Jump to content


AMP & ακουστικά για PS3 ?


racer

Recommended Posts

Σπέρα :). Έχω έναν φίλο που λιώνει στο PS3 αρκετές ώρες και μιας και θέλει να "ξοδέψει" κάποια λεφτά, του πρότεινα να πάρει έναν ενισχυτή και ακουστικά, γιατί τώρα χρησιμοποιεί τα ηχεία της τηλεόρασης.

Για ενισχυτή τι κοιτάω; Κάτι σε Zero; Κάποια καλά ακουστικά έχετε να προτείνετε; Το budget είναι ~150€-200€ και για τα 2.

Γενικά αξίζει η αγορά; Θα δουλεύει καλά το Zero με το PS3; Θα δει μεγάλη διαφορά στον ήχο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεσαι DAC οχι μονο σκετο ενισχυτη ακουστικων αν θες το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα , κατι σαν το zero που ειναι 2 σε 1 θα σε εξυπηρετουσε αρκετα, αλλα θα σου προτεινα το FUN απο audio-gd αν ψηνεται ο φιλος σου τοσο πολυ, προκειται για τον απογονο του compass, που ειχε σχεδιασει ενας κινεζος ξεκινωντας το σαν βελτιωμενη εκδοση του zero, αργοτερα στην υλοποιηση ξεφυγε πολυ και εγινε πραγματικο value for money, ειδικα για τους πρωτους 2 μηνες που το πουλαγε σε τιμη κοστους ( 258 USD )

Πλεον εχει σταματησει η παραγωγη λογω ελλειψης σε καποια parts ( τουλαχιστον ετσι λενε ) και εχω μεινει στην ουσια ξεκρεμαστος, και με αυτο και με το dac19mk3 + C2C που εχω στο PC.

Το καλο ειναι παντως οτι στα στελνουν σχετικα γρηγορα και ας ειναι απο κινα ( 1 βδομαδα κανει το EMS συνηθως ) εχουν εγγυηση 1-2 ετη αναλογα και ειναι πολυ υπευθυνοι ανθρωποι, να φανταστεις ειχε γινει παλιοτερα ενα περιστατικο με κατι σπασμενα compass λογω αμπαλοσυνης της DHL και η audio-gd αποζημιωσε τους αγοραστες τις κανονικα.

Ολα τα προιοντα παραδιδονται με 100 ωρες λειτουργιας ετσι ωστε να ελαχιστοποιηθει η πιθανοτητα να σταλθουν με ελλατωματα και ο πελατης να τρεχει.

Σχετικα τωρα αν αξιζει η αγορα DAC + AMP + ακουστικα για το playstation, η προσωπικη μου εμπειρια απτο 360 + compass + AKG K601 combo ειναι οτι οτι θα χαρει ιδιαιτερα αν παιζει fps, πχ στο halo οταν γινεται πανικος και spawnarei το overshield το ακουω κανονικα, αμα υπαρχει υσηχια μπορω να ακουσω και βηματα και να καταλαβω απο που ερχονται, οχι τοσο καλα οπως με το setup μου στο pc που εχω συνηθως το x-fi cmss3d headphone ενεργοποιημενο αλλα νταξει.

Περα απτα fps (οπου τα ηχεια της τηλεορασης ειναι τελειως fail λυση ) δεν νομιζω να εχει καποιο αλλο οφελος ο φιλος του, εκτος αν του αρεσει να παιζει χαραματα και θελει να αποφυγει το κραξιμο απτην γειτονια :p

Απτην αλλη να δωσεις τοσα λεφτα για κατι που θα χρησιμοποιηθει μονο για games δεν ειναι και η πιο συμφερουσα αγορα, θα προτεινα να παρει ο φιλος σου ενα ζευγαρι ακουστικα ανοικτου τυπου με πολυ καλο soundstage και positioning οπως τα audiotechnica AD700, να τα συνδεσει στην θυρα της τηλεορασης ( εχουν αρκετα χαμηλες απαιτησεις στο θεμα της οδηγησης, 90% θα εισαι ενταξει πιστευω ) και να ξεμπερδευει, εγω χρησιμοποιω το compass στο 360 / wii ( rofl ) κυριως για να μην το εχω να καθεται επειδη εχω κανει την μεταβαση σε 19mk3 + C2C.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενισχυτής πόσο απαραίτητος είναι; Αν πχ αυτά τα ακουστικά συνδεθούν απευθείας στην τηλεόραση, τι θα χάσει; Ένταση/ποιότητα; Ο ενισχυτής χρειάζεται για πιο "βαρβάτα" ακουστικά, τα οποία δε μπορεί να οδηγήσει η τηλεόραση;

Κυρίως FPS παίζει στο PS3, και καμιά φορά βλέπει και κάποιο Blu Ray ή MKV από το WD TV.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλιο αργα παρα ποτε :p

Astro Gaming Wireless MixAmp 5.8

Ηλεκτρονικό πολυκατάστημα,υπολογιστές,Τηλεοράσεις,Κινητή τηλεφωνία,Gadgets,συστήματα pos,δορυφορικά συστήματα - Multimedia -Δικτυακά :: Ακουστικά :: JVC HA-RX 900

Αμα θελει και να μιλαει ή/και να ρυθμιζει την ισοροπια μεταξυ voice chat και game sound τοτε χρειαζεται και αυτα Astro Gaming Astro Gaming Y Adaptor - ASGYAD

hac.gr - Online Store

Με αυτο το πακετο εχεις και amp+dac σε μια μικρουλα συσκευη και μειωνεις καπως τα καλωδιομανι που προκειται να μαζευτει, επισης τα games ειναι πολυ πιο ατμοσφαιρικα και εχουν πιο καλο positioning επειδη το mixamp μπορει να δεχθει σημα 5.1 dolby digital και να το επεξεργαστει καταλληλα με το dsp dolby headphone, επαιξα halo reach προσφατα σε παρομοιο setup ( "παλιο" ενσυρματο mixamp + audiotechnica A700 ) και το ευχαριστηθηκα παρα πολυ, ειδικα στο swat / slayer pro gametype οπου ολοι τρεχουν, δεν υπαρχει radar και πρεπει να βασιστεις στα αυτια σου. Δοκιμασα και deadly premonition και πραγματικα μου σηκωθηκε η τριχα σε καποιες φασεις, πολυ καλες εντυπωσεις μου αφησε και το blu ray του black hawk down που ειχε ακομπρεσαριστο 5.1 \m/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.