Jump to content



πως μπορω να τσεκαρω για bottlenecking?


Athis

Recommended Posts

μαγκες ειμαι λιγο ασχετος για αυτο το λογο το ψαχνω λιγο.

σε games... πολυ χαμηλα fps κυριως με την παλια μου καρτα μια gtx280.

παιζω darkfall και δεν εχω δει fps της προκοπης. υπαρχει καποιο προγραμμα που κανει μετρησεις να δω τι παιζει? αν παιζει bottlenecking μπορω να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

stock συχνότητα εννοώ?

ή τον έχεις ανεβάσει?

:hehe:

από την απάντηση μάλλον τον έχεις 2830mhz

στην μητρική που έχεις ανεβαίνει πολύ εύκολα 1 ακόμα ghz:flower:

xaxaxa ναι stock τον εχω

Link to comment
Share on other sites

εγω για 450 fsb (3825mhz) άλλαζα μόνο το ρεύμα του cpu σε 1.28 σε αυτή την μητρική

δοκίμασε και περιμένουμε διαφορές :)

πρωτο πραγμα που θα κανω μολις παω σπιτι!!!!! :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να εχεις για κανεναν λογο bottleneck ειδικα με μια καρτα! Κλοκαρε τον λιγο και θα σαι σε ιδια επιπεδα με i7..

Οταν δοκιμαζαμε με τον seb 2χ5870 σε i7@4ghz VS qx9650@4ghz, η διαφορα αντε να ηταν ενα 5% στην καλυτερη υπερ του i7, ο οποιος λογω Χ58, παιζει καλυτερα με 2+ καρτες. Οποτε με μια καρτα θα πηγαινουν τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να εχεις για κανεναν λογο bottleneck ειδικα με μια καρτα! Κλοκαρε τον λιγο και θα σαι σε ιδια επιπεδα με i7..

Οταν δοκιμαζαμε με τον seb 2χ5870 σε i7@4ghz VS qx9650@4ghz, η διαφορα αντε να ηταν ενα 5% στην καλυτερη υπερ του i7, ο οποιος λογω Χ58, παιζει καλυτερα με 2+ καρτες. Οποτε με μια καρτα θα πηγαινουν τα ιδια!

Δεν είναι η μοναδική λύση για 2 κάρτες το X58.

Και το P55 πιστεύω με I5 750/I7 860 και μητρική με nf200 παίζει το ίδιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, δεν διαφωνω, αλλα αν δεις το κοστος του Ρ55 με nf200 εννοειται οτι πας σε Χ58. Στην περιπτωση τωρα που καποιος θελει να παει π.χ. σε 2 καρτες θα βαλει αρκετα βαθια το χερι στην τσεπη, οποτε καλυτερα να παει στην καλυτερη πλατφορμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.