Jump to content



Βαρσοβία: Λίγες ώρες μετά τον θανατο του προέδρου της Πολωνίας


Recommended Posts

Σίγουρα όλοι ακούσατε για την συντριβή π[ριν λίγες ημέρες ενός στρατιωτικού αεροπλάνου το οποίο εκτός των άλλων μετέφερε τον πρόεδρο της Πολωνικής Δημοκρατίας.

Μια ημέρα μετά τον θάνατο του και λίγες ώρες αφού η σωρός του είχε μεταφερθεί στην Πολωνία για την κηδεία βρέθηκα στην Βαρσοβία όπου η κεντρική πλατεία (στην οποία είναι και το προεδρικό μέγαρο) είχε πλημμυρίσει από κόσμο.

Είπα να μοιραστώ λοιπόν μερικές από τις φωτογραφίες που έβγαλα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να πλησιασω πιο κοντά στη "δράση" καθώς υπήρχε πάρα πολύς κοσμος και εκτός του ότι δεν μπορούσα να κινηθώ φοβομουν μην έχουμε κανενα ατύχημα (aka κλοπή κλπ)

______________________________

DSC_7081.jpg

DSC_7118.jpg

DSC_7119.jpg

DSC_7124.jpg

DSC_7125.jpg

DSC_7128-1.jpg

DSC_7133.jpg

DSC_7138.jpg

DSC_7140.jpg

DSC_7142.jpg

DSC_7144.jpg

DSC_7146.jpg

DSC_7147.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μου αρέσουν.

Το γεγονος οτι εχεις βάλει σε ολες σχεδόν, εναν άδειο, καμένο ουρανο που σε μερικα καδρα καταλαμβάνει περισσότερο απο το 50% χωρίς να εχει τιν ελάχιστη πληροφορία.

Εχει υποβαθμίσει τις φωτογραφίες που εαν ειχαν κατι να δείξουν, καπελώνονται απο το υπερβολικό καμένο που παγιδεύει το βλέμμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μου αρέσουν.

Το γεγονος οτι εχεις βάλει σε ολες σχεδόν, εναν άδειο, καμένο ουρανο που σε μερικα καδρα καταλαμβάνει περισσότερο απο το 50% χωρίς να εχει τιν ελάχιστη πληροφορία.

Εχει υποβαθμίσει τις φωτογραφίες που εαν ειχαν κατι να δείξουν, καπελώνονται απο το υπερβολικό καμένο που παγιδεύει το βλέμμα μου.

Σε κάποιες φωτογραφήσεις ξεχνάς την τεχνική και κοιτάς το θέμα. Πιάσε καμιά εφημερίδα και περιοδικό, ο τύπος δεν κοιτάει ρυθμίσεις, γωνίες και καμμένους ουρανούς.

Ζαννή, για το τεχνικό θέμα δεν μιλάω καν, το αντικείμενο το έπιασες, βλέπω ότι είδες και αυτό έχει σημασία εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανει ο ουρανός και είναι καμμένος. Είναι το θέμα της φωτογραφίας ο ουρανός; Όχι. Άρα κοιτάμε να φωτομετρήσουμε το θέμα μας σωστά.

Αφου Πέτρο το θεμα δεν ειναι ο ουρανός γιατί να τον βάλεις σε μια φώτο και να αλλοιώσεις το θεμα της? Μπορείς εύκολα με ενα crop να ισορροπήσεις το κάδρο σου.

Αυτη ειναι η άποψη μου.

jpavly Συμφωνώ με την άποψη σου αλλα στα μάτια μου το θεμα του τίτλου που έδωσε ο hayabusa για κάποιο λόγο δεν συμβαδίζει με τις φωτογραφίες, τους λείπει η κατάλληλη πένθιμη ατμοσφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι καίνε τον ουρανό, άλλοι έχουν distortion, άλλοι έχουν noise. Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας, το θέμα είναι όταν overall μία φωτογραφία έχει κάτι να πει, το λέει.

Από κει και πέρα έχουμε πει κι άλλες φορές ότι το σωστό ενός είναι το λάθος του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανει ο ουρανός και είναι καμμένος. Είναι το θέμα της φωτογραφίας ο ουρανός; Όχι. Άρα κοιτάμε να φωτομετρήσουμε το θέμα μας σωστά.

δεν ειναι οτι συμφωνω ή οτι διαφωνω με καποιον..αλλα 7133 και 7119 η μηχανανη σχεδον συνεχεια στραμμενη ελαφρως προς τα πανω.Σε μερικες καλως βεβαια.

Αλλα σε μια απο αυτες (7119) ο ουρανος πιανει λιγο πανω απο μισο καδρο.

Στην αλλη (7133) εστιαζει στο κτιριο απεναντι..εχει αφησει το κοσμο στο κατω 1/3 και ο ουρανος στο πανω 1/3.

Πιστευω οτι επρεπε να στραφει προς τα κατω.

Σε μικροτερο βαθμο ισχυει κατι αναλολο και στην 7125 μιας και θελει (στα ματια μου) ντε και καλα να βαλει τον ουρανο μεσα στο παιχνιδι.

Προσωπικα θα κροπαρα το πανω μερος να βγαλω ενα αντιστοιχο καδρο με την 7124 ...(προφανως υστερα η μια περιττευει).

Υπαρχει και η 7142 αλλα σωθηκε απο την σημαια .(την οποια (φωτο) την βρισκω ισως την πιο πετυχημενη)

Ναι δεν ειναι ο ουρανος το κυριαρχο στοιχειο σε αυτες....αλλα μας αναγκαζει να τον δουμε.

εδιτ

παλι αργησα....συμφωνω εντελει με το ποστ του angelf δυο ποστ πιο πανω..ακομα και στο σημειο του τιτλου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω με τον Αγγελο.

Αν πω πασχα 2010 φωτοαλμπουμ θα αρχισω να εμφανιζω εικονες απο παραλιες και βουνα ; η απο ανασταση , εκκλησιες , εγκομια , αρνια , ρακιες κλπ ;

εδω βλεπω φωτογραφιες , ανεξαρτητως τεχνικης που μας ειναι αδιαφορο στην παρουσα φαση που δεν περναει το μηνυμα πανικου , πενθους και γενικοτερα να σε βαζει στο κλιμα της καταστασης.

σπανια μια φωτογραφια θα βγουν ολοι οι τονοι με πληροφορια.Δεν εχει νοημα απο ενα σημειο κ μετα.Ενας φωτογραφος στουντιο μοδας μου ειχε πει "ε και ; τι εγινε που ειναι καμμενο ;ειναι θεμα φωτογραφου πως θα πασαρει την φωτο" εδω ομως δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι κυριως θεμα δεν υπαρχει και καλυπτεται απο εναν καμμενο ουρανο που χτυπαει ασχημα στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι συμφωνω ή οτι διαφωνω με καποιον..αλλα 7133 και 7119 η μηχανανη σχεδον συνεχεια στραμμενη ελαφρως προς τα πανω.Σε μερικες καλως βεβαια.

Αλλα σε μια απο αυτες (7119) ο ουρανος πιανει λιγο πανω απο μισο καδρο.

Στην αλλη (7133) εστιαζει στο κτιριο απεναντι..εχει αφησει το κοσμο στο κατω 1/3 και ο ουρανος στο πανω 1/3.

Πιστευω οτι επρεπε να στραφει προς τα κατω.

Ναι δεν ειναι ο ουρανος το κυριαρχο στοιχειο σε αυτες....αλλα μας αναγκαζει να τον δουμε.

Άρα μόνος σου εντοπίζεις το πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι ο καμμένος ουρανός, είναι το αδόκιμο καδράρισμα που του δίνει μεγάλο ποσοστό κάλυψης και μεγάλη βαρύτητα στην εικόνα. Ένα κροπ το χρειάζονταν μερικές. Για παράδειγμα στην 7133 θα καδράριζα χαμηλότερα, με πολύ λίγο ουρανό στη φωτό και περισσότερο κόσμο. Για να μη σου πω ότι θα έδινα +0.3 εως +0.7 παραπάνω στην έκθεση!

Δεν ξέρουμε και τις συνθήκες που φωτογράφιζε. Για παράδειγμα, η φωτό της σημαίας μου φαίνεται λαθραία τραβηγμένη με τη μηχανή στο χέρι χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

'Αρα μόνος σου εντοπίζεις το πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι ο καμμένος ουρανός, είναι το αδόκιμο καδράρισμα που του δίνει μεγάλο ποσοστό κάλυψης και μεγάλη βαρύτητα στην εικόνα. Ένα κροπ το χρειάζονταν μερικές. Για παράδειγμα στην 7133 θα καδράριζα χαμηλότερα, με πολύ λίγο ουρανό στη φωτό και περισσότερο κόσμο. Για να μη σου πω ότι θα έδινα +0.3 εως +0.7 παραπάνω στην έκθεση!

Δεν ξέρουμε και τις συνθήκες που φωτογράφιζε. Για παράδειγμα, η φωτό της σημαίας μου φαίνεται λαθραία τραβηγμένη με τη μηχανή στο χέρι χαμηλά.

O καμμενος ουρανος ομως πιστευω τραβηξε την προσοχη ολων μιας και αθελα του πρωταγωνιστει σχεδον παντου.

( ο ουρανος αθελα ..ο haya δεν ξερουμε :p)

Το πως τραβηχτηκε η καθε φωτογραφια κανενας δεν το ξερει σε οποια φωτογραφια και αν δει στο ιντερνετ και οπου αλλου.Ειναι θεμα του φωτογραφου να σου μεταφερει το κλιμα που θελει ασχετως του τι εβλεπε.

Ακομα και η "λαθραια" φωτογραφια λεει περισσοτερα για το θεμα που θελησε να προβαλλει σε σχεση με τα κτιρια που σημαδευε επιμελως με λιγα κεφαλια απο κατω και ουδεμια σχεση εχουν με τον τιτλο.

Καδραρισμα-cropparisma γενικα ειναι mega θεμα..

Υ.Γ

Ενστασεις εχω και στην 7146..αλλα ας το προσπερασουμε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.