Jump to content



Επιδόσεις χωρίς και με Overclock


Zenor

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν οι επιδόσεις που βλέπω είναι λογικές με/χωρίς overclock.

Το benchmark που χρησιμοποίησα είναι του GTA IV: EFLC, αλλά θα τρέξω και του DIRT2 αν είναι και θα ενημερώσω.

Το σύστημά μου:

AMD Phenom 965 3.4GHz

ATI 5870 850/1200

Corsair 4GB DDR3 1333

-------------

Average FPS στο GTA IV: EFLC benchmark ΧΩΡΙΣ overclock: 58

965 @ 4GHz + 5870 @ 1000/1250 + Corsair 1600 @ 8 8 8 24 1T = Average FPS: 62

-------------

Είναι λογική η διαφορά των 4 fps σε overclock;

Αν είναι να τα αφήσω stock δηλαδή για θέμα κατανάλωσης/θερμοκρασιών...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα, θα αφηνα το o/c γιατι ετσι μου αρεσει:hug:

Τωρα, αφου τα min fps σου ειναι ~60 με και χωρις o/c (στο Dirt 2) τοτε το κερδος στην ουσια δεν το βλεπεις πουθενα!

φυσικα μπορει σε καποιο αλλο παιχνιδι που παιζεις να εχεις απο 23-->30 min fps οποτε εκει αλλαζει το πραγμα...

τρεξε λιγο τα πιο βαρια παιχνιδια που παιζεις με και χωρις o/c και δες αν τελικα αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ανάλυση τρέχεις, με τι φίλτρα;

Συγκεκριμένα το dirt2 μην το υπολογίζεις κάν. Απο 1280-2560 σχεδόν τα ίδια καρέ βγάζει. Είναι θέμα παιχνιδιού. Τώρα εάν το GTA είναι ίδιας λογικής... Άστα default. Βάλε κανα metro2033 να δείς τη γλύκα :p

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ανάλυση τρέχεις, με τι φίλτρα;

Συγκεκριμένα το dirt2 μην το υπολογίζεις κάν. Απο 1280-2560 σχεδόν τα ίδια καρέ βγάζει. Είναι θέμα παιχνιδιού. Τώρα εάν το GTA είναι ίδιας λογικής... Άστα default. Βάλε κανα metro2033 να δείς τη γλύκα :p

1080p 8x AA

ναι ρε σιγα :D

btw

οταν ενα παιχνιδι ειναι οριακο σε fps σε στοκ συχνοτητες

με oced συστημα (cpu / fsb / ram / vga ) αντε απο 20fps να παει στην καλυτερη 25

Άρα δεν φταίει κάτι στο σύστημά μου. Απλά ρώτησα για να δω και εσείς τι διαφορές έχετε δει, πάντως περίμενα καλύτερα αποτελέσματα.

FSB δεν έχω ανεβάσει καθόλου, θα δοκιμάσω τώρα να πάει 4GHz με FSB και όχι μόνο multiplier και θα ενημερώσω αν δω διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε σιγα :D

btw

οταν ενα παιχνιδι ειναι οριακο σε fps σε στοκ συχνοτητες

με oced συστημα (cpu / fsb / ram / vga ) αντε απο 20fps να παει στην καλυτερη 25

συμφωνω μαζι σου!

στην περιπτωση αυτη που αναφερεις ενα παιχνιδι μεταμορφωνεται εντελως!

σκεψου να εχεις καθε 3 και λιγο frame drops @20fps εν αντιθεση με 25fps...

το παιχνιδι γινεται πολυ πιο smooth!

Link to comment
Share on other sites

1080p 8x AA

Σε τόσο υψηλή ανάλυση λίγο παίζει ρόλο το cpu. Η κάρτα όσο και να σου δώσει αν απο τα 25 πάει 30 είναι 20% πάνω. Αλλα σαν gameplay είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μία χωρίς overclick για να έχουμε μια εικόνα για σύγγριση!Πάντως η αλήθεια είναι ότι στο vantage βγάζεις λίγους πόντους gpu και ειδικά αφού είναι και overclocked!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.Για cpu score δεν ξέρω να σου πω στα σίγουρα αλλά μου φαίνεται σωστό.Από κει και πέρα το gpu σου score είναι όντως χαμηλό και πρίπει να είναι πάνω κάτω στα 18κ όπως προείπε και ο goku_dbz,χωρίς overclock και με overclick γύρω στα 21κ.

Θα πρότεινα ένα καλό uninstall και στη συνέχεια ένα install τους drivers και μετά stream και directx11.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.