Jump to content



Eπένδυση στο χρηματιστήριο


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σκοπεύουμε να ανοίξουμε χρηματιστηριακή μερίδα στο Χ.Α. και πρώτα θέλουμε κάποια βοήθεια πριν καταλήξουμε αν θα είναι μέσω τράπεζας ή κάποιας χρηματιστηριακής εταιρείας.

Ποια είναι τα βασικά που χρειάζεται να λάβει κανείς υπόψη? (π.χ. προμήθειες ή οτιδήποτε άλλο)

Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης?

Γενικότερα, τι άλλο χρειάζεται να σκεφτεί κανείς πριν αποφασίσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

To χοντρό που πρέπει να δείς είναι οι προμήθειες όπως είπες.

Μετά αν υποστηρίζουν / έχουν πρόσβαση σε όλες τις αγορές που μπορεί να θες να επενδύσεις (πχ μπορεί να μην έχουν πλατφόρμα για να σου σορτάρουν Ταιβανέζικα παράγωγα ( random τελείως ) ).

Υπερ/κατά direct δεν υπάρχουν, θεωρητικά το ίδιο είναι.

Θεωρητικά πάλι αν είναι μεγάλη η χρηματιστιριακή μπορεί να έχει πιο έμπειρα στελέχη και να πάρεις πιο σωστές συμβουλές, ή ακόμα καλύτερα να έχουν κάποιο Inside information Που δεν έχει ο μικρός. ΑΛΛΑ, είναι όλα τόσο μοχλευμένα και χειραγωγημένα που ότι και να σου λένε πάντα απο πίσω κρύβει κάποιο bias για όφελος τους.

Με άλλα λόγια πήγαινε σε αυτόν απο τους 5 μεγάλους (που έχουν και >90% των πράξεων ημερισίος (απο Ελληνική μεριά) ) που έχει τις χαμηλότερες προμήθιες.

Σε ενδιαφέρει μόνο μετοχές?

Σε ενδιαφέρει συμβουλές ή θα μεταβιβάζεις απλά εντολές και θα πάιρνει εσύ τις αποφάσεις?

Γιατί αν η απάντηση είναι ΝΑΙ και στα 2, και σε κάποιον πιο μικρό αν είναι πιο φθηνός πάς, απλά θέλει προσοχή γιατί είναι καιρός που σκάνε κανόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το ebanking της Eurobank και εχω συνδεσει το χαρτοφυλακιο μου εκει.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος και το συστημα αποκρινεται γρηγορα.

Χρεωσεις τις βλεπεις εδω

http://www.eurobanksec.gr/online/trader/generic.aspx?id=41&mid=952

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση & για τις χρήσιμες ερωτήσεις που χρειάζεται να απαντήσουμε για να καταλήξουμε.

Καλά λόγια άκουσα και για την πλατφόρμα & τις προμήθειες της alpha

Link to comment
Share on other sites

Η χειρότερη περίοδος για επενδύσεις. Γνώμη μου είναι οτι θα στα φάνε (όπως και σε όσους άλλους μικρούς ασχολήθηκαν) οι ΜΕΓΑΛΟ-καρχαρίες των επενδυτικών εταιριών και θα τα κλαις όπως τα κλαψαν όλοι όσοι μπήκαν και δεν ήταν στα κόλπα.

Κράτα το ποσό που σκέφτεσαι να επενδύσεις και καλύτερα διασκέδασέ το όσο ακόμα πατάμε στα πόδια μας σαν Ελλάδα.

Το μέλλον προμηνύεται μαύρο και όσοι επενδύσουν θα επενδύσουν σε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα το ποσό που σκέφτεσαι να επενδύσεις και καλύτερα διασκέδασέ το όσο ακόμα πατάμε στα πόδια μας σαν Ελλάδα.

Το μέλλον προμηνύεται μαύρο και όσοι επενδύσουν θα επενδύσουν σε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Δεν έχει λογική αυτό που λες. Ούτε εγώ είμαι της άποψης να επενδυθούν λεφτά σε αυτήν την περίοδο, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα, αλλά το να τα φάει ενώ έρχονται δύσκολες μέρες -όπως κι εσύ λες- είναι λάθος. Εάν το ποσό δεν είναι πολύ μικρό [τουλάχιστον 8-10.000€], προτιμότερο είναι να τα μεταφέρει σε τράπεζα του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχω πρόβλημα στο γραπτό λόγο και πρέπει να προσέχω τι γράφω από δω και πέρα.

διασκέδασέ το φυσικά και δεν εννοώ να πάει να τα φάει στα μπουζούκια.

το να πάνε τα χρήματα σε τράπεζα του εξωτερικού ούτε αυτό το θεωρώ λύση. αν τα πάμε όλοι σιγά σιγά σε τράπεζες του εξωτερικού θα καταρρεύσει το τραπεζικό μας σύστημα (χ@στηκα αν συμβεί το συγκεκριμένο βέβαια) που δυστυχώς θα σημάνει και καταστροφή της οικονομίας μας ως επακόλουθο να κλείσουν τα πάντα από δανεισμούς, να παγώσουν λογαριασμούς και άλλα πολλά που ειλικρινά κανείς δε θα το αντέξει.

δυστυχώς είμαστε εγκλωβισμένοι στα γούστα των τραπεζών αλλά και το να τις πληγώσουμε κι άλλο μπούμερανγκ θα γυρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Η χειρότερη περίοδος για επενδύσεις. Γνώμη μου είναι οτι θα στα φάνε (όπως και σε όσους άλλους μικρούς ασχολήθηκαν) οι ΜΕΓΑΛΟ-καρχαρίες των επενδυτικών εταιριών και θα τα κλαις όπως τα κλαψαν όλοι όσοι μπήκαν και δεν ήταν στα κόλπα.

Κράτα το ποσό που σκέφτεσαι να επενδύσεις και καλύτερα διασκέδασέ το όσο ακόμα πατάμε στα πόδια μας σαν Ελλάδα.

Το μέλλον προμηνύεται μαύρο και όσοι επενδύσουν θα επενδύσουν σε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

και ποτε ειναι η καλυτερη? οταν το χρηματιστηριο θα ειναι στις 5000-7000?

τωρα ειναι η καλυτερη.βαλτα και ξεχασε τα.

οσο για πλατφορμα τσεκαρε και την Π&Κ

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε Π&Κ μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος πελάτης...η καλύτερη περίοδος για επενδύσεις είναι πάνω σε οικονομική κρίση...

Τσούζουν λίγο τα commisions σε nasdaq/nyse που έχω μετοχές...αλλά αξίζει τον κόπο...όσο για τον ΧΑ μπορεί να κερδίσεις τρελά μπορείς να χάσεις τρελά...too risky for my taste

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικα μέσω Επενδυτική Τράπεζα Ελλάδος (IBG) ασχολούμαι με το χρηματιστήριο. Με βολεύει γιατί έχει αρκετά χαμηλές προμήθειες σε χρηματιστήρια εξωτερικού (συγκεκριμένα NYSE, Nasdaq). Μέσω της Marfin, που τηρώ λογαριασμό συνδεδεμένο με την IBG. Τηλεφωνάκι, εντολές και όλα οκ. Και τα παιδιά εξυπηρετικά και οι προμήθειες χαμηλές και αν θέλεις έχουν και δική τους πλατφόρμα online.

Είχα και στην Άλφα αλλά οι προμήθειες είναι αρκετά υψηλές για αυτό το παράτησα.

Πάντως με όποια χρηματιστιριακή και να συνεργασθείς τσέκαρε αν υποστηρίζει τις αγορές που θέλεις ή σκέφτεσαι να επενδύσεις (καλό να έχεις μεγάλη "γκάμα", πίστεψε με θα σε βοηθήσει στο μέλλον) και προσωπική μου άποψη μην εμπιστευθείς χαρτοφυλάκιο σε broker. Κάτσε, διάβασε ασχολήσου και γενικώς ψάξτα μόνος σου και επένδυσε εκεί που θέλεις. Δεν είναι εύκολο αλλά με λίγη ασχολία μπορείς. Αν δεν έχεις ουδεμία γνώση στα οικονομικά τότε προσεκτικά και με λίγα χρήματα τις αρχικές επενδύσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Amateur, από προηγούμενα ποστ σου έχω καταλάβει ότι πέρασες δύσκολες στιγμές.

Το να παίζει κάποιος στο χρηματιστήριο και μάλιστα με στόχο το βραχυχρόνιο κέρδος, όταν δεν έχει λεφτά για πέταμα, είναι καταστροφικό.

Βραχυχρόνια, το χρηματιστήριο είναι καθαρή τύχη(άσε και την τωρινή αστάθεια). Οι πληροφορίες που θα σου δώσουν οι χρηματιστηριακές δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις πληροφορίες των "γκουρού" του "πάμε στοίχημα". Το μόνο που μπορεί να κερδίσει κάποιος γνωρίζοντας τις εταιρείες του Χρηματιστηρίου είναι η αποφυγή των μπάζων και μόνο αυτό(ενδεχομένως και του πότε είναι υποτιμημένη μια καλή εταιρεία). Το μέλλον δεν προβλέπεται παρά μόνο από τους πολύ μεγάλους παίκτες που μπορούν να το διαμορφώσουν.Αν διάβασες πρόσφατα κάποιο βιβλίο μυστικών για τρελά κέρδη στο ΧΑ ξέχασέ το.

Στα λέω όλα αυτά γιατί οι ερωτήσεις σου υπονοούν ότι θα κάνεις συχνές συναλλαγές.

Αν σου περισσεύουν κάποια λεφτά και πας για μακροπρόθεσμα(>10 χρόνια), τότε αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον προβλέπεται και από μικρούς παίχτες:p απλά ποτέ μην ποντάρετε σε αυτό και ποτέ με χρήματα που τα έχετε ανάγκη...πχ αγόρασα μετοχές apple μολίς είδα την τεράστια ζήτηση για ipad..απλή πρόβλεψη...100% σιγουριά? nop απλά ένα καλά υπολογισμένο ρίσκο..εν τέλει +10% σε 20 μέρες:baby:

θέλει μεγάλη πειθαρχία γιατί είναι γλύκο το κέρδος από το "τίποτα"

PS. αυτό που ξέχασα να πώ (για όποιον ενδιαφέρεται) οτι η Π&Κ έχει πλατφόρμα που επιτρέπει σε πολλά χρηματιστήρια την αγορα/πώληση μετοχών εξ ολοκλήρου μέσω ιντερνετ, το οποίο μετράει

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον προβλέπεται και από μικρούς παίχτες:p απλά ποτέ μην ποντάρετε σε αυτό και ποτέ με χρήματα που τα έχετε ανάγκη...πχ αγόρασα μετοχές apple μολίς είδα την τεράστια ζήτηση για ipad..απλή πρόβλεψη...100% σιγουριά? nop απλά ένα καλά υπολογισμένο ρίσκο..εν τέλει +10% σε 20 μέρες:baby:

1.Είναι και η προεξόφληση στη μέση. Αυτό που βλέπεις εσύ τώρα μπορεί άλλοι να το έχουν δει νωρίτερα και να έχουν ήδη πάει ψηλά την τιμή.

2. Πέρα απο αυτό δεν ξέρεις πώς ακριβώς θα αντιδράσει η αγορά σε μια είδηση και πώς θα αντιδράσουν οι μεγάλοι γνωρίζοντας την πιθανή αντίδραση της υπόλοιπης αγοράς(δες περίπτωση ALPHA BANK με την ΑΜΚ που οι σορτάκηδες κάηκαν).

3. 10 επιτυχημένες συναλλαγές μπορεί να σε κάνουν να νομίζεις ότι είσαι Θεός και στις επόμενες 20 να τα χάσεις όλα αργά και επώδυνα. Τα πάντα κρίνονται στο διηνεκές και εκεί οι επενδυτές που τα καταφέρνουν καλά είναι δακτυλοδεικτούμενοι. Ενδέχεται δε να είναι και πολύ τυχεροί, ακόμα και αν μιλάμε για διάστημα 20 ετών.

Για να πεις ότι κάτι δεν είναι τύχη πρέπει να επαναλάβεις το πείραμα δισεκατομμύρια φορές, όχι μερικές δεκάδες.

Στο διηνεκές η τακτική buy and hold δεν έχει αντίπαλο. Είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο.

4. Είναι αφαλέστερο να αγοράσεις σε περίοδο κρίσης εταιρεία με εδραιωμένη φήμη και πελατεία που έχει υποτιμηθεί(π.χ το μέσο κέρδος των τελευταίων 10 ετών δίνει εξωπραγμάτικό μέρισμα με τις σημερινές τιμές) και να την πουλήσεις μόλις περάσει η κρίση, παρά να αγοράζεις εταιρείες που ακούγονται φήμες για κέρδη στο μέλλον.

Τα ΘΑ είναι ότι πιο επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.