Jump to content


ASUS P6T:Κάτι κάηκε...


mellodos

Recommended Posts

Τοποθετώντας μια δεύτερη κάρτα γραφικών στην p6t και μάλλον απο κάποια επαφή, η μητρική ξεκίνησε απο μόνη της και σκορπίστηκε στον αέρα μια απαίσια μυρωδιά καμμένου(ξέρετε ποια εννοώ...). Αποσυνδέω αμέσως το τροφοδοτικό και αφού διαπιστώνω πως η μυρωδιά προήλθε σίγουρα απο την μητρική, ανάβω και περιμένω πια να δω την μαυρίλα του no-post.Tελικά η μητρική αφού ζορίστηκε κάπως ξεκίνησε και bootαρε κανονκά στο λειτουργικό και είμαι πλέον σίγουρος πως όλες οι συσκευές παίζουν οκ.Η μόνη βλάβη είναι πως δεν λειτουργεί πλεόν ο σένσορας του 12v και τα readings στο hardware monitor του bios για 12v είναι κόκκινα μηδενικά.Το cpuid μου αναφέρει όλες τις τάσεις εκτός των 12v.Κάηκε τελικά κάτι? Να πάω για αντικατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι αλλο πρεπει να συμβει ρε μεγαλε για να καταλαβεις οτι καηκε κατι?Να παρει φωτια ?Δεν αξιζει να το διακινδυνευσεις ουτε λεπτο παραπανω,αποσυνδεεις τα παντα και το πας για αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Tι αντικατασταση ωρε παιδες?

Εδω ο φιλος μας εκανε πειραματα χωρις να κλεισει το PSU πρωτα...κ μετα φταιει το Πλαισιο, το e-shop, o μαλαξ τεχνικος, η DFI...οoops μου ξεφυγε αυτο :hehe:

Αν θες να εισαι τιμιος κ να εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν καηκε κ κατι αλλο, πηγαινε αγορασε μια αλλη μητρικη :)

Link to comment
Share on other sites

Tι αντικατασταση ωρε παιδες?

Εδω ο φιλος μας εκανε πειραματα χωρις να κλεισει το PSU πρωτα...κ μετα φταιει το Πλαισιο, το e-shop, o μαλαξ τεχνικος, η DFI...οoops μου ξεφυγε αυτο :hehe:

Αν θες να εισαι τιμιος κ να εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν καηκε κ κατι αλλο, πηγαινε αγορασε μια αλλη μητρικη :)

Οκ μπορεί να έκανα λάθος αλλά ούτε επίτηδες έγινε ,ούτε ανοίγω το pc μου κάθε μέρα για να κάνω "πειράματα". Τώρα αν δεν μου την αλλάξουν δικό μου πρόβλημα.Προσωπικά θα ήμουν ο τελευταίος που θα σταύρωνα τα παραπάνω μαγαζιά αν δεν μου κάνουν αντικατάσταση σε περίπτωση δικού μου λάθους (όπως και έκανα) αλλά είναι κομματάκι δύσκολο να μην την επιστρέψω τουλάχιστον στo service.Δύσκολοι καιροί για τόση "τιμιότητα". Με την ίδια λογική και ένας γνωστός με golf gt που πέρσι το καλοκαίρι έκαψε τουρμπίνα ανεβάζοντας πιέσεις με aftermarket προγράμματα , έπρεπε σαν καλός σαμαρείτης να αναφέρει τις μλκίες που έκανε στο service και να αγοράσει μια καινούργια κομπλέ τουρμπίνα εκτός εγγύησης. Φυσικά στο τέλος πλήρωσε μόνο εργατικά...

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν δεν στην αλλαξουν (πολυ πιθανο αν φαινεται το βραχυκυκλωμα),μη το κανεις θεμα :p

Αλλη λυση ειναι να ψαχτεις κ να δεις τι ακριβως επηρεαζει το κυκλωματακι που καηκε. Μπορει πχ να εχει σχεση με το firewire κ μονο, οποτε δε τρεχει κ τπτ.

Α και btw, αν δε παθεις δε θα μαθεις! :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Tι αντικατασταση ωρε παιδες?

Εδω ο φιλος μας εκανε πειραματα χωρις να κλεισει το PSU πρωτα...κ μετα φταιει το Πλαισιο, το e-shop, o μαλαξ τεχνικος, η DFI...οoops μου ξεφυγε αυτο :hehe:

Αν θες να εισαι τιμιος κ να εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο οτι δεν καηκε κ κατι αλλο, πηγαινε αγορασε μια αλλη μητρικη :)

και γω θα την πεταγα και θα επαιρνα καινουργια λες και το μαγαζι θα την πληρωσει απο την τσεπη του και η asus θα πεσει εξω με ενα mb ......ημαρτον:hang3: τι αλλο θα ακουσουμε

Link to comment
Share on other sites

και γω θα την πεταγα και θα επαιρνα καινουργια λες και το μαγαζι θα την πληρωσει απο την τσεπη του και η asus θα πεσει εξω με ενα mb ......ημαρτον:hang3: τι αλλο θα ακουσουμε

Το ηθικα ορθο ειναι αυτο που ειπα, αν εσυ θες να το παιξεις εξυπνακιας με φρασεις του στυλ "ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε" , γουστο σου κ καπελο σου.... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να το παίξω έξυπνος αλλά αν καποιος είναι ηθικος η όχι το ξέρει ο ίδιος δεν το λέει σε φόρουμ απλά έγραψα γιατί σε είδα πολύ large με τα χρήματα του αλλού σε μέρες κρίσης και το κλεινω εδώ το θέμα και πάντα ότι γράφω φιλικά το λέω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τοποθετώντας μια δεύτερη κάρτα γραφικών στην p6t και μάλλον απο κάποια επαφή, η μητρική ξεκίνησε απο μόνη της και σκορπίστηκε στον αέρα μια απαίσια μυρωδιά καμμένου(ξέρετε ποια εννοώ...). Αποσυνδέω αμέσως το τροφοδοτικό και αφού διαπιστώνω πως η μυρωδιά προήλθε σίγουρα απο την μητρική, ανάβω και περιμένω πια να δω την μαυρίλα του no-post.Tελικά η μητρική αφού ζορίστηκε κάπως ξεκίνησε και bootαρε κανονκά στο λειτουργικό και είμαι πλέον σίγουρος πως όλες οι συσκευές παίζουν οκ.Η μόνη βλάβη είναι πως δεν λειτουργεί πλεόν ο σένσορας του 12v και τα readings στο hardware monitor του bios για 12v είναι κόκκινα μηδενικά.Το cpuid μου αναφέρει όλες τις τάσεις εκτός των 12v.Κάηκε τελικά κάτι? Να πάω για αντικατάσταση?

τι έγινε τελικά, στο άλλαξαν? από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το πλαίσιο και το κάθε τέτοιο είδους μαγαζί δεν είναι τίποτα να σου αλλάξει μια μητρική,στο κάτω κάτω τόσα χρήματα τους έχουμε ακουμπήσει,ας μας κάνουν και αυτοί ένα δωράκι:hehe:

Link to comment
Share on other sites

να καταλαβω κατι ; το πειραμα που λετε οτι εκανε ποιο ειναι ;

να βαλει 2η καρτα γραφικων με το διακοπτακι του psu στο on ?

αυτο ειναι πειραμα;

και ποια επαφη μπορει να εκανε την μητρικη να εκκινησει μονη της ;

η το jumber η το κουμπι στο case..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
να καταλαβω κατι ; το πειραμα που λετε οτι εκανε ποιο ειναι ;

να βαλει 2η καρτα γραφικων με το διακοπτακι του psu στο on ?

αυτο ειναι πειραμα;

και ποια επαφη μπορει να εκανε την μητρικη να εκκινησει μονη της ;

η το jumber η το κουμπι στο case..

Όταν είναι στο on υπάρχει κίνδυνος να προλέσει ζημιά στο hardware. Μπορεί να το κάνουμε πολλές φορές αλλά μία φορά θα την πατήσεις. Και όπως φαίνεται, την πάτησε ο φίλος μας. Τώρα γιατί ξεκίνησε η μητρική μόνη της παραμένει άγνωστο και ενδιαφέρον θέμα. Συνήθως, μετά από ένα αποτυχημένο overclock, η μητρική κλείνει και προσπαθεί να φορτώσει ένα Profile που παίζει, και στην συνέχεια bootάρει μόνη της. Παίζει να έγινε κάποιο τέτοιο μπέρδεμα ίσως κ εδώ. Φυσικά, αν ο διακόπτης ήταν στο Off δεν θα υπήρχε καθόλου τέτοια περίπτωση να συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.