Jump to content



Ψύκτρα για AMD Phenom II X4 955 Black Edition


XtR

Recommended Posts

Γεια χαρά,

Λοιπόν τώρα που καλοκαίριασε έπιασε να κάνει πολύ θόρυβο η μαμά ψύκτρα και θέλω να την αλλάξω.

Αν σας ενδιαφέρει και το κουτί έχω το CoolerMaster CM 690 II.

Αν υπάρχει ψύκτρα που να μην χρειάζεται να βγάλω την motherboard ακόμα πιο καλά... :D

Σημαντικό είναι να είναι αθόρυβη...

Overclocking για την ώρα δεν κάνω.

Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο δεν θα χρειαστει να βγαλεις την mobo δεν το ξερω καθως πιθανοτατα αμα βαλεις καποια αλλη ψυχτρα θα χρειαστει να αλλαξεις τον σκελετο.

Εγω θα σου προτεινα την Η50 επειδη την εχω εγω και μου κανει απιστευτη δουλεια και χαμηλες θερμοκρασιες (γιατι την black edition καποια στιγμη θα της κανεις ενα o/c :p)

Link to comment
Share on other sites

Idle/full τι θερμοκρασίες έχεις uNick με την H50; Επειδή ενδιαφερόμουν και εγώ για την συγκεκριμένη.

Εγώ πιστεύω πως και με μία xigmatek 1283 / 1284 ή κάποια παρόμοια θα κάνει δουλειά του και τώρα και με OC, σε καλή τιμή. Δεν χρειάζεται να πάει σε H50.

Link to comment
Share on other sites

Idle/full τι θερμοκρασίες έχεις uNick με την H50; Επειδή ενδιαφερόμουν και εγώ για την συγκεκριμένη.

Εγώ πιστεύω πως και με μία xigmatek 1283 / 1284 ή κάποια παρόμοια θα κάνει δουλειά του και τώρα και με OC, σε καλή τιμή. Δεν χρειάζεται να πάει σε H50.

idle - 35°C

Full- 48°C max

(ολα αυτα με push/pull ανεμιστηρια + αλλα 3 ανεμιστηρια 20εκ.)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε η H50 είναι με υδρόψυξη; Θέλει καμια παράξενη εγκατάσταση;

Θα τσεκαρω και τις xigmatek και θα επιστρέψω.

Ειναι προγεμισμενη κλειστου κυκλωματος υδροψυξη. για εγκατασταση βαζεις ενα κομματι πλαστικο πισω απο τον επεξεργαστη και απο μπροστα ενα σιδερο, εκει κουμπονει το μοτερ της ψυχτρας. Μετα το ψυγειο με τον ανεμιστηρα που εχει μαζι με την Η50 τον βιδωνεις πανω στο κουτι. παπαλα... (μην ξεχασεις να συνδεσεις το ρευμα του ανεμιστηρα και του μοτερ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αναλυτικές οδηγίες. Την έψαξα και λίγο παραπάνω στο youtube και πραγματικά είναι πολύ δυνατό κομμάτι. Βέβαια οι τιμές που είδα είναι κοντά στα 75 ευρώ.

Αξίζουν τόσα λεφτά για κάποιον σαν κι εμένα που δε θα κάνει overclocking;

Κάτι άλλο που βρήκα διαβάζοντας για τις xigmatek.

Τα push-pins δεν είναι τόσο αξιόπιστα στο να κουμπώσει η ψύκτρα στην motherboard;

Από αυτές ποια λέτε;

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Xigmatek-Scorpion-HDT-S1283.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Xigmatek-Hdt-S1284-Big-Scorpion-CAC-SXHH4-U01.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Xigmatek-Hdt-S1284C-Achilles-CAC-SXHH4-U03.htm

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατή ψύκτρα(hd50) αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις o/c. Προτίμησε την Xigmatek HDT-S1283, θα σε καλύψει με το παραπάνω.

Τώρα για τα push-pins μείνε μακριά, ειδικά σε ψύκτρες με μεγάλο βάρος. Λόγω ΑΜ3 socket δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν έχει push-pins, αλλά ασφαλίζει με βραχίωνα, και δεν χρειάζεται να βγάλεις και τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Xigmatek HDT-S1283 και από μένα, καλύτερο value for money από τις άλλες, είχα δει μάλιστα ένα συγκριτικό που περιείχε και την black knight της xigmatek (ίδια με την achilles ουσιαστικά) και ήταν καλύτερη σε όλα τα τεστ (!) και μάλιστα τριτοτέταρτη συνολικά (είχε και prolimatech και true το συγκριτικό). Αν το βρω θα το ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις την εγκατέστησα και έχω κάποιες ερωτήσεις...

Είναι αθόρυβη και πανεύκολη στην εγκατάσταση πράγματα που ήθελα και ευχαριστώ για την πρόταση.

1) idle θερμοκρασία 44 και full 68. Νομίζω είναι υψηλές...

2) Προς τα που να κοιτάει το fan; Το έχω βάλει να βάζει αέρα στην ψύκτρα και να κοιτάει το πάνω μέρος του κουτιού.

3) Έβαλα την άσπρη θερμοαγώγιμη που είχε μέσα στο κουτί. Βλακεία έκανα;

OFFTOPIC: Μια άλλη θερμοκρασία που είναι κοντά στους 84 και δεν πέφτει ποτέ τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι είναι για στοκ συχνότητες

2) Ο ανεμιστήρας πρέπει να σπρώχνει αέρα στην ψύκτρα και με τη βοήθεια του ανεμιστήρα του κουτιού που βγάζει αέρα στο εξωτερικό περιβάλλον να δημιουργείται ένα "ρεύμα" ώστε να βοηθάει στη ροή του αέρα. Εσύ απ'ότι κατάλαβα έβαλες τη ψύκτρα οριζόντια οπότε "συνεργάζεται" με τον ανεμιστήρα στην οροφή (έχει το κουτί σου έτσι δεν είναι?) κι όχι στο πίσω μέρος. Νομίζω πάνω κάτω το ίδιο είναι όπως και να τον έβαζες (οριζόντια/κάθετα)

3) Σίγουρα δεν έκανες βλακεία, απλά με χρήση παστών όπως αυτή κερδίζεις 3-4 βαθμούς προς τα κάτω

Λογικά δε θα έχει πατήσει καλά η ψύκτρα. Ίσως να χρειαστεί να την επαναγκαταστήσεις και να βεβαιωθείς ότι ο ανεμιστήρας σπρώχνει αέρα πάνω στη ψύκτρα τον οποίο τραβάει μετά ένας ανεμιστήρας του κουτιού

Δεν είμαι σίγουρος για ποια θερμοκρασία λες, αλλά αν αναφέρεσαι σε speedfan έχει μερικές που δε βγάζουν νόημα όπως πχ κάτι -60. Οι core θερμοκρασίες σε ενδιαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.