Jump to content


Απορία-Ερώτηση με Crossfire


stathid90

Recommended Posts

έχω το εξής θεματάκι με τον catalyst της ati από τότε που έβαλα την 2η κάρτα στον υπολογιστή. μετά από boot του υπολογιστή , αν ανοίξω τον catalyst [από δεξί click στην επιφάνεια εργασίας] η οθόνη αναβοσβήνει πολλές φορές και ακούγεται ήχος από τα ηχεία σαν να συνδέω/αποσυνδέω μία usb συσκευή.. και καμιά φορά έχω το εξής αφού ανοίξω το interface του catalyst.. το ποντίκι φεύγει εκτός ορίων της οθόνης από δεξιά.. για να το διορθώσω πρέπει να απενεργοποιήσω μία δεύτερη οθόνη που φαίνεται στον catalyst.. είναι αυτά φυσιολογικά ?

Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής θεματάκι με τον catalyst της ati από τότε που έβαλα την 2η κάρτα στον υπολογιστή. μετά από boot του υπολογιστή , αν ανοίξω τον catalyst [από δεξί click στην επιφάνεια εργασίας] η οθόνη αναβοσβήνει πολλές φορές και ακούγεται ήχος από τα ηχεία σαν να συνδέω/αποσυνδέω μία usb συσκευή.. και καμιά φορά έχω το εξής αφού ανοίξω το interface του catalyst.. το ποντίκι φεύγει εκτός ορίων της οθόνης από δεξιά.. για να το διορθώσω πρέπει να απενεργοποιήσω μία δεύτερη οθόνη που φαίνεται στον catalyst.. είναι αυτά φυσιολογικά ?

βλεπω τις εχεις μπουμπουνιξει λιγο τις καρτουλες στο κανει και μαμα ρολογια?

δοκιμασε και μια μια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όντως δεύτερη οθόνη; Όταν έβαλες τη δεύτερη 5770 έκανες πρώτα σωστή απεγκατάσταση των catalyst και μετά εγκατάσταση από την αρχή; ποια έκδοση;

Επί της ευκαιρίας, ποιο bios χρησιμοποιείς στις κάρτες; συχνότητες ανέβασες μέσα από τους catalyst;

και κάτι ακόμα, πόσο σκορ έχεις στο Vantage; μπορείς να βάλεις screenshot;

Επειδή έχω παρόμοιο σύστημα ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

τις κάρτες εδώ και ένα μήνα τις έχω στα μαμά ρολόγια. 2η οθόνη δεν έχω συνδεμένη.. μου βγάζει την 2η οθόνη με όνομα default vga monitor[κάτι τέτοιο]. οι κάρτες έχουν το default bios τους η κάθε μία , δεν κάθησα να ψάξω πως κάνεις update γιατί ψιλοφοβάμαι μην κάνω καμμιά πατάτα..

@dmarccos όταν πάω σπίτι θα βάλω ένα ss από vantage. τις κάρτες από catalyst τις ανέβασα..

υπάρχει περίπτωση να φταίει η μητρική για το πρόβλημα που έχω ?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να φταίει η μητρική, προτείνω σωστή απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση των catalyst (10.5Pre από atiman)

Για την απεγκατάσταση δες εδώ

Σβήσε και τη δεύτερη οθόνη αφού δεν υπάρχει

Μετά τους catalyst πέρνα και το Ati stream

Link to comment
Share on other sites

post-15150-1416074435,2472_thumb.jpg

Με ρολόγια 900/1300

* Γιατί έχει τόση διαφορά το Feature Test 1; Βγάζεις 2118 σχεδόν κι εγώ μόνο 65 :hmm:

Και ο επεξεργαστής σου βγάζει αρκετά παραπάνω στο CPU Test 1, τον έχει ανεβασμένο; Δυστυχώς εγώ δε μπορώ να τρέξω το 2ο CPU Test

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατί έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά... ο 955 ήταν στα 3.7ghz με 1.425v.. αλλά να μην κοιτάς τα benches και τόσο πολύ.. εγώ τα έχω όλα στοκ και μόνο για τα benchmarks κάνω το oc..

Link to comment
Share on other sites

Λογική η διαφορά τότε στο CPU Test αφού εμένα είναι default ο 955

Και τα υπόλοιπα είναι λογικά λόγω ανεβασμένων ρολογιών στις κάρτες σου σε σχέση με τις δικές μου

Και η διαφορά στο Feature Test 1 είναι μάλλον επειδή έχω νεότερη έκδοση του Vantage

(Στις σημειώσεις του 1.0.2 patch αναφέρει "Texture fill rate feature test scores are not compatible between 3DMark Vantage 1.0.2 and previous versions.")

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.