Jump to content



Αναζήτηση εσωτερικού SATA II. 1,5-2TB


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

επειδη θα προβω και γω σε αγορα "αποθηκης" και μαλλον στα 2ΤΒ, εχουμε κανα info ή καποια προταση?

προς το παρον κλινω περισσοτερο στον green 2TB, αυτον... τι λετε?

edit: γλυκοκοιταζω επισης τον Hitachi 2Tb...

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα προβω και γω σε αγορα "αποθηκης" και μαλλον στα 2ΤΒ, εχουμε κανα info ή καποια προταση?

προς το παρον κλινω περισσοτερο στον green 2TB, αυτον... τι λετε?

edit: γλυκοκοιταζω επισης τον Hitachi 2Tb...

Μετά από αρκετή μελέτη επέλεξα τον Western Digital Caviar Green WD20EARS 2TB.Είναι η καλύτερη επιλογή για αποθήκη αυτή την στιγμή και με φοβερή αναλογία Ευρώ/GB ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πατε σε κατι τετοιο? http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Black-WD1002FAEX-1TB-HDD-64MB-Cache-7200RPM-Sata-III.htm

Ειναι 1ΤΒ αν δεν πειραζει,αλλα ειναι SATA III....

πολυ καλος ο δισκος που προτεινεις αλλα δεν με ενδιαφερει και τοσο το sata 3...

εχω προβλημα με τον χωρο γι'αυτο και θελω 2ΤΒ, ειδικα τωρα που εγιναν πιο προσιτοι!

@vasilis: θα κατεβω κεντρο σημερα και αμα τον εχει διαθεσιμο, τον πηρα...

Link to comment
Share on other sites

@vasilis: θα κατεβω κεντρο σημερα και αμα τον εχει διαθεσιμο, τον πηρα...

Εγώ τον είχα παραγγείλει και περίμενα 1 εβδομάδα για να τον φέρουν.Είναι όμως ότι καλύτερο διαθέσιμο αυτή την στιγμή και σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Στις αποθήκες απλά αγοράζεις αυτόν που έχει το μικρότερο κόστος / GB. Τώρα αν είναι να σου συμβεί η στραβή, θα σου συμβεί ότι μάρκα και αν αγοράσεις.

Οι σκληροί δίσκοι είναι σαν το voodoo ένα πράμα. :mamba: Σε σένα δουλεύουν όλοι της ίδιας μάρκας, στον άλλον σκάνε οι μισοί.

Link to comment
Share on other sites

Στις αποθήκες απλά αγοράζεις αυτόν που έχει το μικρότερο κόστος / GB. Τώρα αν είναι να σου συμβεί η στραβή, θα σου συμβεί ότι μάρκα και αν αγοράσεις.

Οι σκληροί δίσκοι είναι σαν το voodoo ένα πράμα. :mamba: Σε σένα δουλεύουν όλοι της ίδιας μάρκας, στον άλλον σκάνε οι μισοί.

...γι'αυτο και ειμαι στην αναζητηση!

μας αφησε χρονους ενας seagate 1.5TB:(

τουλαχιστον καταφερα και εσωσα τα αρχεια μου...παλι καλα:yes4:

Δες απο πλαισιο για τον samsung spinpoint f3.παρα πολυ καλες επιδοσεις.

το ξερω για τις επιδοσεις του και ειναι και σε καλη τιμη αλλα θα χρειαστω οπωσδηποτε περισσοτερο χωρο απο τα 1 tera...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Κάποιο feedback στον Western Digital Caviar Green WD20EARS 2TB ?

Ρωτάω γιατί 1-2 από σας μάλλον τον έχετε αγοράσει και θέλω να δω μετά από 5+ μήνες πως σας τρέχει.

Για αποθήκη είναι πολύ καλός. (αν και έχει εξαρχής 2 bad sectors και είναι για RMA :wall:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω πολλα links απο Πλαισιο,οπου γραφει "εκθεσιακο κομματι" (εμενα οσοι με ενδιεφεραν ετσι γραφαν απο κατω) να ξερετε ειναι μεταχειρισμενοι σε πλαστικο κουτι ασφαλειας και εξω απο το σακουλακι τους.

Προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μακρια απο green EARS!!! Εχει μεγαλο ποσοστο RMA. Προτεινω Samsung F4 2TB τον πηρα πριν λιγες μερες και ειναι καταπληκτικος!!

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/poio-disko-86301.html

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι παιδιά με την Green Series, μεγάλο ποσοστό RMA ?

Είναι θέμα κατασκευαστικό ή firmware ?

Θέλω να πάρω HD εσωτερικό γύρω στα 1,5-2ΤΒ και επειδή έχω δοκιμάσει και Seagate και WD και έχω "καεί" αλλά περισσότερο με την πρώτη και το βλέπω να πηγαίνω για την δεύτερη.

Κάπου μεταξύ Green Series και Βlack Series είμαι αλλά η πρώτη έχει καλύτερο Euros/GB ratio, ενώ η δεύτερη καλύτερη φήμη με σαφώς υψηλότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχια στον πελατη η επιτυχια της WD? Αντιστοιχη περιπτωση με την επιτυχια της Seagate και τη σειρα 7200.12. Τελικα τωρα τελευταια που το εψαξα καλυτερα με τους δισκους ειδα οτι η Samsung εχει τα λιγοτερα fails. Κατοχος πλεον ενος WDRE3 500GB ενος WDEARS 1.5TB(ο θεος να μας φυλαει μην παθει τιποτα) και ενος SamsungF4 2TB μετα απο benchmarks και στους τρεις ο Samsung ειναι μακραν καλυτερος. Εντυπωση μου εκανε που ειναι πιο γρηγορος και απο τον RE3 ο οποιος υποτιθεται ειναι η καλυτερη σειρα της WD.

Link to comment
Share on other sites

Οι 7200.11 της Seagate ειναι μακρυα και αλαργα,αλλα και στους 7200.12 διαβαζω για πολλα προβληματα.Θα σου προτεινα WD.Μετα απο εναν Seagate και 2 Samsung,ειμαι 3 χρονια τωρα με WD και δεν βγαλαν κανενα προβλημα,σε αντιθεση με τους παλιους!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.