Jump to content



Video converter χωρίς αλλοίωση;


Vamire

Recommended Posts

Αυτό το προγραμματάκι μόνο προγραμματάκι δεν είναι !

http://www.erightsoft.com/SUPER.html

SUPER © Simplified Universal Player Encoder & Renderer.

το χρησιμοποιώ για να κάνει πολύ καλή μετατροπή σχεδον χωρίς loss , avi σε φορμά για PS3

είναι και δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Συστήνω κι εγώ FormatFactory. Το SUPER το είχα δοκιμάσει όταν έψαχνα converter για το Nokia 5800 XpressMusic. Από άποψη ποιότητας το FormatFactory έβγαζε καλύτερα βίντεο. Αλλά μακράν το καλύτερο converter για μένα είναι το MeGUI. XviD και x264 με ασυναγώνιστη ποιότητα. Φυσικά δεν είναι τόσο 1-click όσο το FF...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μόνο που επηρεάζει είναι ο αλγόριθμος κωδικοποίησης.

πχ αν κάνεις σε δύο προγράμματα κωδικοποίηση x264 με ίδιες ρυθμίσεις (bitrate/ανάλυση/nr. of passes/etc) θα βγει το ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ.

Να πω οτι το FormatFactory το ειχα δοκιμάσει στο παρελθόν αρκετά καλο οφείλω να ομολογήσω αλλα σε κάποια βιντεο μου κολλάει ο ηχος.

Δηλαδή αφου τελειώσει η ταινία συνεχίζει να μου παίζει απο την αρχή μόνο ο ηχος και για εικόνα δείχνει μαύρο.

Αν εχετε καμιά ιδέα γιατι το κάνει αυτο..

Εδιτ αν πχ ενα βιντεο κλιπ ειναι 4 λεπτα το κανει 8 λεπτα και το παιζει 2 φορες αλλα στην 2η φορα δεν δειχνει εικονα.

Εννοειτε οτι εγω θελω να παιζει μια φορα μονο..

Ισως ειναι καποιο bug..

Link to comment
Share on other sites

MediaCoder. Κάνω μετατροπη τα avi της cannon φωτογραφικης σε mp4 -x264 με τις default ρυθμισεις που εχει. Πχ video απο 200 mb ---> 14 mb και πολυ καλη ποιότητα. Μολις δοκιμασα και το formatfactory. Δεν πηρα καλα αποτελεσματα σε ποιοτητα (δεν επαιξα πολυ με τις ρυθμισεις - αλλα ούτε και στο mediacoder το εκανα) οποτε uninstall αμεσως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς με τι είναι καλύτερο να μετατρέψω .mov αρχείο 6GB 1286 x 722 σε κάτι ποιο μικρό σε χωρητικότητα αλλά χωρίς αλλοίωση; Έστω με ελάχιστη μείωση της ανάλυσης. Προσπάθησα να το μετατρέψω σε .mp4 720 x 576 (πήγε 1.4GB) αλλά επειδή είναι screen capture δεν φαίνονται όλα καθαρά....

Link to comment
Share on other sites

με x264 πιστευω οτι μπορει πλυ ευκολα να γινει παρα πολυ μικρο μεγεθος (εκτος αν δειχνει και video στο screen capture), σαν παραδειγμα ενα βιντεο-οδηγο που ειχα βρει 1024χ768 43λεπτα μολις τον συμπιεσα με x264/staxrip βγηκε 36mb. οποτε δε χανεις τπτ να κατεβασεις το staxrip απο εδω. (κατεβασε και την τελευταια εκδοση του x264 απο εδω , και στις ρυθμισεις του x264 βαλε στο quality , 22

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.