Jump to content



Help Με kubuntu!!!NEOΣ


petroSEXtreme

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Μολις εγκατεστησα για πρωτη φορα Linux.Επελεξα την τελευταια εκδοση Κubuntu.Καλα εκανα?Οσο εψαξα ειδα οτι αυτη ειναι η πιο easy entry για ατομα που γνωριζουν για πρωτη φορα το κοσμο αυτο...

Εχω δυο ερωτησεις στο θεμα αυτο.

1)καπιο λινκ η καποιες οδηγιες σχετικα με τα shortcuts?Δηλαδη ctrl-alt-k ειναι για αλλαγη γλωσσας, ctrl-alt-lk einai για να κλειδωνει το πσ.

2)Ειδα οτι μεσα απο το Kpackagekit υπαρχουν χιλιαδες εφαρμογες.Εσεις πιες απο αυτες θεορηται πιο συμαντικες για everyday use?Μιλωντας παντα για καπιο προγραμμα για email (firebird πχ) για torrents κτλ.Οτι δηλαδη ειναι "απαρετητο"...

3)Πως ενεργοποιουμε το flash για χρηση στο youtube κτλ?

4)Πρεπει να περασω τιποτα drivers η δεν ειναι αναγκη.Το wireless-bluetooth τα εχει δει μονο του κανονικα.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων:D

Link to comment
Share on other sites

με το flash ενταξη.

Το θεμα ειναι οτι κατεβασα το firebird (ενα αρχει με καταληξη .tar.bz2 αλλα δεν ξερω πως να το κανω εγκατασταση.

Any help?

Κατι ακομα.Υπαρχει καποιο προγραμμα σαν το radio sure στα kubuntu?Για να ακουω ραδιο μεσο internet....

Link to comment
Share on other sites

Hello, Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω έχω mint αλλά ελπίζω να μην έχουν διαφορές,

1. Preferences > Keyboard Shortcuts Για το πληκτρολόγιο πας Preferences >keyboard Preferences> Layout > Layout options > keys to change layout.

2. Δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα πάντως τα βολεύτηκα, το pidgin για μένα είναι το καλύτερο im, το database του open office δεν λεει πολλά η access είναι καλύτερη, τα περισσότερα από αυτά είναι default προγράμματα στο μιντ, το μονο πρόσεξε γιατι εχω gnome ενώ εσυ kde και μπορεί να μην υπάρχει κάποιο πρόγραμμα η να μην φαίνετε σωστα.

  • Pidgin (msn)
  • Transmission (torrent)
  • Brasero (cd/dvd burn)
  • vlc & totem
  • open office
  • Compiz (εφε)
  • emerald (theme)

3.δοκίμασε να παίξεις ένα video και κατέβασε το plugin, αν και στο ubuntu 10.04 είναι ενσωματωμένος νομίζω.

4. drivers αν στα αναγνωρίζει και λειτουργούν όλα δεν χρειάζεται, αλλιώς administration > hardware drivers, αν δεν βλέπει κάτι ίσως χρειάζεται να βάλεις κάποιον driver με το terminal.

Αυτά από τη μικρή εμπειρία μου.

Το θεμα ειναι οτι κατεβασα το firebird (ενα αρχει με καταληξη .tar.bz2 αλλα δεν ξερω πως να το κανω εγκατασταση.

Any help?

Κατι ακομα.Υπαρχει καποιο προγραμμα σαν το radio sure στα kubuntu?Για να ακουω ραδιο μεσο internet....

Μενυ > software manager κάνε αναζήτηση firebird

για ίντερνετ ράδιο χρησιμοποιώ το Rhythmbox.

Δες εδώ

Ξέχασα να σου πω αν ψάχνεις για msn clone τότε δες το amsn ή το emesene

Link to comment
Share on other sites

λοιπον και με τη γλωσσα οκ.

Με το Rhythmbox εκανα εγκατασταση αλλα μου λεει

"Couldn't start playback"

''Your GStreamer installation is missing a plug-in.''

Καμια ιδεα?

Και μια βοηθεια με το Firebird...Το μονο που κανει ειναι να το ανοιγει με το Ark...

και κατι ακομα.Που μπορω να δρησκω αυτα που κανω εγκατασταση?Πρεπει καθε φορα να κανω search?

πολυ ωραιο το λινκ σου.Εχω βρει αρκετα προγραματακια αλλα το θεμα ειναι οτι μου ανοιγει ολα με το ark και δεν ξερω πως να τα κανω εγκατασταση...:help:

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το ark?? είμαι noob και εγώ (3 εβδομάδες έχω mint περίπου) λοιπόν εγκατάσταση κάνεις με δυο τρόπους

  1. Menu > software manager βρίσκεις αυτό που θες και το εγκαθιστά μόνο του
  2. Μέσω του terminal, κατεβαζεις το αρχείο που θες το ξεζιπαρις και το εγκαθιστάς, (το κατέβασμα και ξεζιπάρισμα γίνονται και μέσω terminal)

δες και αυτά

Lινκ1

Lινκ2

Lινκ3

Lινk4

Link to comment
Share on other sites

ολα τελεια για την ωρα!!!:clap:

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Μονο δυο θεματακια ακομα.

1)Κανενα αλλο internet radio player?Γιατι αυτο δεν το εκανα με κανενα τροπο να δουλεψει....

2)Το cairo dock για να δειξει σωστα την μπαρα μου λεει οτι πρεπει να ενεργοποιησω το composition.Αυτο πως γινεται στα kubuntu?

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί players ταξινόμηση ανα κατανάλωση μνήμης λιγότερο->περισσότερο Alsa player, Audacious, Aqualang, exaile, amarok, banshee, songbird,listen. εδώ λενε

Shoutcast is the first and last free mp3 streaming service. Hundreds of radio streams can be played through Amarok, Audacious, or other multimedia player. Simply associate the .pls streams with your favourite player (Audacious or XMMS2 recommended).
o amarok πάντως είναι από τους ποίο γνωστούς.
Link to comment
Share on other sites

Μερικά πράγματα γενικά για το linux. Δεν κατεβάζουμε ποτέ προγράμματα από το internet όπως γίνετε στα windows αλλά τα κάνουμε πάντα εγκατάσταση μόνο μέσα του προγράμμοτος εγκατάστασης προγραμμάτων της διανομής όπως είναι ο kpackagekit το ubuntu software center η και το synaptic. Στο ubuntu software center τα προγράμματα είναι ανα κατηγορία και μπορείτε να βρείτε εύκολα αυτά που σας ενδιαφέρουν.

Καλό είναι στο kubuntu να κάνεις εγκατάσταση το synaptic για να βάζεις προγράμματα. Είναι αρκετά πιο καλό και λειτουργικό από το kpackagekit.

Για internet player εγώ παίζω με το songbird αλλά υπάρχει και το amarok, brasero, rythmbox. Γενικά για να μπορείς να παίζεις μουσικά κομμάτια θα πρέπει να εγκαταστήσεις πάλι μέσω kpackagekit η synaptic το πακέτο

kubuntu-restricted-extras

αυτό έχει όλους τους codecs που απαιτούνται για αναπαραγωγή dvd μουσική κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το songbird το μονο που μου βγαζει ειναι ενα plugin στο pidgin για να γραφει στο status μου τι ακουω.Σιγουρα λεγεται ετσι?

Περασα το kubuntu-restricted-extras αλλα και παλι το rythmbox βγαζει το ιδιο λαθος...

Κατι αλλο να προτηνεις???

Πρεπει μηπως να ενεργοποιησω τα codecs μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξε ξανά το kpackagekit και κάνε εγκατάσταση τα παρακάτω πακέτα

gstreamer0.10-plugins-bad

gstreamer0.10-plugins-good

gstreamer0.10-plugins-ugly

και μετά την εγκατάσταση δοκίμασε ξανά αν σου δουλεύει. Για το songbird θα πρέπει να το εγκαταστήσεις μόνος αφού πρώτα το κατεβάσεις από το official site του προγράμματος. Απλά κατεβάζεις το συμπιεσμένο αρχείο το κάνεις extract κάπου στο home σου και μετά τρέχεις το αρχείο songbird που υπάρχει μέσα στον φάκελο.

Μπορείς να φτιάξεις και μια καταχώρηση του προγράμματος στο μενού του ubuntu με εκτελέσιμο ξανά το αρχείο songbird.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει εγκατασταση ολα τα plugin που μου λες αλλα και παλι ο gstreamer βγαζει το ιδιο λαθος....

Κατεβασα και εκανα εγκατασταση το songbird.Αλλα το θεα ειναι πως βαζω καποιο σταθμο?Το μενου του ειναι σαν τα κλασικα media players για να παιζουν μουσικη απο το pc.

Και κατι τελευταιο.πως θα κανω αυτη την καταχωρηση που λες για να το ξαναβαλω στο μενου σαν εκτελεσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Για σταθμούς φαντάζομαι θα λές shoutcast. Πήγαινε στο μενού του songbird και από εκεί στα plugins και κατέβασε το shoutcast plugin. Εχεί αρκετά πρόσθετα για ότι θέλεις.

Για καταχώρηση στο μενού κάνε δεξί κλικ πάνω στο μενού του ubuntu και από εκεί επέλεξε το επεξεργασία μενού. Από το παράθυρο που θα ανοίξει πήγαινε στο μενού που θέλεις να μπει το πρόγραμμα πάτα μετά νέο αντικείμενο και από εκεί δώσε το όνομα του προγράμματος στο εντολή το path για το εκτελέσιμο του songbird αυτό δλδ που πατάς για να τρέξει και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.