Jump to content



Για Asus Rampage 2 Extreme...


venom7

Recommended Posts

:hi:Παίδες θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την μητρική που αναφέρω.Είναι καλή και καλύτερη από τις άλλες αντίστοιχες και φθηνότερες ή και ίσης αξίας της Asus?Από θέμα overclock πως τα πάει?

Πρόκειται να μεταβώ σε σύστημα με i7 και 1366 και αυτή είναι επιλογή μου μιας και την έχω βρει σε καλή τιμή μεταχειρισμένη.

Τα φώτα σας...please!:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Eξαρταται σε τι τιμη την εχεις βρει...

Ολες οι μητρικες πανε τον 920/930 στα 3.8-4.2ghz για πλακα... Ουτως ή αλλος παραπανω ΔΕΝ μπορεις να πας με αερα. Τα high end μοντελα πανε πολυ πιο ψηλα και ειναι καταλληλα οταν θες να ασχοληθεις με νερα, αζωτα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό high end μοντέλο δεν θεωρείται?Εξάλου και εγώ με νερό είμαι!

Οπότε αξίζει?Θα έχω κανα μεγαλύτερο κέρδος επιλέγοντας αυτήν την μητρική από κάποια άλλη φθηνότερη?

Σκέφτομαι να έχω τα 4ghz για πλάκα και 24\7 και για κανα bench άμα πάει 4.5ghz!

Link to comment
Share on other sites

Για Ηιgh End μοντελο δεν παει καλα..(αναφέρομαι στο Hardcore/Subzero ΟC).

Απο εκει και περα διαφορες στην καθημερινη χρηση δεν θα δεις σε σχεση με αλλη μητρικη...με X58.

4Ghz παιζουν ολες για πλακα.

Εγω παντως δεν θα την προτιμούσα..υπαρχουν φτηνοτερες λυσεις..που τα πανε ποοοολυ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη φιλε μου ειναι καλη.

Τωρα προσεξε,οπως βλεπεις την εχω οπως επισης ειχα και την P6T Deluxe V2 πριν απο την

P6T7 που εχω.Εχω επισης δοκιμασει την P6TD Deluxe.

Το αποτελεσμα τωρα.

ΟΛΕΣ πανε ανετα τα 200 bclk.Ολα εξαρτωνται απο το καματι του επεξεργαστη που θα σου πεσει.

Εγω ειμαι τυχερος γιατι και οι 2 μου πανε ανετα 4.2

Οι διαφορες τωρα ειναι οτι η Rampage 2 Extreme εχει πιο πλουσιο bios με πιο πολλες ρυθμισεις

Ελπιζω να βοηθησα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένεις να πάρεις κάτι high-end πάρε την REX3, στα ίδια λεφτά έρχεται....

μονο που δεν υπαρχει σε κανενα ελληνικο μαγαζι ακομη! την εφερε το πλαισιο και σε 2 μερες εξαφανιστηκε!

Link to comment
Share on other sites

μονο που δεν υπαρχει σε κανενα ελληνικο μαγαζι ακομη! την εφερε το πλαισιο και σε 2 μερες εξαφανιστηκε!

θα ξαναφέρει σε καμια 10αριά μέρες...

Αξίζει την υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Τώρα στο θέμα μας.

Με βολεύει η συγκεκριμένη για τους εξής λόγους:

1)Είμαι,ας το πούμε,φαν της Asus(λόγω bios,overclock...).

2)Χρησημοποιώ floppy και επομένως χρειάζομαι την θύρα.

3)Όπως γράφω και στην υπογραφή μου είμαι με υδρόψυξη και έχω και κάρτα ήχου την fatality της creative και επιδή στην κάρτα γραφικών έχω μπλοκάκι, πρέπει η θύρε pci για την κάρτα ήχου να είναι πάνω από της κάρτας γραφικών!

Και έτσι κατέληξα ότι οι μόνες που μου κάνουν είναι είτε η P6TD DELUXE(V2) είτε η RAMPAGE 2 EXTREME!Και αφού βρήκα την extreme μεταχειρησμένη σε καλή τιμή,είπα να την πάρω!

Ο cpu που θα μπει πάνω της είναι ο i7 930 με 3x2gb 1866.

Αυτό που θέλω αρχικά είναι να έχει άνετα τα 20x200 και στη συνέχεια κάτι παραπάνω για κανα benching(4.5ghz).

Πιστεύετε ότι θα είναι εφικτό αυτό και η επιλογή είναι καλή?Και αλήθεια,για την συγκεκριμένη μητρική σαν μεταχειρισμένη,εσείς σε τι τιμη πάνω-κάτω πιστεύετε ότι θα ήταν καλή ευκαιρία για την αγορά της?

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη όμως μου προτείνεις μία μητρική και έτσι μου δείχνεις ότι δεν έχεις διαβάσει παραπάνω αυτά που γράφω!!!Η συγκεκριμένη δεν έχει floppy!Οπότε πως μου λες για αυτήν?Και εκτός αυτού,και από την άλλη αυτή που προτείνεις γιατί λες ότι είναι καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

δλδ σε λιγο που δεν θα υπάρχουν μητρικές με floppy connector τι θα κάνεις?

θα την κάνεις RMA στην Asus? :hehe:

πες μας επακριβως πόσο την παίρνεις ρε παιδί μου, ούτε εφοριακοί είμαστε, ούτε θα στην φάμε

υπάρχουν και usb floppy :fun:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.