Jump to content



Περί φουρφουριού ο λόγος


Gzar

Recommended Posts

Καλησπερίζω με μια ερώτηση.

Στήνω σιγά σιγά ( λόγω πανελληνίων) ένα σετάκι το κουτί του οποίου είναι το obsidian και θέλω να βάλω

1 ή 2 ή 3 (δεν ξέρω) ανεμιστήρες στην οροφή να βγάζουν το ζεστό αέρα, μιας και στο exhaust θα κολλήσει

push pull( με 2 corsair φανακια) η H50 να φέρνει φρέσκο αέρα μέσα.

Σε κάποιες κουβέντες με φίλους μου προτείνανε τους noiseblocker οι οποίοι είναι αρκετά αθόρυβοι και χαμηλόστροφοι

αλλά με πολύ καλά αποτελέσματα.

Η ερώτηση λοιπόν είναι αφενός αν κάποιος τους έχει υπόψιν του να με κατατοπίσει γιατί ομολογώ πρώτη

φορά τους ακούω και αφετέρου πόσους πρέπει να βάλω στην οροφή για να φεύγει η ζέστη από το κουτί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

( τους άλλους 2 του obsidian τους έχω αφήσει default )

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τόσο ψαγμένο κουτί όπως το δικό σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάσεις την τόσο καλομελετημένη διάταξη ροής και να βάλεις την Η50 να φέρνει αέρα απ'έξω. Μπαχαλάκι η κατάσταση.

Θα σου πρότεινα χαλαρά να τη στήσεις συμβαστικά (κονονικό exhaust δλδ) και την επιλογή του αριθμού των ανεμιστήρων την αφήνω σε σένα. Πάντως, η Benltey των ανεμιστήρων είναι μία: http://www.eworld.com.gr/front/details/609

Βάλτον πάνω και αν τον ακούσεις να δουλεύει κάνε μου σινιάλο...

Για τους υπόλοιπους ανεμιστήρες δεν έχω να σου προτείνω κάτι, ήδη τα 17,5€ για έναν 12άρη ακούγονται εξωφρενικά. :fun:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η Benltey των ανεμιστήρων είναι μία: http://www.eworld.com.gr/front/details/609

Βάλτον πάνω και αν τον ακούσεις να δουλεύει κάνε μου σινιάλο...

Για τους υπόλοιπους ανεμιστήρες δεν έχω να σου προτείνω κάτι, ήδη τα 17,5€ για έναν 12άρη ακούγονται εξωφρενικά. :fun:

17db @ 1500rpm μου ακουγεται λιγο τραβηγμενο

τα 50 cfm απο την αλλη

ειναι πολυ κοντα με τα 44 του κλασσικου απλου ψοφιομαστερ των 5€

ο οποιος ειναι δοκιμασμενα αθορυβος αν και δηλωνει 19db @ 1200rpm

και για να απαντησω και στην αρχικη ερωτηση του GeoZ

Οι noiseblocker PL2 με 20 dB @1400rpm & 56,5CFM

μαζι με τους Enermax magma & cluster

ειναι απο τα πιο τιμια κατ εμε fans στα 12-15€

αλλα με την αποδοση που εχουν μην περιμενεις επιπεδα θορυβου ψοφιομαστερ

(δεν ειναι ενοχλητικοι αλλα στο ενα μετρο τους ακους)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εσύ τουλάχιστον δε θα έπρεπε να "κοιτάς" τα χαρτιά (τι γράφει η κάθε εταιρία δλδ). Βαριέμαι να δω τη δοκιμή για τα πραγματικά dB (πρέπει να είναι 19 στο μισό μέτρο). Οι μαρτυρίες χρηστών είναι πολυτιμότερες. ;) Ο USC στις 1444 σαλ που κάνει τοπ απλά δεν ακούγεται ότι δουλεύει, ακόμη και στα 20 εκατοστά από το αφτί λάμπει δια της ησυχίας του. Ποιότητα κύλισης-βούτυρο. Τα 50cfm δε θα πω απλά ότι είναι underrated, αλλά κάνουν για 100cfm ενός κοινού ανεμιστήρα. Το θέμα δεν είναι μόνο πόσα αποδίδει αλλά και πως τα αποδίδει.

Με την πρώτη ευκαιρία αν πέσει κάποιος τέτοιος στα χέρια σου, δοκίμασέ τον. Θα αναθεωρήσεις πολλά περί ανεμιστήρων.

Στο σύστημά μου πιο αντιληπτό είναι το κρακ-κρακ του σκληρού δίσκου, παρά όλοι οι ανεμιστήρες μαζί (για τον BeQuiet ούτε λόγος).

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, εσύ τουλάχιστον δε θα έπρεπε να "κοιτάς" τα χαρτιά (τι γράφει η κάθε εταιρία δλδ). Βαριέμαι να δω τη δοκιμή για τα πραγματικά dB (πρέπει να είναι 19 στο μισό μέτρο). Οι μαρτυρίες χρηστών είναι πολυτιμότερες. ;) Ο USC στις 1444 σαλ που κάνει τοπ απλά δεν ακούγεται ότι δουλεύει, ακόμη και στα 20 εκατοστά από το αφτί λάμπει δια της ησυχίας του. Ποιότητα κύλισης-βούτυρο. Τα 50cfm δε θα πω απλά ότι είναι underrated, αλλά κάνουν για 100cfm ενός κοινού ανεμιστήρα. Το θέμα δεν είναι μόνο πόσα αποδίδει αλλά και πως τα αποδίδει.

Με την πρώτη ευκαιρία αν πέσει κάποιος τέτοιος στα χέρια σου, δοκίμασέ τον. Θα αναθεωρήσεις πολλά περί ανεμιστήρων.

Στο σύστημά μου πιο αντιληπτό είναι το κρακ-κρακ του σκληρού δίσκου, παρά όλοι οι ανεμιστήρες μαζί (για τον BeQuiet ούτε λόγος).

κραταω επιφυλαξη μιας και δεν τον εχω δουλεψει ακομα

αλλα για ολους τους αλλους μιλησα απο προσωπικη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εξάλλου η γνώμη σου μετράει κάπως παραπάνω (δε λέω και κάτι πρωτάκουστο επ'αυτού).

ΠΑΝΤΩΣ, αν θέλουμε να δούμε τα πράγματα σε μία ρεαλιστική βάση, τα 5€ του Coolermaster ουδεμία σχέση έχουν με τα 3πλάσια και βάλε που ζητά η BeQuiet, οπότε αν κάποιος πάει για τον καλύτερο λόγο τιμής/απόδοση ή για "best-buy" o Coolermaster δείχνει πιο φρόνιμη και συνετή επιλογή...

σσ. Υπάρχουν USC Silent Wings στο κουτί τους για δοκιμή. Free.

Link to comment
Share on other sites

με έβαλες σε σκέψεις Ερνέστο και ίσως μπω στη διαδικασία να πάρω έναν για δοκιμή μιας και δεν τους ήξερα πριν και βλέπουμε.

Γιώργη είχα δοκιμάσει τους http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/CoolerMaster-120Mm-Fan-R4-S2S-12AK-GP.htm αλλά μάλλον δεν είναι οι ίδιοι στους οποίους αναφέρεσαι γιατί δεν είχα μείνει ευχαριστημένος ( ίσως έφταιγε και το σχετικά μικρό και παντελώς ανοργάνωτο κουτι βέβαια).

Με καίει λίγο ο θόρυβος γιατί το παιδικό δωμάτιο είναι δίπλα στο γραφείο και δεν θέλω να ξυπνάει η μπουμπού ( ίσως τα λέω και λίγο υπερβολικά)

Αλλά με ενδιαφέρει και το γεγονός του να είναι τα φουρφούρια ικανά να παίξουν μπάλα

σε σετάρισμα υδρόψυξης στο εγγυές μέλλον ( εκεί θα σε χρειαστώ οπωσδήποτε Γιώργο) οπότε να μην παίρνω άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι επάνω ανεμιστήρες, όταν σκοπό έχουν την εξαγωγή θερμού αέρα, δεν χρειάζεται να είναι τίποτε ιδιαίτεροι σε cfm και rpm (άρα και σε dBA), γιατί ως γνωστόν ο θερμός αέρας κατευθύνεται μόνος του προς τα επάνω και άρα μπορεί να εξαχθεί από το κουτί και με ανεμιστήρες με ελάχιστο cfm-rpm. Επομένως και με 800 rpm ακόμα (άρα και με τον ελάχιστο δυνατό θόρυβο) μπορεί να κάνει άνετα την δουλειά του ο Geoz.

Εκεί όμως που περιπλέκονται λίγο τα πράγματα είναι με την υδρόψυξη, όπου παίζει ρόλο το είδος του ψυγείου (πάχος, αραιά ή πυκνά fins, κλπ). Γενικά, αθόρυβοι ανεμιστήρες και αποτελεσματική υδρόψυξη είναι κάτι που δεν συμβαδίζει (ο Γιώργος ξέρει) και θα πρέπει να αναζητήσει κανείς μια "χρυσή τομή".

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα δοκιμάσω 2 σεταρισματα με την H50 να δω αν υπάρχει αισθητή διαφορά και δεν θα ξανοιχτώ τότε στους ανεμιστήρες ακόμα

μπας και σε λίγο καιρό περάσω σε υδρόψυξη τουλάχιστον στις κάρτες

Link to comment
Share on other sites

Εκεί όμως που περιπλέκονται λίγο τα πράγματα είναι με την υδρόψυξη, όπου παίζει ρόλο το είδος του ψυγείου (πάχος, αραιά ή πυκνά fins, κλπ). Γενικά, αθόρυβοι ανεμιστήρες και αποτελεσματική υδρόψυξη είναι κάτι που δεν συμβαδίζει (ο Γιώργος ξέρει) και θα πρέπει να αναζητήσει κανείς μια "χρυσή τομή".

Δεν ξέρω πως εννοείς το "αποτελεσματικη ψύξη" αλλά στο σύστημα της υπογραφής μου έχω μόνο ανεμιστήρες της silverstone στις 800 στροφές και κρατάν τον 920 C0 @ 4 Ghz με 1,35 vCore στους 75 βαθμούς με την αντλία στο low και αν βάλω την αντλία στο full στους 72. Επομένως νομίζω πως μια χαρά μπορείς να έχεις αποτελεσματική ψύξη με χαμηλόστροφους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

[Λιγάκι Off Topic] Για να μην ανοίγω νέο θέμα, να ρωτήσω εδώ πως δίνω 6V αντί για 12V σε ανεμηστήρα προκειμένου να δουλεύει περίπου στις μισές rpm ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αυτό ήθελα να πω.

Το θέμα είναι πως το κάνω ???

EDIT: Ψάχνοντας βρήκα αυτό: http://www.hardwaresecrets.com/article/496/1 το οποίο και post-άρω για όποιον έχει παρόμοιο με το δικό μου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μείωση του voltage στο μισό (από 12 σε 6 βολτ) δε σημαίνει και μείωση των στροφών λειτουργίας στο μισό... :whistle2: Αναλόγως μοντέλου, μπορεί αυτές να είναι είτε περισσότερες είτε λιγότερες από τις μισές. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις στα 7 βολτ με τον ανέξοδο τρόπο και αν δε δεις φως, ξεκινάς τις πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

Μείωση του voltage στο μισό (από 12 σε 6 βολτ) δε σημαίνει και μείωση των στροφών λειτουργίας στο μισό... :whistle2: Αναλόγως μοντέλου, μπορεί αυτές να είναι είτε περισσότερες είτε λιγότερες από τις μισές. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις στα 7 βολτ με τον ανέξοδο τρόπο και αν δε δεις φως, ξεκινάς τις πατέντες.

Μα γράφω... "να δουλεύει περίπου στις μισές rpm".

Πάντως έτσι δεν θα γυρίζει σίγουρα σε λιγότερες στροφές από το κανονικό?

Ποιον εννοείς ανέξοδο τρόπο?

Δεν συμφωνείς με αυτά που γράφει το link που έδωσα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

O ανέξοδος τρόπο είναι να συνδυάσεις τη 12άρα με την 5άρα γραμμή για να πάρεις 7 βολτ... Δεν μπορώ να στο ζωγραφίσω αλλά αν κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο κάπου θα το πετύχεις σίγουρα.

Πάντως, με λίγα λόγια θα χρησιμοποιήσεις την 5άρα (κόκκινη) γραμμή του 4πινου molex ως γείωση, οπότε θα έχεις 12-5=7 βολτ όπως έχει πριγραφεί παραπάνω. Ένα αιχμηρο εργαλείο και λίγη "μαεστρία" κινήσεων χρειάζεται για να βγάλεις τους ακροδέκτες από το molex και να τους βάλεις στη θέση που θες...

Link to comment
Share on other sites

έχω κολήσει με τη κόρη και βλέπω παντού μωρα!

είχε δίκιο ο ερνεστ, πραγματικά αθόρυβοι και πολύ καλό airflow,

πήρα και εναν για ένα φίλο αλλά βλέπω να του δίνω τους corsair της μαμας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.