Jump to content


Συρίκνωση partition


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Έχω το παλιό μου το laptop και προσπαθώ να κάνω χώρο στον δίσκο για να εγκαταστήσω το linux αλλά είναι αδύνατον.

Ο δίσκος είναι 250GB και έχει μόνο τα windows vista τα οποία πιάνουν 100 GB χώρο.

Από την διαχείρηση δίσκων προσπαθώ να μικρύνω τα 250GB για να δώσω χώρο στο linux αλλά δεν μικραίνει κάτω από 220GB. Γιατί γίνεται αυτό; Τι κάνω λάθος; Καμμιά ιδέα κανείς;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Έχω το παλιό μου το laptop και προσπαθώ να κάνω χώρο στον δίσκο για να εγκαταστήσω το linux αλλά είναι αδύνατον.

Ο δίσκος είναι 250GB και έχει μόνο τα windows vista τα οποία πιάνουν 100 GB χώρο.

Από την διαχείρηση δίσκων προσπαθώ να μικρύνω τα 250GB για να δώσω χώρο στο linux αλλά δεν μικραίνει κάτω από 220GB. Γιατί γίνεται αυτό; Τι κάνω λάθος; Καμμιά ιδέα κανείς;

Ευχαριστώ

κατέβασε ένα live cd linux και καν το από εκεί πρόσεχε αν κάνεις κάτι λάθος θα χάσεις δεδομένα!!! γιαυτό κάνε ένα backup πρώτα, βοοταρε από το cd (p.x ubuntu) και επέλεξε να τρέχει χωρίς να κάνει καμία αλλαγή στο σύστημα σου, μόλις μπει στα λινουχ στο administration τρέξε το gparted και κάνε τις αλλαγές που θές.

Δες εδώ

Οσο για το ερώτημα μπορώ να κάνω κάποιες υποθέσεις χωρίς να ξέρω σίγουρα, μπορεί να έχεις κάποια δεδομένα που δεν μετακινούνται σε εκείνο το τμήμα του σκληρού σου και να μην μικραίνει άλλο (π.χ. κομμάτια τις virtual memory).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λες να μην το έχω κάνει; Και δοκιμή και καθαρή εγκατάσταση έχω προσπαθήσει. Τίποτα!

Δεν μικραίνει κάτω από 220GB. Αρχίζω να πιστεύω ότι ο δίσκος έχει κάποια βλάβη.

Τι άλλο μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θέμα virtual memory μήπως φτιάχνει με το Ccleaner; (ένα γενικό καθάρισμα) ή δεν θα κάνει τίποτα κι αυτό;

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να σβήσω τα vista ειδάλως θα έκανα διαγραφή και εγκατάσταση του ubuntu σε όλο τον δίσκο.

Πάντως στο desktop εγκαταστάθηκε μια χαρά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου havic!

Link to comment
Share on other sites

Θα πετάξω άλλη μια κοτσάνα και μετά παραιτούμαι :p, αν δεν το έχεις κάνει είδη, δες με κάποιο πρόγραμμα (π.χ. ανασυγκρότηση τον win και κάνε ανάλυση) άν σε ολο το καμμάτι των 220gb έχουν απλωθεί δεδομένα, μπας και αλλά δεν νομίζω....

Μια ερώτηση όταν βοοταρες από το live cd και πήγες να σμικρύνεις κι άλλο το partiton τον win τι σου έβγαλε?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όπως κάνουμε την εγκατάσταση. Όλα ΟΚ.

Μόλις φτάνω στο βήμα που φτιάχνουμε τα partitions υπάρχει μόνο ένα part. των 250GB που περιέχει τα win.

Πάω να φτιάξω part. πάνω του και δεν γίνεται. Πρέπει να υπάρχει ελεύθερος χώρος. Ελεύθερο χώρο δεν μπορώ να φτιάξω γιατί δεν μικραίνει αυτό το κομμάτι των 250GB.

Τελικά μάλλον θα σβήσω τα vista και αφού εγαταστ. το ubuntu θα τα ξαναβάλω.

Μπορεί έτσι να ξεκολλήσει αν έχει βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι ελευθέρωσες 30 gb αυτά δεν τα έκανες άλλο partition? έκανες ανάλυση (ανάλυση όχι ανασυγκρότηση) του σκληρού σου μέσα από την ανασυγκροτητή των τα win? εάν ναι ποσταρε καμιά εικόνα, plz σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει...κάνε ότι λέει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.