Jump to content



Monitor's dead - Τροφοδοτικο? Καρτα Γραφικων? Ψυξη?


RGit7789

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες,

Τις τελευταιες αρχισε να εμφανιζεται το παρακατω προβλημα στο PC μ. Σε εφαρμογες που χρειαζονται καποια ισχυ σε γραφικα (απο μικρη μεχρι αρκετη, αφου συμβαινει σε παιχνιδια οπως το LoL/HoN και το Metro 2033) εντελως στο φλου η οθονη σβηνει (παει σε stand by) και μετα απο λιγο σταματαει να αποκρινεται και το πληκτρολογιο.

Αρχικα νομιζα οτι κατι δεν παει καλα με την οθονη μου και οτι παιζει να ηταν στα τελευταια της. Εγκατεστησα ξανα τους τελευταιους Catalyst, τους drivers της οθονης, ξεσκονησα το PC μηπως ανεβαζει θερμοκρασιες (αν και καπου στα 47-50C ηταν το CPU), τπτ. Παλι τα ιδια. Ξεθαψα την παλια CRT μ για να βεβαιωθω αν φταιει η οθονη, αλλα παλι τα ιδια. 4-5 βηματα μεσα στο Metro (τραυματικη εμπειρια σε 15αρα οθονη btw -.-) και ...τα λεγαμε.

Οποτε αυτο που μου μενει πλεον ειναι ή το τροφοδοτικο ή υπαρχει καποιο προβλημα με την καρτα μου. Καλου κακου πηγα κ ρυθμισα το BIOS στα defaults, μηπως κατα λαθος εγινε καμια αλλαγη στη τροφοδοσια. Παλι κανενα αποτελεσμα...

Τι θα μπορουσα να κανω για να δω τι απ'ολα φταιει? :wall:

Κατεβασα το RivaTuner για να τσεκαρω θερμοκρασιες και παρατηρησα οτι απο τη στιγμη που αρχιζει να τρεχει το HoN (προσπαθω να δω και στο Metro 2033 αλλα δεν εμφανιζεται το on-screen display του Riva (?)) η θερμοκρασια ανεβαινει απο τους 60 στους 78-80C και καπου εκει γινεται το ..."μπαμ" (μπορει να ειναι κ τυχαιο βεβαια). Ειναι φυσιολογικη αυτη η αυξηση 20(!) βαθμων για μια radeon 2900 ή υπαρχει προβλημα ψυξης?

Intel Core 2 Duo E6750

MSI P35 Platinum

ATI Radeon HD 2900 XT 512MB

LG L206W monitor

RAM 2GB

Tagan TG600 600W

Windows 7 Ultimate 32-bit

Ευχαριστω οποιον μπει στο κοπο να απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσφατα αντιμετωπισα σχεδον το ιδιο προβλημα (το μονιτορ σβηνει, το κομπουτερ συνεχιζει να δουλευει για λιγο [μετα κολλαει]). Πραγματικος γριφος να βρει κανεις τι φταιει χωρις να εχει εξαρτηματα για δοκιμες....Μεχρι και προβλημα με το μονιτορ υποπτευθηκα, αλλα δεν...

Κατ'αρχας αλλαξα την καρτα γραφικων -που ηταν και ο κυριος υποπτος-, αλλα τα συμπτωματα συνεχιστηκαν.... Τελικα ο φταιχτης αποδειχτηκε το τροφοδοτικο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,

Τις τελευταιες αρχισε να εμφανιζεται το παρακατω προβλημα στο PC μ. Σε εφαρμογες που χρειαζονται καποια ισχυ σε γραφικα (απο μικρη μεχρι αρκετη, αφου συμβαινει σε παιχνιδια οπως το LoL/HoN και το Metro 2033) εντελως στο φλου η οθονη σβηνει (παει σε stand by) και μετα απο λιγο σταματαει να αποκρινεται και το πληκτρολογιο.

Αρχικα νομιζα οτι κατι δεν παει καλα με την οθονη μου και οτι παιζει να ηταν στα τελευταια της. Εγκατεστησα ξανα τους τελευταιους Catalyst, τους drivers της οθονης, ξεσκονησα το PC μηπως ανεβαζει θερμοκρασιες (αν και καπου στα 47-50C ηταν το CPU), τπτ. Παλι τα ιδια. Ξεθαψα την παλια CRT μ για να βεβαιωθω αν φταιει η οθονη, αλλα παλι τα ιδια. 4-5 βηματα μεσα στο Metro (τραυματικη εμπειρια σε 15αρα οθονη btw -.-) και ...τα λεγαμε.

Οποτε αυτο που μου μενει πλεον ειναι ή το τροφοδοτικο ή υπαρχει καποιο προβλημα με την καρτα μου. Καλου κακου πηγα κ ρυθμισα το BIOS στα defaults, μηπως κατα λαθος εγινε καμια αλλαγη στη τροφοδοσια. Παλι κανενα αποτελεσμα...

Τι θα μπορουσα να κανω για να δω τι απ'ολα φταιει? :wall:

Κατεβασα το RivaTuner για να τσεκαρω θερμοκρασιες και παρατηρησα οτι απο τη στιγμη που αρχιζει να τρεχει το HoN (προσπαθω να δω και στο Metro 2033 αλλα δεν εμφανιζεται το on-screen display του Riva (?)) η θερμοκρασια ανεβαινει απο τους 60 στους 78-80C και καπου εκει γινεται το ..."μπαμ" (μπορει να ειναι κ τυχαιο βεβαια). Ειναι φυσιολογικη αυτη η αυξηση 20(!) βαθμων για μια radeon 2900 ή υπαρχει προβλημα ψυξης?

Intel Core 2 Duo E6750

MSI P35 Platinum

ATI Radeon HD 2900 XT 512MB

LG L206W monitor

RAM 2GB

Tagan TG600 600W

Windows 7 Ultimate 32-bit

Ευχαριστω οποιον μπει στο κοπο να απαντησει...

εγω το προιγουμενο σαββατο αντιμετοπισα το παραπανω προβλημα και απο οτι ειδα ανεβαζε η καρτα θερμοκρασια εφτανε στους 91-94 βαθμους και εκει κολουσε εσβηνε η οθονη για μερικα δευτερολεπτα ακουγοταν κανονικα ο ηχος απο τα παιχνιδια και μετα κουλουσε τελειως και ο ηχος δοκιμασα αλλη καρτα ηταν ολα καλα . τελικα αποδηχτηκε οτι ηταν προβλημα τις καρτας (πιθανων ο "θερμοστατης" απο οτι μου ειπε ο Atiman) γιατι δεν ανεβαζε τις στροφες του ανεμηστηρα αναλογα με τη θερμοκρασια τις καρτας. Τη δευτερα εκατσα στον υπολογιστη αλλα η καρτα δεν ακουγοταν καθολου την πηγα RMA τελικα και πηρα αλλη οποτε λογικα καποιο προβλημα με τη καρτα σου πρεπει να ειναι . Αν ειναι δυνατον δοκιμασε με αλλη καρτα αν σου κανει το ιδιο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν υπάρχει κάτι άλλο μετρήσιμο εκτός από τις ενδείξεις θερμοκρασίας και τάσεων που σου δίνει η mobo σου, καλύτερα να δοκιμάσεις την "πιο οικονομική" λύση που είναι να βάλεις ένα άλλο τροφοδοτικό. Αν δεν θέλεις να αγοράσεις δανείσου από έναν φίλο μόνο για δοκιμή. Πάντως επειδή υπόθηκε το θέμα θερμοκρασίας της κάρτας γραφικών εγώ όταν έλειπα από το σπίτι για κάνα 8μηνο και η 8600GT (silent - no fan) είχε μαζέψει σκόνη και ανέβαζε 90-102 βαθμούς κελσίου στα ζόρια. Αλλά δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα μετα απο λιγες ωρες παιδεμα, εβγαλα οριστικα απο τη λιστα το θεμα της ψυξης.

Ελυσα ξανα τον πυργο και καθαρισα καθε εξαρτημα ξεχωριστα. Το ιδιο εκανα και με τη καρτα. Εβγαλα την ψυκτρα, τη καθαρισα προσεκτικα (δεν ειχε παντως τοση σκονη οση περιμενα), περασα καινουργια παστα και την ξαναεκλεισα. Μετρησα ξανα θερμοκρασιες: 53-54C στο stand-by και καπου 73 μεσα στο HoN οπου και αμεσως μετα ξαναεσβησε. :fist:

Υπερθερμανση με 73 βαθμους δεν τιθεται, αρα οντως ή η καρτα ειναι στα τελευταια της ή το τροφοδοτικο. Τωρα καποιο αλλο μεσο δεν νομιζω οτι εχω μονος μου, για να το ξεκαθαρισω. Θα παρω την καρτα μου ανα χειρας να την δοκιμασω και στο PC του κολλητου μου και θα ξαναποσταρω.

Δεν ξερω τι να ευχομαι, να φταιει το τροφοδοτικο (που το ειχα παρει επιτηδες 600αρι για να κρατησει για πολλες αναβαθμισεις) ή η καρτα (που θα μου βγει κανα 200αρι μες το νερο για μια ποιοτικη καινουργια)... :getlost:

@Candyman: Να σου πω την αληθεια μεχρι τωρα ειχα ακριβως την αντιθεση γνωμη για τα Tagan. Οταν εκανα την συνθεση εδωσα μεγαλη βαρυτητα στο τροφοδοτικο και οι περισσοτεροι μου ειχαν πει καλα λογια για δαυτα. Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα μετα απο λιγες ωρες παιδεμα, εβγαλα οριστικα απο τη λιστα το θεμα της ψυξης.

Ελυσα ξανα τον πυργο και καθαρισα καθε εξαρτημα ξεχωριστα. Το ιδιο εκανα και με τη καρτα. Εβγαλα την ψυκτρα, τη καθαρισα προσεκτικα (δεν ειχε παντως τοση σκονη οση περιμενα), περασα καινουργια παστα και την ξαναεκλεισα. Μετρησα ξανα θερμοκρασιες: 53-54C στο stand-by και καπου 73 μεσα στο HoN οπου και αμεσως μετα ξαναεσβησε. :fist:

Υπερθερμανση με 73 βαθμους δεν τιθεται, αρα οντως ή η καρτα ειναι στα τελευταια της ή το τροφοδοτικο. Τωρα καποιο αλλο μεσο δεν νομιζω οτι εχω μονος μου, για να το ξεκαθαρισω. Θα παρω την καρτα μου ανα χειρας να την δοκιμασω και στο PC του κολλητου μου και θα ξαναποσταρω.

Δεν ξερω τι να ευχομαι, να φταιει το τροφοδοτικο (που το ειχα παρει επιτηδες 600αρι για να κρατησει για πολλες αναβαθμισεις) ή η καρτα (που θα μου βγει κανα 200αρι μες το νερο για μια ποιοτικη καινουργια)... :getlost:

@Candyman: Να σου πω την αληθεια μεχρι τωρα ειχα ακριβως την αντιθεση γνωμη για τα Tagan. Οταν εκανα την συνθεση εδωσα μεγαλη βαρυτητα στο τροφοδοτικο και οι περισσοτεροι μου ειχαν πει καλα λογια για δαυτα. Για να δουμε...

το καλυτερο ειναι να παρεις τη καρτα και το τροφοδοτικο του φιλου σου και τα δοκιμασεις στο συστημα σου

σε τι αναλυση παιζεις ? για εισαι με τι 2900 τωρα πιστευω μια 5770 θα σε καλυψει

Link to comment
Share on other sites

@Candyman: Να σου πω την αληθεια μεχρι τωρα ειχα ακριβως την αντιθεση γνωμη για τα Tagan. Οταν εκανα την συνθεση εδωσα μεγαλη βαρυτητα στο τροφοδοτικο και οι περισσοτεροι μου ειχαν πει καλα λογια για δαυτα. Για να δουμε...

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι θέμα φορτίου. Όπως και να 'χει μπορεί να μην έχει σχέση το psu. Αλλά με βάσει και τα συμπτώματα θα σου έλεγα να το τσεκάρεις με κανένα psu δανεικο ώστε να δεις τι γίνεται... Και αν το psu είναι ok τότε ξεκίνα να τσεκάρεις την vga.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.