Jump to content



Προτάσεις για αγορά νέου Υπολογιστή


yannismak

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ο λόγος δημιουργείας αυτού του θέματος είναι γιατί θέλω να αναβαθμίσω το Pc μου. Η κάρτα γραφικών μου έχει πλέον δείξει ότι δεν αντέχει τα νέα games που κυκλοφορούν στα maximum settings τους. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Μπορώ να αγοράσω απλά μια κάρτα γραφικών π.χ Ati 5870 και να γλυτώσω τη λυπητερή ή θα πρέπει να στήσω καινούργιο μηχάνημα από την αρχή; Οι απαιτήσεις μου στα games είναι τα maximum quality settings και όχι η Full HD 1080p ανάλυση (1920 x 1080). Αν δηλαδή μπορώ να τρέχω τα games με fps 40-60 με maximum quality settings σε ανάλυση HD 720p (1280 x 720) όπως και τα ps3 - xbox 360, θα είμαι χαρούμενος. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιο σύστημα να μην υπερβαίνει τα 750-800 ευρώ παρακαλώ! Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Θέλω επιτέλους να παίξω το Crysis με φουλ γραφικά και να το ευχαριστηθώ!!!

Υ.Γ.2 Η κάρτα γραφικών θέλω να έχει HDMI!

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι για το σύστημα της υπογραφής σου, πιστεύω με 1 5870 θα αντέξεις κανά 2 χρόνια ακόμα ......

Φιλικό tip: Μπορείς να γαργαλίσεις λίγο & το cpu :whip:

Σκέφτομαι ότι αν είναι να δώσω 100+ ευρώ για ψύξη για να ανεβάσω τον Q6600 καλύτερα να δώσω 200 για να αγοράσω τον Q9505 που είναι μαμά στα 2.8 και είναι και 45nm άρα από overclocking τραβάει εύκολα 3.0 Ghz χωρίς καν αλλαγή ψύκτρας!

Link to comment
Share on other sites

AMD Phenom II x4 965 (AM3, 3.4GHz, Cache 8MB, Box)

Gigabyte GA790XTA-UD4 (AM3, DDR3, 790X)

OCZ Black Edition AMD Ready 4GB Kit DDR3-1600 (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24)

MSI 5870 PM2D1G 1GB

Αυτό το συστηματάκι βγαίνει χοντρικά 800 ευρώ.

Δεν είμαι όμως σίγουρος για AMD...Αν κάποιος γνωρίζει ας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να δώσεις 100+ € για ψύξη.Έχεις πολλές επιλογές με λιγότερα χρήματα.

Xigmatek Dark Knight

Coolermaster V8

Prolimatech Megahalems

Coolermaster V10

Παίρνεις μια καλή ψύκτρα και κάνεις αυτό που είπαν τα παιδιά απo πάνω. Ανεβάζεις το CPU στα 2.8 - 3.0 GHz. Παίρνεις και μια ATi 5870 και "καθάρισες" για αρκετό καιρό. Και από οικονομικής άποψης, έχεις δώσει τα μισά από τα 800 € που αναφέρεις στο πρώτο post.:flower:

Link to comment
Share on other sites

5870?

και που θα τον παει τον Q6600 για να την τρεξει? Στα 4Ghz?

καλυτερα 5850

θα δει μεγαλες διαφορες και καλα θα ειναι ο Q6600 να ειναι στα 3,3 -3,4 Ghz...

και παλι λιγο bottleneck θα το εχει...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Χαίρομαι που ακούω ότι γίνεται να γλυτώσω τα πολλά χρήματα! Για την ιστορία, πως σας φαίνεται το σύστημα που σκεφτόμουν να πάρω αν έπρεπε;

AMD Phenom II x4 965 (AM3, 3.4GHz, Cache 8MB, Box)

Gigabyte GA790XTA-UD4 (AM3, DDR3, 790X)

OCZ Black Edition AMD Ready 4GB Kit DDR3-1600 (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24)

MSI 5870 PM2D1G 1GB

Link to comment
Share on other sites

1 5870 & αυτή τη ψήκτρα

Τσάμπα λεφτά θα δώσεις για ολική αναβάθμιση, οι διαφορές που θα δεις δεν αξίζουν τα $$ που θα δώσεις....

Ειδικά το Crysis δεν παίρνει χαμπάρι απο cpu

Link to comment
Share on other sites

Το ένα σύστημά μου έχει q6600(GO) που τρέχει χαλαρά στα 3,2 24/7 χωρίς ρεύματα με

Coolermaster V8

Οι θερμοκρασίες σε full load(Prime 95 πχ) δεν ξεπερνούν τους 57 βαθμούς.Ο q6600(GO) πάει άνετα

στα 3,4-3,6 για κάθε μέρα.Επομένως δοκίμασε με την μητρική σου να δεις τι κάνει στο overclock και

αν τα καταφέρνει,η γνώμη μου είναι να πάρεις μία ψύκτρα καλή(διάλεξε μία που να υποστηρίζει όλα τα sockets,

ώστε να μην πάει χαμένη σε μια μελλοντική αναβάθμιση)και μία 5850.

Θα σου πρότεινα επισης αν η μητρική σου είναι rev. 2.1 να πάρεις και κάποια στιγμή καλύτερες μνήμες.

Για τις απαιτήσεις που έχεις,θεωρώ ότι το σύστημα θα τραβήξει τουλάχιστον 3 χρόνια γεμάτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα σύστημά μου έχει q6600(GO) που τρέχει χαλαρά στα 3,2 24/7 χωρίς ρεύματα με

Coolermaster V8

Οι θερμοκρασίες σε full load(Prime 95 πχ) δεν ξεπερνούν τους 57 βαθμούς.Ο q6600(GO) πάει άνετα

στα 3,4-3,6 για κάθε μέρα.Επομένως δοκίμασε με την μητρική σου να δεις τι κάνει στο overclock και

αν τα καταφέρνει,η γνώμη μου είναι να πάρεις μία ψύκτρα καλή(διάλεξε μία που να υποστηρίζει όλα τα sockets,

ώστε να μην πάει χαμένη σε μια μελλοντική αναβάθμιση)και μία 5850.

Θα σου πρότεινα επισης αν η μητρική σου είναι rev. 2.1 να πάρεις και κάποια στιγμή καλύτερες μνήμες.

Για τις απαιτήσεις που έχεις,θεωρώ ότι το σύστημα θα τραβήξει τουλάχιστον 3 χρόνια γεμάτα.

Τι εννοείς καλύτερες μνήμες; Γιατί τα timings 4-4-4-12 είναι πολύ χαμηλά για RAM και ας είναι 800 Mhz. Οπότε καθώς η μητρική μου δέχεται μόνο DDR2 μνήμες δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο για αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς καλύτερες μνήμες; Γιατί τα timings 4-4-4-12 είναι πολύ χαμηλά για RAM και ας είναι 800 Mhz. Οπότε καθώς η μητρική μου δέχεται μόνο DDR2 μνήμες δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο για αυτές!

Αν είναι rev. 2.1 παίρνει μέχρι και DDR2 1200(O.C.).Αυτό εννοούσα.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.