Jump to content



GTX 295 και Πτωση Ισχυος


takis-pa

Recommended Posts

Προς τους ειδημονες του θεματος.

Μετα απο την επιτυχη προσπαθεια φλασαρισματος bios στις ATI καρτες μου λεω να το τολμησω και στις Nvidia GTX 295 μου.

Οι καρτες μου ειναι μια EVGA και η αλλη Palit,single PCB

Θαθελα λοιπον να μου πειτε τον τροπο βημα-βημα,εαν ειναι δυνατον και δεν ζητω δυσκολα πραγματα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες μου το τελευταιο διαστημα εχουν μια σημαντικη πτωση ισχυος,δηλ και στα παιχνιδια βλεπω διαφορά αλλα και στα διάφορα bench (3dmark06-08)εχω πτωση 5000 ποντους στα ιδια settings παντα.

Ειχα βαλει για λιγες ημερες εκεινους τους drivers που τραβηξε πισω η nvidia και θεωρω πως την επαθαν εκει.

Ελεγα λοιπον αν εβαζα καινουργιο bios μπας και εστρωνε κατι.

Τι γνωμη εχεις πανω σ αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορει να σε επηρεασε κατι απο τον driver . Τουλαχιστον οχι ωστε να σου δημιουργησουν θεμα με τα bios .

Θα δοκιμαζα ενα καλο uninstall και εγκατασταση παλαιοτερου δοκιμασμενο driver.

Μηπως το προβλημα σου ειναι απο καπου αλλου ?πχ windows ?

Ισως throttling απο τον επεξεργαστη λογω αυξησης θερμοκρασιας μιας και καλοκαιριαζει ?

Link to comment
Share on other sites

Στελιο:

Υποθεσεις κανω δεν ξερω τι να πω.

Τα windows ειναι φρεσκα. Εχω βαλει ολους τους drivers που κυκλοφορουν απο 191.07 και μετα.Τωρα εχω πανω τους τελευταιους beta.

Εκεινο που δεν σκεφτηκα ειναι η θερμοκρασια,αλλα ναχει τοση διαφορα;

Στις φωτο η 1 ειναι 16-01-10 και η δευτερη χθες 12-05-10.

Στεκει αυτη η πτωση μονο απο θερμοκρασια;

post-9802-1416074444,3569_thumb.jpg

post-9802-1416074444,4082_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι μεγιστες θερμοκρασιες ειναι: 76-74-74-80.

Για το καλωδιο ναι ενταξει ειναι αφου μεσα απο το nvidia control panel γραφει οτι εχει ενεργοποιηθει το Q Sli.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανερχομαι μετα απο αρκετες μερες στο θεμα (ειχα το αλλο μηχανημα μου και ασχολιομουν)

να ενημερωσω οτι απο χθες βρεθηκε η λυση του προβληματος.:pleasantry:

Ο υπαιτιος της ζημιας ανακαλυψα οτι ηταν το τροφοδοτικο μου, το Chieftec 1200.

Αυτο απο καιρο ειχε αρχισει τα κολπα μια με το ρευμα 3.3 (αν θυμαστε το ειχα κανει και ερωτηση στο φορουμ) την αλλη εκανε πολυ θορυβο οταν ζεσταινοταν και ολο ελεγα οτι πλησιαζει η ωρα του.

Τελος παντων πηρα ενα καινουργιο (αυτο της υπογραφης) και βαζοντας το επανω ολα τα ρευματα στην θεση τους και το σπουδαιοτερο οτι οι καρτες μου ξαναζωντανεψαν.:dance3:

Απιστευτο;

Σας εχει ξανατυχει κατι τετοιο;

Να και μια φωτο σημερινη με drivers τους παλιους αλλα πολυ σταθερους.

post-9802-1416074480,4969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.