Jump to content



Εντυπώσεις από τον i7-860


Jaco

Recommended Posts

Αναβάθμισε ένας φίλος το pc του με έναν i7-860... το συνολικό κόστος mobo-cpu-ram ήταν κάτω από 500€ και αποτελείται από Gigabyte P55A-UD3, i7-860, 4GB-DDR2 και μια ψύκτρα CoolerMaster V10...

Καταρχάς για την ψύκτρα έχω να πω μόνο τα καλύτερα... όσο γέλιο και δούλεμα ρίξαμε όταν την είδαμε όπως ήρθε (ήταν online παραγγελία δεν την είχαμε δει από κοντά), τόσο μας έφυγε το γέλιο, όταν αρχίσαμε να βρίσκουμε τι παρέχει... από peltier μέχρι ψύξη για τις μνήμες κτλ και όλα αυτά σε τιμή τσάμπα σε σχέση με τον ανταγωνισμό...

Τελικά η cpu έφτασε με default τάση στα 4200 (200x22), αλλά είναι orthos stable στα 200x20 με default τάση... Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος επεξεργαστής όσων αφορά την τιμή/απόδοση, πολύ τίμιος... επίσης έπαθα πλάκα με την 5870 η οποία ξεμπούκωσε κανονικά και σάρωσε... δεν έχω αναλυτικά αποτελέσματα, αλλά κράτησα αυτά του cinebench 11.5, τα οποία παραθέτω...:

MHZ=4200.000000

PROCESSOR=Intel Core i7 CPU 860

OPENGLVENDOR=bench resultsTI Technologies Inc.

OPENGLCARD=ATI Radeon HD 5800 Series

OPENGLVERSION=3.2.9756 Compatibility Profile Context

CBTYPE=64 Bit

OSVERSION=Windows 7, 64 Bit, Ultimate Edition (build 7600)

CBCPU1=0.000000

CBCPUX=7.243227

CBOPENGL=81.695686

CBOPENGLQUALITY=99.288376

C4DINFO=

C4DVERSION=11.529

C4DBUILDID=CB25720demo

Ειδικά στο τεστ του OpenGL ήταν με τεράστια διαφορά από τα ενδεικτικά του Cinebench...

Γενικά, αν και συμπαθώ περισσότερο την AMD, λόγο του ότι την θεωρώ πιο "τίμια" (σε σχέση με την intel) σε αυτά που παρέχει και στην τιμή που τα παρέχει, πρέπει να πω ότι ο i7-860 με άφησε πολύ ικανοποιημένο...

Επίσης μου την έδωσε η πολιτική marketing της intel, που ουσιαστικά με έμμεσο και μούλικο τρόπο, επιβάλει κάποιον να πάει σε αυτόν τον επεξεργαστή... όχι ότι δεν αξίζει, αλλά σημαίνει ότι θα μπορούσε να τον πουλάει φθηνότερα, αλλά κρατάει την τιμή του ψηλά, τεχνηέντως... τι εννοώ... αν δει κανείς την τιμή του 860 και του 870, καταλαβαίνει ότι η πολύ υψηλή τιμή του 870, αποσκοπεί μόνο σε ένα πράγμα και αυτό είναι να κάνει τον 860 να φαίνεται "Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ"... δηλαδή το κόστος του είναι με τεχνητό τρόπο ψηλό... τέλος πάντων, αυτό το αναφέρω στα αρνητικά, παρόλο που δεν έχει να κάνει με τις επιδόσεις του επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

οντως πολυυυ καλος επεξεργαστης αν και κατα την γνωμη μου θα μπορουσε να "πεσει" κι αλλο σε τιμη και να γινει ακρως ανταγωνιστικος!!!

υγ: ddr3 ηθελες να πεις, φανταζομαι....:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι γλώσεψα την μπέρδα μου, DDR3 είναι...

Update, το turbo boost είναι απλά θεϊκό... το PCU (power control unit) της intel, υλοποιεί πολύ αποδοτικό αλγόριθμο και παίζοντας λίγο με την συχνότητα και τον πολλαπλασιαστή μπορεί να κάνει κάποιος ωραία κόλπα...

Για παράδειγμα...:

1. Βρίσκουμε την μέγιστη συχνότητα του επεξεργαστή που δουλεύει σταθερά, πχ 200x20=4000MHz...

2. Βάση του datasheet του turbo boost, ξέρουμε ότι το PCU, διαβάζει το status των επεξεργαστών, την θερμοκρασία τους, την ενέργεια που καταναλώνουν και το status του λειτουργικού (το οποίο στέλνει στον επεξεργαστή κάποια flags που του καθορίζουν τον τρόπο λειτουργίας, όπως το P0 που μας ενδιαφέρει τώρα) και βάση αυτών αυξάνει και μειώνει τον πολλαπλασιαστή... Άρα πρέπει να βρούμε τον μέγιστο πολλαπλασιαστή που μπορεί να εφαρμόσει το PCU, με τον παρακάτω τρόπο...:

3. Κατεβάζουμε το fsb στο default, και τον πολλαπλασιαστή κάτω από το κανονικό και τρέχουμε ένα benchmark παρακολουθώντας συνεχώς την συχνότητα του επεξεργαστή... αυτό θα φανερώσει τον μέγιστο πολλαπλασιαστή που μπορεί να ανεβάσει το PCU... πχ, στην περίπτωση του i7-860 είναι x26...

4. Οπότε πρέπει να βρούμε με τον πολλαπλασιαστή αυτό, ποια είναι η συχνότητα του bus, με την οποία όταν το turbo boost ανεβάζει τον πολλαπλασιαστή σε x26, φτάνει την μέγιστη σταθερή συχνότητα που βρήκαμε στο πρώτο βήμα, δηλαδή τα 4000MHz... αυτή είναι τα 154ΜΗz, δηλαδή 26x154=4004MHz... επομένως αν από το bios ορίσουμε το fsb 154 και τον πολλαπλασιαστή ίσο με 10, τότε το pc σε idle θα δουλεύει στα 1540MHz, οπότε θα είναι δροσερός και δεν θα καταναλώνει πολύ και όταν χρειαστεί, τότε αυτόματα το PCU θα ανεβάζει την συχνότητα στα 4004MHz...

Τρελό παιδί το turbo boost... όντως, μετά από δοκιμές συμβαίνει ακριβώς αυτό, δηλαδή ο επεξεργαστής δουλεύει σε idle στα 1540ΜΗz και μόλις αρχίσει να ζορίζεται τότε αυτόματα πετάει στα 4004ΜΗz... με τον τρόπο αυτό στα benchmarks έβγαλε τα καλύτερα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει και όλες τις ενδιάμεσες, ανάλογα τον φόρτο... To TMonitor δείχνει ότι περνάει από όλο το ενδιάμεσο εύρος... στην αρχή, είναι η αλήθεια ότι, δεν μου άρεσε σαν ιδέα νομίζοντας ότι αυτή η συνεχόμενη αλλαγή στον πολλαπλασιαστή, μπορεί να εισάγει κάποιο lag στα ενδιάμεσα στάδια, αλλά βάση των benchmarks και των αποτελεσμάτων, κάτι τέτοιο δεν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Ομως το turbo boost δουλευει 2 πυρηνες μονο. Αν καποιος θελει και τους 4 οταν δουλευει full (βλεπε bad company 2) πρεπει να απενεργοποιησει turbo boost και να βαλει τις ρυθμισεις χειροκινητα (πολ/στη, BCLK κτλ)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτο...μπαινει ως gadget στην sidebar

λιτο μεν αλλα σου δειχνει ποτε ειναι ενεργοποιημενο το turbo και σε τι συχνοτητα(και κατ'επεκταση ποσοι πυρηνες ειναι ενεργοι...)

εγω το βρηκα αρκετα βολικο!

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισε ένας φίλος το pc του με έναν i7-860... το συνολικό κόστος mobo-cpu-ram ήταν κάτω από 500€ και αποτελείται από Gigabyte P55A-UD3, i7-860, 4GB-DDR2 και μια ψύκτρα CoolerMaster V10...

Καταρχάς για την ψύκτρα έχω να πω μόνο τα καλύτερα... όσο γέλιο και δούλεμα ρίξαμε όταν την είδαμε όπως ήρθε (ήταν online παραγγελία δεν την είχαμε δει από κοντά), τόσο μας έφυγε το γέλιο, όταν αρχίσαμε να βρίσκουμε τι παρέχει... από peltier μέχρι ψύξη για τις μνήμες κτλ και όλα αυτά σε τιμή τσάμπα σε σχέση με τον ανταγωνισμό...

Τελικά η cpu έφτασε με default τάση στα 4200 (200x22), αλλά είναι orthos stable στα 200x20 με default τάση... Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος επεξεργαστής όσων αφορά την τιμή/απόδοση, πολύ τίμιος... επίσης έπαθα πλάκα με την 5870 η οποία ξεμπούκωσε κανονικά και σάρωσε... δεν έχω αναλυτικά αποτελέσματα, αλλά κράτησα αυτά του cinebench 11.5, τα οποία παραθέτω...:

Ειδικά στο τεστ του OpenGL ήταν με τεράστια διαφορά από τα ενδεικτικά του Cinebench...

Γενικά, αν και συμπαθώ περισσότερο την AMD, λόγο του ότι την θεωρώ πιο "τίμια" (σε σχέση με την intel) σε αυτά που παρέχει και στην τιμή που τα παρέχει, πρέπει να πω ότι ο i7-860 με άφησε πολύ ικανοποιημένο...

Επίσης μου την έδωσε η πολιτική marketing της intel, που ουσιαστικά με έμμεσο και μούλικο τρόπο, επιβάλει κάποιον να πάει σε αυτόν τον επεξεργαστή... όχι ότι δεν αξίζει, αλλά σημαίνει ότι θα μπορούσε να τον πουλάει φθηνότερα, αλλά κρατάει την τιμή του ψηλά, τεχνηέντως... τι εννοώ... αν δει κανείς την τιμή του 860 και του 870, καταλαβαίνει ότι η πολύ υψηλή τιμή του 870, αποσκοπεί μόνο σε ένα πράγμα και αυτό είναι να κάνει τον 860 να φαίνεται "Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ"... δηλαδή το κόστος του είναι με τεχνητό τρόπο ψηλό... τέλος πάντων, αυτό το αναφέρω στα αρνητικά, παρόλο που δεν έχει να κάνει με τις επιδόσεις του επεξεργαστή...

Η V10 έχει το καλό οτι μπορείς να μοντάρεις το ΤΕC και να αυξήσεις και άλλο τις επιδόσεις της.

Μπορεί να δείτε τον 860 να τον κρατάει στα 4500mhz για 24/7.

Link to comment
Share on other sites

το πολυ "λιγοτερο budget" που έγκειται??

Το cpu λιγο πολυ ειναι στην ιδια τιμη με τον με 920/930 και μητρικες ,αν ειναι λιγάκι ενθερμος ο χρήστης ,παλι την 200αρα θα την πλησιάσει/ξεπεράσει.

Μόνο οι μνήμες έμειναν που συνήθως τις αγοραζει σε 3αδες αντί για δυάδες.

εδιτ

Δεν αντιλεγω στο οτι μπορει να γίνει φθηνότερη με καποια Η/Q55-57 και καποιον ι3-ι5

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα δεν τα καταλαβαινω τα highend-ιστικα ..

Στο μυαλο μου ειχα μητρικες 150-250Ε που βρισκεις αξιολογες προτασεις και απο τις 2 μεριες.

Ασε που το 89Ε υπαρχει μονο στο skroutz.

Στο πλαισιο η μητρικη που αναφερεις κανει 121-126Ε.

Μολις ~29Ε λιγοτερα απο την foxconn blade gti χ58 @150Ε.

εδιτ..

οκ ..λαθος μητρικη ειδα..(την Gti)..

Link to comment
Share on other sites

Μολις ~29Ε λιγοτερα απο την foxconn blade gti χ58 @150Ε.

εδιτ..

οκ ..λαθος μητρικη ειδα..(την Gti)..

αν χρησιμοποιούσες την εν λόγω μητρική, απλά δεν θα ανέφερες ότι υπάρχει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

το καλο με το 1156 επισης ειναι οτι βρισκεις κ μητρικες φθηνες αλλα το ατου αυτων ειναι η ταχυτητα των μνημων που πανε πολυ ψηλα κ εκτος απο αυτο εχουν βγει καποια μοντελα τα οποια ειναι διαμαντακια σε αποδοση-τιμη σε σχεση με το 1366 που ειναι ελαφρως παρατημενο κ βγαινουν μονο για extreme κατασταστασεις μητρικες.

εγω τον αφησει στα 3.4 κ με το τουρμπο του παει στα 3.8 μπορω κ αλλο να του δωσω εχω περιθωριο απο τις μνημες αλλα πραγματικα δεν υπαρχει λογος ηδη κ εκει που ειναι παιζει στα παιχνιδια με ενα 30-40% σε στιγμιαιες καταστασεις κατα τ αλλα το στανταρ ειναι 15-20% κ απο θερμοκρασιες απλα δεν παιζεται(που να του αλλαξω κ παστα)απο 33-44 κυμαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του 860 από τον 1090Τ είναι 60€... από εκεί και πέρα αν δώσει κάποιος τα ίδια χρήματα για mobo+ram, δεν έχει νόημα να τα αθροίσουμε... ωστόσο, απ' ότι έχω δει, στην ίδια τιμή το mobo για amd θα έχει περισσότερα καλούδια...

Επομένως και 60€ να παίσει ο amd και έρθουν στα ίσα με τον 860, ή και να είναι φθηνότερος κατά 10-20€, δεν ξέρω αν αξίζει ο 1090, γιατί ο 860 παίρνει τρελό oc και τότε είναι που βγαίνει το κτήνος από μέσα του... δηλαδή από τα benches του 1090 που είδα στα 4.1GHz, ο 860 στην ίδια συχνότητα είναι πιο γρήγορος...

Πάλι αυτό δεν λέει κάτι όμως, γιατί απ' ότι κατάλαβα στην καινούργια x4 σειρά, θα ξεκλειδώνουν τα άλλα δυο cores και θα γίνεται x6 μέσα από το mobo... αυτό μάλιστα, καραλέει... γιατί ο επεξεργαστής θα κοστίζει πολύ λιγότερο... και με δεδομένο ότι με 150€ παίρνει κανείς ένα από τα top mobo για AM3, αξίζει ακόμα περισσότερο...

Τέλος, για μένα που έχω ήδη AM2+, εννοείται ότι θα πάω σε 1090 ή κάποιον x4 ο οποίος θα ξεκλειδώνει και μάλιστα με αστείο κόστος αναβάθμισης, θα παίζω πολύ καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιούσες την εν λόγω μητρική, απλά δεν θα ανέφερες ότι υπάρχει :hehe:

Γιατι ρε μια χαρα μητρικη ειναι την εχω χρησιμοποιησει εκτος αν εννοεις overclocking που δεν εχω κανει με αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.