Jump to content



Καθαρισμός λαπτοπ + αλλαγή πάστας


x-treme

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Έχω ένα λαπτοοπ toshiba A200 και τον τελευταίο καιρό ανέβαζε θερμοκρασίες η GPU (μιλάμε για 95 βαθμούς...). Έτσι το άνοιξα και έβγαλα την ψύκτρα. Πάνω στο τσιπάκι της GPU είχε κανονική θερμοαγώγιμη, ενώ σε ένα άλλο σημείο είχε και εκείνη την τσίχλα, η οποία δεν κατάλαβα τί ακριβώς έψυχε...

Άλλαξα τη θερμοαγώγιμη με arctic silver 5 αλλά προφανώς δεν έκανα καλή δουλειά επειδή συνέχισε να ανεβάζει θερμοκρασίες (ίσως χειρότερα από πριν). Πώς μπορώ να ξέρω αν έβαλα λίγη ή πολλή πάστα (λογικά λίγη..)?? Για πείτε καμιά συμβουλή αν μπορείτε για να μη βοηθήσετε με τη διαδικασία... Ποια είναι η διαδικασία εφαρμογής??

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς στα laptop ποτε AS5.

μόνο ceramique ή MX2 που δεν είναι αγώγιμες.

ξεκούμπωσε το heatspeader και δες αν η πάστα που έβαλες άφησε αποτύπωμα πάνω του.αν δεν άφησε θα πρέπει να βάλεις και ένα pad για να καλύψεις τη διαφορά ύψους (το να βάλεις 2mm πάχος παστας δεν ενδείκνυται)

σε περίπτωση που η πάστα ακουμπούσε σωστά μεταξύ των 2 επιφανειών κοίταξε μήπως το ανεμιστηράκι υπολειτουργεί, έχει μπουκώσει από σκόνη ή εάν το heatpipe δε μεταφέρει σωστά τη θερμοκρασία σε όλο το μήκος του.

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμιστηράκι (πλέον) δεν υπολειτουργεί σίγουρα... Το έχω ξεμπουκώσει τελείως. Αυτό με το αποτύπωμα δεν το σκέφτηκα... θα το κάνω...

Να σου πω, για ποιο λόγο δεν κάνει η AS5??? Για να μαθαίνουμε και τίποτα... Επειδή είναι πολύ στριμωγμένα φαντάζομαι μη γίνει κανένα βραχυκύκλωμα ε?

Το τσιπάκι γενικά είναι πολύ μικρό... Δλδ άντε να είναι 1cm x 2cm... Να βάλω ίσα ίσα μια σταγόνα και μετά κατευθείαν το heat spreader ή να την απλώσω πρώτα?? Αλλού διαβάζω το ένα, αλλού το άλλο...

Α, επίσης στάνταρ δεν έβαλα καλά την πάστα επειδή αν και η GPU ψηνόταν, ο αέρας που έβγαινε δεν ήταν πολύ θερμός...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, ξαναέβαλα την πάστα και νομίζω πως την έβαλα καλά. Με ένα τεστ που έκανα, (έβαλα την ψύκτρα και την έβγαλα) είδα αφήνει καλό αποτύπωμα η πάστα πάνω στην ψύκτρα. Επίσης, πιάνω την ψύκτρα πάνω από το τσιπάκι και βλέπω πως είναι πολύ ζεστή...

ΓΙΑΤΙ όμως η VGA εξακολουθεί να υπερθερμαίνεται??? Και γιατί ενώ η ψύκτρα είναι ζεστή, ο αέρας που βγάζει είναι δροσερός?????????????????????? Πείτε τπτ ρε παιδιά... :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που η πάστα ακουμπούσε σωστά μεταξύ των 2 επιφανειών κοίταξε μήπως το ανεμιστηράκι υπολειτουργεί, έχει μπουκώσει από σκόνη ή εάν το heatpipe δε μεταφέρει σωστά τη θερμοκρασία σε όλο το μήκος του.

ακούμπα το heatpipe σε όλο το μήκος του και δες αν ''σταματάει'' απότομα κάπου να ζεσταίνεται.

αν συμβαίνει αυτό τότε θες νέα ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Thanx για την απάντηση...

Κοίτα, heatpipe δεν έχει με την έννοια που έχω στο μυαλό μου (μικρός μεταλλικός σωλήνας), αλλά όντως νομίζω πως η θερμότητα από το τσιπάκι δε φτάνει μέχρι την περιοχή γύρω από τον ανεμιστήρα... Και γι' αυτό δε βγάζει και ζεστό αέρα... αλλά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να χαλάσει ένα παθητικό σύστημα...

Το λαπτοπ είναι ένα toshiba A200-1J0 με μια ati mobility hd 2600 (more info

Ξέρεις πού μπορώ να βρω ψύκτρα???? Είχα ψάξει λίγο και στο ebay, αλλά δεν είδα τπτ...

Link to comment
Share on other sites

laptop-2-heatsink.jpg&ei=5EbpS8jyE52TOLbY2KoL&sa=X&oi=image_landing_page_redirect&ct=legacy&usg=AFQjCNFItDg7BprxLtdzgWlmNg8axXkd7A

τα heatpipes άλλες φορές φαίνονται και άλλες φορές είναι κρυμμένα περίπου όπως εδώ.

κάποιες φορές συμβαίνει αυτό που σου περιγράφω.....η ψύκτρα να μην μεταφέρει θερμότητα σε όλο το μήκος της.....που σημαίνει ελλατωματικό heatsink..επομένως και θέλει αλλαγή ολόκληρο το σύστημα ψύξης.

έχεις πμ:)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και γω σε ενα Α200 κολλητου μου. Ξαφνικα τον τελευταιο μηνα αρχισε να γινεται φουρνος χωρις λογο και αιτια και ο ανεμιστηρας παιζει κανονικοτατα. Πανω απο 10 λεπτα στα ποδια δεν κρατιεται. Αν επιτρεπεται στον ποσο καιρο αρχισε να στο κανει?

Link to comment
Share on other sites

@aquasonic: 2 χρόνια και 2-3 μήνες.. Έτσι ίσα ίσα για να έχει τελειώσει η εγγύηση...

@greekfragma: Δεν έχω μαζί μου το λαπτοπ. Θα σου δώσω περισσότερες πληροφορίες σύντομα.. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.