Jump to content



GTX480 ή 5970 ή 2*GTX470


zervas

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα,

Καινούργιος στο site αν και διαβάζω καιρό εδώ μέσα τι γράφετε και τι γίνεται. Έπειτα από μια μεγάλη μου απoφασή να μπει υδρόψυξη στο pc και επίσκεψη μου σήμερα στο multirama xtreme store για να ρυθμίσω με το φίλτατο Γιώργο εκεί τα καθέκαστα δηλαδή το τι θα μπει και τι θα γίνει με την υδρόψηξη ήρθε η ώρα της κάρτας όπου και εκεί μεν το παΐδι μου είπε την άποψή του αλλά εγώ όμως συνεχίζω να είμαι σε δηληματα.

Είμαι κάτοχος μιας gtx275 κατά την οποία δεν θα λεγα ότι είμαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Αναζητώ καλά γραφικά και καλή ανάλυσή γιατί έχω και 24 οθόνη. Επίσης έχω και δυο παιχνίδια με D11 άλλα η gtx275 υποστηρίζει μόνο D10.

Αρχικά σκέφτηκα να βάλω μια 5970 βέβαια το μπάτζετ μαζί με την υδρόψυξη φτάνει 700 σχεδόν.

Μέτα είπα για μια GTX480 όπου το κόστος και εκεί κανένα 600.

Έπειτα είπα να βάλω αρχικά μια gtx470 και έπειτα άλλη μια από λίγο καιρό.

Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα η αν έχετε να πείτε καμία καλύτερή λύση είμαι έτοιμος να την ακούσω.

Σας ευχαριστώ,

zervas:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

αφου εχεις υδροψυξη πηγαινε σε nvidia.Κατα την γνωμη παρε μια GTX 470 και οταν δεν σου φτανουν τα γραφικα(μετα απο πολυ καιρο)και θα ειναι πιο φθηνες οι καρτες γραφικων παρε μια δευτερη GTX470 και κανε SLI.

Link to comment
Share on other sites

και με μια 5870 μια χαρα εισαι εκτος αν θες να πας σε i-finity ιστοριες...(και σε λιγο καιρο που θα πεσουν οι τιμες παιρνεις αλλη μια ιδια(ή5850),αν μονο μια 5870 δεν σε καλυπτει.....

τωρα αν θες physx, καλυτερα να πας σε 480 παρα 2x470 imho.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,

Καινούργιος στο site αν και διαβάζω καιρό εδώ μέσα τι γράφετε και τι γίνεται. Έπειτα από μια μεγάλη μου απoφασή να μπει υδρόψυξη στο pc και επίσκεψη μου σήμερα στο multirama xtreme store για να ρυθμίσω με το φίλτατο Γιώργο εκεί τα καθέκαστα δηλαδή το τι θα μπει και τι θα γίνει με την υδρόψηξη ήρθε η ώρα της κάρτας όπου και εκεί μεν το παΐδι μου είπε την άποψή του αλλά εγώ όμως συνεχίζω να είμαι σε δηληματα.

Είμαι κάτοχος μιας gtx275 κατά την οποία δεν θα λεγα ότι είμαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Αναζητώ καλά γραφικά και καλή ανάλυσή γιατί έχω και 24 οθόνη. Επίσης έχω και δυο παιχνίδια με D11 άλλα η gtx275 υποστηρίζει μόνο D10.

Αρχικά σκέφτηκα να βάλω μια 5970 βέβαια το μπάτζετ μαζί με την υδρόψυξη φτάνει 700 σχεδόν.

Μέτα είπα για μια GTX480 όπου το κόστος και εκεί κανένα 600.

Έπειτα είπα να βάλω αρχικά μια gtx470 και έπειτα άλλη μια από λίγο καιρό.

Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα η αν έχετε να πείτε καμία καλύτερή λύση είμαι έτοιμος να την ακούσω.

Σας ευχαριστώ,

zervas:help::help::help:

5970 χωρις νερακι...ποιος σου ειπε οτι θελει νερο για να παιξει καλα?

Με αερα την εχω εγω...κοτσαρε και ενα ανεμιστηρα να εισαγει απο μπροστα αερα απο το κουτι πανω στην καρτα και θα εισαι ωραιος...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως εβαλα υδροψυξη αλλα βλεπω οτι οι αποψεις παλι ειναι διαφορετικες.το θεμα ειναι αξιζει τοσα λεφτα η 5970"????

Θα δω την τοση μεγαλη διαφορα στα γραφικα απο μια gtx480 h 2x470???

Link to comment
Share on other sites

5970 for the win και δεν χρειαζεσαι καμια υδροψυξη.

η καρτουλα ειναι τερας και παραμενει η γρηγορωτερη καρτουλα στην αγωρα.

αν θες να κανεις και barbeque παρε gtx480.:mamba:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο καθενας μας θα λεει τα δικα του,πρεπει να αποφασισεις πρωτα ΑΤi η nVidia? Αν δεν εχεις προβλημα η δεν μπορεις να αποφασισεις θα πρεπει να μας πεις τα χρηματα τα οποια εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις για να εχουμε μια βαση.

Στα 600€ που λες (αν ισχυει βεβαια) απο θεμα επιδοσεων η 5970 ειναι πολυ μπροστα... τωρα αν σε ενδιαφερουν τα PhysX κτλ πηγαινε σε 480GTX. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,τα παντα ειναι σχετικα... εγω ειμαι με μια 5870 και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος σε αναλυση 1920*1200, μαλιστα ημουν απο τους "τυχερους" που την αγορασαν στα 300€ (που φτασαμε ρε μαμωτο να λεγομαστε τυχεροι που σκασαμε μια τρακοσαρα για καρτα και δεν ξερω που θα παει αυτο το θεμα ειδικα στην Ελλαδα, φοβαμαι τα χειροτερα...) τωρα για τα 600€ και λιγακι παραπανω που λες, η γνωμη μου ειναι 5970 δαγκωτο, εκτος κι αν οπως ειπα σε ενδιαφερουν τα PhysX κτλ κτλ. τοτε 480GTX.Aν ειναι να δωσεις 350€+ τοτε για μενα η 5870 ειναι best option.

Κατι ακυρο και offtopic σημερα που κοιταζαμε τιμες με το φιλαρακι μου που θελει ν'αγορασει 480GTX εκει στο Πλαισιο δεν εχουν το Θεο τους μιλαμε... κοιταξτε τιμες στις 285GTX... μονο αυτο λεω... οι καρτες δεν υπαρχουν πουθενα... δεν γινετε να βλεπεις στην ιδια τιμη και φθηνοτερα καρτες οπως: 5850 και 470GTX ημαρτον... αν υπαρχει Θεος...

Σορρυ για το offtopic και που ανεφερα το καταστημα (αν και ειναι απο τα λιγα εγχωρια καταστηματα που συμπαθω) αλλα εχουν ξεφυγει τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι εχουν ξεφυγει η τιμες εκει ειναι αληθεια.σε ορισμενες καρτες που κοιτουσα σημερα στο multirama ειχαν διαφορα 20-30 ευρω το πλαισιο ακριβοτερο.

Θα το ψαξω και αλλο το θεμα.αντως ολοι ειναι υπερ ΑΤΙ ετσι.Απλα θελω ολα τα απιχνιδια που παιζψ πχ metro 2033,alien vs predetor,bad company,bioshock 2 να εχω το καλητερο δυνατο αοτελεμσα.

Link to comment
Share on other sites

kαι εγώ έχω μια 5870 και την τρέχω σε 1900χ1200 ανάλυση και όλα στο φουλ σε στοκ ρολόγια , πραγματικά η κάρτα είναι τέρας , πάρε μια τέτοια και θα με θυμηθείς , σε αυτήν την ανάλυση η 5970 θα είναι υπερβολική και η 480 απλώς δεν αξίζει λόγο ότι είναι πανάκριβες , αυτά τα παιχνίδια που αναφέρεις θα στα καλύψει άφοβα:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.