Jump to content



Αλλο ενα Net Problem(forthnet)


Reselie

Recommended Posts

Καλησπερα σας παλικαρια.το προβλημα ειναι το εξης: εχω ΠΑΡΑ πολυ latency σε σημειο που δεν παλευεται σε κανενα game και γενικα αλλα ας επικεντροθω εκει που ειναι το κυριως προβλημα...λοιπον αυτες ειναι οι μετρησεις επιβεβαιωμενες και απο forthnet...

εχω το Linksys wag 200g με τις εξης ρυθμισεις...

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA

Multiplexing: VC

Qos: UBR

Pcr Rate: 0

Scr Rate: 0

Autodetect: Disable

VPI: 8

VCI: 35

Enable: Yes

PVC Status: Up

με το router συνδεδεμενο κατευθειαν στην θυρα του τηλεφωνου χωρις κανενα τηλεφωνο στην γραμμη :

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 13640 kbps

Upstream Rate: 1021 kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 11 db

Downstream Line Attenuation: 18 db

Upstream Line Attenuation: 3.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 22 db

και με το ρουτερ συνδεδεμενο μαζι με ενα ασυρματο πανω στην γραμμη...

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 13289 kbps

Upstream Rate: 961 kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 6 db

Downstream Line Attenuation: 32 db

Upstream Line Attenuation: 6 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 22 db

Στο BFBC2 πχ δεν εχω δει ΠΟΤΕ κατω απο 110-120 ping και συνηθως ειμαι γυρω στο 190-240 σε καλο server....

(εχω ολα τα Ports ορθανοιχτα και ολα τα security πχ firewall στο router κτλπ κλειστα.....)

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:::

Λοιπον αλλαξα το splitter και τωρα μαζι με το τηλεφωνο εχω τα εξης.

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 13578 kbps

Upstream Rate: 1021 kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 10 db

Downstream Line Attenuation: 18 db

Upstream Line Attenuation: 3.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 22 db

Ζητησα και απο την forthnet να βαλει fast path μπας και δουμε φως και βλεπουμε...παντως μου φαινεται υπερβολικα χαμηλο το margin...απο forthnet λενε οτι ετσι πρεπει να ειναι ..:nada:

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το Encapsulation σε PPPoΕ και χρησιμοποίησε spliter μήπως και μειωθεί ο θόρυβος και συγχρονίσεις πιο ψηλά και με καλύτερες τιμές

Ειχα διακλαδωτηρα και εβαλα spliter οποτε τωρα εχω τις τιμες που ειχε μονο με το router στην γραμμη...ζητησα και αλλαγη σε fast path και θα δοκιμασω και το over ethernet...αντε να δουμε γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και με την forthnet (καθολου disconnects κτλπ) και δεν σκοπευω να διακοψω...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διακλαδωτηρα και εβαλα spliter οποτε τωρα εχω τις τιμες που ειχε μονο με το router στην γραμμη...ζητησα και αλλαγη σε fast path και θα δοκιμασω και το over ethernet...αντε να δουμε γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και με την forthnet (καθολου disconnects κτλπ) και δεν σκοπευω να διακοψω...

Αποριά.(παιζει να ειναι ασχετη αλλα πρεπει να ρωτησω:upside:)Τι μπριζακι εχεις στον τοιχο?Παιζει να ειναι του ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Αποριά.(παιζει να ειναι ασχετη αλλα πρεπει να ρωτησω:upside:)Τι μπριζακι εχεις στον τοιχο?Παιζει να ειναι του ΟΤΕ?

Αν είναι του ΟΤΕ έχει κατά πάσα πιθανότητα μέσα πυκνωτή για αντικεραυνική προστασία, που όμως επηρεάζει την adsl.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τον πυκνωτη δεν βρηκα καποιον να με βοηθησει να τον βγαλω(ειναι χαμηλα το κουτι και εδω και λιγο καιρο πασχω απο κοιλη μεσοσπονδυλιου δισκου και δεν μπορω να σκυψω :rant: )

απο χτες που μπηκε το fast path η κατασταση βελτιωθηκε ΠΟΛΥ...πρωτη φορα με θυμαμαι να μπαινω σε international server και να ειμαι στην top 5 με τα καλυτερα pings..συνηθως ημουν τελευταιος!:to_pick_ones_nose3:

φανταστειται στο browser που μου εδειχνε 120-130 ping πλεον στους ιδιους server δειχνει 45....:yes4:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλαξα σε PPPOE και ειμαι εδω

DSL Status: Up

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: INTERLEAVED

Downstream Rate: 13711 Kbps

Upstream Rate: 1021 Kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 10 db

Downstream Line Attenuation: 18

Upstream Line Attenuation: 9

Downstream Transmit Power: 0

Upstream Transmit Power: 0

Link to comment
Share on other sites

Αν και τον πυκνωτη δεν βρηκα καποιον να με βοηθησει να τον βγαλω(ειναι χαμηλα το κουτι και εδω και λιγο καιρο πασχω απο κοιλη μεσοσπονδυλιου δισκου και δεν μπορω να σκυψω :rant: )

απο χτες που μπηκε το fast path η κατασταση βελτιωθηκε ΠΟΛΥ...πρωτη φορα με θυμαμαι να μπαινω σε international server και να ειμαι στην top 5 με τα καλυτερα pings..συνηθως ημουν τελευταιος!:to_pick_ones_nose3:

φανταστειται στο browser που μου εδειχνε 120-130 ping πλεον στους ιδιους server δειχνει 45....:yes4:

Και μενα μου στειλαν μηνυμα οτι μπηκε το fastpath , και αυτο που εχει γινει ειναι οτι συνχρονιζω χαμηλοτερα αλλα το router παλι σε INTERLEAVED κλειδωνει ...:wall:

Link to comment
Share on other sites

fast path ? τί είναι και τι κάνει γιατί με ενδιαφέρει :giveup:

και πως ενεργοποιήτε ?

Η Forthnet δινει την επιλογη να κανεις την γραμμη σου fast path και interleave

Το Fast path αφορα κυριως gamers που θελουν υψηλες ταχυτητες αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα σταθερο(εκτος και αν παιξεις με ρυθμισεις του ρουτερ)

To interleave συγχρονιζει πιο χαμηλα αλλα ειναι παρα πολυ σταθερο.

Την επιλογη την κανεις εσυ καλωντας στο 13831 και ζητας να γινει η μετατροπη της γραμμης σου χωρις καποια χρεωση.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.