Jump to content



Αγόρα καινούργιου μοντεμ/ρουτερ.


uNick

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδια,

Θα ήθελα να σας ζητησω την γνωμη σας για μοντεμ/ρουτερ καθως το speedtouch 5ετιας που ειχε ερθει με την conn-x τα φτυνει.

Βασικα θελω ενα μοντεμ/ρουτερ που να εχει wireless + ethernet (αυτο ειναι δεδομενο νομιζω) και να ειναι και φθήνο. Δηλαδη κατω απο 100€.

Το Wireless θα πρεπει να πιανει τουλαχιστον 2 οροφους πανω.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρικά το modem είναι αυτό που χρειάζεσαι για να αποδικοποιείς τα δεδομένα από το τηλεφονικό καλώδιο. Το router είναι υπεύθυνο να διαχειριστεί και μοιράσει τα αποδικοποιημένα δεδομένα στους Υ/Π και να δειαχειριστεί τις συνδέσεις μεταξύ αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντεμ πρεπει να συνδεετε στην κεντρικη πριζα του τηλεφώνου η οποιαδιποτε πριζα κανει?

Οποιαδηποτε πριζα μεσα στο σπιτι κανει. Υπαρχει πιθανοτητα βεβαια να δεις αυξομοιωσεις στην ταχυτητα απο πριζα σε πριζα.

Το σημαντικο ειναι σε καθε τηλεφωνικη συσκευη μεσα στο σπιτι να εχεις φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε πριζα μεσα στο σπιτι κανει. Υπαρχει πιθανοτητα βεβαια να δεις αυξομοιωσεις στην ταχυτητα απο πριζα σε πριζα.

Το σημαντικο ειναι σε καθε τηλεφωνικη συσκευη μεσα στο σπιτι να εχεις φιλτρο.

Αυτο νομιζω δεν ισχυει σε περιπτωση ISDN...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω δεν ισχυει σε περιπτωση ISDN...

Σωστα γιατι η κεντρικη τηλ. γραμμη παει πρωτα στο splitter και επειτα στο netmod που μοιραζει γραμμες (αρα το splitter χρησιμευει ως φιλτρο για ολες τις γραμμες που φευγουν απο το netmod).

Τουλαχιστον οταν εγω ειχα isdn, ετσι το ειχα και το δουλευα.

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω καινούριο θέμα είμαι ανάμεσα στα 2 μόντεμ ρούτερ:

1. http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Belkin-Bundle-F5Z0104NT-Wireless-Modem-Router-Np-Annex-A-Usb-Np-300Mbps.htm

2. http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/NETGEAR-WIRELESS-MODEM-ROUTER-ANNEX-A-USB-ADAPTER-N-DGNB2100-100ISS.htm

οι απαιτήσεις μου είναι usb θύρα video streaming στα 15 μέτρα κι αν δεν πιάνει 1080p δεν χάλασε και ο κόσμος. η εφ' 'ορου εγγύηση είναι βασικό όπως και το δώρο γι' αυτό δεν βάζω και άλλα που με καλύπτουν

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε.. γιατι και τα δυο ειναι για PSTN... εγω τραβιεμαι 3 μερες τωρα γιαυτο το θεμα.. γιατι στο πλαισιο δεν μπορουν να καταλαβουν οτι... Aσυρματο μοντεμ ρουτερ για ISDN ειναι Aσυρματο μοντεμ ρουτερ για ISDN.... πηγαν και μου δωσαν για PSTN και πρεπει να τρεχω παλι στο πλαισιο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.