Jump to content


To desktop δεν πιανει ολη την οθονη.


Nikos86

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Εχω ενα προβλημα με την οθονη μου, μια Samsung Syncmaster P2350. Η αναλυση παρ'ολο που ειναι 1920Χ1080 δεν πιανει ολη την επιφανεια της οθονης... γυρω γυρω εχς 2-3 ποντους κενο μαυρο. Εχω κανει σωστα εγκατασταση/απεγκατασταση του drivers χρησιμοποιωντας το atiman uninstaller κτλπ. Καμια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει και μένα το ίδιο στην LG led , όταν την συνδέω με hdmi. Δεν έχω καταλάβει αν είναι από την κάρτα ή από την οθόνη:o

Και έτσι την έχω με dvi και παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει και μένα το ίδιο στην LG led , όταν την συνδέω με hdmi. Δεν έχω καταλάβει αν είναι από την κάρτα ή από την οθόνη:o

Και έτσι την έχω με dvi και παίζει κανονικά.

Αυτό φτιάχνεται στο ccc πηγαίνεις στο desktops & displays και μετά επιλέγεις με δεξί click το monitor που είναι κάτω...

Και μετά πατάς configure...

Στη συνέχεια ενεργοποιείς το gpu scaling και μετά στο παρα-διπλανό tab (scaling options),πας την μπάρα δεξιά εώς ώτου γεμίσει όλη η οθόνη...

Ελπίζω να καταλάβατε και να βοήθησα...

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ..θα ξεμεινω απο καρτες σε μια μερα.

(προσεχως κιτρινο)

ψαξε να βρεις μια επιλογη underscan-overscan και μετακινησε την μπαρα αναλογα

Δες την εικονα.

attachment.php?attachmentid=39125&stc=1&d=1272994448

.

.

.

Πες και αν διορθωσε το προβλημα σου..στο νεο θεμα που μολις δημιουργω!!! (<-done)

post-699-1416074430,4223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής ότι έχω συνδέσει μέσω HDMI σε TV θα περισσεύει ή θα είναι μικρότερο, ανάθεμα κι αν δούλεψε μία φορά σωστά από μόνο του. Προφανώς και σαν τεχνολογία δεν είναι πλήρως Plug n Play.

Στην Sony μου βρήκα μία επιλογή όπου κάνει με διαφορετικό τρόπο map τα pixels η τηλεόραση και έτσι το display ήρθε στα ίσα του.

Πιστεύω ότι είναι θέμα των οθονών και όχι του PC, δες στο menu μήπως έχει κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκρινεια ομως τι γινεται;

Νομιζω οτι αν δεν αλλαξει η αναλυση, και κανεις απλα over/underscan, χανεται η ευκρινεια.

Πχ οταν συνδεω την lcd μου, πρεπει να κανω resize desktop και να αλλαξει η αναλυση (απο 1280*720 σε 1218*700) για να εχω καλο οπτικο αποτελεσμα.

Οταν θα παρω καλη lcd, και οχι τον σκαραβαιο που εχω τωρα, αυτο θα ειναι το Νο1 κριτηριο, 1:1 pixel mapping

Link to comment
Share on other sites

δεν τιθεται θεμα αναλυσης ...(αν εχω καταλαβει τι εννοειται και τι γινεται.).

Παιζεις ουτως η αλλως 1-1pixel mapping την οθονη στην μεγιστη αναλυση που σηκωνει.

Εστω 1920χ1080.

Ενδεχεται το σημα να μην καλυπτει ολη την επιφανεια της οθονης αλλα να αφηνεις μερικα cm (1-2-3max) απο τις 2 πλευρες.(αν μιλαμε για σημα 16:9 τοτε απο ολες τις πλευρες μιας και συνηθως αυτην την αναλογια συνανταμε σημερα στις ΤV).

Παιζοντας με το underscan-overscan απλα καλυπτεις-μειωνεις αυτην την αποσταση.

Το ποσοστο αυτο ...(τυχαιο νουμερο..3-4%) δεν νομιζω να ειναι ικανο να μειωσει το οποιο οπτικο αποτελεσμα.

Δεν ξερω αν σε αναλογικο τροπο συνδεσης χανει σε ευκρινεια..αλλα σε ψηφιακο δεν εχω παρατηρησει κατι.

υ.γ

ελπιζω να μην εχω καταλαβει λαθος..αν καποιος ξερει περισσοτερα ...ας διορθωσει (ή επιβεβαιωσει)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.