Jump to content


LG 42LH4000 + SAPPHIRE 5870 = HDMI ΣΥΝΔΕΣΗ


jimo_proxy

Recommended Posts

O συνδιασμος του τιτιλου παρουσιαζει το εξης προβλημα.Αν και απο τον catalyst επιλεγω την βελτιστη αναλυση της οθονης (lg) πιανει ολη την οθονη αλλα τα γραμματα ειναι σαν να εχουν αστιγματισμο και δεν υπαρχει ευκρινεια.Με vga ολα κρυσταλλο.Τι στο @ολο με τα ψηφιακα καλωδια!!!Τι αλλο να δοκιμασω?Καπου ειχα διαβασει να αλλαξεις την ονομασια σε pc αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα απο την tv να αλλαξω ονομασια στην εισοδο.To εχω δοκιμασει και στ τα 3 hdmi αλλα με τα ιδια αποτελεσματα.

Καμια ιδεα? (ειναι σαν να χρειαζεται να κανεις shift την φαση της τηλεορασης ωστε να συχρονιστει με το σημα της καρτας γραφικων, βεβαια τετοια επιλογη δεν υπαρχει)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει συστήματα βελτιστοποίησης της εικόνας η LG απενεργοποιησέ τα. Γενικά από ότι διάβαζα ελάχιστες τηλεοράσεις δίνουν σωστή απεικόνιση 1-1 pixel και αυτό διότι δεν απενεργοποιούν πλήρως τα συστήματα βελτιστοποίησης της εικόνας που δέχονται από το HDMI. Και βέβαια βελτιστοποίηση σήματος από το HDMI = αρνητική επίδραση στην ευκρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα τι εφταιγε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!

Λοιπον πρωτη κινηση στο menu της LG εχει μια επιλογη που ονοματιζεις της συνδεσεις, ετσι ονομασα το HDMI-->PC

Οταν λοιπον πηγα μεσω catalyst να κανω detect display show only on desktop 2 συμφωνα με την κατωθι εικονα

10nw70k.jpg

μολις πατησα το configure μου εβγαλε την επομενη screenshot Που δεν υπηρχε πριν στον catalyst

33li1jm.jpg

Ολες οι παραπνω επιλογες πλεον αφορουν την tv τις τσεκαρα μια - μια κα ιη μονη που εφτιαξε το φαινομενο των αστιγματικων γραμματων ηταν να μετακινησω τον κερσορα στο tab-->scaling options προς τα δεξια στο 0% apply και ξαφνικα ολα καθαρισαν!!!!!!!!!!!Πλεον το desktop μου αναβαθμιστικε σε 42αρι με εικονα παρομοια με αυτη ενος pc monitor Ας δοκιμασει και καποιος αλλος και ας μας πει αν ειδε αποτελεσματα:yu::pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κλασσιkη μλκια της ATI που εχει default ενα 5% overscan οτνα εντοπιζει "TV" αντι για monitor.

Αν το ειχες περιγραψει σωστα και μας ειχες πει οτι δεν σου δειχνει ολοκληρη την εικονα και σου κοβει στις ακρες (που ειναι το πραγματικο προβλημα, και αυτο οδηγει και στο scaling αρα ελλειψη ευκρινειας) θα σου το ειχαμε πει κατευθειαν να μη ψαχνεσαι....

τελος καλο ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε blinky αν διαβασεις προσεκτικα το πρωτο μου μυνημα θα δεις πως την οθονη την επιανε αρχικα ολη αλλα ειχε το θεμα τις ασαφειας στην ευκρινεια.Οταν μετονομασα το hdmi σε pc μικρυνε το καδρο της tv με αποτελεσμα να ψαχνω εκτος απο το προβλημα τις ευκρινειας και αυτο του μεγεθους καδρου.Anyway ολα καλα οποτε....:neo:

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα τι εφταιγε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!

Λοιπον πρωτη κινηση στο menu της LG εχει μια επιλογη που ονοματιζεις της συνδεσεις, ετσι ονομασα το HDMI-->PC

Οταν λοιπον πηγα μεσω catalyst να κανω detect display show only on desktop 2 συμφωνα με την κατωθι εικονα

10nw70k.jpg

μολις πατησα το configure μου εβγαλε την επομενη screenshot Που δεν υπηρχε πριν στον catalyst

33li1jm.jpg

Ολες οι παραπνω επιλογες πλεον αφορουν την tv τις τσεκαρα μια - μια κα ιη μονη που εφτιαξε το φαινομενο των αστιγματικων γραμματων ηταν να μετακινησω τον κερσορα στο tab-->scaling options προς τα δεξια στο 0% apply και ξαφνικα ολα καθαρισαν!!!!!!!!!!!Πλεον το desktop μου αναβαθμιστικε σε 42αρι με εικονα παρομοια με αυτη ενος pc monitor Ας δοκιμασει και καποιος αλλος και ας μας πει αν ειδε αποτελεσματα:yu::pleasantry:

καλησπέρα αρχικά. Έχω και εγώ μια LG, και η ερωτησή μου είναι ποια είναι η επιλογή αυτή για την ονομασία?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις την ιδια τηλεοραση δεν ειναι σιγουρο οτι η επιλογη θα ειναι στην ιδια θεση.

Πατας λοιπον στο τηλεχειριστηριο το πληκτρο <<menu>>, απο τα παραθυρακια επιλογων που θα εμφανιστουν επιλεγεις <<ΕΠΙΛΟΓΗ>>και στο υπομενου ετικετα εισαγωγης πασ στρην εισοδο που εχεις συνδεσει το pc hdmi1 πχ και με τα βελακια το βαζεις στην ονομασια pc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.