1080?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Όλα καλά με τον ήχο!

Επίσης έβαλα την ανάλυση σε 1280x720 @60Hz, αλλά τα γράμματα παραμένουν ακόμα ψιλοθολά.

Για να μην είναι θολά τα γράμματα θα πρέπει να βάλεις υποχρεωτικά 1366Χ768 ανάλυση. Οτιδήποτε άλλο θα είναι θολό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.