Jump to content



eyefιnity ή nvidia surround vision


elk

Recommended Posts

για σε όλους, επειδή σκέφτομαι εντός του μήνα να κάνω μία αναβάθμιση στον υπολογιστή μου έχω το εξής θέμα...

καταρχήν σκοπεύω να πάρω 3 monitors είμαι ανάμεσα σε 3 27" άρες LG περίπου 3 24" asus και οι δύο φοράνε tn panels και από όσο τις είδα από κοντά δεν έχουν καμία σημαντική διαφορά σε ποιότητα εικόνας... ποια είναι η γνώμη σας όσον αφορά το μέγεθος;;;

επίσης μετά από πολλά reviews που έχω διαβάσει αποφάσισα να μην προχωρήσω σε 3d vision και για αυτό και διαλέγω απλά Monitor και όχι 120hz (δοκίμασα 3d vision και δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις) το ερώτημα μου και αυτό που με βασανίζει περισσότερο είναι να πάω σε ati ή σε nvidia; Θα διάλεγα ati αλλά επειδή από όσο γνωρίζω το eyefinity δεν λειτουργεί καλά με crossfire μήπως τελικά να πάω σε nvidia το οποίο προυποθέτει sli για να λειτουργήσει σωστά και υποθέτω ότι θα έχει και καλύτερες επιδόσεις...

άρα για να μην μακρολογώ (τονίζω ότι με ενδιαφέρει η απόδοση του συστήματος για gaming σε 3 οθόνες) είτε παίρνω μία 5970 + 5870 trifire ή 3 gtx 470 ή 2 gtx 480 (και στις 3 περιπτώσεις θα μπει νερό μιας και το υπόλοιπο σύστημα είναι σε νερό και σκοπεύω να κάνω overclocking. (το υπόλοιπο σύστημα συνοπτικά αποτελείται από core i7 920@4150 και μία gtx 295... πάνω σε ένα evga x58 3 waysli...

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και την βοήθεια ελπίζω να μην σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
για σε όλους, επειδή σκέφτομαι εντός του μήνα να κάνω μία αναβάθμιση στον υπολογιστή μου έχω το εξής θέμα...

καταρχήν σκοπεύω να πάρω 3 monitors είμαι ανάμεσα σε 3 27" άρες LG περίπου 3 24" asus και οι δύο φοράνε tn panels και από όσο τις είδα από κοντά δεν έχουν καμία σημαντική διαφορά σε ποιότητα εικόνας... ποια είναι η γνώμη σας όσον αφορά το μέγεθος;;;

επίσης μετά από πολλά reviews που έχω διαβάσει αποφάσισα να μην προχωρήσω σε 3d vision και για αυτό και διαλέγω απλά Monitor και όχι 120hz (δοκίμασα 3d vision και δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις) το ερώτημα μου και αυτό που με βασανίζει περισσότερο είναι να πάω σε ati ή σε nvidia; Θα διάλεγα ati αλλά επειδή από όσο γνωρίζω το eyefinity δεν λειτουργεί καλά με crossfire μήπως τελικά να πάω σε nvidia το οποίο προυποθέτει sli για να λειτουργήσει σωστά και υποθέτω ότι θα έχει και καλύτερες επιδόσεις...

άρα για να μην μακρολογώ (τονίζω ότι με ενδιαφέρει η απόδοση του συστήματος για gaming σε 3 οθόνες) είτε παίρνω μία 5970 + 5870 trifire ή 3 gtx 470 ή 2 gtx 480 (και στις 3 περιπτώσεις θα μπει νερό μιας και το υπόλοιπο σύστημα είναι σε νερό και σκοπεύω να κάνω overclocking. (το υπόλοιπο σύστημα συνοπτικά αποτελείται από core i7 920@4150 και μία gtx 295... πάνω σε ένα evga x58 3 waysli...

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και την βοήθεια ελπίζω να μην σας κούρασα...

Καλυτερα να βαλεις τις 24αρες, γιατι με τις 27αρες θα στραβωθεις! Εμενα η αποψη μου ειναι να το δεις καπου με τα ματια σου να δεις πως παει. Μην κανεις τη βλακεια που εκανα και εγω!

Η ΑΤΙ σου δινει την δυνατοτητα να κανεις ef πολυ πιο οικονομικα, ενω η NVIDIA δεν φημιζοταν ποτε για την οικονομικη της πολιτικη...

Καταρχας για να εξηγουμαστε crossfire=sli, οτι προβλημα εχει το ενα εχει και το αλλο! Αυτο που λεμε ολοι οσοι εχουμε δοκιμασει ef και δεν μας αρεσε (εγω, seb, spartan, κτλ) ειναι οτι υπαρχει stuttering οταν παιζει πανω απο ενας πυρηνας. Δηλαδη, μπορει να δεις π.χ. στο farcry2 με μια 5970, 75fps+ αλλα η κινηση δεν ειναι πολυ ομαλη, ειναι σαν παιζεις xbox ενα πραγμα, πολυ χοντρικα. Δεν εχεις προβλημα με το framerate αλλα με την ομαλοτητα. Βεβαια εξαρταται και τι ειδους gamer εισαι, γιατι παρα πολλοι δεν το παρατηρουν καν και ειναι και πολυ ευχαριστημενοι.

ΤriFire-TriSli, ΔΕΝ παιζουν ef μεχρι στιγμης... Ισως διοτι με 3 καρτες θα ειναι πολυ εντονο το φαινομενο του stuttering.

Η δικη μου αποψη ειναι να μην πας σε ef/surround, αλλα καλυτερα να τσιμπησεις ενα καλο 30αρι μονιτορ! Στα ιδια χρηματα παιζεις.

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη για monitor μία 32" sony lcd στην οποία έχω συνδεδεμένο και το Ps3 επάνω... την 30" την σκεφτόμουν και εγώ διότι θα χάσω 2" αλλά θα κερδίσω κατά πολύ σε ποιότητα εικόνας, βέβαια αν πάρω 3 24άρες θα μου έρθει και πολύ πιο οικονομικά (πχ 3 asus κάνουν 200 η μία, βέβαια δεν μπορούν τα tn τους να συγκριθούν με το καλό ips της 30αρας)....

θέλει σκέψη το πράγμα...

, από τα βίντεο του seb που έχω δει πάντως, γουστάρω πολύ το διευρυμένο fov σε βάζει στο κέντρο της δράσης....

ps είδα και ένα βίντεο από 3 30αρες σε eyefinity απορώ αν ο τύπος βλέπει αισθανεται κάτι από τα περιφεριακά μονιτορ ή απλά υπάρχουν για αυτούς που είναι 2 μέτρα μακριά...

σ ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη για monitor μία 32" sony lcd στην οποία έχω συνδεδεμένο και το Ps3 επάνω... την 30" την σκεφτόμουν και εγώ διότι θα χάσω 2" αλλά θα κερδίσω κατά πολύ σε ποιότητα εικόνας, βέβαια αν πάρω 3 24άρες θα μου έρθει και πολύ πιο οικονομικά (πχ 3 asus κάνουν 200 η μία, βέβαια δεν μπορούν τα tn τους να συγκριθούν με το καλό ips της 30αρας)....

θέλει σκέψη το πράγμα...

, από τα βίντεο του seb που έχω δει πάντως, γουστάρω πολύ το διευρυμένο fov σε βάζει στο κέντρο της δράσης....

ps είδα και ένα βίντεο από 3 30αρες σε eyefinity απορώ αν ο τύπος βλέπει αισθανεται κάτι από τα περιφεριακά μονιτορ ή απλά υπάρχουν για αυτούς που είναι 2 μέτρα μακριά...

σ ευχαριστώ για την βοήθεια!

Ελα φιλε, μονο σκεψου το καλα γιατι ειναι πολλα τα λ7 που θα δωσεις! ;)

Κοιτα, καλο θα ηταν να παρεις οσο πιο καλο TN γινεται, πολυ καλα ειναι τα 24αρια LED που εχει η LG.

Kαλα αυτον με τα 30αρια τον εχω δει, αλλα με τετοιο fov πρεπει να παιζεις απο 3 μετρα πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οταν η nvidia εδεησει να βγαλει τους 256.xx τοτε θα ξερουμε πραγματικα. Παντος ουτε για Μαιο βλεπω να βγαινουν. Οχι τιποτα αλλο εχω 3 μονιτορ που καθονται και περιμενω.

Απο πρωτο χερι σου λεω οτι το eyefinity της ΑΤΙ ειναι Fail. Οταν λυσει το προβλημα stuttering απο 2 καρτες και ανω τοτε το ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν η nvidia εδεησει να βγαλει τους 256.xx τοτε θα ξερουμε πραγματικα. Παντος ουτε για Μαιο βλεπω να βγαινουν. Οχι τιποτα αλλο εχω 3 μονιτορ που καθονται και περιμενω.

Απο πρωτο χερι σου λεω οτι το eyefinity της ΑΤΙ ειναι Fail. Οταν λυσει το προβλημα stuttering απο 2 καρτες και ανω τοτε το ξαναλεμε.

Ειναι fail γι αυτους που δεν μπορουν να συμβιβαστουν κοβωντας καποια settings οπως AF, AA και καποιες βαριες τεχνικες...

Αλλα σου δινει ενα απιστευτο βαθος και view στο gaming...Μονο το eyefinity θα σε βαλει στο πεδιο της μαχης! Δεν θα σε βαλει το ΑΑ και το ΑF. Στα rally μονο το eyefinity μπορει να σου δωσει την αισθηση οτι εισαι εκει, κανενα ΑΑ και AF δεν μπορει να το κανει...

Υπαρχει προβλημα με stuttering σε eyefinity+crossfire, βεβαια αναλογα τα games παιζει αυτο...και βεβαια στον user Κατα ποσο μπορει να το διακρινει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι fail γι αυτους που δεν μπορουν να συμβιβαστουν κοβωντας καποια settings οπως AF, AA και καποιες βαριες τεχνικες...

Αλλα σου δινει ενα απιστευτο βαθος και view στο gaming...Μονο το eyefinity θα σε βαλει στο πεδιο της μαχης! Δεν θα σε βαλει το ΑΑ και το ΑF. Στα rally μονο το eyefinity μπορει να σου δωσει την αισθηση οτι εισαι εκει, κανενα ΑΑ και AF δεν μπορει να το κανει...

Υπαρχει προβλημα με stuttering σε eyefinity+crossfire, βεβαια αναλογα τα games παιζει αυτο...και βεβαια στον user Κατα ποσο μπορει να το διακρινει.

Ασε τα σαπια ρε seb, ραλλακια σε dx9 με med-low και για φιλτρα.... ουτε λογος! Και ας μη μιλησουμε για fps, ειναι σαν να παιζεις crysis πριν απο 2 χρονια. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Μη χασεις ευκαιρια εσυ...:wall:

Δεν πεταμε ενα fail και οποιον παρει ο χαρος, προσπαθουμε να το αναλυσουμε ωστε να καταλαβει τι παιζει...

Για μενα πρεπει να το δεις απο κοντα...

Αναγκαστηκα θα πρεπει να κανεις υποχωρησεις αλλα αξιζει για μενα....

Οταν ενα game ειναι πολυ βαρυ το γυρνας στο ενα Monitor και το παιζεις εκει...

Ασε τα σαπια ρε seb, ραλλακια σε dx9 με med-low και για φιλτρα.... ουτε λογος! Και ας μη μιλησουμε για fps, ειναι σαν να παιζεις crysis πριν απο 2 χρονια. :wall:

ΕΛΕΟΣ csariς , τα σαλια σου ακομα τα μαζευω απο το πατωμα μου...Λουκουμαδες ειχαν γινει τα ματια σου...

Επειδη το trifire σου σερνοτανε δεν σου φταιω εγω...

Εγω το eyefinity δεν το αλλαζω με τιποτα γιατι ειναι κατι διαφορετικο σαν εμπειρια...

Oσα κιλα ΑΑ και AF να βαλεις την εμπειρια του view μου δεν την ακουμπας...Παιζε σαν ΚΥΚΛΩΠΑΣ http://fereniki1.pblogs.gr/files/f/155992-%C3%AA%C3%B5%C3%AA%C3%AB%C3%B9%C3%B0%C3%A1%C3%B2.jpg !

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ csariς , τα σαλια σου ακομα τα μαζευω απο το πατωμα μου...Λουκουμαδες ειχαν γινει τα ματια σου...

Επειδη το trifire σου σερνοτανε δεν σου φταιω εγω...

Eγω καποιον αλλο θυμαμαι που ηθελε να κανει trifire αρκετα προσφατα, ποιος λες να ναι?:pleasantry:

Το πως θα επαιζει ομως trifire + ef δεν μας ειπε...

edit

Eλα seb βγηκε driver που φτιαχνει το stuttering, τον κατεβασες?

poloyntai_2monitor_adapter_win7x64.exe

Ετσι λεγεται!

Link to comment
Share on other sites

Eγω καποιον αλλο θυμαμαι που ηθελε να κανει trifire αρκετα προσφατα, ποιος λες να ναι?:pleasantry:

Το πως θα επαιζει ομως trifire + ef δεν μας ειπε...

Γιατι λες χαζομαρες! Αμα εκανα trifire δενθα το εκανα για το eyefinity, αλλα για το χαβαλο και για το ενα Monitor ...και κατι που τελικα δεν θα κανω.

Γιατι το gaming σε ενα Monitor για μενα εχει ΠΕΘΑΝΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες χαζομαρες! Αμα εκανα trifire δενθα το εκανα για το eyefinity, αλλα για το χαβαλο και για το ενα Monitor ...και κατι που τελικα δεν θα κανω.

Γιατι το gaming σε ενα Monitor για μενα εχει ΠΕΘΑΝΕΙ!

Μια χαρα ανεστημενο εγω το βλεπω, οπως και καποιος αλλος που παιζει metro κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ανεστημενο εγω το βλεπω, οπως και καποιος αλλος που παιζει metro κτλ...

Ρε αγορι μου ΠΑΣ ΚΑΛΑ!! ΕΧΩ 2 MONITOR εδω και 1 μηνα γιατι το ενα χαλασε και το περιμενω και ακομα δεν ξερω ποσο θα παρει απο την βρωμο samsung...τι θες να κανω να μην παιζω καθολου??? Ή να παιζω με 2 και με το χωρισμα στη μεση!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορι μου ΠΑΣ ΚΑΛΑ!! ΕΧΩ 2 MONITOR εδω και 1 μηνα γιατι το ενα χαλασε και το περιμενω και ακομα δεν ξερω ποσο θα παρει απο την βρωμο samsung...τι θες να κανω να μην παιζω καθολου???

Στειλε και το αλλο να ξεμπερδευεις και παρα ενα 30αρι να βρεις την υγεια σου!

Eρωτηση

Πως λεγεται ενα xbox που μπαινει σε pc?

Link to comment
Share on other sites

Στειλε και το αλλο να ξεμπερδευεις και παρα ενα 30αρι να βρεις την υγεια σου!

Eρωτηση

Πως λεγεται ενα xbox που μπαινει σε pc?

Μαν κανονικα πρεπει να σου κανω report και δεν το θελω !

Χαλας ολο το τοπικ με ενα σωρο μην πω τι...

Ηρεμισε man...

Προσπαθει το παλικαρι να βγαλει ακρη και εσυ τα καταστρεφεις ολα...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το φιλο μας εχω φτιαξει ολοκληρο thread για το eyefinify με videakia και photo...

Ενας απο τους Mod να μου δωσει το Link για το this is the beginning of the end Που ειχα κανει, για να ριξει μια ματια ο φιλος!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι fail γι αυτους που δεν μπορουν να συμβιβαστουν κοβωντας καποια settings οπως AF, AA και καποιες βαριες τεχνικες...

και τότε τι να το κάνω από την στιγμή που δίνω τόσα λεφτά για το eyefinity άλλα θα το χαίρομαι κουτσά?

Link to comment
Share on other sites

και τότε τι να το κάνω από την στιγμή που δίνω τόσα λεφτά για το eyefinity άλλα θα το χαίρομαι κουτσά?

Για αυτον ακριβως το ef δεν ειναι για τους enthusiasts!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.