Jump to content



HELP oc σε Gigabyte GV R465D2-1GI ATI Radeon HD 4650 - 1 GB


jcs85

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Χρειαζομαι την βοηθεια σας.Αγόρασα μια κάρτα γραφικών και συγκεκριμενα μια της Gigabyte

Gigabyte GV R465D2-1GI - Κάρτα γραφικών - ATI Radeon HD 4650 - 1 GB

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0446783&catid=020300

συγκεκριμενο μοντελο δεν μπορω να κάνω OC και οταν μπαινω στο Ati Catalyst Control center

και επιλεγω ATI Overdrive και μου αναφερει 'ATI Overdrive capabilities have not been properly intialized yet.

Please try again later.

Τι εννοει ο ποιητης άραγε?Πραγματικά μου έχει σπάσει τα ΝΕΥΡΑ!

Έχω την έκδοση catalyst 9.6

κατεβαζω την τελευταια έκδοση (νομιζοντας οτι θα λυθει το προβλημα αμ δε) που συμφωνα με την ati ειναι η 10.4

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/CatalystAGPHotfix.aspx

την κανω εγκατασταση ,κανει restart ο υπολογιστης και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ το Ati Catalyst Control Center

ουτε κατω δεξια στην ωρα, ουτε εμφανιζεται με δεξι κλικ στην επιφαωεια εργασιας.Θα τρελαθω και πριν το restart

εβγαλε μυνημα επιτυχιας.Οποτε κάνω επαναφορά και ειμαι ξανα απο την αρχη!!

HELP!δεν μπορώ να κανω OC δοκιμασα Riva tuner δειτε την εικονα που ανεβασα.

Το MSIAfterburner μεταβαλω core clock , memory clock και οταν παταω το apply οι ρυθμισεις γινονται οι προκαθορισμενες.

Δηλαδη καρτα μου ειναι Core clock 600Mhz

Memory clock 400Mhz ανεβαζω και τα 2 ή ενα απο τα δυο και το αποτελεσμα ειναι πατωντας apply να επαωερχονται οι εργοστασιακες ρυθμσιεις.

Το ιδιο ισχυει ακριβως και για το προγραμμα EVGA Precision.

Επισης Το ati tool όταν το ανοιγω ο cpu 100σταρίζει και το interface του προγραμματος μια είναι εμφανες μια οχι. Περαιτερω κινηση δεν μπορώ να κάνω στο συγκεκριμενο προγραμμα κολλαει απιστευτα και ετσι το κλείνω.Ένα αλλο προγραμμα το GPUTool_CTP1 έχει το ιδιο αποτελεσμα και επιπλεον οταν το ανοιγω κολλάει δεν μπορώ να κάνω χρηση του πρόγραμματος.Και όπως φαινεται στην εικονα 2η που εχω ανεβαζει δεν αναφερει τις τιμες CPU και Memory clock.

post-10240-1416074442,0297_thumb.jpg

post-10240-1416074442,2829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω πρωτα πρωτα αν εχεις το NET framework 2.0?

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου.

Λοιπον κοιτωντας την Προσθαφαιρεση προγραμματων παρατηρω οτι εχω εγκαταστημενο μετα απο ενημερωσεις αναφερει:

Microsoft .NET Framework 1.1

Microsoft .NET Framework 2.0 Serice Pack 2

Microsoft .NET Framework 3.0 Serice Pack 2

Microsoft .NET Framework 3.5 SP1

το λειτουργικο μου συστημα ειναι Windows XP Professional Service Pack 3 με τις τελευταιες ενημερωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι έγινε η αναβαθμιση σε catalyst 10.4.Εβγαλα (unistall) τους προηγουμενους drivers και εκανα install τους καινουργιους.Το προβλημα ομως παραμενει το ATI Overdrive εχει το ιδιο αποτελεσμα.Δεν μπορώ να καταλαβω για ποιο λογο δε δουλευει!!!Επισης παραμενει το ιδιο προβλημα και για τα προγραμματα για OC.

Link to comment
Share on other sites

ωραια, αφου εχεις NET framework 2.0, παμε παρακατω. κατα την απεγκατασταση των προηγουμενων drivers χρησιμοποιησες καποιο προγραμμα τυπου DriverCleanerPro, ωστε να καθαρισεις ολα τα απομειναρια? εχει βγαλει ο ατιμαν ενα προγραμμα που κανει απεγκατασταση στους drivers της ati. δεν το δοκιμαζεις?

Link to comment
Share on other sites

ωραια, αφου εχεις NET framework 2.0, παμε παρακατω. κατα την απεγκατασταση των προηγουμενων drivers χρησιμοποιησες καποιο προγραμμα τυπου DriverCleanerPro, ωστε να καθαρισεις ολα τα απομειναρια? εχει βγαλει ο ατιμαν ενα προγραμμα που κανει απεγκατασταση στους drivers της ati. δεν το δοκιμαζεις?

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου και συγνωμη που αργησα να απαντησω.

Οχι δεν χρησιμοπιησα καποιο προγραμμα απεγκαταστασης (αν και στο παρελθον χρησιμοποιουσα).Που μπορώ

να βρω το συγκεκριμενο προγραμμα που αναφερεις?

όσον αφορα για την κάρτα μου απαντησε o atiman "Το Overdrive στην καρτα σου δεν λειτουργει λογω του bios της. Δεν υποστηριζεται απο την Gigabyte.

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα παραπανω.

Δειτε το και εδω ,, http://forums.amd.com/game/messagevi...hreadid=128502"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.