Jump to content



Windows 2003 Server Admin pass προβλημα


YDinopoulos

Recommended Posts

Καλημερα !

Εχω ενα θεμα με εναν πελατη μου. Καποιο ζωντοβολο εκει μαλλον καταλαθος αλλαξε τον κωδικο του administrator και δεν μπορω να εχω access.

Εχω δοκιμασει διαφορα προγραμματα τυπου ophcrack και ebcd, αλλα κανενα δεν 'βλεπει' τον δισκο.

Ο Server ειναι ενας της ΗΡ (ML 350 G5) με Windows 2003 και το προβλημα μου ειναι οτι οι δισκοι ειναι πανω σε εναν scsi controller και απ΄οσο καταλαβαινω δεν το 'βλεπει' καθολου.

πχ με το ophcrack οταν ανοιξα την κονσολα κ εβαλα fdisk -l δεν εβγαλε τιποτα και στο /dev/ δεν υπαρχει κανενα sda

Εχει κανεις εμπειρια πανω σε κατι τετοιο? Το format δεν ειναι κ τοσο ευκολο μιας κ θα πρεπει να μην δουλεψει η εταιρια για 1 μερα σχεδον για το επαναστησιμο του λειτουργικου και θα χαθουν αρκετα αρχεια !

Γιαννης

EDIT:

Αν το ποστ δεν ειναι συμφωνο με τους ορους χρησης του φορουμ, παρακαλω σβηστε το...

Link to comment
Share on other sites

Καποιο ζωντοβολο εκει μαλλον καταλαθος αλλαξε τον κωδικο του administrator και δεν μπορω να εχω access.

Το ζωντόβολο είχε admin pass ? Πιο σουπερ-ζωντόβολο του το έδωσε ? Υπάρχει "live" cd με linux που κάνει για αυτήν την δουλειά αλλά μιας και είναι από την "αλλη μεριά" και κάποια άλλα ζωντόβολα μπορεί να κάνουν κακό με αυτό μόνο με Π.Μ. μπορώ να σου δώσω link.

Link to comment
Share on other sites

Το pass ρο ειχαμε εμεις κ μια αλλη εταιρια που τους κανει το support στο λογιστικο τους προγραμμα.

Απλα σκεφτομαι μην αφησαν την κονσολα ανοιχτη κ εγινε εκει η ζημια μιας και δεν μπορουν οι χρηστες να αλλαξουν κωδικους απο μονοι τους.

Το 99.9% των προγραμματων ειναι σε λινουξ. Θα το δοκιμασω φυσικα.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Λεγεται Windows Password Reset 7.0 και το αγορασα απο εδω.

Βασικα ηταν το μονο απο ολα αυτα που ειχα δοκιμασει (demo και κανονικα) το οποιο 'εβλεπε' τον scsi controller του HP Proliant ML 110

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.