Jump to content



Smart Fan control. Πως το χειριζομαι ?


ngt

Recommended Posts

Η μητρικη μου ειναι η ECS P55H-A

Και εκτος απο την αυτοματη ρυθμιση quiet και Normal εχει και να ρυθμισεις την συμπεριφορα του ανεμιστηρα σου οπως θες εσυ.

Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι κανει η καθε λειτουργια, εψαξα λιγο στο google δεν βρηκα κατι σχετικο !

cpu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απότι καταλαβαινω (δεν εχω δει ποτε μητρικη με παρομοια ρυθμιση) συμφωνα με τις ρυθμισεις που δινεις στην φωτο:

- Ο ανεμιστηρας ξεκιναει στους 32 βαθμους (start temp) με ταχυτητα 28 (μαλλον % εννοει - Start PWM). Κατω απο τους 32 βαθμους εχει παντα ταχυτητα 25%

- Καθε 3 βαθμους αυξηση θερμοκρασιας (DeltaT) δινει 4% στις στροφες του ανεμιστηρα.

Κανε δοκιμες και θα καταλαβεις ακριβως την λειτουργεια του :)

Link to comment
Share on other sites

SMART FAN CONTROL

Τι λεει στις ρυθμισεις manual.

IF you choose Manual Mode the fan speed will be adjust depending on Users parameters.

Εν τω μεταξυ τις ρυθμισεις της καθε επιλογης τις δειχνει σε κατι ασπρομαυρες εικονες σαν παραδειγμα για τοπ πως θα φαινεται η εικονα.

Στο Normal ενταξ μοιαζουν με τις δικες μου

ενω στο quiet normal και manual Δειχνει αλλα ντι αλλων το εγχειριδιο...

Παραδειγμα για silent

SMART fan start PWM value . 5

CPU DELTAT . +3

SMART fan start TEMP (`C) . 70

SMART Fan slope PWM Value . (12PWMvalue/`C)

CPU FAN Full limit Temp . 80C

Που ειναι διαφορετικα απο την πρωτη εικονα που ποσταρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.