Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

11 hours ago, atiman said:

Alex,

 

Επειδη εχω "περιεργεια" εφτιαξα τωρα την εκδοση που σου υποσχεθηκα.

 

Εχεις ΠΜ.

Καλημέρα Γιάννη.

Λοιπόν... Δοκίμασα και τις 2 εκδόσεις που μου έδωσες.

Μπήκαν-βγήκαν κανονικότατα χωρίς προβλήματα. H παλαιά εγκατάσταση (V.10 σκέτο) φυσικά παραμένει (το entry στο Ccleaner επίσης). Δεν μπορεί να βγεί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβαλα τα τελευταία Win 10 Anniversary Update και είδαν την ATI 5750 με drivers που είχαν τα ίδια τα Windows 10.

Ειναι Catalyst drivers, οχι Crimpson, αλλά δεν γράφει αριθμό version π.χ 15.11

Μοιάζει να είναι μία modified μεταγενέστερη έκδοση των τελευταίων 15.11 beta.

Αυτούς τους Catalyst που βαζουν τα τελευταία 10ρια, τους αναγνωρίζει και τους βγάζει πλήρως ο uninstaller ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτοί είναι οι drivers και από ότι διαβάζω στο Net φαίνεται ότι είναι specialized drivers για Windows 10 για Radeon 57xx/67xx και είναι unofficially 15.12 και μάλιστα WHQL που η AMD δεν κυκλοφόρησε ποτέ.

 

Είναι drivers modified από την Microsoft!

 

https://s13.postimg.org/4cwsi2kw7/Catalyst_Win_10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο uninstaller βλεπει την nonpresent καρτα (αν υπαρχει) και μετα την εκδοση 9.0.6 σε ρωταει για να την αφαιρεσει, στις παλαιοτερες εκδοσεις γινοταν αυτοματα.

Παραμενει το μοναδικο εργαλειο που το κανει.

Παρ' ολη αυτη την ευκολια, η αφαιρεση μιας 'παλιας' καρτας πριν την τοποθετηση μιας νεας βαραινει τον χρηστη.

 

Κανενα σκουπιδι μετα την απεγκατασταση της 'παλιας' δεν μπορει να μεινει και κυριως να ειναι τετοιο που να εμφανιζει την καρτα ως υπαρκτη.

 

Μπορουμε να αναλυσουμε με ακριβεια ποια ειναι εκει τα στοιχεια που μπορουν να θεωρησουν μια ανυπαρκτη (παλια) καρτα ως υπαρκτη.

 

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική εγκατάσταση της Radeon 5750 έγινε σε καθαρό σύστημα μαζί με format και εγκατάσταση Win 10 Anniversary.

 

Δεν περάστηκε κανένας driver από AMD, κατέβηκε αυτόματα από το Windows Update ο driver που έχω κάνει post παραπάνω.

 

Για την διαδικασία του uninstall, έτρεξα το πρόγραμμα που φυσικά δεν βρήκε καμία non-present κάρτα, έγινε το uninstall, έβγαλα την κάρτα και εγκατέστησα την καινούργια.

 

Κάποια προγράμματα έχουν κρατήσει κάποια στοιχεία από την παλιά κάρτα, βλέπουν ας πούμε ότι υπάρχει 2η κάρτα "φάντασμα" που είναι της ATI, χωρίς όμως να βρίσκουν το μοντέλο.

 

Δεν έχω εξετάσει αν είναι στις Non-present cards ή συμβαίνει κάτι άλλο. Πιθανόν να χρειάζεται να ξανατρέξω τον uninstaller για να δω αν θα την βρει ως non-present card και να ψάξω και στον device manager για "αόρατες κάρτες"

 

Επίσης, ίσως πρέπει να εγκαταστήσω πάλι αυτά αυτά τα προγράμματα που βλέπουν και 2η κάρτα σε περίπτωση που δεν υπάρχει στις hidden.

 

Σε κάθε περίπτωση εγώ οφείλω να αναφέρω την ελλιπή και ανεπαρκή απεγκατάσταση του συγκεκριμένου driver από το πρόγραμμα σου.

 

Γιατί όλα αυτά που αναφέρω, δεν τα έχει ξανακάνει με άλλο driver μετά την απεγκατάστασή του από τον uninstaller.

 

Τα υπόλοιπα, το γιατί και το πως, τα αφήνω σε εσένα που είσαι ο developer του προγράμματος για να τα βρεις.

 

Το δικό μου κομμάτι συνεισφοράς στην ανάπτυξη του προγράμματός σου τελειώνει εδώ, θα αναφέρω αν βρω κάτι καινούργιο με περισσότερο ψάξιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθείς ξανά (είναι πολλές οι σελίδες για να τις διαβάσω όλες).

Το defender μου πέταξε ότι  έχει trojan το AU.

https://www.microsoft.com/security/portal/threat/encyclopedia/entry.aspx?name=Trojan%3aWin32%2fMultiInjector.A!rfn&threatid=2147694523&enterprise=0

wtfit.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στα hidden devices του Device Manager δεν υπήρχε ATI κάρτα.

 

Επίσης τρέχοντας το NonPresentDevices του ATIMAN uninstaller δεν βρήκε καμία κάρτα ATI ή άλλη.

 

Έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση στο πρόγραμμα που συνέχιζε να βλέπει πολλές κάρτες, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τελευταίο δοκίμασα το προγραμματάκι που δίνει επίσημα η AMD και έχω βάλει παραπάνω το link.

 

Το πρόγραμμα είναι portable, έτρεξε κατευθείαν χωρίς εγκατάσταση και στο τέλος μου ζήτησε restart.

 

Κι έγινε το θαύμα!

 

Αφαίρεσε τα πάντα και το πρόγραμμα βλέπει τώρα μόνο την άλλη κάρτα.

 

Αυτό που δεν κατάφερε ο uninstaller του ATIMAN το κατάφερε η AMD.

 

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, εμένα με έσωσε από format!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που απεγκατεστησε τα παντα.

 

Η λεξη παντα ειναι πολυ σημαντικη. 

 

Στην περιπτωση σου, προσεξε την συμπεριφορα των προγραμματων μετα την χρηση του προγραμματος που ετρεξες.

 

Η επαρκεια - ανεπαρκεια ενος οποιουδηποτε προγραμματος δεν εξαρταται απο το τι οι χρηστες θελουν να κανει, αλλα απο το τι ορισε ο σχεδιαστης του οτι πρεπει να κανει.

Ατοπος λοιπον ο χαρακτηρισμος .... δεν καταφερε ....

 

Αυτος ειναι και ενας λογος που υπαρχουν πολλα και διαφορετικα προγραμματα που κατα βαση κανουν την ιδια δουλεια.

 

 

Τελος το οτι λες οτι αυτο το αποδεδειγμενα προβληματικο προγραμμα σε εσωσε απο format,  εννοωντας οτι θα πηγαινες σε format, λογω του οτι ο uninstaller δεν καταφερε να λυσει το προβλημα που εσυ απο αγνοια δημιουργησες, δεν σε τιμα, απεναντιας τονιζει την αγνοια σου στο να κανεις 3 και μονο 3 κλικ ..... για την λυση.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Κατά καιρούς, πολλοί χρήστες έχουν περάσει από το Thelab.gr, υποστηρίζοντας ότι είναι κάτι το οποίο ίσως να μην είναι. Κανονικά το θέμα με τον χρήστη Atiman δε θα είχε πάρει διαστάσεις, αν ο χρήστης δεν χρησιμοποιούσε το χώρο συζητήσεων μας για να προωθήσει ένα πρόγραμμα, υποστηρίζοντας ότι είναι κάποιος που δεν είναι και ότι κατέχει μια θέση την οποία του δίνει το δικαίωμα της αυθεντίας.


Το θέμα τελούσε υπό αναστολή, μέχρις ότου ο χρήστης Atiman αποδείξει ότι είναι αυτός που υποστηρίζει ότι είναι. Πρόσφατα γεγονότα που υπέπεσαν στην αντίληψή μας, έδειξαν ότι ο εν λόγω χρήστης κακώς θεωρείται αυθεντία, μιας και ο λόγος για τον οποίο συνέβαινε αυτό, στην ουσία δεν υπάρχει. Άρα θεωρούμε καθήκον μας να σας ενημερώσουμε ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα απλό πρόγραμμα ενός ενθουσιώδη χρήστη και ουδεμία σχέση δεν έχει με την εταιρία ATI.


Σε κάθε περίπτωση, η θέση μας ήταν και παραμένει ότι  το πρόγραμμα το οποίο παρέχεται από τον εν λόγω χρήστη, το τρέχετε στον υπολογιστή σας με δικό σας ρίσκο και ουδεμία ευθύνη φέρουμε. Δυστυχώς, δεν έχουμε τις γνώσεις να μπορούμε να ξέρουμε τι κάνει ακριβώς αυτό το πρόγραμμα -το οποίο μπορεί να είναι 100% ασφαλές- συνεπώς αφήνετε στην κρίση σας.
 
Η παρούσα δημοσίευση θα προστεθεί και στο πρώτο post του θέματος για άμεση ενημέρωση.
Το θέμα θα παραμείνει ανοικτό για τις επόμενες μέρες.
 
Ενημερώνουμε επίσης ότι, αν πέσει στην αντίληψή μας η οποιαδήποτε δυσφήμιση του site, θα κινηθούν άμεσα όλες οι νόμιμες διαδικασίες και θα παρουσιαστούν όλα τα στοιχεία που έχουμε στη κατοχή μας.
 
Με εκτίμηση,
ΔΟ TheLab.gr

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.