Jump to content


χαμηλες επιδοσεις ram σε οποιαδηποτε συχνοτητα


jimacid

Recommended Posts

Γεια σας παιδια αγορασα ενα καινουριο υπολογιστη χθες και εχω ενα προβλημα με τις ραμ.

οταν αγορασα τις μνημες ζητησα απο τον πολητη να μου δωσει καποιο κιτακι μνημων με χαμηλα timings 1333 ή 1600mhz επειδη καηκε το pc μου και δεν μπορεσα να το ψαξω μονος μου.

Αυτος μου προτεινε μια μνημη mushkin 1600mhz sta 7-9-7-20 αν θυμαμαι καλα ομως μου ειπε

οτι μπορω επισης να παρω ενα κιτακι της adata στα 2000mhz με 9-9-9-24 (AX3U2000XB2G9-EF)

και αντι να το δουλεψω με αυτες τις ρυθμισεις να το δουλεψω σαν

1600mhz 7-7-7 timings.

Το κιτακι αυτο ητανε σε αρκετα χαμηλη τιμη 121ευρω και ειχε στην συσκευασια μια εξτρα ψυκτρα με 2 ανεμηστηρακια.

Αφου μου ειπε πως ακομα και αν εχω προβλημα, μπορω οποτε θελω να την γυρισω πισω και να παρω αλλη ραμ

αποφασισα πως δεν εχω να χασω κατι περα απο καποιες ωρες δοκιμων και το αγορασα.

Η μητρικη μου ειναι η ASUS M4A89GTD PRO/USB3 η οποια μπορει να ανγνωρισει μεχρι 1866mhz σε overclock.

εβαλα πανω την μνημη την αναγνωρισε αμεσως σαν 1333 9-9-9-24 εκανα καποιες δοκιμες

την εβαλα να δουλεψει σαν 1600 9-9-9-24 και σαν 1600 7-7-7-20 δοκιμασα και καποιες διαφορετικες τασεις απο 1,50 μεχρι 1,80

Το προβλημα το πηρα πρεφα οταν τα windows εκαναν τον bench τους για να μου ανοιξουν το περιβαλλον aero

και εκει ειδα οτι η μνημη σκοραρει μολις 5,9 την ωρα που απο οσο ξερω μνημες στα 1333mhz σκοραρουν 7+

επισης κατεβασα και ενα ram bench της passmark οπου σαν συνολο της βαθμολογιας της ραμ μου εβγαλε 800

την ωρα που σε pc φιλου μου ραμ που ετρεχε στα 1333 πηρε βαθμολογια 1500 (βεβαια εκεινος ειχε και 4gb παραπανω απο εμενα. ισος να παιζει και αυτο τον ρολο του)

Οτι συνδυασμο και αν εκανα με την λειτουργια της μνημης απλα η βαθμολογια της απο τα windows δεν αλλαζει απο το 5,9 :wall:

εχετε αντιμετωπισει ποτε καποια παρομοια κατασταση?

Τι μπορω να κανω για να λυσω το θεμα?:help:

Thanks in advance :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα bios update στη μητρικη σου.

Αν το προβλημα παραμεινει , παρε τις μνημες και βαλτες στο pc του φιλου σου να δεις τι θα βγαλει.

Αν τις βγαλει σωστες μαλλον φταιει η μητρικη σου ή μπορει να χεις κανα malware (η προγραμμα ανοιχτο που να σου τρωει πολυ μνημη) αλλα το βρησκω λιγο απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι της εχεις βαλει στα σωστα ram slots ετσι? dual channel δλδ.. συνηθως αυτο σημαινει στου ιδιου χρωματος ram slots...ξερω οτι ειναι back to basics αλλα καμια φορα ειναι τα ποιο απλα πραγματα που μας ξεφευγουν χεχε :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

1)bios update αναγκαστηκα να κανω εξ'αρχης καθως δεν μου αναγνωριζε τον επεξεργαστη

οποτε αυτην την στιγμη εχω το τελευταιο bios.

2)το θεμα malware δεν νομιζω να παιζει γιατι και ετσι να ητανε απο οσο ξερω τα windows στο συγκεκριμενο test μετρανε την ταχυτητα της ραμ και οχι το μεγεθος. παντως φρεσκοφορμαρισμενο pc χλωμο να εχει malware

3)την τραμπα με τις ραμ θα την δοκιμασουμε μολις βρουμε τον χρονο και οι δυο. σε πρωτη φαση του ειπα να μου φερει αυτος τις ραμ του για να δω αν με μανισιες 1333mhz με τα stock timings τα windows τους δινουν καλη βαθμολογια.

space_cowboy ναι τα σλοτ που εχω βαλει τις μνημες ειναι τα σωστα και μαλιστα στο cpuz καθως και στο post κατα το boot μου δειχνει οτι οι ραμ δουλευουν στα 1600mhz dual channel. (δηλαδη ολα κανονικα. αν δεν ειχα δει την συγκεκριμενη βαθμολογια στο bench των win δεν θα ειχα παρει χαμπαρι τιποτα)

αυτο που φανταζομαι οτι θα φταιει ή ειναι καποιο λαθακι στις ρυθμισεις στο bios ή οτι αυτες οι ραμ δεν ειναι φτιαγμενες για να δουλευουν σε αυτην την ταχυτητα και δεν αποδιδουν? δεν ξερω...

εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απ αυτο , αλλα πχ με εμενα οταν ειχα REX και q9550 , με τις μνημες σταθερες στα 1600 σε καθε περιπτωση , το score μου ηταν αλλο με τη cpu@2,8 και αλλο με τη cpu@3.4.

Που ειναι κατι το λογικο μιας και η μνημη ειχε το μεγαλυτερο bandwith , αλλα δε το ειχε ο επεξεργαστης μου.

Link to comment
Share on other sites

τον amd phenom II 1055T εχω. τον μικρο εξαπυρηνο δηλαδη.

oxi triple channel δεν παιζει να θελει. δεν υποστηριζει η motherboard triple channel. οι i7 εχουν μονο.

τα timings φαινονται σωστα οπως λες, και μαλιστα στο μηνυμα που εστειλα στην adata μου ειπαν να βαλω αυτα τα timings και να τους δοσω 1,65-1,80v

αυτην την στιγμη τους δινω 1,65 χωρις να εχω ασταθειες του συστηματος. (δοκιμασα να τους δοσω 1,80 μια φορα και ουτε καν φορτωνε το bios)

Το θεμα ειναι οτι οσο αναφορα τις ραμ η μητρικη μου εχει ενα εκατομμυριο επιλογες να πειραξεις και εγω εχω πειραξει μονο 5 (τα timings και την τροφοδοσια)

μηπως θελει να πειραξω και τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω βγαλει ακρη...

ετρεξα και το memtest86 και δεν μου βγαζει κανενα προβλημα.

εβγαλα το ενα dimm δεν αλλαξε κατι...

οτι δοκιμη και να εκανα με διαφορετικες συχνοτητες και timings παντα το ιδιο αποτελεσμα...

δεν ξερω μηπως ξεχναω κατι...

τι να πω.

α και στο bios την μνημη την αναγνωριζει σαν 3883mb στις ιδιοτητες του υπολογιστη μου λεει μνημη ραμ 4Gb (3.75)

οριστε και ενα screenshot μπας και βγαλετε εσεις ακρη

ramuhr.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον χθες καναμε αρκετες δοκιμες και το συμπερασμα που βγαλαμε ηταν το εξης.

οι ιντελ σε σχεση με τους amd μαλλον λογο διαφορετικου memory controler η του ενσωματομενου memory controler χειριζεται την μνημη διαφορετικα.

συγκεκριμενα ειδαμε οτι ο i5 750 απλα χρησιμοποιει πολυ σωστα την μνημη και βγαζει πολυ καλα σκορ σε bench

ενω αντιθετα ο amd 1055T χαραμιζει τις ραμ που μπορει να εχεις δωσει τοσα λεφτα για να παρεις.

χαρακτηριστικο ειναι το memory bench του passmark performance test στο οποιο

ο amd με 4gb ραμ που δουλευει στα 1600mhz 7-7-7-20 βγαζει σκορ 750-850

ενω ο i5 4gb στα 1333mhz 9-9-9-24 βγαζει 1150

στον amd ειδα οτι ειτε η ραμ δουλευει στα 1333 ειτε στα 1866 δεν ανεβαινει το σκορ του performance test ενω το καλυτερο σκορ που καταφερα να πιασω με overclock και τις καλυτερες ρυθμισεις που εκανα ηταν να πιασει 1000-1100.

περα απο αυτο, σχετικα με τιν βαθμολογια των windows αυτο που μας εκανε εντυπωση ειναι οτι για καποιο λογο τα windows οταν εχεις amd επεξεργαστη βαθμολογουνε την μνημη με βαση το μεγεθος. δηλαδη τα ποσα Gb εχεις.

ενω στον intel βαθμολογουνε την μνημη με βαση την ταχυτητα της.

συγκεκριμενα στον amd εαν εχεις 2gb σου δινει βαθμολογια στα 5,5

4Gb--> 5.9

8Gb--->7,3

ενω στον intel για

1333mhz --> 7,3

2000mhz --> 7,9

επισης μιας και μιλησα για bench ο i5 οταν τρεχει με 2,000mhz με το xmp να εχει κανει overclock απο 2,66 σε 2,8

εβγαλε στο winrar bench 3.500 score

ενω τον 6πυρηνο 1055T με τις καλυτερες ρυθμισεις που καταφερα να κανω εβγαλε 3,200 (δεν θυμαμαι ομως σε τι configuration δουλευανε οι μνημες και ο επεξεργαστης για να συγκρινετε ακριβως)

οποτε καταληγουμε μαλλον στο γεγονος οτι οι μνημες μου δουλευουνε μια χαρα

απλα επεξεργαστης ειναι μουφα....? :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Τον επεξεργαστη δε τον λες μουφα σε καμια περιπτωση.

Ανωριμοτητα software υπαρχει , οχι hardware.

Γενικα εχω ακουσει οτι το winrar δεν εκμεταλευεται και πολυ καλα τον εξαπυρηνο οποτε δεν ειναι και το καλυτερο προγραμμα για τις δοκιμες.

ομως δοκιμαζουμε αυτο γιατι στην ουσια αυτο ειναι που χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση.

ο i5 750 οπως εγραψα ποιο πανω εαν του βαλεις 2,000mhz μνημες δουλευει με overclock στα 2,8ghz και βγαζει 3,500kbps στο winrar

για να πιασω το ιδιο αποτελεσμα με τον εξαπυρηνο αναγκαστηκα να τον κανω overclock

στα 3,86ghz με 1470mhz ram στα 7-7-7-20 2750mhz nb frequency.

ειναι καπως ξενερωτα τα αποτελεσματα...:(

σαν επεξεργαστης καθαρα ειναι λιγο πιο δυνατος απο τον i5 750 αυτο ομως στην πραξη δεν φαινεται πουθενα, παραμονο σε benchmarks

Link to comment
Share on other sites

Nαι γιατι οπως σου ειπα το software δεν ειναι ωριμο.

Βγαζουν το hardware πολυ νωριτερα απ οτι θα επρεπε.

Βγαλαν τους πρωτους τετραπυρηνους , οταν το λογισμικο δε μπορουσε καλα-καλα να αξιοποιησει τους διπυρηνους.

Βγαλαν καρτες γραφικων dx11 που ακομη και τωρα μετα απο 8 μηνες που κυκλοφορουν , τα παιχνιδια με dx11 ειναι 5-6.

Και για να το χοντρυνω και λιγο πιο πολυ το dx10 εχει ποσα χρονια που βγηκε και τα games με dx10 ειναι καμια 50αρια.

Tωρα βγηκαν εξαπυρηνοι χωρις να υπαρχουν καν πολλες εφαρμογες που να αξιοπουν 4πυρηνο....

Δεν υπαρχει λυση.Ειτε αγοραζεις αυτο που απαιτει η εποχη , ειτε αγοραζεις hardware απ το μελλον , και ελπιζεις σε 2-3 χρονια να αναπτυχθει το software , κατι που εγω το θεωρω μεγαλο fail .

Μας εχει φαει ο αμερικανισμος (the more the better), ο καταναλωτισμος , η διαφημιση και το show off (εγω εχω 6 πυρηνες - εσυ εχεις μονο τεσσερις?).

Ps το λεω για το μεγαλυτερο συνολο των χρηστων.Μη βγει καποιος και πει οτι αυτος δουλευει τον 6πυρηνο του στο 100% και οτι ειναι κλασεις ανωτερος απ τους 4πυρηνους.

Αν το κανει μαγκια του - ξερει γιατι τον αγορασε.

Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτο εχεις μεγαλο δικιο...

εγω τελικα διαλεξα παντως τον 6πυρηνο για 2 λογους,

ο ενας ειναι οτι γενικα παιζω πολυ με winrar και video encodings και photoshop πραγματα που πανε καλυτερα με περισσοτερους πυρηνες, και σκεφτηκα οτι μαλλον θα ητανε καλυτερη αγορα με βαση την χρηση που κανω.

και δευτερον σκεφτηκα οτι θα παρω καινουριο υπολογιστη, η διαφορα των τετραπυρηνων με τον 6πυρηνο ητανε πολυ μικρη οποτε αν υπαρχει μια περιπτωση στο μελλον να δουλευει καλυτερα, δεν με χαλαει καθολου....

ε και τον πηρα...

γενικα δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την επιλογη μου αλλα ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Οι δικες μου (kingston hyperx 1600mhz kit) μολις τις εβαλα ειδα οτι δουλευαν σε χειροτερα timings.Τελικα ηθελαν να ενεργοποιησω το XMP (xtreme memory profile) του bios και δουλεψαν αυτοματα χωρις να πειραξω τιποτα με τα κανονικα timings.Μηπως κατι τετοιο συμβαινει και σε σενα?

Link to comment
Share on other sites

Οι δικες μου (kingston hyperx 1600mhz kit) μολις τις εβαλα ειδα οτι δουλευαν σε χειροτερα timings.Τελικα ηθελαν να ενεργοποιησω το XMP (xtreme memory profile) του bios και δουλεψαν αυτοματα χωρις να πειραξω τιποτα με τα κανονικα timings.Μηπως κατι τετοιο συμβαινει και σε σενα?

οχι εβγαλα ακρη τελικα. μια χαρα παιζανε απο την αρχη οι μνημες απλα τα windows με amd βαθμολογουνε διαφορετικα την μνημη απο οτι τα windows με ιντελ και αυτο σε συνδιασμο με το οτι ο ιντελ τις δουλευει λιγο καλυτερα τις μνημες και παιρνει καπως καλυτερες βαθμολογιες σε αλλα benchmark με εκαναν να πιστευω οτι κατι παιζει με τις μνημες μου. αλλα δεν υπαρχει θεμα τελικα.

απλα μου εκαναν τεραστια εντυπωση αυτα που ειδα στα πειραματα που καναμε με τις ραμ μεταξυ intel και amd

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.