Jump to content


Ο/c σε kingston value ddr3


foniki_mpekatsa

Recommended Posts

Εχω αυτες τις ταπεινες ραμ: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553964&u=KINGSTON-KVR1333D3N9K2/4G-DDR3-4GB-2X2GB-PC10666-1333MHZ-VALUE-RAM-DUAL-CHANNEL-KIT και θελω να ριξω ενα κλοκαρισματακι στον ι 920 που εχω στα 3,8 .Με υπολογισμους που εκανα με bclk στα 190χ20=3,8ghz η μνημες πανε στα 1527 mhz φευγοντας απο το εργοστασιακο 1333.Εδω θελω να ρωτησω αν τετοιου ειδους μνημες αντεχουν αυξησεις στα volt του μιας και ειναι rated στα 1,5v.Υπαρχει κυνδινος αν τις παω στα 1,6 αντε 1,65 volts ?

Link to comment
Share on other sites

Απο την δική μου εμπειρία κανένα προβλημα,1,50 ειναι τα Volt που χρειάζονται οι μνήμες για να ειναι σταθερές στα 1333 Mhz,τώρα αμα κλοκάρεις δωσε για σταθεροτητα το μεγιστο έως 1,64V ανάλογα με το ευρος του κλοκαρίσματος αφού οι ίδια η Intel θετει το όριο του 1,65 ως μέγιστο επιτρεπτό για την ασφάλεια της CPU!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λάθος και ας διορθωθώ ο περιορισμός είναι η διαφορά των .5v μεταξύ vdimm (μνημών) και QPI vtt βάσει τελευταίων νέων. Το δεύτερο πρέπει να πηγαίνει μέχρι 1.35v βάσει προδιαγραφών οπότε οι μνήμες μέχρι 1.85v δεν έχουν πρόβλημα σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο φοβαμε αν θα αντεξουν οι ραμ τα εξτρα βολτς οντας value σειρα,πανω απο 1,65 δεν θα τους δωσω,ισα ισα να πιασουν τα 1500-1600mhz.Νομιζω elpida chipaκια φορανε που εχω ακουσει καλα λογια.Oπως και ναχει ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να χαλαρωσεις και λιγο τα timings.και επισης το ποσο ανεβαινουν οι ραμ ειναι ρουλετα.εμενα με 1,66 απο 1600(9-9-9-24) κανουν με το ιδιο ρευμα (8-7-7-2) και με 1,69 7-7-7-18.ειναι να σου κατσει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.